Cəfər Cabbarlı mükafatının təqdimatı olub
Oktyabrın 17-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə yardımı ilə Cəfər Cabbarlı mükafatının təqdimatı olub.
Tədbir C.Cabbarlı adına Mədəniyyət, Elm və Təhsilin İnkişafına Yardım İctimai Birliyinin “Cəfər Cabbarlı - ədəbiyyatımızın böyük sənət fədaisi” adlı layihəsi çərçivəsində keçirilib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Əməkdar mədəniyyət işçisi Qəmər Seyfəddinqızı görkəmli ədibin 125 illiyi münasibətilə nəşr olunan yeni kitablar və layihələr haqqında məlumat verib. Cəfər Cabbarlının bədii, publisistik yaradıcılığının çoxşaxəli və dərin məzmunlu olduğunu bildirən Əməkdar mədəniyyət işçisi deyib: “Mükafat böyük dramaturq Cəfər Cabbarlı yaradıcılığının təbliği sahəsində aparılmış işlərə, tədqiq edilmiş əsərlərə, dramaturqun teatr yaradıcılığının təcəssümündə müstəsna xidmətləri olan sənətkarlar üçün nəzərdə tutulub. Ədibin yaradıcılığının zənginliyi və incəsənətin müxtəlif sahələrindəki əvəzsiz xidmətləri nəzərə alınaraq mükafat son zamanlar daha çox nominasiyanı əhatə edir”.
Tədbir zamanı görkəmli dramaturqun yaradıcılığının xronoloji ardıcıllıqla əks olunduğu videoçarx nümayiş edilib.
Sonra Cəfər Cabbarlı mükafatı ədəbiyyatşünaslıq, ədəbiyyat, teatr, rejissorluq nominasiyaları üzrə ziyalılara təqdim olunub.
Mükafata layiq görülən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Cəfər Cabbarlının Azərbaycan teatrı və ədəbiyyatında müstəsna xidmətləri olub. Görkəmli dramaturqun əsərləri bu gün də aktualdır və gənc nəslin inkişafına öz töhfəsini verir.

Вручена премия Джафара Джаббарлы
17-го октября в Центральной научной библиотеке НАНА при финансовой поддержке Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики состоялась церемония вручения премии Джафара Джаббарлы.
Мероприятие прошло в рамках проекта Общественного объединения содействия развитию культуры, науки и образования имени Джафара Джаббарлы.
Выступая на церемонии вручения премии, заслуженный работник культуры Гамар Сейфеддингызы рассказала о новых книгах, которые издаются в честь 125-летия выдающегося классика, и реализуемых проектах. Сказав, что художественное и публицистическое творчество Джафара Джаббарлы было многогранным и глубоко содержательным, заслуженный работник культуры добавила: «Премия предназначена для лиц, которые имеют большие заслуги в сфере пропаганды творчества великого драматурга Джафара Джаббарлы, исследования его произведений, освещения театрального творчества драматурга. Учитывая многогранность творчества классика и его незаменимые заслуги в развитии различных сфер искусства, премия в последнее время вручается по ряду номинаций».
В ходе мероприятия был продемонстрирован видеоролик, с хронологической последовательностью повествующий о творчестве выдающегося драматурга.
Затем премия Джафара Джаббарлы была вручена представителям интеллигенции по таким номинациям, как «Литературоведение», «Литература», «Театр», «Режиссура».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли, который был удостоен премии, сообщил, что Джафар Джаббарлы имеет исключительные заслуги в развитии азербайджанского театра и литературы. Академик подчеркнул, что произведения выдающегося драматурга актуальны и сегодня, они вносят свой вклад в воспитание и развитие молодого поколения.