Şərqşünas alim beynəlxalq konqresdə iştirak edib
AMEA-nın akademik Z.M.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun şöbə müdiri fəlsəfə elmləri doktoru, professor Roida Rzayeva 30 oktyabr - 1 noyabr tarixlərində Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Girne şəhərində keçirilən XXII Türk Dünyası Beynəlxalq Sosial Elmlər Konqresində iştirak edib.
Azərbaycanlı alim “Müasir ictimai-siyasi reallıq işığında inklüziv inkişaf” adlı məruzə ilə çıxış edib, eyni zamanda konfrans iclaslarından birinə sədrlik edib.
Professor məruzəsində qeyd edib ki, modernləşmə prosesinin siyasi komponenti bilavasitə sosial-iqtisadi inkişafla bağlıdır. Buna uyğun olaraq iqtisadiyyatın fəlsəfəsi də dəyişir. Bu gün cəmiyyətlərin inkişaf modellərinin transformasiyaların sürətləndirilməsində və ümumilikdə sosial-iqtisadi inkişaf planlarında inklüziv inkişaf məsələləri diqqət mərkəzindədir.
Vurğulanıb ki, inklüziv inkişaf yeni inkişaf vasitələrindən biridir və müasir şəraitdə dövlət idarəçiliyinin mexanizmi, cəmiyyətin inkişafına təkan verən innovativ metod kimi qiymətləndirilir.
Alim qeyd edib ki, belə qənaətə gəlmək olar ki, müxtəlif ölkələrdə mövcud maliyyə və insan resurslarından istifadənin səmərəliliyi, onların iqtisadi imkanlarından daha çox dərəcədə davamlı inklüziv inkişaf cəmiyyətinin qurulması prosesində uğuru şərtləndirir. Bu gün sosial-iqtisadi model millətin intellektual resurslarından və potensialından səmərəli istifadə etməkdən asılıdır.

Ученый-востоковед приняла участие в международном конгрессе
Заведующая отделом Института Востоковедения НАН Азербайджана имени академика З.М.Буниятова, доктор философских наук, профессор Роида Рзаева приняла участие в XXII Международном Конгрессе социальных наук Тюркского мира, проходящем 30 октября – 1 ноября 2024-го года в городе Кириния Турецкой Республики Северного Кипра.
Азербайджанский ученый выступила с докладом “Инклюзивное развитие в свете современной социополитической реальности”, а также председательствовала на одном из собраний конференции.
Профессор в своем докладе отмечает, что политическая составляющая процесса модернизации непосредственно связана с социально-экономическим развитием. Соответственно, меняется и философия экономики. В настоящее время в форсировании трансформаций модели развития обществ и, в целом, в планах социально-экономического развития в центре внимания находятся вопросы инклюзивного развития.
Подчеркивается, что инклюзивное развитие – один из новых инструментов развития, и в современных условиях расценивается как механизм государственного управления, инновационный метод, стимулирующий развитие общества.
Ученый отметилa, что можно сделать вывод, что эффективность использования имеющихся финансовых и человеческих ресурсов в различных странах определяет успех в процессе построения общества устойчивого инклюзивного развития в большей степени, нежели их экономические возможности. Сегодня социально-экономическая модель зависит от эффективного использования интеллектуальных ресурсов и потенциала нации.