Azərbaycan və Ukraynanın palçıq vulkanlarının xüsusiyyətləri öyrənilir
Azərbaycan və Ukraynanın palçıq vulkanlarının kompleks geoloji-geokimyəvi və mineraloji xüsusiyyətləri müqayisəli şəkildə öyrənilir. İki ölkənin alimləri tərəfindən birgə tədqiqatlar aparılır, nəticələri təhlil edilir və yeni məlumatlar alınır. İşlər AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Palçıq vulkanizmi şöbəsi ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) Dəniz Geologoyası və Çöküntü-Filiz Əmələgəlməsi Bölməsi tərəfindən aparılır. “Azov-Qara dəniz və Qafqaz regionlarının palçıq vulkanlarının müqayisəli tədqiqi” adlı layihə çərçivəsində həyata keçirilən müştərək tədqiqatların Azərbaycandakı koordinatoru professor Adil Əliyevdir. Onun ukraynalı həmkarı isə bölmənin rəhbəri, akademik Yevgeniy Şnyukovdur.
Araşdırmaların sırasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın palçıq vulkanlarında fəsil və aksessor mineralları tədqiq olunur. Bu, GGİ-də yeni elmi istiqamət kimi formalaşdırılır.
A.Əliyevin sözlərinə görə, yeni istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar hər iki regionun palçıq vulkanlarının mineralogiya və geokimyasına dair yeni məlumatların meydana çıxmasına səbəb ola bilər. Tədqiqatlar palçıq vulkanlarının genetik xüsusiyyətlərinin dəqiqləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Müştərək işlərin hazırkı nəticələrinin təhlili məqsədi ilə A.Əliyev və şöbənin aparıcı elmi işçisi, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov Ukraynanın paytaxtı Kiyevə ezam olunublar. UMEA-nın Dəniz Geologoyası və Çöküntü-Filiz Əmələgəlməsi Bölməsində geniş müzakirələr aparılıb.
Ezamiyyə çərçivəsində Azərbaycan alimləri Ukraynanın geologiya, geokimya, mineralogiya üzrə institut və universitetlərində, həmçinin ölkənin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geoloji və Mineral Sərvətlər Dövlət Xidmətində olublar. GGİ-nin əməkdaşları qurumların maddi-texniki bazaları ilə tanış olublar. Görüşlərdə hər iki regionun palçıq vulkanları və yanar şistlərinin yeni istiqamətlər üzrə birgə tədqiqi imkanları müzakirə edilib.

Изучаются особенности грязевых вулканов Азербайджана и Украины
Учеными двух стран проводятся исследования по сравнительному изучению комплексных геолого-геохимических и минералогических характеристик грязевых вулканов Азербайджана и Украины. Исследовательские работы ведутся совместно с Отделом грязевого вулканизма Института геологии и геофизики (ИГГ) НАНА и Отделением морской геологии и осадочно-рудных образований Национальной академии наук Украины (НАНУ). Азербайджанским координатором совместных исследований, осуществляемых в рамках проекта «Сравнительное исследование грязевых вулканов Азово-Черноморского и Кавказского регионов», является профессор Адиль Алиев. Его украинский коллега - руководитель отделения, академик Евгений Шнюков.
В исследованиях впервые изучаются сезонные и акцессорные минералы в грязевых вулканах Азербайджана. Данные исследования формируется в качестве нового научного направления в Институте геологи и геофизики.
По словам А.Алиева, проводимые по новым направлениям исследования могут привести к получению новых сведений касательно минералогии и геохимии грязевых вулканов обоих регионов. Исследования преследуют цель уточнения генетических особенностей грязевых вулканов.
С целью анализа нынешних результатов совместных работ А.Алиев и ведущий научный сотрудник отдела, доктор философии по наукам о Земле Орхан Аббасов были командированы в Киев. Ими были проведены широкие обсуждения в Отделении морской геологии и осадочно-рудных образований Национальной академии наук Украины.
В ходе командировки азербайджанские ученые побывали в институтах и университетах Украины в области геологии, минералогии и геохимии, а также в Государственной службе геологии и недр Министерства экологии и природных ресурсов. Сотрудники ИГГ ознакомились с материально-технической базой данных структур. На встречах были обсуждены возможности совместного исследования грязевых вулканов и горючих сланцев обоих регионов по новым направлениям.