Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilən növbəti məsələlərdən biri də AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov çıxış edib. Qeyd olunub ki, 2025-ci ilin sentyabr ayında “Elm” nəşriyyatının yaradılmasının 100 ili tamam olur.
Vurğulanıb ki, Azərbaycanı Tədqiq və Tətəbbö Cəmiyyəti (ATTC) təsis olunarkən əsas hədəflərdən biri tədqiqat nəticələrinin nəşri, elmi-tədqiqat xarakterli mətbuat orqanlarının yaradılması idi. Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultay ərəfəsində Azərbaycanşünaslığa dair xeyli adda əsərin çapının planlaşdırılması redaksiya-nəşriyyat işlərinin vahid mərkəzdə – yeni yaradılacaq nəşriyyatda toplanılmasını labüd edirdi. Bu məqsədlə ATTC-nin Mərkəzi Şurası Rəyasət Heyətinin 23 sentyabr 1925-ci il tarixli iclasında Nəşriyyatın məsələsi müzakirə edilmiş, onun fəaliyyətinə rəhbərlik Redaksiya və Nəşr Şurasının sədri İosif Feodoroviç Blinov və professor Bəkir Çobanzadəyə həvalə edilmişdir.
100 illik fəaliyyət müddəti ərzində nəşriyyat respublikamızda müxtəlif elmi istiqamətlərdə aparılan tədqiqatların və elmi yeniliklərin geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə çoxsaylı monoqrafiyalar, seçilmiş əsərlər, çoxcildlik nəşrlər, elmi jurnallar, tərcümə nəşrləri, tədris ədəbiyyatı, elmi-populyar kitablar, ensiklopediyalar, lüğətlər, referativ toplular və biblioqrafiyalar çap etmişdir. Azərbaycan kitab mədəniyyətinə əvəzsiz töhfə olan bu nəşrlər respublikamızda elmi tədqiqat nəticələrinin təhlilini və bu sahədəki müasir tendensiyaların izlənilməsini təmin etmiş, elmi mühitin formalaşmasında və inkişafında əvəzsiz rol oynamışdır.
Hazırda Nəşriyyat müasir akademik nəşr prinsiplərinə uyğun elmi biliklərin geniş yayılması və yüksək keyfiyyətdə nəşrlərin hazırlanması istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir. Son illər akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə Akademiyada həyata keçirilən islahatlar çərçivəsində “Elm” nəşriyyatı da modernləşmə və inkişaf prosesinə qoşulmuşdur. Akademiya rəhbərliyinin nəşriyyata göstərdiyi diqqət və qayğı nəticəsində müəssisənin fəaliyyəti müasir tələblər səviyyəsinə yüksəldilmişdir.
“Elm” nəşriyyatı Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyası (EASE) ilə əməkdaşlıq əlaqələrini genişləndirmiş, nəticədə EASE-nin nəzdində XI daimi bölmə – Azərbaycan bölməsi yaradılmış, nəşriyyatın direktoru Səbuhi Qəhrəmanov bölmənin sədri təyin olunmuşdur. EASE-nin Azərbaycan bölməsinin aktiv fəaliyyəti EASE tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, bölmənin sədri S.Qəhrəmanov Nəşr Etikası Komitəsinə (COPE) üzv seçilmişdir.
Qeyd olunub ki, nəşriyyat keçdiyi 100 illik zəngin dövr ərzində respublikamızda elmi biliklərin geniş yayılmasına və kitab mədəniyyətinin inkişafına mühüm töhfələr vermiş, bu gün də həmin yüksək məqsədlərə xidmət göstərərək fəaliyyətini uğurla davam etdirir. Bu əlamətdar yubiley “Elm” nəşriyyatının nailiyyətlərini qeyd etməklə yanaşı, onun Azərbaycan elminin və AMEA-nın inkişafında oynadığı mühüm rolu nümayiş etdirmək üçün də dəyərli bir imkandır.

Отметят 100-летний юбилей издательства «Элм» НАНА
Одним из вопросов, которые были рассмотрены на заседании Президиума НАНА, был вопрос о 100-летнем юбилее издательства «Элм» («Наука») НАНА.
В своём выступлении директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов сообщил, что в сентябре 2025 года исполняется 100 лет со дня создания издательства «Элм».
Подчёркивалось, что одной из основных целей при учреждении Общества исследования и изучения Азербайджана было издание результатов исследований и учреждение органов печати научно-исследовательского характера. Накануне Первого тюркологического съезда, который должен был состояться в Баку, было запланировано издание многочисленных трудов по азербайджановедению, вследствие чего возникла необходимость в централизации редакционно-издательской деятельности и создании единого издательства. С этой целью на заседании Президиума Центрального совета Общества, которое состоялось 23 сентября 1925 года, был обсуждён вопрос, связанный с созданием Издательства, руководство его деятельностью было поручено председателю Редакционно-издательского совета Иосифу Фёдоровичу Блинову и профессору Бекиру Чобанзаде.
На протяжении 100 лет деятельность издательства была направлена на доведение до внимания общественности результатов научных исследований, которые велись в республике в различных сферах, и научных новинок, были выпущены в свет многочисленные монографии, избранные труды, многотомные издания, научные журналы, переводы научных трудов, учебные пособия, научно-популярные книги, энциклопедии, словари, реферативные сборники и библиографии. Эти издания, которые являются исключительным вкладом в книжную культуру Азербайджана, способствовали анализу результатов научных исследований в республике и прослеживанию за современными тенденциями в данной сфере, а также сыграли огромную роль в формировании и развитии научной среды.
В настоящее время издательство осуществляет успешную деятельность в соответствии с современными принципами академического издания, направленную на широкое распространение научных знаний и подготовку высококачественных изданий. В последние годы под руководством академика Исы Габиббейли в НАНА проводятся реформы, в рамках которых издательство «Элм» также присоединилось к процессу модернизации и развития. Благодаря вниманию и заботе руководства Академии наук деятельность учреждения была доведена до уровня современных требований.
Издательство «Элм» расширяет связи с Европейской ассоциацией научных редакторов (EASE), при EASE создано Азербайджанское отделение, председателем которого назначен директор издательства Сабухи Гахраманов. Активная деятельность Азербайджанского отделения EASE была высоко оценена ассоциацией, председатель отделения Сабухи Гахраманов был избран членом Комитета по публикационной этике (COPE).
Отмечалось, что на протяжении 100 лет издательство вносило важный вклад в широкое распространение научных знаний и развитие книжной культуры в республике, и сегодня продолжает свою успешную деятельность, направленную на достижение поставленных высоких целей. Этот знаменательный юбилей – очередная возможность для популяризации достижений издательства «Элм», а также для демонстрации его важной роли в развитии отечественной науки и НАНА.