Fevralın 2-də AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Gənclər günü münasibətilə “Hüseyn Cavid irsinin təbliğində gənc muzeyşünasların rolu” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Muzeyin şöbə müdiri Cəmilə Rzayeva əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla icra edilən gənclər siyasətinin hazırkı gənc nəslin qarşısında yeni imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, bu gün öz potensialını, istedad və bacarığını nümayiş etdirmək istəyən hər bir gənc üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli şərait yaradılıb. Bu qayğının nəticəsidir ki, müasir Azərbaycan gəncliyi bir çox sahələrdə böyük uğurlara imza atmaqdadır.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən təsis edilmiş Gənclər Gününün tarixindən danışan C.Rzayeva muzeyin gənc əməkdaşlarını bu gün münasibətilə təbrik edib.
Dahi dramaturq, filosof şair Hüseyn Cavidin zəngin irsinin gənclər arasında təbliğinin muzeyin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyən natiq bu istiqamətdə gənc muzeyşünasların üzərinə düşən vəzifə və öhdəliklərdən də bəhs edib.
Sonra çıxış edən muzeyin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Natiq Mürsəlov böyük mütəfəkkir Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinin təbliği istiqamətində muzeyin gənc əməkdaşlarının gördüyü işləri diqqətə çatdırıb.
Sonda muzeyin mütəxəssisi Elnarə Fərzəliyeva çıxış edərək bildirib ki, ötən il muzeyə gəlmiş ziyarətçilər sırasında gənclər üstünlük təşkil edir.

Round table “Role of young museum studiers in promotion of Huseyn Javid’s heritage” held
On February 2, ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat held a round table “Role of young museum studiers in promotion of Huseyn Javid’s heritage”.
Chief department of the museum Jamila Rzayeva stated that, being laid by national leader Heydar Aliyev and successfully implemented by President Ilham Aliyev the youth policy opens up new opportunities for young offspring. Government has set up available conditions for young people who willing to demonstrate his potential, talent and abilities, she noted.
Making speech on history of the Youth Day, which laid by Heydar Aliyev, J. Rzayeva congratulated the museum employees on this occasion.
Highlighting the promotion of the great dramatist, philosopher poet Huseyn Javid's heritage among the youth as one of the key directions of museum activity, the orator dealt with tasks of young museum studiers in this area.
Afterwards, chairman of Board of the Young Scientists and Specialists of the museum Natig Murselov drew attention to the done works by young employees of the museum in promoting Huseyn Javid’s heritage.
In closing, museum specialist Elnara Farzaliyeva stressed out that, visitors who came to the museum last year are dominated by youth.