Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin iclasında 2024-cü il üçün Akademiyada fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələri müzakirə edilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları, Akademiyada 2024-cü il üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olmuş şəxslər, onların elmi rəhbərləri və elmi məsləhətçiləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli bu il qəbul olan doktorant və dissertantları təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Akademik elmi müəssisələrdə dissertantura və doktoranturaya qəbul, eləcə də kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi məsələlərində müasir yanaşmanın vacibliyini qeyd edib. Dünyada cərəyan edən qlobal çağırışlardan irəli gələrək, dissertantura və doktorantura təhsilinin tədrisində də sistemli islahatların aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri Akademiyanın hər bir elmi müəssisə və təşkilatlarında dissertant və doktorantlara şöbə müdirlərinin, müxbir üzv və həqiqi üzvlərin ildə bir dəfə vahid cədvəl əsasında müxtəlif ixtisas sahələri üzrə dərs verməsinin onların təhsil keyfiyyətinə müsbət təsir edəcəyini deyib: “Dissertant və doktorantlar elmi rəhbərlə təkbətək qalmamalıdır. Təhsil prоsеsində müsbət nəticələr əldə еtmək üçün onlar fərqli ixtisas alimlərindən də dərs almalıdırlar”.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün davamlı inkişaf və sosial-iqtisadi transformasiyanın elm və təhsil mühitində də gözə çarpan dəyişikliklərə səbəb olduğunu qeyd edib. Bu mənada gələcəkdə doktorant və dissertantların müvafiq elmi sahələrinin perspektiv inkişafı üçün onların müasir dövrün yeni ideyalarına, çağırışlarına cavab verən mövzulara üstünlük verməsini tövsiyə edib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin doktorantura və dissertanturaya builki qəbulda müsbət dinamikanın müşahidə olunduğunu vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri “Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatlarının 2024-cü il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul planları”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq sərəncamını, eləcə də cari ildə AMEA üzrə fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı səviyyəsində doktorantura və dissertanturaya qəbul planına dair bəzi göstəriciləri diqqətə çatdırb.
Şöbə müdiri çıxışında bildirib ki, doktorantura təhsil səviyyəsində müşahidə olunan ən əsas problemlərdən biri dissertasiya mövzularında bir sıra hallarda “elmi problemin” olmaması məsələsidir: “Buna görə də ilk dəfə olaraq builki qəbul prosesində bir təşəbbüs irəli sürülüb, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin 25 sentyabr 2024-cü il tarixli 184 nömrəli sərəncamı ilə dissertasiya mövzularının müəyyənləşdirilməsində nəzərə alınması tövsiyə edilən meyarlar elmi müəssisələrə təqdim edilib”.
Qeyd edib ki, bu meyarlar mövzuların elmi problemlərinin aktuallığının müvafiq elm sahələrinin ciddi nəzəri-metodoloji axtarışları və dünyanın müasir çağırışları, ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi və ideoloji tələbatlar ilə şərtlənməsi, fənlərarası, multidisiplinar və transdisiplinar tədqiqatlara üstünlük verilməsi, humanitar və ictimai elmlərdə aparılan araşdırmalarda süni intellekt, rəqəmsallaşdırma və informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinin vacibliyi, tədqiqatların prioritetlərinin yeni milli ideyanın və “Güclü Azərbaycan Konsepsiyası”nın elmi əsaslarının hazırlanmasına yönəldilməsini və digər tələbləri əhatə edir.
S.Xavəri doktorantura təhsilini tənzimləyən normativ-hüquqi bazada yer alan müddəaları da təqdimatla nümayiş etdirib.
Alim plan yeri ilə sənəd verənlər arasında nisbət, doktoranturaya qəbul üzrə xarici dil imtahanının nəticələri, eyni zamanda fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlıqları üzrə doktorantura və dissertantura səviyyələrinə qəbulun nəticələri barədə məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri üzrə 2024-cü il üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olmuş şəxslərin elmi işlərinin mövzuları müzakirə olunub.
Müzakirələrdən sonra dissertasiya mövzuları və elmi rəhbərlər təsdiq edilib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli institut və təşkilatların rəhbərlərinə, elmi rəhbər və məsləhətçilərə tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Dissertation topics should reflect the theoretical and methodological developments of the relevant scientific fields, contemporary global challenges and the socio-economic needs of our country
The results of admission to doctoral studies and dissertation program on preparation of doctor of philosophy and doctor of sciences at the Academy for 2024 were discussed at the meeting of the Presidium of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium administration, directors of scientific institutions and organizations, individuals admitted to doctoral studies and dissertation program on preparation of doctor of philosophy and doctor of sciences at the Academy for 2024 as well as their scientific supervisors and advisors.
Academician Isa Habibbeyli opened the meeting with an introductory speech, congratulated the newly admitted doctoral students and dissertators, wishing them success in their future scientific activities.
The Academician underlined the importance of a modern approach in the issues of admission to doctoral studies and dissertation program in academic scientific institutions, as well as personnel training improvement. He emphasized the necessity of implementing systematic reforms in doctoral studies and dissertation programs, in response to the global challenges occurring worldwide.
The head of ANAS stated that in each scientific institution and organization of the Academy, department heads, corresponding members, and active members should give lectures to dissertation candidates and doctoral students once a year according to a unified schedule across various fields of specialization. This will positively impact the quality of their education: “Dissertation candidates and doctoral students should not be left alone with their scientific supervisors. To achieve positive results in the educational process, they should also receive instruction from specialists in different fields”.
Academician Isa Habibbeyli said that today sustainable development and socio-economic transformation are leading to noticeable changes in the fields of science and education. In this regard, he recommended that future doctoral and dissertation candidates prioritize topics that respond to the new ideas and challenges of the modern period for the prospective development of their respective scientific fields.
The Academician also pointed out that positive dynamics have been observed in this year’s admissions to doctoral and dissertation programs.
Afterwards, head of the Science and Education Department of the Presidium administration, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri highlighted the relevant Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on approval of the admission plans for doctoral and dissertation candidate preparation for 2024.
In his speech, the department head underlined that one of the main issues observed at the doctoral level is the lack of a “scientific problem” in dissertation topics in some cases. Considering this, for the first time, an initiative was introduced in this year’s admission process. The criteria recommended to be taken into account in determining dissertation topics were provided to the scientific institutions, based on the order No. 184, dated September 25, 2024, by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
He said that these criteria encompass the relevance of scientific problems of the topics, theoretical and methodological developments, contemporary challenges of the world, preference for interdisciplinary, multidisciplinary, and transdisciplinary research, the importance of applying artificial intelligence, digitalization, and information and communication technologies in the humanities and social sciences, the preparation of a scientific basis for the “Strong Azerbaijan Concept” and other requirements.
Subsequently, the topics of scientific works of individuals admitted to doctoral and dissertation programs for the preparation of Doctor of Philosophy and Doctor of Sciences for 2024 in the Humanities and Social Sciences divisions of ANAS were discussed.
After the discussions, the dissertation topics and scientific supervisors were approved.
In conclusion, Academician Isa Habibbeyli provided recommendations and instructions to the heads of institutes and organizations, as well as to the scientific supervisors and advisors.