Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda dünyanın çağırışlarına və dövlətin maraqlarına cavab verən araşdırmalar aparılır, elmi-nəzəri fəaliyyətin gücləndirilməsi, gənclərlə məqsədyönlü iş aparılması və onların elmi fəaliyyətə cəlb edilməsi, eləcə də fəlsəfə və elmlər doktorlarının hazırlanması üzrə ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
Bu fikirləri AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev növbəti elmi seminarda çıxışı zamanı səsləndirib.
Alim ölkənin ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin gücləndirilməsi, humanitar istiqamətləri əhatə edən qurumlarla birgə multidisiplinar tədqiqatların aparılmasının elmin və təhsilin inteqrasiyasına, elmi potensialın qorunub saxlanılmasına və daha da inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Baş direktor hər bir tədqiqatçını dövlətçilik ənənələrini və milli dəyərləri əsas tutaraq, öz fəaliyyətini yenidən nəzərdən keçirməyə, qarşısında duran vəzifələri məsuliyyətlə icra etməyə və aktual problemlərə həsr olunmuş elmi araşdırmalarını daha da dərinləşdirməyə çağırıb.
Akademik R.Əliquliyev elmi-tədqiqat fəaliyyətinin təşkili və əlaqələndirilməsi, elmi və elmi-texniki fəaliyyətin ekspertizası, eləcə də elmi etikaya riayət olunmasının elmin səmərəli idarəolunması baxımından önəmini qeyd edib. Əlavə edib ki, son illərdə bu istiqamətdə görülən işlərin, prioritet istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların nəticəsi olaraq, artıq bir neçə fəlsəfə və elmlər doktorluğu dissertasiyası tamamlanaraq müzakirəyə təqdim olunub.
Baş direktor intellektual müzakirələrin aparılması üçün əhəmiyyətli platforma olan elmi seminarlarda hər bir əməkdaşın mütəmadi olaraq iştirak etməsinin zəruriliyindən danışıb. Akademik R.Əliquliyevin sözlərinə görə, elmi seminarların əsas məqsədi dissertasiya işləri çərçivəsində aparılan tədqiqatlarla tanış olmaq, qarşıya qoyulmuş məsələlərə bir daha diqqət yetirmək, eləcə də doktorant və dissertantlara elmi fəaliyyətlərində dəstək olmaqdır.
İnstitutda şöbədaxili və şöbələrarası elmi müzakirələrin təşkilinin, müxtəlif problemlərə həsr olunmuş seminarların keyfiyyətinin artırılmasının önəmindən bəhs edən baş direktor hər bir tədqiqatçıya elmi fəaliyyətlərini stimullaşdırmağı və rəqabətədavamlı tədqiqatlarla məşğul olmağı tövsiyə edib.
Akademik R.Əliquliyev, həmçinin institutda yüksək texnoloji bilikləri ilə seçilən orta məktəb şagirdlərinə hamilik edildiyini söyləyib, bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndirilməsinin zəruri olduğunu bildirib.
İnstitutun baş direktoru doktorantura pilləsinə yeni qəbul olunmuş gənclərin yüksəkixtisaslı kadr kimi formalaşmaları və elm sahəsində uğur qazanmaları baxımından onlara struktur bölmələrdə elmi və intellektual dəstək göstərilməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Alim doktorantların dissertasiya mövzularının bütövlükdə ölkənin maraqlarına xidmət edən, eyni zamanda, qlobal elmi problemlərə həsr olunmasının vacibliyini qeyd edib.

“Research is conducted at the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and Education that responds to global challenges and the interests of the state. Systematic measures are carried out to strengthen scientific-theoretical activities, engage in targeted work with young people to involve them in scientific research as well as train the doctors of philosophy and sciences”-said Vice-President of ANAS, the director-general of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Aliguliyev, during the scientific seminar.
The scientist underlined the importance of strengthening the relations with the higher education institutions of the country and conducting multidisciplinary research with institutions covering humanitarian areas, noting that these efforts would greatly contribute to the integration of science and education, the preservation of scientific potential, and its further development. The director general called on every researcher to review their activities, responsibly fulfill their duties, and deepen their scientific research dedicated to current problems basing on statehood traditions and national values.
Academician Rasim Aliguliyev pointed out the importance of organizing and coordinating scientific research activities, conducting expert evaluations of scientific and scientific-technical activities, as well as adhering to scientific ethics for the effective management of science. He added that as a result of the works carried out in recent years in this direction and the research conducted in priority spheres, several PhD and Doctor of Science dissertations have already been completed and submitted for discussion.
The Academician spoke about the necessity of each employee’s regular participation in the scientific seminars, which are essential platform for intellectual discussions. According to the scientist, the main goal of the scientific seminars is to become familiar with the research conducted within the dissertation works, re-focus on the issues at hand and support doctoral students and dissertators in their scientific activities.
The director general of the Institute also highlighted the importance of organizing both intra-departmental and inter-departmental scientific discussions at the institute, as well as enhancing the quality of seminars dedicated to various issues. He recommended each researcher to encourage themselves in their scientific activities and engage in competitive research and said that secondary school students distinguished by their advanced technological knowledge are supported at the institute and pointed out the necessity of expanding activities in this direction.
Academician Rasim Aliguliyev touched upon the importance of providing scientific and intellectual support to the newly admitted doctoral students in terms of their development as highly qualified specialists and achieving success in the field of science. He also highlighted the necessity for the doctoral students’ dissertation topics to serve the interests of the country as a whole while also being dedicated to global scientific problems.