“AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi” hazırlanacaq
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən biri də “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2022-ci ilin sonlarından Akademiyada çoxşaxəli islahat və yeniləşmə hərəkatına start verilib. Həyata keçirilən ardıcıl və kompleks tədbirlər nəticəsində Akademiyanın strukturu əsaslı olaraq modernləşdirilib, elmin yeni prioritetləri dünya elminin çağırışları və dövlət siyasətinin strateji hədəfləri ilə uyğunlaşdırılıb, elmin dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində iştirakı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirilib, beynəlxalq elmi əlaqələr genişləndirilib.
Diqqətə çatdırıb ki, müasir dünyanın çağırışlarına, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi, ideoloji prioritetlərinə, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsində müəyyən edilmiş yeni məqsəd, fəaliyyət istiqamətləri və vəzifələrə uyğun olaraq “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması zərurəti yaranıb.
“Hazırlanacaq sənədin başlıca hədəfi qlobal tendensiyalar nəzərə alınmaqla, ilk növbədə Azəbaycanın strateji inkişaf kursu çərçivəsində onun tərəqqisinə ciddi elmi töhfələr verməkdən ibarətdir. Bu zaman cəmiyyətin intellektual imkanlarının artırılması ilə sosial faydalılığın vəhdətinin təmin edilməsi prinsipial vəzifələrdən biri kimi nəzərdə tutulmalıdır. O cümlədən, burada  ictimai-humanitar elmlər -  fəlsəfə, tarix, filologiya, kulturologiya, folklor, sənətşünaslıq, siyasi elmlər və digər elm sahələri arasında əlaqələr yeni səviyyəyə yüksəldilməlidir. Burada başlıca prinsip azərbaycançılıq və müstəqil dövlətçilik olmaqla ölkənin dayanıqlı inkişafında elmin iştirakının artırılmasından ibarət olmalıdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Müzakirədə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev məsələ ilə bağlı rəy və təkliflərini diqqətə çatdırıb.
İclasda “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması məqsədilə müvafiq Komissiya və İşçi qrupu yaradılıb.

Будет разработана «Концепция развития НАНА и дорожная карта на 2025-2030-е годы»
На заседании Президиума НАНА был рассмотрен вопрос, связанный с подготовкой «Концепции развития НАНА и дорожной карты на 2025-2030-е годы».
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что с конца 2022 года в НАНА дан старт проведению разносторонних реформ и процессу обновления. В результате последовательных и комплексных мероприятий основательно модернизирована структура Академии наук, новые приоритеты науки приведены в соответствие с вызовами мировой науки и стратегическими целями государственной политики, в значительной степени усилено участие науки в реализации социально-экономической, культурно-нравственной и идеологической политики государства, расширены международные научные связи.
Отмечалось, что в настоящее время возникла необходимость в разработке «Концепции развития НАНА и дорожной карты на 2025-2030-е гг.», соответствующей вызовам современного мира, социально-экономическим, культурным, духовным и идеологическим приоритетам государственной политики в Азербайджане, а также новым целям, сферам деятельности и задачам, которые нашли свое отражение в Уставе Национальной академии наук Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Основной целью разрабатываемого документа является внесение серьезного научного вклада в процветание Азербайджана в рамках стратегического курса развития с учетом глобальных тенденций. Одной из принципиальных задач является повышение интеллектуальных возможностей общества и обеспечение социальной пользы. Помимо этого, на новый уровень должны подняться связи между общественными и гуманитарными науками – философией, историей, филологией, культурологией, фольклором, искусствоведением, политическими науками и прочими отраслями. Основной принцип при этом должен заключаться в расширении участия науки в устойчивом развитии страны, опирающемся в первую очередь на идеалы азербайджанства и независимой государственности».
Затем вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев поделился своими мыслями и предложениями в связи с рассматриваемым вопросом.
На заседании была создана Комиссия и Рабочая группа для подготовки «Концепции развития НАНА и дорожной карты на 2025-2030-е годы».