AMEA-nın Rəyasət Heyətinin İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə illik hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova, AR Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları, eləcə də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin üzvləri, bölmənin elmi müəssisələrinin direktorları, direktor müavinləri, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, şöbə müdirləri, gənc alim və mütəxəssisləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmələrin 2024-cü il üzrə əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Əvvəlcə yubileyləri münasibətilə akademik Fuad Əliyevə və akademik Yusif Məmmədova AMEA-nın Fəxri fərmanları təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün iclasda İctimai Elmlər Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə illik hesabatları dinləniləcək və tədbir çərçivəsində təşkil olunmuş sərgi hər iki bölmənin yüksək inkişaf səviyyəsində olduğunu göstərir.
Son illərdə Akademiyada aparılan elmi tədqiqatların fundamental monoqrafik əsərlərlə müşayiət olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə araşdırmaların əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsinə ehtiyac yarandığını bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-da alimlərimizin milli düşüncəsinin, təfəkkürünün məhsulu olan Nizamiyə, Nəsimiyə, Füzuliyə həsr olunmuş kollektiv monoqrafiyalar ərsəyə gətirilib, lakin Atabəy Şəmsəddin, Şah İsmayıl Xətai, Nadir şah kimi görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimiz hələ də tərcümə materialları əsasında öyrənilir. AMEA prezidenti bildirib ki, 2024-cü ildə Akademiyada ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərin yenidən öyrənilməsi konsepsiyası istiqamətində mühüm addımlar atılıb və bu istiqamətdə ilkin nəticələr əldə olunub. Vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycanın tarixində böyük xidmətləri olan görkəmli şəxsiyyətlərin öyrənilməsi ictimai və humanitar elmlərin qarşısında mühüm vəzifə kimi dayanır. Qeyd edib ki, Azərbaycan aliminin azərbaycançılıq düşüncəsi ilə ərsəyə gətirdiyi əsərlər yeni nəsillərin milli vətənpərvər ruhda tərbiyəsində mühüm rol oynayacaq və bu, Akademiyanın, Azərbaycan elminin, alimlərinin mənəvi borcudur.
Tədbirdə AR Dövlət Turizm Agentliyinin və AR Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrinin də iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun da bugünkü tədbirdə böyük sərgi ilə təmsil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademiyanın arxeoloji turizm istiqamətində AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, Agentliyin ölkəmizdə aparılan arxeoloji qazıntılara dəstək verdiyini deyən AMEA rəhbəri əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin Azərbaycanın maddi-mədəniyyət nümunələrinin dünyada təbliğində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Qeyd edib ki, xüsusilə mətbəx mədəniyyəti ilə bağlı əməkdaşlıq əlaqələrinin, tədqiqatların genişləndirilməsinə ehtiyac yaranıb. Bildirib ki, bu gün Ermənistan xalqımızın mətbəx mədəniyyəti ilə bağlı bir sıra məqamları UNESCO-ya öz mədəniyyətləri kimi təqdim edir və bunun qarşısının alınmasında Azərbaycan elminin də üzərinə vəzifələr düşür. AMEA prezidenti ölkəmiz üçün belə bir strateji məsələdə Akademiyanın Tarix və Etnologiya, Folklor, Arxeologiya və Antropologiya, Memarlıq və İncəsənət institutlarının əməkdaşlarının AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib və yaxın günlərdə bunun üçün zəruri addımların atılacağını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində mühüm əhəmiyyətə malik olan numizmatika və epiqrafika sahələrinə xüsusi diqqət yetirilməsinin, gənc kadrların hazırlanmasının və bu sahədə doktorantlara zəruri dəstək göstərilməsinin önəminə toxunub. Bildirib ki, bu gün gənc kadrlar hazırlanarkən ilk növbədə müstəqil Azərbaycan dövlətinin tələbatı nəzərə alınmalıdır.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda, həmçinin Akademiyada elektron elmin inkişafı istiqamətində atılan addımlara da toxunub. 2025-ci ildə Akademiyanın bütün jurnallarının elektron bazasının hazırlanması prosesinin başa çatdırılacağını və elmi nəşrlərin Scopus və Web of Science bazası səviyyəsinə qaldırılmasının başlıca hədəflərdən olduğunu söyləyib.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova isə çıxışında AMEA ilə Agentliyin uzun illərdir əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün dünyada elmi turizm olduqca məşhurdur və ölkəmizdə bu sahənin inkişafı üçün Agentlik tərəfindən əməli addımlar atılır. Azadə Hüseynova bu istiqamətdə, eləcə də ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan mətbəx mədəniyyətinin, Qafqaz Albaniyasının və türk dünyası irsinin öyrənilməsi və təbliğinə dair AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını söyləyib.
Daha sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Gövhər Baxşəliyeva bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” dövlət başçısının sərəncamlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik qeyd edib ki, 2024-cü ildə İEB-in elmi müəssisələrində 33 problemə aid 88 mövzuya dair 505 tədqiqat işi, 98 mərhələ aparılıb, 18 mövzu, 364 iş, 43 mərhələ tamamlanıb. Hesabat ilində elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən araşdırılan 35-dan çox elmi iş Qarabağa, Şuşaya, Qərbi Azərbaycana, Qafqaz Albaniyasına həsr olunub.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə üzrə 1525 əsər nəşr olunub. Bunlardan 36-sı kitab (3-ü xaricdə), 54-ü monoqrafiya (7-si xaricdə) 1101-i məqalə (266-sı xaricdə), 334-ü tezis (106-sı xaricdə), 9-u dərslik və dərs vəsaitidir. Bölmə üzrə 46 məqalə isə impakt faktorlu jurnalda dərc olunub, alimlərin əsərlərinə 1275 istinad edilib.
Bölmənin əhatə dairəsində olan təşkilatlarda isə 2610 əsər çap olunub. Bunlardan 62-si kitab (5-i xaricdə), 49-u monoqrafiya (8-i xaricdə) 192-si dərslik və dərs vəsaiti, 1176-sı məqalə (545-i xaricdə), 464-ü tezis (213-ü xaricdə) olmuş, Web of Science, Scopus bazalarında indekslənən jurnallarda isə 452 məqalə dərc edilib, əməkdaşların əsərlərinə 2202 istinad qeydə alınıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində dövlət başçısının Sərəncamın icrasına uyğun olaraq, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 1 beynəlxalq, 2 respublika səviyyəli elmi konfrans, 3 elmi seminar, 6 dəyirmi masanın keçirildiyini, 2 kitabın işıq üzü gördüyünü bildirib. Qeyd edib ki, bu çərçivədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik – COP29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “Azərbaycan gəncliyinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə dəstəyi”, “Prezident İlham Əliyevin Dövlət idarəçiliyi: COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq nüfuzumuzu göstərən vacib amildir”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “COP29 – Yaşıl strategiya, iqlim dəyişikliyi və sosial elmlər: çağırışlar, vəzifələr”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Heydər Əliyevin rolu”, “Cənubi Qafqazda ekoloji vəziyyət: dövlətlərin siyasətinin müqayisəli təhlili, təhdidlər və perspektivlər” və s. mövzuda konfranslar, dəyirmi masalar, həmçinin kitab təqdimatları keçirilib.
Məruzəçi, həmçinin dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası, eləcə də Qərbi Azərbaycanın, Qafqaz Albaniyasının və İraq türkmanlarının tarixinin, mədəniyyətinin öyrənilməsi istiqamətində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, qrantlar və təltiflər elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də AMEA-nın müəssisələrinin saytlarının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı isə Bölmənin sədri akademik Fuad Əliyev təqdim edib.
Akademik Fuad Əliyev qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin müəssisələrində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf proqramı, “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya nəminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması” ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında ölkə Prezidentinin Sərəncamı, Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Ümumi yığıncağının qərarları, Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin sərəncam və tapşırıqları əsasında tədqiqatlar aparılıb.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin elmi müəssisələrində Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş plana əsasən 13 problemi əhatə edən 20 mövzu, 22 iş, 13 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 2 mövzu, 20 iş və 13 mərhələ tamamlanıb, 3 mühüm nəticə alınıb. Bölmənin əhatə etdiyi Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrində isə 2024-cü ilin iş planına əsasən, 10 problemi əhatə edən 11 mövzu, 15 iş, 34 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 13 iş və 34 mərhələ tamamlanıb, 9 mühüm nəticə alınıb.
Akademik Fuad Əliyev Gəncə Bölməsində və əhatə etdiyi müəssisələrdə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığı Amerika tədqiqatlarında”, “Nizami Gəncəvi irsinin Azərbaycan Respublikasında və İran Azərbaycanında tədqiqi, tərcüməsi və nəşrində fərqli və oxşar araşdırıcılıq texnologiyaları”, “Nizami Gəncəvinin dini görüşləri”, “Qərb regionu folklorunun toplanılması və tədqiqi”, “Orta əsrlərdə Qarabağda yaşayıb-yaratmış mütəfəkkirlər”, “Gəncə tarixinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların tarixi”, “Gəncə xanlığının Gürcüstanla münasibətləri”, “Müxtəlif təyinatlı işlənmiş sürtkü yağlarının yenidən bərpasının tədqiqi”, “Qərb bölgəsinin boyaq bitkiləri arealının, biomüxtəlifliyin öyrənilməsi və emalı”, “Qərb regionunun və Qarabağın su, torpaq və hava ehtiyatlarının ekoloji tədqiqi”, “Qərb bölgəsində nadir və məhv olma təhlükəsinə məruz qalan növlərin tərkibi və yayılma qanunauyğunluqlarının müəyyənləşdirilməsi” və s. mövzularda tədqiqatlar aparılaraq mühüm nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmə rəhbəri qeyd edib ki, hesabat dövründə Bölmədə “Mehriban xanım Əliyeva Humanizm və xeyriyyəçiliyin hamisi” adlı monoqrafiya, “Akademik Həmid Araslı xatirələrdə”, Qərbi Azərbaycan ərazisində yüzilliklər boyu formalaşan və ermənilər tərəfindən özününküləşdirilən ənənəvi şirniyyatların bərpası və tarixi-etnoqrafik tədqiqatını əhatə edən “Qərbi Azərbaycanın şirin inciləri” adlı kitab ərsəyə gətirilib, eləcə də Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti ilə imzalanmış müqavilə nəticəsində bölmənin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin nəzdində Əlişir Nəvai Mərkəzi yaradılıb.
Akademik Fuad Əliyev həmçinin Gəncə Bölməsinin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Hesabatlar üzrə aparılan müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müşaviri akademik Yaqub Mahmudov, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun direktoru Musa Mursaquliyev çıxış edərək bölmələr üzrə əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildirib, təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli İctimai Elmlər Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlarda süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Çıxışlardan sonra İctimai Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Məsimova qərar layihəsini oxuyub.
Həmçinin Gəncə Bölməsinin illik hesabatı üzrə qərar səsləndirilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın cəmi 18 nəfər elmi işçidən ibarət olan Qafqazşünaslıq İnstitutunun saxlanılması məqsədə müvafiq hesab edilməyib və fəaliyyətinə xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib. İnstitutun Qafqaz tarixi ilə əlaqədar şöbələrinin əməkdaşları Tarix və Etnologiya İnstitutunda, siyasi elmlərə aid olan əməkdaşları isə Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda yaradılan bu sahələrə aid genişləndirilmiş yeni şöbələrdə elmi tədqiqat işlərini daha əhatəli şəkildə davam etdirəcəklər.

Состоялось заседание Президиума НАНА, посвящённое обсуждению годовых отчётов Отделения общественных наук и Гянджинского отделения НАНА по итогам 2024 года.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заместитель председателя Государственного агентства по туризму АР Азада Гусейнова, сотрудники Министерства культуры АР, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, члены отделений, директора, заместители директоров, учёные секретари, авторы полученных важных научных результатов, заведующие отделами, молодые учёные и специалисты научных учреждений, а также соответствующие лица.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой, освещающей достижения отделений в 2024 году, изданные книги и научные труды.
В связи с юбилеями академику Фуаду Алиеву и академику Юсифу Мамедову были вручены почётные грамоты НАНА.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня на заседании будут заслушаны отчёты о деятельности Отделения общественных наук и Гянджинского отделения НАНА в 2024 году, и организованная в рамках мероприятия выставка свидетельствует о том, что оба отделения находятся на высокой стадии развития.
Сказав, что результаты научных исследований, которые ведутся в последние годы, находят своё отражение в фундаментальных монографических трудах, академик Иса Габиббейли добавил, что возникла необходимость в ещё большем расширении изысканий в данном направлении. В НАНА, продолжил академик, изданы коллективные монографии, посвящённые Низами, Насими, Физули, однако деятельность таких выдающихся исторических личностей, как Атабек Шамсаддин Ильдегиз, Шах Исмаил Хатаи, Надир шах, всё ещё изучаются на основе переведённых материалов. Руководитель НАНА отметил, что в 2024 году в Академии наук реализованы важные мероприятия в связи с концепцией изучения наследия литературных и исторических личностей, в этом направлении получены первые результаты. Академик подчеркнул, что изучение жизни и деятельности выдающихся личностей, имеющих великие заслуги в истории Азербайджана, – важная задача, которая стоит перед общественными и гуманитарными науками, и труды, написанные учёными в свете мышления азербайджанства, сыграют важную роль в воспитании новых поколений в патриотическом духе, это – моральный долг Академии наук, отечественной науки, учёных Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что на мероприятии принимают участие и представители Государственного агентства по туризму АР и Министерства культуры АР, а Государственный историко-культурный заповедник «Кешикчидаг» представил сегодня большую выставку.
Академия наук, продолжил руководитель НАНА, сотрудничает с Министерством культуры и Государственным агентством по туризму в сфере археологического туризма, Агентство оказывает поддержку проводимым на территории страны археологическим раскопкам, и расширение этих связей сыграет важную роль в пропаганде образцов материальной культуры Азербайджана в мире.
Академик Иса Габиббейли отметил, что возникла необходимость в расширении сотрудничества и исследований в связи с гастрономической культурой, так как сегодня Армения присваивает ряд черт, связанных с гастрономической культурой нашего народа, и представляет их ЮНЕСКО в качестве своей культуры, и предотвратить подобное – задача отечественной науки. В этом стратегическом для нашей страны вопросе, продолжил академик, сотрудники институтов истории и этнологии, фольклора, археологии и антропологии, архитектуры и искусства НАНА готовы сотрудничать с Министерством культуры и Государственным агентством по туризму, в ближайшие дни будут предприняты необходимые меры в данном направлении.
Руководитель НАНА также подчеркнул, что необходимо уделять особое внимание таким значимым для истории Азербайджана отраслям, как нумизматика и эпиграфика, оказать поддержку в подготовке молодых кадров и докторантов, и в этом процессе в первую очередь должны быть приняты во внимание интересы независимого Азербайджанского государства.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли рассказал и о мероприятиях, реализованных в НАНА с целью развития электронной науки. Академик сообщил, что в 2025 году завершится процесс создания электронной базы всех академических журналов, одной из главных целей является доведение научных изданий до уровня баз Scopus и Web of Science.
В своём выступлении заместитель председателя Государственного агентства по туризму Азада Гусейнова отметила, что между НАНА и Агентством долгие годы продолжается плодотворное сотрудничество. Сказав, что сегодня в мире научный туризм стал очень популярным, и Госагентство по туризму предпринимает соответствующие меры для развития данной отрасли в нашей стране, Азада Гусейнова выразила заинтересованность в сотрудничестве с НАНА в этом направлении, а также в таких сферах, как изучение и популяризация гастрономической культуры, наследия Кавказской Албании, тюркского мира и т.д.
Затем и.о. вице-президента НАНА, председатель Учёного совета Отделения общественных наук академик Говхар Бахшалиева представила отчёт о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2024 году. Сообщалось, что в прошлом году в научных учреждениях отделения велись исследования в соответствии с «I Государственной программой Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», распоряжениями главы государства об объявлении 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зелёного мира», «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год», «О мерах, связанных с избранием города Шуша «Молодёжной столицей Организации исламского сотрудничества» на 2024 год» и т.д.
Академик отметила, что в отчётном году в научных учреждениях отделения велись исследования, охватывающие 33 проблемы, 88 тем, 505 исследовательских работ и 98 этапов, завершены 18 тем, 364 работы и 43 этапа; более 35-ти научных работ посвящены Карабаху, Шуше, Западному Азербайджану и Кавказской Албании.
Говоря об издательской деятельности научных учреждений отделения, академик Говхар Бахшалиева сообщила, что в 2024 году сотрудниками отделения изданы 1525 научных трудов, из них 36 книг (3 – за рубежом), 54 монографии (7 – за рубежом), 9 учебников и учебных пособий, а также опубликованы 1101 статья (266 – за рубежом) и 334 тезиса (106 – за рубежом), 46 статей изданы в журналах с импакт-фактором, на труды ученых ссылались 1275 раз.
А в организациях, которые охватывает отделение, были изданы 2610 трудов, из них 62 книги (5 – за рубежом), 49 монографий (8 – за рубежом), 192 учебника и учебных пособия, 1176 статей (545 – за рубежом), 464 тезиса (213 – за рубежом), 452 статьи вышли в свет в журналах, которые индексируются в Web of Science и Scopus, на труды сотрудников ссылались 2202 раза.
В рамках «Года солидарности во имя зелёного мира», продолжила академик Говхар Бахшалиева, в научно-исследовательских учреждениях отделения были организованы 1 международная и 2 республиканские конференции, 3 научных семинара, 6 круглых столов, были изданы 2 книги. Например, прошли такие мероприятия, как «Солидарность во имя зелёного мира – вызовы COP29 и задачи гуманитарной науки», «Зелёная энергетика и философия экологических проблем», «COP29 – зелёная стратегия, изменение климата и социальные науки: вызовы, задачи», «Роль Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане» и т.д.
Докладчик также рассказала о работах, направленных на выполнение задач, поставленных в распоряжениях главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики», «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год», «О мерах, связанных с избранием города Шуша «Молодёжной столицей Организации исламского сотрудничества» на 2024 год», документах «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития», «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 гг.», а также на исследование истории и культуры Западного Азербайджана, Кавказской Албании и иракских туркман.
Помимо этого, академик Говхар Бахшалиева представила наукометрические показатели сотрудников отделения, говорила о кадровом потенциале и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мерах по популяризации науки, научных журналах отделения, международном сотрудничестве, грантах и наградах, состоянии электронной науки, деятельности в Википедии, деятельности сайтов и профилей научных учреждений в социальных сетях.
Отчёт о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА в 2024 году представил председатель отделения академик Фуад Алиев.
Академик Фуад Алиев сообщил, что в отчётном году в учреждениях отделения велись исследования в соответствии с «Государственной программой восстановления и устойчивого развития освобождённых от оккупации территорий Азербайджанской Республики на 2021-2025 годы», «Национальными приоритетами социально-экономического развития: Азербайджан 2030», «Стратегией социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 гг.», «Программой развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», распоряжениями главы государства, связанными с объявлением 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зелёного мира» и дополнительными мерами, направленными на повышение роли нафталанской нефти в развитии оздоровительного туризма, постановлениями Кабинета министров АР, Президиума и Общего собрания НАНА, распоряжениями и поручениями Исполнительной власти города Гянджа и т.д.
Согласно утвержденному Президиумом Академии наук плану, в научных учреждениях Гянджинского отделения НАНА велись исследования, охватывающие 13 проблем, 20 тем, 22 работы и 13 этапов, были завершены 2 темы, 20 работ и 13 этапов, получены 3 важных результата. А в научных учреждениях Министерства науки и образования, которые входят в состав отделения, согласно плану деятельности на 2024 год, велись исследования, охватывающие 10 проблем, 11 тем, 15 работ и 34 этапа, завершены 13 работ и 34 этапа, получены 9 важных результатов.
В Гянджинском отделении и входящих в его состав учреждениях, продолжил академик Фуад Алиев, велись исследования и были получены важные результаты по таким темам, как «Творчество Низами Гянджеви в исследованиях американских учёных», «Схожие и различные черты в технологиях исследования, перевода и издания наследия Низами Гянджеви в Азербайджанской Республике и Иранском Азербайджане», «Религиозные воззрения Низами Гянджеви», «Сбор и исследование фольклора Западного региона», «Мыслители, которые жили и творили в Карабахе в средние века», «Место археологических исследований в изучении истории Гянджи», «Взаимоотношения Гянджинского ханства с Грузией», «Экологическое исследование водных, земельных и воздушных ресурсов Западного региона и Карабаха» и т.д.
Руководитель отделения отметил, что в отчётный период в отделении были подготовлены к печати монография «Мехрибан ханум Алиева – покровитель гуманизма и благотворительности», труд «Академик Гамид Араслы в воспоминаниях», а также книга «Сладкие жемчужины Западного Азербайджана», охватывающая историко-этнографические исследования и вопросы, связанные с восстановлением традиционных сладостей, которые формировались на территории Западного Азербайджана на протяжении веков и были присвоены армянами, а в Центре Низами Гянджеви в рамках договора, подписанного с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, был создан Центр Алишера Навои.
Академик Фуад Алиев также рассказал о кадровом потенциале Гянджинского отделения и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки и т.д.
В дискуссиях приняли участие вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев, советник НАНА академик Ягуб Махмудов, член-корреспондент НАНА Кенуль Буньятзаде, директор Института археологии и антропологии доктор философии по истории Фархад Гулиев и директор Государственного историко-культурного заповедника «Кешикчидаг» Муса Мурсагулиев, которые поделились своими мыслями и предложениями.
В своём выступлении академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность Отделения общественных наук и Гянджинского отделения в 2024 году, рассказал о стоящих перед ними задачах и дал соответствующие поручения, связанные с применением технологий искусственного интеллекта в дальнейших исследованиях.
После выступлений учёный секретарь Отделения общественных наук доктор философии по филологии Зумруд Мансимова зачитала проект постановления.
Также был зачитан проект постановления в связи с годовым отчётом Гянджинского отделения.
На заседании Президиума НАНА была отмечена нецелесообразность сохранения Института кавказоведения НАНА, в составе которого заняты всего 18 научных сотрудников, и было принято постановление о прекращении его деятельности. Сотрудники отделов института, связанных с историей Кавказа, продолжат свою деятельность в Институте истории и этнологии, а сотрудники института, связанные с политическими науками, – в Институте философии и социологии.