Azərbaycan və Ukraynanın palçıq vulkanlarının xüsusiyyətləri öyrənilir
Azərbaycan və Ukraynanın palçıq vulkanlarının kompleks geoloji-geokimyəvi və mineraloji xüsusiyyətləri müqayisəli şəkildə öyrənilir. İki ölkənin alimləri tərəfindən birgə tədqiqatlar aparılır, nəticələri təhlil edilir və yeni məlumatlar alınır. İşlər AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun (GGİ) Palçıq vulkanizmi şöbəsi ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının (UMEA) Dəniz Geologoyası və Çöküntü-Filiz Əmələgəlməsi Bölməsi tərəfindən aparılır. “Azov-Qara dəniz və Qafqaz regionlarının palçıq vulkanlarının müqayisəli tədqiqi” adlı layihə çərçivəsində həyata keçirilən müştərək tədqiqatların Azərbaycandakı koordinatoru professor Adil Əliyevdir. Onun ukraynalı həmkarı isə bölmənin rəhbəri, akademik Yevgeniy Şnyukovdur.
Araşdırmaların sırasında ilk dəfə olaraq Azərbaycanın palçıq vulkanlarında fəsil və aksessor mineralları tədqiq olunur. Bu, GGİ-də yeni elmi istiqamət kimi formalaşdırılır.
A.Əliyevin sözlərinə görə, yeni istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar hər iki regionun palçıq vulkanlarının mineralogiya və geokimyasına dair yeni məlumatların meydana çıxmasına səbəb ola bilər. Tədqiqatlar palçıq vulkanlarının genetik xüsusiyyətlərinin dəqiqləşdirilməsi məqsədi daşıyır.
Müştərək işlərin hazırkı nəticələrinin təhlili məqsədi ilə A.Əliyev və şöbənin aparıcı elmi işçisi, Yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Abbasov Ukraynanın paytaxtı Kiyevə ezam olunublar. UMEA-nın Dəniz Geologoyası və Çöküntü-Filiz Əmələgəlməsi Bölməsində geniş müzakirələr aparılıb.
Ezamiyyə çərçivəsində Azərbaycan alimləri Ukraynanın geologiya, geokimya, mineralogiya üzrə institut və universitetlərində, həmçinin ölkənin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Geoloji və Mineral Sərvətlər Dövlət Xidmətində olublar. GGİ-nin əməkdaşları qurumların maddi-texniki bazaları ilə tanış olublar. Görüşlərdə hər iki regionun palçıq vulkanları və yanar şistlərinin yeni istiqamətlər üzrə birgə tədqiqi imkanları müzakirə edilib.

Features of mud volcanoes of Azerbaijan and Ukraine studied
The scientists of the two countries conducted a study on the comparative study of complex geological and geochemical and mineralogical characteristics of the mud volcanoes of Azerbaijan and Ukraine. Research work is carried out jointly with the Department of mud volcanism Institute of Geology and Geophysics (IGG) of ANAS and Department of Marine Geology and Sedimentary Ore Formations of the National Academy of Sciences of Ukraine (NASU). Azerbaijan coordinator of joint research carried out under the project "Comparative study of mud volcanoes in the Azov-Black Sea and Caucasus regions" by Professor Adil Aliyev. His Ukrainian counterpart is the head of department, Academician Evgeny Shnyukov.
The study is the first study of seasonal and accessory minerals in the mud volcanoes of Azerbaijan. These studies formed as a new research area at the Institute of Geology and Geophysics.
According to A. Aliyev, held research in new areas may lead to new information about Mineralogy and Geochemistry of mud volcanoes in both regions. Studies aim to clarify the genetic features of mud volcanoes.
In order to analyze the results of the current joint work A.Aliyev and leading researcher of the department, PhD in earth sciences Orkhan Abbasov were sent to Kiev. They were held extensive discussions at the Department of Marine Geology and Sedimentary Ore Formations of the National Academy of Sciences of Ukraine.
During the trip, Azerbaijani scientists have visited the colleges and universities of Ukraine in the field of geology, mineralogy and geochemistry, as well as in the State Service of Natural Resources of the Ministry of Ecology and Natural Resources. IGG staff were familiar with the material and technical base of these structures. The sides discussed the possibility of a joint study of mud volcanoes and oil shale in both regions in new directions.