“AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi” hazırlanacaq
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirəyə çıxarılan məsələlərdən biri də “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 2022-ci ilin sonlarından Akademiyada çoxşaxəli islahat və yeniləşmə hərəkatına start verilib. Həyata keçirilən ardıcıl və kompleks tədbirlər nəticəsində Akademiyanın strukturu əsaslı olaraq modernləşdirilib, elmin yeni prioritetləri dünya elminin çağırışları və dövlət siyasətinin strateji hədəfləri ilə uyğunlaşdırılıb, elmin dövlətin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji siyasətinin həyata keçirilməsində iştirakı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirilib, beynəlxalq elmi əlaqələr genişləndirilib.
Diqqətə çatdırıb ki, müasir dünyanın çağırışlarına, Azərbaycanda dövlət siyasətinin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi, ideoloji prioritetlərinə, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsində müəyyən edilmiş yeni məqsəd, fəaliyyət istiqamətləri və vəzifələrə uyğun olaraq “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması zərurəti yaranıb.
“Hazırlanacaq sənədin başlıca hədəfi qlobal tendensiyalar nəzərə alınmaqla, ilk növbədə Azəbaycanın strateji inkişaf kursu çərçivəsində onun tərəqqisinə ciddi elmi töhfələr verməkdən ibarətdir. Bu zaman cəmiyyətin intellektual imkanlarının artırılması ilə sosial faydalılığın vəhdətinin təmin edilməsi prinsipial vəzifələrdən biri kimi nəzərdə tutulmalıdır. O cümlədən, burada  ictimai-humanitar elmlər -  fəlsəfə, tarix, filologiya, kulturologiya, folklor, sənətşünaslıq, siyasi elmlər və digər elm sahələri arasında əlaqələr yeni səviyyəyə yüksəldilməlidir. Burada başlıca prinsip azərbaycançılıq və müstəqil dövlətçilik olmaqla ölkənin dayanıqlı inkişafında elmin iştirakının artırılmasından ibarət olmalıdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Müzakirədə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev məsələ ilə bağlı rəy və təkliflərini diqqətə çatdırıb.
İclasda “AMEA-nın 2025-2030-cu illər üzrə inkişaf konsepsiyası və yol xəritəsi”nin hazırlanması məqsədilə müvafiq Komissiya və İşçi qrupu yaradılıb.

“The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030” will be prepared
Another issue discussed at the meeting of the Presidium of ANAS was about preparation of “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that a multifaceted reform and modernization process has started in the Academy since the end of 2022. As a result of the consistent and comprehensive measures, the structure of the Academy has been fundamentally modernized, the new priorities of science have been aligned with the challenges of global science and the strategic goals of state policy, the participation of science in the implementation of the state’s social, economic, cultural, spiritual, and ideological policy has been significantly strengthened, and international scientific relations have been expanded.
It was underlined that there is a need to prepare “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030” in accordance with challenges of the modern world, the socio-economic, cultural-spiritual, and ideological priorities of state policy in Azerbaijan, as well as the new goals, directions of activity, and tasks determined in the Charter of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
“The main goal of the document to be prepared is to make significant scientific contribution to Azerbaijan’s progress, taking into account global trends, primarily within the framework of Azerbaijan’s strategic development plan. Enhancing the intellectual capabilities of society and ensuring social usefulness should be considered one of the principal tasks. Additionally, the ties among social and humanitarian sciences-philosophy, history, philology, cultural studies, folklore, art studies, political sciences, and other fields should be elevated to a new level. The main principle here should focus on increasing the role of science in the sustainable development of the country, emphasizing Azerbaijanism and independent statehood”-said Academician Isa Habibbeyli.
Vice-President of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev made a speech at the meeting, sharing his opinions and suggestions on the matter.
At the meeting, a relevant Commission and a Working Group were established to prepare “The Development Concept and Roadmap of ANAS for 2025-2030”.