Bu gün AMEA prezidentinin yanında müşavirə keçirilib. Müşavirədə Akademiyada doktorantura təhsilinin müasir vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr müzakirə olunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli doktorantura təhsilinə marağın artdığını, bu il aspiranturaya sənəd təqdim edənlərin sayının çoxaldığını və istedadlı gənclərin Akademiyaya müraciət etmələrini müsbət hal kimi qiymətləndirib.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri 2024-cü ildə Akademiyada doktoranturaya qəbulun nəticələri haqqında məlumat verib.
AMEA Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi katibləri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu Məmmədxanlı və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova təmsil etdikləri elmi bölmələr üzrə doktoranturaya qəbulun vəziyyəti barədə statistik məlumatları diqqətə çatdırıb, dissertasiya mövzularının Bölmələrdə geniş müzakirəsinin keçirildiyini bildiriblər.
AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Akademiyada doktorantura təhsilinin daha da təkmilləşdirilməsi üçün təkliflərini səsləndirib.
Aktuallığı və əhəmiyyəti nəzərə alınaraq doktorantura təhsili ilə əlaqədar məsələnin AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında daha geniş tərkibdə müzakirə edilməsi tövsiyə olunub.
AMEA prezidentinin yanında keçirilən müşavirədə həmçinin Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının Ədəbiyyat və Dil İnstitutunun görkəmli qırğız yazıçısı Çingiz Aytmatova həsr olunan birgə ensiklopediyanın hazırlanması ilə əlaqədar məsələ müzakirə edilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

В Президиуме НАНА состоялось совещание
Сегодня состоялось совещание при президенте НАНА. На совещании обсуждались вопросы, связанные с нынешним состоянием обучения в докторантуре Академии наук, и предстоящие задачи.
Сказав, что интерес к докторантуре растет, и в этом году число лиц, подавших документы для поступления в докторантуру, возросло, президент НАНА академик Иса Габиббейли назвал положительным фактором обращение талантливых людей в Академию наук.
Об итогах приёма в докторантуру Академии наук в 2024 году рассказал заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери.
Учёные секретари отделений гуманитарных и общественных наук НАНА доктора философии по филологии Арзу Мамедханлы и Зумруд Мансимова представили статистические данные об итогах приема в докторантуру по соответствующим отделениям и сообщили, что в отделениях прошли дискуссии, связанные с выбором тем диссертационных работ.
В своем выступлении академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов выдвинул предложения по ещё большему совершенствованию обучения в докторантуре.
Учитывая актуальность и значимость темы, было рекомендовано обсудить вопрос, связанный с обучением в докторантуре, в более широком составе на заседании Президиума НАНА.
Затем на совещании был рассмотрен вопрос о подготовке Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Институтом языка и литературы имени Чингиза Айтматова Национальной академии наук Кыргызской Республики совместной энциклопедии, посвященной выдающемуся кыргызскому писателю Чингизу Айтматову. Были даны соответствующие поручения.