AMEA-da COP29-a həsr olunmuş kitab sərgisi açılıb
AMEA Rəyasət Heyətinin binasında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29-a həsr olunmuş kitab sərgisinin açılışı olub.
Açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə təşkil olunan COP29 tədbirlərinin uğurla davam etdirildiyini bildirib. Dünyanın ən böyük tədbirlərindən biri olan COP29-un ölkəmizdə keçirilməsini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqil dövlətimizin hərtərəfli və sürətli inkişafı, beynəlxalq aləmdə əldə etdiyi nailiyyətlərin nəticəsi olduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli qlobal tədbirin elmi əhəmiyyətindən danışıb. Bakıda keçirilən COP29 tədbirlərinin tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd edib ki, COP29 tədbirlərində Akademiya da yüksək səviyyədə təmsil olunur, elmi konfranslarda fəal iştirak edirlər. AMEA-da açılışı keçirilən kitab sərgisində Akademiyanın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələri ilə yanaşı, digər elmi bölmələr tərəfindən də nəşr olunan kitabların nümayiş olunduğunu diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli sərginin COP29 tədbirlərinin sonunadək davam edəcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova və AMEA-nın müşaviri akademik Adil Qəribov çıxış edərək Akademiyanın elmi bölmələri tərəfindən sərgidə təqdim edilən kitabların “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-a layiqli töhfə olduğunu vurğulayıblar.
Sərginin açılışında AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və əməkdaşları iştirak ediblər.

The opening of the book exhibition dedicated to the “Green World Solidarity Year” and COP29 was held at the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In his speech at the opening ceremony, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the COP29 events organized in our country are continuing successfully. Hosting of COP29, one of the largest events of the world, in Azerbaijan is the result of the comprehensive and rapid development of our independent state under the leadership of President Ilham Aliyev, as well as achievements of our country made on the international stage. Academician Isa Habibbeyli also spoke about the scientific significance of the global event. He highlighted the historical importance of the COP29 events, noting that the Academy is represented at a high level and actively participating in scientific conferences of COP29. The head of ANAS drew attention to the fact that the book exhibition opened at the Academy showcases books published not only by the Humanitarian and Social Sciences Divisions of ANAS but also by other scientific divisions, adding that the exhibition will continue until the end of the COP29 events.
Later, the Vice President of ANAS, Academician Irada Huseynova and the Advisor of ANAS, Academician Adil Garibov delivered speeches, emphasizing that the books presented at the exhibition by the Academy’s scientific divisions are a worthy contribution to the “Green World Solidarity Year” and COP29.
The opening of the exhibition was attended by the members of the Presidium of ANAS, department heads, and staff of the Presidium administration.