Fevralın 2-də AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində Gənclər günü münasibətilə “Hüseyn Cavid irsinin təbliğində gənc muzeyşünasların rolu” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Muzeyin şöbə müdiri Cəmilə Rzayeva əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla icra edilən gənclər siyasətinin hazırkı gənc nəslin qarşısında yeni imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, bu gün öz potensialını, istedad və bacarığını nümayiş etdirmək istəyən hər bir gənc üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli şərait yaradılıb. Bu qayğının nəticəsidir ki, müasir Azərbaycan gəncliyi bir çox sahələrdə böyük uğurlara imza atmaqdadır.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən təsis edilmiş Gənclər Gününün tarixindən danışan C.Rzayeva muzeyin gənc əməkdaşlarını bu gün münasibətilə təbrik edib.
Dahi dramaturq, filosof şair Hüseyn Cavidin zəngin irsinin gənclər arasında təbliğinin muzeyin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu söyləyən natiq bu istiqamətdə gənc muzeyşünasların üzərinə düşən vəzifə və öhdəliklərdən də bəhs edib.
Sonra çıxış edən muzeyin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Natiq Mürsəlov böyük mütəfəkkir Hüseyn Cavid və Cavidlər irsinin təbliği istiqamətində muzeyin gənc əməkdaşlarının gördüyü işləri diqqətə çatdırıb.
Sonda muzeyin mütəxəssisi Elnarə Fərzəliyeva çıxış edərək bildirib ki, ötən il muzeyə gəlmiş ziyarətçilər sırasında gənclər üstünlük təşkil edir.

Состоялся круглый стол «Роль молодых музееведов в пропаганде наследия Гусейна Джавида»
2 февраля в Доме-музее Гусейна Джавида НАНА по случаю Дня молодежи состоялся круглый стол на тему «Роль молодых музееведов в пропаганде наследия Гусейна Джавида».
Заведующая отделом музея Джамиля Рзаева довела до внимания, что молодежная политика, основа которой заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и успешно реализуемая Президентом Ильхамом Алиевым, открывает новые горизонты перед нынешним молодым поколением. Было подчеркнуто, что сегодня государством созданы все условия для демонстрации таланта и способностей молодежи. Как результат этой заботы, современная азербайджанская молодежь достигает больших успехов во многих областях.
Говоря об истории Дня молодежи, учрежденного общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, Дж.Рзаева поздравила молодых сотрудников музея по случаю этого дня.
Докладчик, отметив, что одним из основных направлений деятельности музея является пропаганда богатого наследия великого драматурга, поэта-философа Гусейна Джавида, рассказала о задачах, возложенных на молодых музееведов в этом направлении.
Выступивший затем председатель Совета молодых ученых и специалистов музея Натиг Мурселов рассказал о работе, проделанной сотрудниками музея в области пропаганды наследия великого мыслителя Гусейна Джавида и семьи Джавидов.
Затем выступившая молодой специалист Эльнара Фарзалиева отметила, что в прошлом году среди посетителей музея молодежь преобладала.