Bu gün AMEA-nın Əsas binasında dünya şöhrətli Azərbaycan alimi, ictimai-siyasi xadim, ölkəmizdə biologiya və aqrar elminin görkəmli nümayəndəsi, Əməkdar elm xadimi, “Şərəf” ordenli, AMEA-nın həqiqi üzvü Cəlal Əlirza oğlu Əliyevlə vida mərasimi keçirildi.
Mərhumun cənazəsi önünə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti adından əklil qoyulmuşdu. Görkəmli alimin cənazənin ətrafına hökumət qurumları və müxtəlif kollektivlər adından da əklillər düzülmüşdü.
Matəm mitinqini AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alim Cəlal Əliyevin səmərəli elmi fəaliyyətindən, böyük elm fədaisinin ölkəmizdə biologiya və aqrar elminin inkişafındakı müstəsna xidmətlərindən danışdı.
Alimin elmi məktəb yaratdığını, bütün mənalı ömrünü biologiya və aqrar elminin inkişafına həsr etdiyini vurğulayan AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, akademik Cəlal Əliyevin elmi fəaliyyətinin 65 ildən çoxu kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Akademikin fotosintezin tədqiqi sahəsində yaratdığı məktəbin əldə etdiyi misilsiz nailiyyətlər, qazanılan uğurlar dünya elmi ictimaiyyəti tərəfindən yüksək dəyərləndirilmişdir.
Akademikin fotosintezlə bağlı əldə etdiyi elmi nəticələrinin dünyanın bir çox ölkələrində uğurla tətbiq olunduğunu söyləyən Akif Əlizadə bildirdi ki, alim hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq buğdanın fotosintez fəaliyyətinin sirlərini aydınlaşdırmaqla arzu olunan istiqamətə yönəltmək üçün genetik seleksiya işləri aparmışdır. Cəlal Əliyev Azərbaycanda fiziki-kimyəvi biologiya, xüsusən də biokimya və biofizika sahələrində tədqiqatları genişləndirərək respublikada yeni tədqiqat istiqamətlərinin - molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, riyazi biologiya və bioinformatikanın bünövrəsini qoymuş və əsaslı surətdə inkişaf etdirmişdir. Onun rəhbərliyi altında aparılan molekulyar tədqiqatlar əsasında buğda bitkisinin genom kitabxanası yaradılmış, sintez olunan plazmidlərin köməyi ilə genlərin köçürülməsi nəticəsində davamlılıq geni daşıyan bitki regenerantları alınmışdır. Bunun əsasında gen mühəndisliyindən istifadə edilməklə kənd təsərrüfatı bitkilərinin klonal çoxalma sxemi işlənib hazırlanmışdır.
AMEA rəhbəri qeyd etdi ki, akademik Cəlal Əliyevin təşəbbüsü ilə 300-dən çox elmi kadr hazırlanmışdır. Onlardan 85 elmlər namizədi və 11 elmlər doktoruna bilavasitə alimin özü rəhbərlik etmişdir.
Bildirildi ki, görkəmli elm xadimi, əsil ziyalı, təvazökar və səmimi insan C.Əliyevin zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcəkdir.
Vida mərasimində akademiklər Əhliman Əmiraslanov, Böyükkişi Ağayev, Məhərrəm Babayev, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əli-zadə çıxış edərək alimin zəngin elmi yaradıcılığından söz açdılar, mərhumun ailəsinə dərin hüznlə başsağlığı verdilər.
Vurğuladılar ki, akademiyanın bir elm məbədi kimi şöhrətlənməsində akademik Cəlal Əliyevin xidmətləri danılmazdır. O, böyük elmi məktəb yaradan alimlərdəndir. Cəlal Əliyev həm Azərbaycanda, həmçinin MDB, ABŞ, Kanada, Yaponiya, Cənubi Koreya, Avstraliya, İsrail və Avropa ölkələrinin aparıcı elmi mərkəzlərində və universitetlərində müvəffəqiyyətlə çalışan, Azərbaycan xalqına nüfuz gətirən layiqli tələbələr yetişdirmişdir.
C.Əliyevin tələbələri adından çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov görkəmli alimin Azərbaycan elminin dünyada tanınması istiqamətində gördüyü işlərdən danışdı. Bildirdi ki, o, öz dərin biliyini və zəngin təcrübəsini gələcək nəsillərə ötürməyi bacaran alimlərdəndir.

Сегодня в основном здании НАНА состоялась церемония прощания со всемирно известным азербайджанским ученым, общественно-политическим деятелем, видным представителем биологической и аграрной наук в Азербайджане, заслуженным деятелем науки, кавалером ордена «Шараф», действительным членом НАНА Джалалом Алирза оглу Алиевым.
В церемонии приняли участие официальные лица государства и правительства, депутаты Милли Меджлиса, деятели науки и культуры, представители интеллигенции и общественности.
К гробу покойного были возложены венки от имени Президента Азербайджанской Республики, а также государственных структур и различных коллективов.
Открыв траурный митинг, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о плодотворной научной деятельности видного ученого Джалала Алиева и исключительных заслугах великого патриота науки в развитии биологической и аграрной наук в стране.
Подчеркнув, что ученый создал научную школу и всю свою сознательную жизнь посвятил развитию биологической и аграрной наук, глава НАНА отметил, что более чем 65-летний период научной деятельности академика Джалала Алиева был посвящен изучению теоретических основ сельскохозяйственных растений, в частности, фотосинтетической продуктивности зерна.
Сообщив об успешном применении во многих странах мира научных результатов академика, полученных в связи с фотосинтезом, А.Ализаде отметил, что ученый еще в начале 70-х годов прошлого века, открывая тайны фотосинтеза пшеницы, проводил исследования по генетической селекции. Расширяя исследования в области физико-химической биологии, в частности биохимии и биофизики в Азербайджане, Джалал Алиев заложил основу и основательно развил новые исследовательские направления в республике - молекулярную биологию, молекулярную генетику, генную и клеточную биотехнологию, математическую биологию и биоинформатику. На основе молекулярных исследований, проводимых под его руководством, была создана геномная библиотека пшеницы, с помощью синтезированных плазмид в результате переноса генов были получены растения-регенераты, носящие гены устойчивости. Как результат этих изысканий, с использованием генной инженерии была разработана схема клонального размножения сельскохозяйственных культур.
Было отмечено, что по инициативе академика Джалала Алиева было подготовлено более 300 научных кадров. Из них 85 являются кандидатами, 11 - докторами наук.
Отмечалось, что богатое научное наследие видного научного деятеля, истинного интеллигента, скромного и отзывчивого человека будет жить вечно и служить нашему народу и нашей науке.
Выступившие на церемонии прощания академики Ахлиман Амирасланов, Беюккиши Агаев, Магеррам Бабаев, член-корреспондент НАНА Валида Али-заде говорили о богатом научном творчестве ученого, выразили глубокое соболезнование семье покойного.
Они подчеркнули, что академику Джалалу Алиеву принадлежать исключительные заслуги в развитии отечественной науки. Он – ученый, который создал большую научную школу. Джалал Алиев сыграл неоценимую роль в подготовке отечественных кадров, успешно работающих в ведущих научных центрах и университетах США, Канады, Японии, Южной Кореи, Австралии, Израиля и ряда Европейских стран.
Выступивший от имени студентов Дж.Алиева, член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов рассказал о проделанной видным ученым работе в направлении признания науки Азербайджана во всем мире. Он отметил, что он является одним из счастливых ученых, сумевших передать свой богатый опыт и знания грядущим поколениям.
Затем гроб с телом ученого проводили в последний путь. Покойный был похоронен на I Аллее почетного захоронения.