Akademik İsa Həbibbəyli “150 ilin söhbəti” kitabının təqdimatında iştirak edib
İyunun 5-də “Ədibin Evi”ndə yazıçı, Əməkdar jurnalist Natiq Məmmədlinin “150 ilin söhbəti” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Kitab Azərbaycan milli mətbuatının yaranmasının 150 illiyi münasibətilə Azərbaycan Dövlət Nəşriyyatı tərəfindən çap edilib.
Tədbirdə çıxış edən “Ədibin Evi” Ədəbiyyata Dəstək Fondunun icraçı direktoru Şəfəq Mehrəliyeva kitab haqqında məlumat verib. O bildirib ki, 150 il müddətində jurnalistika elm sahəsi kimi çox böyük inkişaf yolu keçib. “İnformasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı media sahəsinə də ciddi təsir göstərib. 150 il düşünən insanlar üçün olduqca böyük rəqəmdir. bp şirkətinin dəstəyi ilə nəşr olunmuş kitab milli mətbuat tarixinin, müasir Azərbaycan publisistik fikrinin öyrənilməsi, geniş oxucu auditoriyasında kütləviləşdirilməsi və Azərbaycanın maarifpərvər fikir adamlarının irsinin təbliği məqsədi daşıyır. Kitabda müəllifin otuz il ərzində apardığı araşdırmalar, yazdığı oçerklər, məqalələr, müsahibələr, eləcə də bədii əsərləri yer alıb”, - deyə Ş.Mehrəliyeva əlavə edib.
Kitabın elmi redaktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, kitabda Prezident İlham Əliyevin və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mediaya göstərdiyi diqqət və qayğı da əksini tapıb.
Akademik yeni nəşrdə müəllifin intellektual səviyyəsi, analiz etmə və nəticə çıxarma bacarığının açıq şəkildə göründüyünü deyib: “Prezident İlham Əliyev bu il Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyinin ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd olunması ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Kitabın adına nəzər yetirdikdə aydın olur ki, o, “söhbət” üslubunda qələmə alınıb. Bu, mətbuat tarixi ilə bağlı yazılmış orijinal elmi-publisistik əsərdir. Kitabda yazıçının ictimai-siyasi baxışları barədə aydın təsəvvür formalaşır və heç bir təkrarçılıq müşahidə olunmur. Müəllif özü də qeyd edib ki, yazılar birinci şəxsin təkində qələmə alınıb. Bu səbəbdən həmin mətnləri bir növ monoloq kimi də dəyərləndirmək olar. “Ön söz” isə sanki kitabın ayrılmaz tərkib hissəsinə çevrilib. Bu da əsərə fərqli yanaşma nümunəsi kimi qiymətləndirilə bilər. Onun yaradıcılığı yeni realizmi əhatə edir”.
Kitabın “Ön söz” müəllifi, Bakı Dövlət Universitetinin Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri, professor Cahangir Məmmədli vurğulayıb ki, kitabda yer alan məqalələrin böyük qismi media problemlərinin müxtəlif aspektlərini əhatə edib.
“Kitab milli mətbuatın 150 illiyinə töhfədir. Müəllifin publisistik fəaliyyətinin, yaradıcı axtarışlarının yalnız müəyyən bir qismini əks etdirən kitabda əsas mövzu milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması, tarixi yaddaşın bərpası, dövlətçilik ideallarının təbliği və təbii ki, bu qəbildən olan ana mövzuların əsas tərkib hissəsi kimi, Azərbaycan jurnalistikasının müasir inkişaf təmayüllərini əks etdirməkdir”, - deyə C.Məmmədli əlavə edib.
Kitabın rəyçiləri Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid diqqətə çatdırıblar ki, kitab publisistik toplu kimi Azərbaycanın ictimai-siyasi, fəlsəfi fikir tarixinə maraq göstərən ali məktəb tələbələri, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
bp-nin Xəzər regionu üzrə kommunikasiya və xarici əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli mətbuatın qurumlar və cəmiyyət arasında körpü rolu oynamasından danışıb.
Əməkdar jurnalist, professor Qulu Məhərrəmli kitabın nəşrinə yüksək dəyər verərək, onu milli-mənəvi dəyərlərimizin, mətbuat tariximizin və ziyalılıq ənənələrinin layiqli daşıyıcısı kimi səciyyələndirib.
Tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirən kitabın müəllifi, Əməkdar jurnalist Natiq Məmmədli bildirib ki, Mir Cəlal Paşayevin “Ən vacib şey nədir?” adlı məqaləsində vətənə, ailəyə və ali mənəvi dəyərlərə xidmət əsas məqam kimi ön plana çəkilir. Onun sözlərinə görə, kitab üzərində işləyərkən insanın sözə həssas yanaşmalı olduğunu bir daha anlayıb. “Kitab üçün xüsusi sözlər, xüsusi yanaşma tələb olunur. İlk dəfə olaraq bu kitabda Şuşa Qlobal forumları və Vətən müharibəsində medianın rolu ilə bağlı məqalələr də yer alıb. Əminəm ki, bu gün “Ədibin evi”ndə yanan mənəviyyat məşəli hər bir mətbuat işçisinə çatacaq”, - deyə müəllif əlavə edib.

On June 5, the presentation of the book titled “150 ilin söhbəti (“A 150-Year Conversation”) by writer and Honored Journalist Natig Mammadli took place at the “Writer’s House”.
The book was published by the Azerbaijan State Publishing House on the occasion of the 150th anniversary of the founding of the Azerbaijani national press.
The Executive Director of the “Writer’s House” Literature Support Fund Shafag Mehraliyeva gave information about the book. She said that over the past 150 years, journalism as a field of science has gone through significant development. “The rapid development of information technologies has also had a serious impact on the media field. The book is published with the support of BP and aims to study the history of the national press, modern journalistic thought of Azerbaijan. It includes the author’s research conducted over thirty years, essays, articles, interviews, as well as literary works,” added Shafag Mehraliyeva.
The scientific editor of the book, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli underlined that the book also reflects the attention and care shown by President Ilham Aliyev and National Leader Heydar Aliyev towards the media.
“This year, President Ilham Aliyev signed a decree on celebrating the 150th anniversary of the national press of Azerbaijan at the highest level. When we look at the title of the book, it becomes clear that it is written in the style of a “conversation.” This is an original scientific-publicist work dedicated to the history of the press. The writer's socio-political views are clearly reflected throughout the book, yet there is no repetition. The author himself notes that the texts are written in the first person, for this reason, the texts can be considered as a kind of monologue. The 'Preface' seems to have become an inseparable part of the book. This can be considered as an example of a different approach to the work. His creativity encompasses a new realism.”-said Academician Isa Habibbeyli.
The author of the “Preface,” Head of the Department of History of National Press at Baku State University, Professor Jahangir Mammadli, emphasized that the book is a contribution to the 150th anniversary of the national press. The main theme of the book is the protection of our national and spiritual values, the restoration of historical memory, the promotion of statehood ideals, and the reflection of the modern development trends of Azerbaijani journalism.
The reviewers of the book, Executive Director of the Media Development Agency Ahmad Ismayilov and Chairman of the Press Council Rashad Majid said that the book, as a publicist collection, is intended for university students interested in the history of socio-political and philosophical thought in Azerbaijan, as well as for a wide readership.
In his speech, BP Vice President for Communications and External Affairs in the Caspian region Bakhtiyar Aslanbeyli spoke about the role of the press as a bridge between institutions and society.
Highly praising the publication, honored journalist and professor Gulu Maharramli noted that the book is a worthy bearer of national and spiritual values and narrates the history of the press.
Then, the author of the book, Honored Journalist Natig Mammadli expressed his gratitude to the organizers and participants of the event and noted that for the first time, this book includes articles related to the Shusha Global Forums and the role of the media in the Patriotic War.