AMEA Zəfər Gününə həsr edilmiş futbol turnirində təmsil olunur
Noyabrın 2-də Yasamal rayon İcra Hakimiyyətinin, Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının və Yasamal rayon Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Dövlət Universitetinin futbol meydançasında 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş mini futbol idman yarışının açılış mərasimi baş tutub.
Açılış mərasimində YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, Milli Məclisin deputatı Göydəniz Qəhrəmanov, Bakı Dövlət Universitetinin rektor köməkçisi Hüseyn Hüseynli, YAP Gənclər Birliyinin üzvü İlqar Quliyev, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru dosent Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru Elmir Babayev, AMEA-nın YAP ərazi partiya təşkilatlarının və həmkarlar təşkilatlarının sədrləri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev keçirilən idman yarışının mahiyyəti və məqsədi haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində rəşadətli Azərbaycan ordusu doğma Qarabağımızı düşmən tapdağından azad etdi. Vurğulayıb ki, bu tarixi Zəfər və ərazi bütövlüyümüzün təmin olunması Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi və cənab Prezident İlham Əliyevin müasir dövrün çağırışları işığında təkmilləşdirərək inamla həyata keçirdiyi milli dövlətçilik strategiyamızın ən böyük təntənəsidir. Bundan əlavə, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2023-cü ilin 19-20 sentyabr tarixlərindəki lokal xarakterli anti-terror tədbirləri və həmin ilin 15 oktyabr tarixində isə Xankəndi, Xocalı, Xocavənd, Ağdərə şəhərlərində, Əsgəran qəsəbəsində üçrəngli bayrağımızın dalğalandırılması tarixi Zəfərlərimizin zirvəsi oldu.
Bəxtiyar Nəbiyev çıxışının sonunda yarışda iştirak edən komandalara uğurlar arzu edib.
Mərasimdə, həmçinin Milli Məclisin deputatı Göydəniz Qəhrəmanov, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının sədri Sənan Həsənov və YAP Gənclər Birliyinin üzvü İlqar Quliyev çıxış edərək Ali Baş Komandının liderliyində Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbənin önəmindən danışıb, Prezident İlham Əliyevin adının Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını söyləyiblər. Çıxışların sonunda komandalara müvəffəqiyyətlər arzulanıb.
Açılış mərasimindən sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin komandaları arasında oyun baş tutub. Oyunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası 6-0 hesabı ilə qalib gəlib.

2-го ноября при совместной организации Исполнительной власти Ясамальского района, Ясамальской районной организации партии «Ени Азербайджан» и Управления молодёжи и спорта Ясамальского района на футбольной площадке Бакинского государственного университета прошла церемония открытия чемпионата по мини-футболу, посвященного 8 Ноября – Дню Победы.
На церемонии открытия приняли участие председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, депутат Милли Меджлиса Гёйдениз Гахраманов, помощник ректора Бакинского государственного университета Гусейн Гусейнли, член Молодёжного объединения ПЕА Ильгар Гулиев, председатель Свободного профсоюза НАНА доктор философии по политическим наукам Санан Гасанов, директор Центральной научной библиотеки НАНА доцент Гусейн Гусейнов, председатель Совета молодых учёных и специалистов НАНА доктор философии по химии Эльмир Бабаев, председатели территориальных партийных организаций ПЕА и профсоюзных организаций НАНА.
В своем выступлении на церемонии открытия председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев рассказал о сути и целях организованного спортивного турнира. Он отметил, что в ходе 44-дневной Отечественной войны героическая национальная армия Азербайджана под руководством победоносного Верховного главнокомандующего господина Ильхама Алиева освободила от вражеской оккупации наш родной Карабах. Бахтияр Набиев подчеркнул, что эта историческая Победа и восстановление территориальной целостности республики – самый большой успех национальной стратегии государственности, основы которой были заложены общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и которая была усовершенствована и уверенно претворена в жизнь в свете вызовов современности Президентом Ильхамом Алиевым. Антитеррористические мероприятия локального характера, продолжил оратор, проведённые под руководством победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева 19-20 сентября 2023 года, и поднятие нашего трёхцветного флага 15-го октября того же года в городах Ханкенди, Ходжалы, Ходжавенд, Агдере, поселке Аскеран стали вершиной нашей исторической Победы.
В заключение своего выступления Бахтияр Набиев пожелал всем участникам турнира успехов.
На мероприятии также выступили депутат Милли Меджлиса Гёйдениз Гахраманов, председатель Свободного профсоюза НАНА Санан Гасанов и член Молодёжного объединения ПЕА Ильгар Гулиев, которые говорили о значении исторической Победы, одержанной в Отечественной войне под руководством Верховного главнокомандующего, и отметили, что имя Президента Ильхама Алиева вписано в историю Азербайджана золотыми буквами. Ораторы пожелали всем командам удачи.
После церемонии открытия состоялась игра между командами Национальной академии наук Азербайджана и Азербайджанского университета архитектуры и строительства. Команда Национальной академии наук Азербайджана одержала победу со счётом 6-0.