Akademik İsa Həbibbəyli “150 ilin söhbəti” kitabının təqdimatında iştirak edib
İyunun 5-də “Ədibin Evi”ndə yazıçı, Əməkdar jurnalist Natiq Məmmədlinin “150 ilin söhbəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Kitab Azərbaycan milli mətbuatının yaranmasının 150 illiyi münasibətilə Azərbaycan Dövlət Nəşriyyatı tərəfindən çap edilib.
Tədbirdə çıxış edən “Ədibin Evi” Ədəbiyyata Dəstək Fondunun icraçı direktoru Şəfəq Mehrəliyeva kitab haqqında məlumat verib. O bildirib ki, 150 il müddətində jurnalistika elm sahəsi kimi çox böyük inkişaf yolu keçib. “İnformasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı media sahəsinə də ciddi təsir göstərib. 150 il düşünən insanlar üçün olduqca böyük rəqəmdir. bp şirkətinin dəstəyi ilə nəşr olunmuş kitab milli mətbuat tarixinin, müasir Azərbaycan publisistik fikrinin öyrənilməsi, geniş oxucu auditoriyasında kütləviləşdirilməsi və Azərbaycanın maarifpərvər fikir adamlarının irsinin təbliği məqsədi daşıyır. Kitabda müəllifin otuz il ərzində apardığı araşdırmalar, yazdığı oçerklər, məqalələr, müsahibələr, eləcə də bədii əsərləri yer alıb”, - deyə Ş.Mehrəliyeva əlavə edib.
Kitabın elmi redaktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, kitabda Prezident İlham Əliyevin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mediaya göstərdiyi diqqət və qayğı da əksini tapıb.
Akademik yeni nəşrdə müəllifin intellektual səviyyəsi, analiz etmə və nəticə çıxarma bacarığının açıq şəkildə göründüyünü deyib: “Prezident İlham Əliyev bu il Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyinin ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunması ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Kitabın adına nəzər yetirdikdə aydın olur ki, o, “söhbət” üslubunda qələmə alınıb. Bu, mətbuat tarixi ilə bağlı yazılmış orijinal elmi-publisistik əsərdir. Kitabda yazıçının ictimai-siyasi baxışları barədə aydın təsəvvür formalaşır və heç bir təkrarçılıq müşahidə olunmur. Müəllif özü də qeyd edib ki, yazılar birinci şəxsin təkində qələmə alınıb. Bu səbəbdən həmin mətnləri bir növ monoloq kimi də dəyərləndirmək olar. “Ön söz” isə sanki kitabın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib. Bu da əsərə fərqli yanaşma nümunəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Onun yaradıcılığı yeni realizmi əhatə edir”.
Kitabın “Ön söz” müəllifi, Bakı Dövlət Universitetinin Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri, professor Cahangir Məmmədli vurğulayıb ki, kitabda yer alan məqalələrin böyük qismi media problemlərinin müxtəlif aspektlərini əhatə edib.
“Kitab milli mətbuatın 150 illiyinə töhfədir. Müəllifin publisistik fəaliyyətinin, yaradıcı axtarışlarının yalnız müəyyən bir qismini əks etdirən kitabda əsas mövzu milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması, tarixi yaddaşın bərpası, dövlətçilik ideallarının təbliği və təbii ki, bu qəbildən olan ana mövzuların əsas tərkib hissəsi kimi, Azərbaycan jurnalistikasının müasir inkişaf təmayüllərini əks etdirməkdir”, - deyə C.Məmmədli əlavə edib.
Kitabın rəyçiləri Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid diqqətə çatdırıblar ki, kitab publisistik toplu kimi Azərbaycanın ictimai-siyasi, fəlsəfi fikir tarixinə maraq göstərən ali məktəb tələbələri, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
bp-nin Xəzər regionu üzrə kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli mətbuatın qurumlar və cəmiyyət arasında körpü rolu oynamasından danışıb.
Əməkdar jurnalist, professor Qulu Məhərrəmli kitabın nəşrinə yüksək dəyər verərək, onu milli-mənəvi dəyərlərimizin, mətbuat tariximizin və ziyalılıq ənənələrinin layiqli daşıyıcısı kimi səciyyələndirib.
Tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirən kitabın müəllifi, Əməkdar jurnalist Natiq Məmmədli bildirib ki, Mir Cəlal Paşayevin “Ən vacib şey nədir?” adlı məqaləsində vətənə, ailəyə və ali mənəvi dəyərlərə xidmət əsas məqam kimi ön plana çəkilir. Onun sözlərinə görə, kitab üzərində işləyərkən insanın sözə həssas yanaşmalı olduğunu bir daha anlayıb. “Kitab üçün xüsusi sözlər, xüsusi yanaşma tələb olunur. İlk dəfə olaraq bu kitabda Şuşa Qlobal forumları və Vətən müharibəsində medianın rolu ilə bağlı məqalələr də yer alıb. Əminəm ki, bu gün “Ədibin evi”ndə yanan mənəviyyat məşəli hər bir mətbuat işçisinə çatacaq”, - deyə müəllif əlavə edib.

5-го июня в «Доме литератора» состоялась презентация книги писателя, заслуженного журналиста Натига Мамедли «150 ilin söhbəti» («Беседа длиною в 150 лет»).
Книга выпущена Азербайджанским государственным издательством по случаю 150-летия национальной печати.
На мероприятии о книге рассказала исполнительный директор Фонда поддержки литературы «Дом литератора» Шафаг Мехралиева. Отмечалось, что за 150 лет журналистика прошла огромный путь развития. Шафаг Мехралиева подчеркнула: «Ускоренное развитие информационных технологий оказало серьезное влияние и на сферу медиа. 150 лет – это весьма внушительный срок для думающего человека. Целью книги, изданной при поддержке компании BP, является освещение истории национальной прессы и современной публицистической мысли Азербайджана, её популяризация среди широкой читательской аудитории, продвижение интеллектуального наследия наших просветителей. В книге собраны исследовательские труды, очерки, статьи, интервью, а также художественные произведения, написанные автором за последние тридцать лет».
В своем выступлении научный редактор книги, президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли сообщил, что в издании нашли свое отражение и события, свидетельствующие о заботе и внимании, которые оказывались средствам массовой информации общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым.
Академик отметил, что в новом издании ясно прослеживается интеллектуальный уровень автора, его способность анализировать и делать выводы: «В этом году Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 150-летия национальной печати Азербайджана на высшем уровне. По названию книги становится ясно, что она написана в стиле «беседы». Это оригинальное научно-публицистическое произведение, посвященное истории печати. Здесь четко прослеживаются общественно-политические взгляды писателя, при этом в книге нет повторений. Автор и сам отмечает, что тексты написаны от первого лица, поэтому их можно рассматривать как своеобразный монолог. «Предисловие» к книге стало её неотъемлемой частью. Это – пример оригинального подхода к изданию. Творчество писателя охватывает течение нового реализма».
Затем выступил автор «Предисловия» заведующий кафедрой истории национальной печати Бакинского государственного университета, профессор Джахангир Мамедли. Он подчеркнул, что значительная часть представленных в книге статей охватывает различные аспекты проблем развития медиа: «Книга является вкладом в 150-летие национальной печати. В книге отражена лишь определенная часть публицистической деятельности и творческих поисков автора. Основные темы издания – сохранение национально-духовных ценностей, восстановление исторической памяти, пропаганда идеалов государственности и, естественно, отражение современных тенденций развития азербайджанской журналистики как неотъемлемая составляющая всех вышеназванных тем».
Далее выступили рецензенты книги – исполнительный директор Агентства развития медиа Ахмед Исмаилов и председатель Совета печати Рашад Меджид. Они сообщили, что публицистический сборник предназначен для студентов высших учебных заведений, которые интересуются историей общественно-политической и философской мысли Азербайджана, а также для широкой читательской аудитории.
В своем выступлении вице-президент компании BP по коммуникациям и внешним связям в Каспийском регионе Бахтияр Асланбейли рассказал о роли прессы, которая является мостом между государственными структурами и обществом.
Высоко оценив издание, заслуженный журналист, профессор Гулу Магеррамли, отметил, что книга является достойным носителем национально-духовных ценностей, повествует об истории печати и традициях интеллигенции.
Затем выступил автор книги, заслуженный журналист Натиг Мамедли, который выразил благодарность организаторам и участникам мероприятия и сообщил, что в статье Мир Джалала Пашаева «Что самое важное?» на первый план выдвигаются такие основные моменты, как служение Родине, семье и высшим духовным ценностям. По его словам, в ходе работы над книгой он в очередной раз осознал, насколько бережно человек должен относиться к слову.