AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası (MEK) tərəfindən dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş “Mütaliə insanı kamilləşdirir” adlı videoçarx hazırlanıb.
Gəncləri daha çox oxumağa, mütaliəyə, öyrənməyə, daxili dünyalarını zənginləşdirməyə çağıran videoçarxda şairin əsərlərindən sətirlər səsləndirilib.
Qeyd edək ki, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 25 yanvar tarixli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində, AMEA-nın Tədbirlər planına əsasən, “Füzuli günləri” layihəsi çərçivəsində MEK-də ilboyu ənənəvi sərgi keçirilir və kitabxananın rəsmi saytında mövzu əsasında elektron məlumat bazası oxucuların istifadəsinə verilib.

The Central Scientific Library of ANAS prepared a video titled “Reading Perfects the Person”
A video titled “Reading Perfects the Person” has been prepared by the Central Scientific Library (CSL) of ANAS dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker, Mahammad Fuzuli.
This video encourages young people to read more, engage in study, and enrich their inner worlds. It includes lines from the poet’s works, highlighting the beauty of his poetry.
It should be mentioned that, based on the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 25, 2024, on the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli and in accordance with the Action Plan of the Azerbaijan National Academy of Sciences, a traditional exhibition is held at the Central Scientific Library throughout the year within the framework of the “Fuzuli Days” project.
An electronic information database on this topic has been made available to readers on the official website of CSL.