Bu gün AMEA prezidentinin yanında müşavirə keçirilib. Müşavirədə Akademiyada doktorantura təhsilinin müasir vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli doktorantura təhsilinə marağın artdığını, bu il aspiranturaya sənəd təqdim edənlərin sayının çoxaldığını və istedadlı gənclərin Akademiyaya müraciət etmələrini müsbət hal kimi qiymətləndirib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri 2024-cü ildə Akademiyada doktoranturaya qəbulun nəticələri haqqında məlumat verib.
AMEA Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi katibləri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova təmsil etdikləri elmi bölmələr üzrə doktoranturaya qəbulun vəziyyəti barədə statistik məlumatları diqqətə çatdırıb, dissertasiya mövzularının Bölmələrdə geniş müzakirəsinin keçirildiyini bildiriblər.
AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Akademiyada doktorantura təhsilinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərini səsləndirib.
Aktuallığı və əhəmiyyəti nəzərə alınaraq doktorantura təhsili ilə əlaqədar məsələnin AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında daha geniş tərkibdə müzakirə edilməsi tövsiyə olunub.
AMEA prezidentinin yanında keçirilən müşavirədə həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatova həsr olunan birgə ensiklopediyanın hazırlanması ilə əlaqədar məsələ müzakirə edilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

A meeting was held at the Presidium of ANAS
The current state of doctoral education at the Academy and the tasks ahead were discussed at the meeting.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli assessed the growing interest in doctoral education, the increase in number of applicants for doctoral studies this year and applying talented youth to the Academy as a positive case.
The head of Science and Education Department of the Presidium administration of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khavari gave information about the results of admission to doctoral studies at the Academy in 2024.
The scientific secretaries of Humanitarian Sciences and Social Sciences Divisions of ANAS, PhD in Philology Arzu Mammadkhanli and PhD in Philology Zumrud Mansimova presented statistical information about the state of admission to doctoral studies in the scientific divisions they represent.
The academic secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov presented his proposals for further improvement of doctoral education at the Academy.
In light of its relevance and importance, it was recommended to discuss the issue of doctoral education at the meeting of the Presidium of ANAS in a broader composition.
At the meeting chaired by the President of ANAS, the issue of preparing a joint encyclopedia dedicated to the prominent Kyrgyz writer Chingiz Aitmatov by the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi and the Institute of Literature and Language of the Kyrgyz Academy of Sciences was discussed and relevant tasks were given.