Çinli alimlər Hərbi Qənimətlər Parkını və Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunu ziyarət ediblər
Ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Honkonq Kore Akademiyasının İcra şurasının üzvü professor Li Lei, Baş katibliyin icraçı müavini professor Raymond J. Wu, Akademiyanın elmi əməkdaşları Feng Liu və Yan Zheng AMEA əməkdaşları ilə birlikdə Hərbi Qənimətlər Parkını ziyarət ediblər.
Çin alimlərə Prezident İlham Əliyevin Ali Baş Komandanlığında Azərbaycanın  44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi Zəfər barədə ətraflı məlumat verilib, qonaqlar erməni işğalçılarından qənimət götürülən bir çox hərbi texnika və sursatlarla yaxından tanış olublar.
Qonaqlar daha sonra AMEA əməkdaşlarının müşayiətilə Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğuna səfər ediblər. Burada çinli alimlərə məlumat verilib ki, Qoruqda 6 mindən artıq qayaüstü rəsm və müxtəlif fondlarda 100 mindən artıq arxeoloji material qorunur.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, “Qobustan” Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu 2007-ci ildə UNESCO-nun Dünya İrs Siyahısına daxil edilib.
Çinli alimlər Azərbaycanın qədim tarixi, maddi mədəniyyət nümunələri, qayaüstü rəsmləri və arxeoloji tapıntıları ilə əyani tanış olaraq səfərdən məmnun qaldıqlarını bildirib, xatirə şəkli çəkdiriblər.

Член Исполнительного совета Академии Core (The International Core Academy of Sciences and Humanities, Гонконг, Китайская Народная Республика) профессор Ли Лэй, исполнительный заместитель руководителя Генерального секретариата профессор Раймонд Ж. Ву и научные сотрудники Академии Фэн Лу и Янь Чжэн, которые находятся с визитом в нашей стране, вместе с сотрудниками НАНА побывали в Парке военных трофеев.
Китайским ученым подробно рассказали об исторической Победе, одержанной под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в ходе 44-дневной Отечественной войны. Гости ознакомились с многочисленными образцами военной техники и боеприпасов, которые были изъяты у армянских оккупантов.
Затем китайские ученые и сотрудники НАНА посетили Гобустанский национальный историко-художественный заповедник. Сотрудники заповедника рассказали гостям, что здесь сохранились более 6000 наскальных рисунков, а в различных фондах заповедника хранятся более 100 тысяч археологических материалов.
Также сообщалось, что в 2007 году заповедник был включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
Ознакомившись с образцами древней материальной культуры Азербайджана, наскальными рисунками и археологическими находками, китайские ученые выразили удовлетворение поездкой. Были сделаны фотографии на память.