Noyabrın 6-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammiti çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin sədri, müfti şeyx professor Ravil Qaynutdin, sədrin birinci müavini professor Dəmir Muhətdinov, qurumun Azərbaycan üzrə xüsusi nümayəndəsi Səfa Kərimov və idarənin əməkdaşları ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, şöbələrin əməkdaşları, eləcə də Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qonaqları ölkəmizdə və AMEA-da görməkdən məmnunluğunu dilə gətirib, Azərbaycan - Rusiya əlaqələrindən, həmçinin Azərbaycan - Tatarıstan münasibətlərindən danışıb, dövlətlərimiz arasında iqtisadi, siyasi, ədəbi, mədəni əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu bildirib. AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) arasında da əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu və genişləndiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli 2021-ci ildə akademiyalar arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını, 2023-cü ildə sözügedən sənədin yenilənərək yeni yol xəritəsinin müəyyənləşdirildiyini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisələrinin REA-nın müvafiq institutları ilə fəlsəfə, tarix, dilçilik, ədəbiyyat, şərqşünaslıq istiqamətində geniş əlaqələrinin olduğunu, birgə konfransların keçirildiyini, məqalələrin hazırlandığını, nəşrlərin işıq üzü gördüyünü vurğulayıb.
Hazırda AMEA ilə Rusiya Elmlər Akademiyası arasında epos mədəniyyətinin öyrənilməsinə dair birgə tədqiqatların aparıldığını deyən AMEA rəhbəri layihənin REA-nın M.Qorki adına Dünya Ədəbiyyatı İnstitutu, eləcə də Rusiya Federasiyasının Udmurtiya Respublikası və Saxa Respublikasının (Yakutiya) müəssisələri ilə birgə aparıldığını, cari ilin dekabr ayında sözügedən qurumların iştirakı əsasında beynəlxalq konfransın keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanla Tatarıstan arasında siyasi əlaqələrə toxunan akademik İsa Həbibbəyli ölkələrimiz arasında sıx dostluq münasibətlərinin təməllərinin Ulu Öndər Heydər Əliyev və Tatarıstan Respublikasının birinci prezidenti Mintimer Şaymiyev tərəfindən atıldığını, bu münasibətlərin davamı olaraq bu gün Prezident İlham Əliyevlə Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov arasında yüksək əlaqələrin olduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin ötən ay XVI BRICS Sammitində iştirak etmək üçün Kazana səfər etdiyini xatırladan AMEA rəhbəri dövlətimizin başçısının Rüstəm Minnixanov tərəfindən Tatarıstanın ali dövlət mükafatı “Dostluq” ordeni ilə təltif olunduğunu vurğulayıb.
AMEA ilə Tatarıstan Elmlər Akademiyası arasında da sıx əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli qardaş ölkənin tarixi, ədəbiyyatı, mədəniyyəti, incəsənəti, görkəmli şəxsiyyətlərinə dair Akademiyada geniş tədqiqatların aparıldığını, dissertasiyaların yazıldığını bildirib. Həmçinin AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu ilə Tatarıstan Elmlər Akademiyasının Arxeologiya İnstitutunun birgə yay məktəbi təşkil edəcəyini də söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli həmmüəllifliyi ilə işıq üzü görmüş “Qabdulla Tukay və Azərbaycan” kitabını qonaqlara təqdim edərək bildirib ki, əsər tatar ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, mütəfəkkir şair, publisist, tərcüməçi, ictimai xadim Qabdulla Tukayın Azərbaycan mətbuatı və ədəbiyyatı ilə əlaqələri, ədəbi irsinin ölkəmizdə nəşri və tədqiqi məsələlərindən bəhs edir. Akademik İsa Həbibbəyli Nəriman Nərimanovla Qabdulla Tukayın sıx dostluq əlaqələrinə də toxunub.
Akademik İsa Həbibbəyli COP29 çərçivəsində keçirilən dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammiti ilə din xadimlərinin dünya miqyaslı nüfuzlu konfransa öz xeyir-dualarını verdiklərini, Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin liderliyində bu ali tədbiri ən yüksək səviyyədə təşkil edəcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin sədri professor Ravil Qaynutdin tədbir iştirakçılarını salamlayıb və AMEA-da olmaqdan məmnunluğunu bildirib. Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev ilə şəxsi görüşlərindən bəhs edən qonaq Azərbaycan xalqının öz tarixi torpaqlarını işğaldan azad etməsilə qürur duyduğunu, 2020-ci ildə Ali Baş Komandan İlham Əliyevi 25 milyonluq müsəlman ümması adından Zəfər münasibətilə təbrik etdiyini dilə gətirib. Əlavə edib ki, COP29 tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsi ölkə liderinin və xalqımızın beynəlxalq arenadakı mövqeyini bir daha nümayiş etdirir.
Geniş təqdimatla çıxış edən Ravil Qaynutdin Rusiyanın müasir ərazisində müxtəlif xalq və konfessiyaların birgə yaşayışı, ayrı-ayrı illərdə keçirilən dini liderlərin zirvə görüşləri, dini məsələlərlə məşğul olan dövlət qurumlarının yaradılması və fəaliyyəti, dini icmalarının bütövlüklə Rusiya ictimaiyyətinin və dövlətinin inkişafında oynadığı rol, habelə Rusiyanın müxtəlif şəhərlərində yerləşən müsəlman abidələri, məscid və mədəblər haqqında ətraflı bəhs edib. Bildirib ki, dini qurumlar müvafiq qanun layihələri və hüquqi aktların hazırlanmasında fəal iştirak edir, teologiya fənninin isə elmi ixtisaslar nomenklaturasına daxil edilməsi yeni nəsil ilahiyyətçi alimlərin hazırlanmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun ölkə və xalqların sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması üçün əsas amillərdən biri olduğunu deyən müfti rəhbərlik etdiyi qurumun müxtəlif xalqlara, konfessiyalara, mədəniyyətlərə hörmətlə yanaşan, ekstremizm və terrorizmdən uzaq duran təşkilatlarla əməkdaşlıq etdiyini, sülh, həmrəylik, mənəvi və intellektual inkişaf, gənclərin düzgün tərbiyəsinə yönələn təşəbbüslərlə çıxış etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, RF MRİ Rusiya Elmlər Akademiyası, ali təhsil müəssisələri, bütövlüklə akademik elmlə əməkdaşlıq edir, həyata keçirilən layihələr arasında ilahiyyatçı alimlərin əsərlərinin tərcüməsi və nəşri, “Quran” oxuyanların müsabiqələri, forum və konfransların keçirilməsini sadalamaq olar: “RF-nın Müsəlmanları Ruhani İdarəsi və bir neçə digər dini qurumun təşəbbüsü ilə Tatarıstanın Bolqar şəhərində Bolqar İslam Akademiyası yaradılıb. Burada həm ilahiyyatçı alimlər yetişdirilir, həm də dinlərarası dialoq üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilir”.
Azərbaycan və tatar xalqlarının tarixi və mədəni əlaqələri haqqında bəhs edən Ravil Qaynutdin Moskvada yerləşən Bakı milyonçusu və mesenatı Şəmsi Əsədullayevin evi haqqında danışıb, 1917-ci ilin mayında məhz bu evdə Ümumrusiya müsəlmanları qurultayının keçirildiyini vurğulayıb. Qonaq hazırda digər Azərbaycan milyonçusu və xeyriyyəçisi Musa Nağıyevin tikdirdiyi AMEA Rəyasət Heyətinin yerləşdiyi tarixi binada olduğuna görə məmnunluğunu dilə gətirərək Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi zalda çıxış etmək imkanına görə Akademiya rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib. Həmçinin Ravil Qaynutdin akademik İsa Həbibbəylinin AMEA ilə REA, xüsusilə Tatarıstan Elmlər Akademiyası arasında əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb, AMEA rəhbərinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Çıxışının sonunda Rusiyanın ali müftisi Ali Baş Komandan İlham Əliyevi və bütün Azərbaycan xalqını qarşıda gələn Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib, xalqımıza sülh və əmin-amanlıq, firavanlıq və yeni-yeni qələbələr arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsinin sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru professor Dəmir Muhətdinov iki qardaş xalqın oxşar cəhətlərindən, tarixi və mənəvi bağlılığından bəhs edib. Mirzə Cəfər Topçubaşov və Mirzə Kazım bəyin Rusiya şərqşünaslığının əsasının qoyulması və inkişafında misilsiz xidmətlərindən danışan qonaq XX əsrin əvvəllərində Rusiya İmperiyasının Dövlət Dumasının Müsəlman fraksiyasının məhz Azərbaycanlı ziyalı Əlimərdan bəy Topçubaşovun sədrliyi ilə formalaşdığını vurğulayıb.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bugünkü görüşün AMEA ilə Rusiya Federasiyası Müsəlmanları Ruhani İdarəsi arasında elm sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaranmasına təkan verəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammiti Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü və himayədarlığı ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycanın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Beynəlxalq Müsəlman Ağsaqqallar Şurası, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi və BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı tərəfindən “Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda” mövzusunda 5-6 noyabr tarixlərində keçirilib.

6-го ноября президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с находящимися с визитом в нашей стране для участия на Глобальном саммите религиозных лидеров мира председателем Духовного управления мусульман Российской Федерации (ДУМ РФ) муфтием шейхом, профессором Равилем Гайнутдином, первым заместителем председателя профессором Дамиром Мухетдиновым, специальным представителем управления по Азербайджану Сафой Керимовым и сотрудниками управления.
На встрече, которая проходила в Президиуме НАНА, также приняли участие члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, сотрудники отделов, а также представители научных учреждений и организаций Академии наук.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли поприветствовал гостей и отметил, что рад их видеть у нас в стране и в НАНА. Академик рассказал об азербайджано-российских связях, а также о взаимоотношениях между Азербайджаном и Татарстаном, подчеркнув при этом, что между нашими государствами на высоком уровне развиваются экономические, политические, литературные и культурные связи. Сказав, что связи между НАНА и Российской академией наук (РАН) также развиваются по восходящей линии, академик Иса Габиббейли добавил, что в 2021 году между академиями был подписан договор о сотрудничестве, а в 2023 году указанный документ был обновлен, разработана новая дорожная карта. Руководитель НАНА сообщил, что между научными учреждениями двух академий налажены широкие связи в сфере философии, истории, лингвистики, литературы, востоковедения, проводятся совместные конференции, пишутся статьи и издаются книги и монографии.
В настоящее время, продолжил академик Иса Габиббейли, НАНА и РАН ведут совместные исследования, связанные с изучением культуры эпоса, проект реализуется вместе с Институтом мировой литературы имени А.М.Горького РАН, а также с учреждениями Удмуртской Республики и Республики Саха (Якутия), в декабре текущего года при участии всех указанных структур состоится международная конференция.
Говоря о политических связях между Азербайджаном и Татарстаном, академик Иса Габиббейли отметил, что фундамент тесных дружеских отношений между нашими странами заложили общенациональный лидер Гейдар Алиев и первый Президент Республики Татарстан Минтимер Шаймиев, эти связи сегодня развиваются на высоком уровне Президентом Ильхамом Алиевым и Раисом Республики Татарстан Рустамом Миннихановым.
Напомнив, что в прошлом месяце Президент Ильхам Алиев совершил визит в Казань для участия на XVI саммите БРИКС, руководитель НАНА подчеркнул, что глава нашего государства был награждён Рустамом Миннихановым высокой государственной наградой Татарстана – орденом «Дружба».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что тесное сотрудничество налажено между НАНА и Академией наук Республики Татарстан (АН РТ), в НАНА ведутся исследования и пишутся диссертации, посвященные истории, литературе, культуре, искусству, выдающимся личностям братской страны, а скоро Институтом археологии и антропологии НАНА и Институтом археологии имени А.Х.Халикова АН РТ будет организована совместная летняя школа.
Представив гостям книгу «Габдулла Тукай и Азербайджан», одним из соавторов которой является он сам, академик Иса Габиббейли отметил, что в книге повествуется о связях выдающегося представителя татарской литературы, поэта, мыслителя, публициста, переводчика, общественного деятеля Габдуллы Тукая с азербайджанской печатью и литературой, а также об издании и изучении его литературного наследия в нашей республике. Помимо этого, академик Иса Габиббейли рассказал о тесных дружеских связях между Нариманом Наримановым и Габдуллой Тукаем.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что деятели духовенства, которые приняли участие на прошедшем в рамках COP29 Глобальном саммите религиозных лидеров в Баку, благословили проведение конференции мирового масштаба, и выразил уверенность в том, что это международное мероприятие будет организовано под руководством Президента Ильхама Алиева на самом высоком уровне.
Затем выступил председатель Духовного управления мусульман Российской Федерации профессор Равиль Гайнутдин, который поприветствовал участников мероприятия и выразил удовлетворение посещением НАНА. Рассказав о своих личных встречах с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым, гость выразил свою гордость тем, что азербайджанский народ освободил свои исторические земли от оккупации, и подчеркнул, что в 2020 году лично поздравил Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева от имени 25-миллионной мусульманской уммы с Победой. Профессор добавил, что проведение мероприятия COP29 в Азербайджане в очередной раз демонстрирует позицию лидера страны и азербайджанского народа на международной арене.
Выступив с обширной презентацией, Равиль Гайнутдин подробно рассказал о совместном проживании различных народов и конфессий на территории современной России, саммитах религиозных лидеров, которые проходили в различные годы, создании и деятельности государственных структур, занимающихся религиозными вопросами, роли религиозных общин в развитии российского общества и государства, а также о памятниках исламской культуры, мечетях и храмах, расположенных в различных уголках России. Профессор сообщил, что религиозные организации принимают активное участие в подготовке соответствующих законопроектов и правовых актов, а включение теологии в номенклатуру научных специальностей играет значительную роль в подготовке новых поколений ученых-теологов.
Сказав, что межкультурный и межрелигиозный диалог является одним из основных факторов в проживании стран и народов в атмосфере мира и согласия, муфтий подчеркнул, что руководимая им организация сотрудничает с теми структурами, которые с уважением относятся ко всем народам, конфессиям, культурам, далеки от экстремизма и терроризма, выступает с инициативами, направленными на установление мира, солидарности, духовное и интеллектуальное развитие, правильное воспитание молодого поколения. Равиль Гайнутдин отметил, что ДУМ РФ сотрудничает с Российской академией наук, высшими учебными заведениями, академической наукой в целом, среди реализуемых управлением проектов следует перечислить перевод и издание трудов ученых-теологов, проведение конкурсов чтецов Корана, форумов и конференций: «По инициативе Духовного управления мусульман РФ и нескольких других религиозных структур в городе Болгар была учреждена Болгарская исламская академия. Здесь осуществляется подготовка ученых теологов, а также реализуются важные мероприятия, нацеленные на установление межрелигиозного диалога».
Говоря об исторических и культурных связях между азербайджанским и татарским народами, Равиль Гайнутдин рассказал о располагающемся в Москве Доме бакинского нефтепромышленника и мецената Шамси Асадуллаева и подчеркнул, что именно в этом доме в мае 1917 году прошел Всероссийский съезд мусульман. Гость выразил огромное удовлетворение посещением исторического здания, возведенного другим бакинским нефтепромышленником и меценатом Мусой Нагиевым, в котором в настоящее время располагается Президиум НАНА, и поблагодарил руководство Академии наук за возможность выступать в зале, где проходил Первый тюркологический съезд. Также Равиль Гайнутдин рассказал о заслугах академика Исы Габиббейли в развитии связей НАНА с РАН, особенно с Академией наук Республики Татарстан, и пожелал руководителю НАНА успехов в дальнейшей деятельности.
В заключение своего выступления Верховный муфтий России поздравил Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и весь азербайджанский народ с предстоящим Днем Победы, пожелал нашему народу мира и согласия, благополучия и новых побед.
В своем выступлении первый заместитель председателя ДУМ РФ, ректор Московского исламского института профессор Дамир Мухетдинов говорил о схожих чертах азербайджанского и татарского народов, исторических и культурных связях между ними. Говоря об исключительных заслугах Мирзы Джафара Топчубашева и Мирзы Кязым бека в создании и развитии российского востоковедения, гость подчеркнул, что в начале ХХ века мусульманская фракция Государственной думы Российской империи сформировалась под председательством представителя азербайджанской интеллигенции Алимардан бека Топчубашева.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который выразил уверенность в том, что сегодняшняя встреча приведет к расширению сотрудничества между НАНА и Духовным управлением мусульман Российской Федерации в научной сфере.
Отметим, что Глобальный саммит религиозных лидеров мира на тему «Мировые религии за зеленую планету» проходил 5-6-го ноября в Баку по инициативе и под патронажем Президента Ильхама Алиева в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29). Организаторами мероприятия выступили Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджана, Государственный комитет по работе с религиозными организациями, Мусульманский совет старейшин, Управление мусульман Кавказа и Программа ООН по окружающей среде.