Bu gün AMEA-nın Əsas binasında dünya şöhrətli Azərbaycan alimi, ictimai-siyasi xadim, ölkəmizdə biologiya və aqrar elminin görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, “Şərəf” ordenli, AMEA-nın həqiqi üzvü Cəlal Əlirza oğlu Əliyevlə vida mərasimi keçirildi.
Mərhumun cənazəsi önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından əklil qoyulmuşdu. Görkəmli alimin cənazənin ətrafına hökumət qurumları və müxtəlif kollektivlər adından da əklillər düzülmüşdü.
Matəm mitinqini AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alim Cəlal Əliyevin səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə biologiya və aqrar elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışdı.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü biologiya və aqrar elminin inkişafına həsr etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, akademik Cəlal Əliyevin elmi fəaliyyətinin 65 ildən çoxu kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Akademikin fotosintezin tədqiqi sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir.
Akademikin fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələrinin dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunduğunu söyləyən Akif Əlizadə bildirdi ki, alim hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq buğdanın fotosintez fəaliyyətinin sirlərini aydınlaşdırmaqla arzu olunan istiqamətə yönəltmək üçün genetik seleksiya işləri aparmışdır. Cəlal Əliyev Azərbaycanda fiziki-kimyəvi biologiya, xüsusən də biokimya və biofizika sahələrində tədqiqatları genişləndirərək respublikada yeni tədqiqat istiqamətlərinin - molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya və bioinformatikanın bünövrəsini qoymuş və əsaslı surətdə inkişaf etdirmişdir. Onun rəhbərliyi altında aparılan molekulyar tədqiqatlar əsasında buğda bitkisinin genom kitabxanası yaradılmış, sintez olunan plazmidlərin köməyi ilə genlərin köçürülməsi nəticəsində davamlılıq geni daşıyan bitki regenerantları alınmışdır. Bunun əsasında gen mühəndisliyindən istifadə edilməklə kənd təsərrüfatı bitkilərinin klonal çoxalma sxemi işlənib hazırlanmışdır.
AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə 300-dən çox elmi kadr hazırlanmışdır. Onlardan 85 elmlər namizədi və 11 elmlər doktoruna bilavasitə alimin özü rəhbərlik etmişdir.
Bildirildi ki, görkəmli elm xadimi, əsil ziyalı, təvazökar və səmimi insan C.Əliyevin zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcəkdir.
Vida mərasimində akademiklər Əhliman Əmiraslanov, Böyükkişi Ağayev, Məhərrəm Babayev, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadə çıxış edərək alimin zəngin elmi yaradıcılığından söz açdılar, mərhumun ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdilər.
Vurğuladılar ki, akademiyanın bir elm məbədi kimi şöhrətlənməsində akademik Cəlal Əliyevin xidmətləri danılmazdır. O, böyük elmi məktəb yaradan alimlərdəndir. Cəlal Əliyev həm Azərbaycanda, həmçinin MDB, ABŞ, Kanada, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsrail və Avropa ölkələrinin aparıcı elmi mərkəzlərində və universitetlərində müvəffəqiyyətlə çalışan, Azərbaycan xalqına nüfuz gətirən layiqli tələbələr yetişdirmişdir.
C.Əliyevin tələbələri adından çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov görkəmli alimin Azərbaycan elminin dünyada tanınması istiqamətində gördüyü işlərdən danışdı. Bildirdi ki, o, öz dərin biliyini və zəngin təcrübəsini gələcək nəsillərə ötürməyi bacaran alimlərdəndir.

Today main building of ANAS hosted for farewell ceremony of notable Azerbaijan scientist, social figure, prominent representative of biology and agrarian sciences in the country, Honored Scientist with order “Sharaf”, active member of ANAS Jalal Aliyev.
Ceremony was attended by governmental officials, MPs, scientific and art figures, dignity and public representatives.
Wreath was put in front of deceased’s funeral on behalf of President of the Republic of Azerbaijan. Funeral was surrounded by wreathes on behalf of governmental organizations and various staffs.
Funeral speech opened by President of ANAS, Academician Akif Alizadeh and he spoke on efficient activity, his exceptional merits in biological and agrarian sciences.
65 years of dynamic research of Professor Jalal Aliyev has been devoted to the study of the theory of photosynthetic activity as a fundamental process behind the productivity of crop plants. His research has focused mainly on a very important crop: wheat. His research has focused on an integrative approach that involved physiological, biophysical, biochemical, and molecular-genetic bases of plant productivity, as well as on the production at the levels of structural-functional organization of plants - from molecular to the whole plant and field. On these ground the following can be underlined.
The scientific principles determining productivity and high-yield capacity of “ideal” type of wheat were developed, CO2 exchange of plants was investigated in sowings and a wide range of variability of carbonic acid assimilation depending upon the morphophysiological attributes of genotypes and their donor-acceptor relations was established, carbon metabolism, transport and distribution of assimilates formed in both leaves and ear of contrast genotypes using 14CO2 were studied and important role of separate organs in grain filling was confirmed.
Structural-molecular organization of chloroplast photochemical systems was studied and the model of topography of pigment-protein complexes in thylakoid membrane was suggested.
Head of ANAS noted that, Academician Jalal Aliyev supervised over 300 scientific staff. 85 of them are PhDs, 11 of Doctor of sciences.
Academicians Ahliman Amiraslanov, Boyukkishi Agayev, Maharram Babayev, corresponding member of ANAS Valida Ali-zadeh reported in the funeral ceremony and expressed their deep condolences to deceased’s family.
Reporting on behalf of scientist’s students, corresponding member of ANAS Ibrahim Azizov stated that J. Aliyev is one of the the happiest scientists who was able to deliver his deep knowledge and rich experience to further generations.
Then, scientist’ funeral was taken to the last destination. Deceased will be buried in the 1st Alley of Honor.