AMEA-da aparılan struktur islahatlarına müvafiq olaraq, Xəzər dənizində sualtı tədqiqatların və sahilboyu ərazilərdə, digər su hövzələrində arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması üçün AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli qərarı ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun strukturunda daxili imkanlar hesabına Xəzər arxeologiyası şöbəsi yaradılıb.
Bu barədə AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov “Xəzərin arxeologiyası: tarix və müasirlik” mövzusunda məruzəsində deyib.
Məruzədə qeyd olunub ki, XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanda sualtı arxeoloji tədqiqatların aparılması ön plana çəkilib. Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 24 iyul 1968-ci il tarixli Sərəncamı və Azərbaycan SSR EA-nın 9 avqust 1968-ci il tarixli qərarı ilə Xəzər dənizinin sualtı tarixi-arxeoloji abidələrinin öyrənilməsinə hazırlıq işləri aparılıb. T.e.d. Zelik Yampolski elmi məsləhətçi olmaqla, praktiki iş dalğıc Viktor Kvaçidzeyə həvalə olunub. 1986-cı il də daxil olmaqla - 19 il ərzində V.Kvaçidze Xəzər sahillərində və adalarda tədqiqat işləri apararaq, 4000-dən artıq maddi-mədəniyyət qalığı aşkar edib. Tədqiqatlar Şuvəlan burnunda, Gurqan burnu ilə üzbəüz Abşeron yarımadasının şərq hissəsində, Bakı buxtası və Səbail sualtı istehkamında, Salyan rayonu ərazisində Kürün qədim kanalı və Bəndovan burnunda aparılıb.
Müəllif qeyd edib ki, 27 avqust-12 sentyabr 2024-cü il tarixlərində Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası ekspedisiyası Abşeron yarımadasının Xəzər rayonu ərazisində yerləşən Zirə və Pirallahı istiqamətində, həmçinin orta əsrlərə aid Şəhri-Gürqanda arxeoloji kəşfiyyat işləri aparıb və tədqiqatlar zamanı XIX əsrə aid iki batmış gəminin qalıqları və XII-XIV əsrlərə aid saxsı məmulatları aşkarlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda və sahilboyu ərazilərində arxeoloji tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, dəniz sahili zonalarda əvvəldən koordinatları məlum olan arxeoloji abidələrə dair yeni araşdırmalar aparmaq, aşkar olunacaq abidələri qeydə almaq və tədqiq etmək, abidələrin koordinatlarını dəqiqləşdirmək, memarlıq quruluşunu öyrənmək, planını çıxarmaq və digər zəruri işləri icra etmək üçün Xəzər arxeologiyası şöbəsinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə qərar qəbul edilib.

“In line with structural reforms carried out in ANAS, the Caspian Archaeology Department was established within the structure of the Institute of Archaeology and Anthropology, based on internal resources, according to the decision of the ANAS Presidium dated July 12, 2023. This department is intended to conduct underwater research in the Caspian Sea as well as archaeological research along coastal areas and other water bodies”-said Abbas Seyidov, Doctor of historical sciences and head of the Caspian Archaeology Department of the Institute of Archaeology and Anthropology, presenting a report on “The Archaeology of the Caspian Sea: History and Modernity” at the meeting of the Presidium.
It was said that in the second half of the 20th century, underwater archaeological research in Azerbaijan came into the spotlight. Preparations for studying the underwater historical-archaeological monuments of the Caspian Sea began following the decree of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR dated July 24, 1968, and the decision of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR dated August 9, 1968.
With Doctor of historical sciences Zelik Yampolski as the scientific advisor, practical work was entrusted to diver Viktor Kvachidze. Over a period of 19 years, including 1986, V. Kvachidze conducted research along the Caspian coast and islands, discovering more than 4,000 material-cultural artifacts. The investigations were carried out at Shuvulan Cape, the eastern part of the Absheron Peninsula opposite Gurgan Cape, the Baku Bay and Sabail underwater fortress, as well as the ancient channel of the Kura River and Bandovan Cape in the Salyan region.
The author noted that from August 27 to September 12, 2024, the Caspian Archaeological Expedition of the Institute of Archaeology and Anthropology conducted archaeological surveys in the Zira and Pirallahi areas of the Khazar district of the Absheron Peninsula, as well as Shahri-Gurgan belonging to the middle ages. During these investigations, the remains of two sunken ships from the 19th century and ceramic artifacts dating back to the 12th-14th centuries were discovered.