AMEA-nın Rəyasət Heyətinin İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə illik hesabatlarının müzakirəsinə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova, AR Mədəniyyət Nazirliyinin əməkdaşları, eləcə də AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, bölmənin üzvləri, bölmənin elmi müəssisələrinin direktorları, direktor müavinləri, elmi katibləri, həmçinin əldə edilmiş mühüm elmi nəticələrin müəllifləri, şöbə müdirləri, gənc alim və mütəxəssisləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə bölmələrin 2024-cü il üzrə əldə etdiyi nailiyyətləri, nəşr olunan elmi əsər və kitabları əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Əvvəlcə yubileyləri münasibətilə akademik Fuad Əliyevə və akademik Yusif Məmmədova AMEA-nın Fəxri fərmanları təqdim olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün iclasda İctimai Elmlər Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə illik hesabatları dinləniləcək və tədbir çərçivəsində təşkil olunmuş sərgi hər iki bölmənin yüksək inkişaf səviyyəsində olduğunu göstərir.
Son illərdə Akademiyada aparılan elmi tədqiqatların fundamental monoqrafik əsərlərlə müşayiət olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə araşdırmaların əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsinə ehtiyac yarandığını bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-da alimlərimizin milli düşüncəsinin, təfəkkürünün məhsulu olan Nizamiyə, Nəsimiyə, Füzuliyə həsr olunmuş kollektiv monoqrafiyalar ərsəyə gətirilib, lakin Atabəy Şəmsəddin, Şah İsmayıl Xətai, Nadir şah kimi görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimiz hələ də tərcümə materialları əsasında öyrənilir. AMEA prezidenti bildirib ki, 2024-cü ildə Akademiyada ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərin yenidən öyrənilməsi konsepsiyası istiqamətində mühüm addımlar atılıb və bu istiqamətdə ilkin nəticələr əldə olunub. Vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycanın tarixində böyük xidmətləri olan görkəmli şəxsiyyətlərin öyrənilməsi ictimai və humanitar elmlərin qarşısında mühüm vəzifə kimi dayanır. Qeyd edib ki, Azərbaycan aliminin azərbaycançılıq düşüncəsi ilə ərsəyə gətirdiyi əsərlər yeni nəsillərin milli vətənpərvər ruhda tərbiyəsində mühüm rol oynayacaq və bu, Akademiyanın, Azərbaycan elminin, alimlərinin mənəvi borcudur.
Tədbirdə AR Dövlət Turizm Agentliyinin və AR Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrinin də iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun da bugünkü tədbirdə böyük sərgi ilə təmsil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademiyanın arxeoloji turizm istiqamətində AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, Agentliyin ölkəmizdə aparılan arxeoloji qazıntılara dəstək verdiyini deyən AMEA rəhbəri əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinin Azərbaycanın maddi-mədəniyyət nümunələrinin dünyada təbliğində mühüm rol oynayacağını vurğulayıb.
Qeyd edib ki, xüsusilə mətbəx mədəniyyəti ilə bağlı əməkdaşlıq əlaqələrinin, tədqiqatların genişləndirilməsinə ehtiyac yaranıb. Bildirib ki, bu gün Ermənistan xalqımızın mətbəx mədəniyyəti ilə bağlı bir sıra məqamları UNESCO-ya öz mədəniyyətləri kimi təqdim edir və bunun qarşısının alınmasında Azərbaycan elminin də üzərinə vəzifələr düşür. AMEA prezidenti ölkəmiz üçün belə bir strateji məsələdə Akademiyanın Tarix və Etnologiya, Folklor, Arxeologiya və Antropologiya, Memarlıq və İncəsənət institutlarının əməkdaşlarının AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib və yaxın günlərdə bunun üçün zəruri addımların atılacağını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Azərbaycan tarixinin öyrənilməsində mühüm əhəmiyyətə malik olan numizmatika və epiqrafika sahələrinə xüsusi diqqət yetirilməsinin, gənc kadrların hazırlanmasının və bu sahədə doktorantlara zəruri dəstək göstərilməsinin önəminə toxunub. Bildirib ki, bu gün gənc kadrlar hazırlanarkən ilk növbədə müstəqil Azərbaycan dövlətinin tələbatı nəzərə alınmalıdır.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda, həmçinin Akademiyada elektron elmin inkişafı istiqamətində atılan addımlara da toxunub. 2025-ci ildə Akademiyanın bütün jurnallarının elektron bazasının hazırlanması prosesinin başa çatdırılacağını və elmi nəşrlərin Scopus və Web of Science bazası səviyyəsinə qaldırılmasının başlıca hədəflərdən olduğunu söyləyib.
Dövlət Turizm Agentliyinin sədrinin müavini Azadə Hüseynova isə çıxışında AMEA ilə Agentliyin uzun illərdir əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün dünyada elmi turizm olduqca məşhurdur və ölkəmizdə bu sahənin inkişafı üçün Agentlik tərəfindən əməli addımlar atılır. Azadə Hüseynova bu istiqamətdə, eləcə də ölkəmiz üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan mətbəx mədəniyyətinin, Qafqaz Albaniyasının və türk dünyası irsinin öyrənilməsi və təbliğinə dair AMEA ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını söyləyib.
Daha sonra iclasda AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., İctimai Elmlər Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik Gövhər Baxşəliyeva bölmənin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. Diqqətə çatdırıb ki, ötən il bölmənin müəssisələrində aparılan tədqiqatlar əsasən, “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na, eləcə də “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” dövlət başçısının sərəncamlarının icrasına istiqamətlənib.
Akademik qeyd edib ki, 2024-cü ildə İEB-in elmi müəssisələrində 33 problemə aid 88 mövzuya dair 505 tədqiqat işi, 98 mərhələ aparılıb, 18 mövzu, 364 iş, 43 mərhələ tamamlanıb. Hesabat ilində elmi tədqiqat müəssisələrinin əməkdaşları tərəfindən araşdırılan 35-dan çox elmi iş Qarabağa, Şuşaya, Qərbi Azərbaycana, Qafqaz Albaniyasına həsr olunub.
Bölmənin elmi müəssisələrinin nəşr fəaliyyəti barədə məlumat verən akademik Gövhər Baxşəliyeva bildirib ki, 2024-cü ildə bölmə üzrə 1525 əsər nəşr olunub. Bunlardan 36-sı kitab (3-ü xaricdə), 54-ü monoqrafiya (7-si xaricdə) 1101-i məqalə (266-sı xaricdə), 334-ü tezis (106-sı xaricdə), 9-u dərslik və dərs vəsaitidir. Bölmə üzrə 46 məqalə isə impakt faktorlu jurnalda dərc olunub, alimlərin əsərlərinə 1275 istinad edilib.
Bölmənin əhatə dairəsində olan təşkilatlarda isə 2610 əsər çap olunub. Bunlardan 62-si kitab (5-i xaricdə), 49-u monoqrafiya (8-i xaricdə) 192-si dərslik və dərs vəsaiti, 1176-sı məqalə (545-i xaricdə), 464-ü tezis (213-ü xaricdə) olmuş, Web of Science, Scopus bazalarında indekslənən jurnallarda isə 452 məqalə dərc edilib, əməkdaşların əsərlərinə 2202 istinad qeydə alınıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində dövlət başçısının Sərəncamın icrasına uyğun olaraq, bölmənin elmi tədqiqat müəssisələrində 1 beynəlxalq, 2 respublika səviyyəli elmi konfrans, 3 elmi seminar, 6 dəyirmi masanın keçirildiyini, 2 kitabın işıq üzü gördüyünü bildirib. Qeyd edib ki, bu çərçivədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik – COP29-un çağırışları və humanitar elmin vəzifələri”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “Azərbaycan gəncliyinin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə dəstəyi”, “Prezident İlham Əliyevin Dövlət idarəçiliyi: COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi beynəlxalq nüfuzumuzu göstərən vacib amildir”, “Yaşıl enerji və ekoloji problemlərin fəlsəfəsi”, “COP29 – Yaşıl strategiya, iqlim dəyişikliyi və sosial elmlər: çağırışlar, vəzifələr”, “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Heydər Əliyevin rolu”, “Cənubi Qafqazda ekoloji vəziyyət: dövlətlərin siyasətinin müqayisəli təhlili, təhdidlər və perspektivlər” və s. mövzuda konfranslar, dəyirmi masalar, həmçinin kitab təqdimatları keçirilib.
Məruzəçi, həmçinin dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında”, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” sərəncamları, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, qorunması, tarix və mədəniyyət qoruqlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi və inkişafına dair 2014-2020-ci illər üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası, eləcə də Qərbi Azərbaycanın, Qafqaz Albaniyasının və İraq türkmanlarının tarixinin, mədəniyyətinin öyrənilməsi istiqamətində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin bölmə əməkdaşlarının elmmetrik göstəricilərini təqdim edib, kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, bölmənin elmi jurnalları, beynəlxalq əməkdaşlıq, qrantlar və təltiflər elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də AMEA-nın müəssisələrinin saytlarının və sosial şəbəkə hesablarının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı isə Bölmənin sədri akademik Fuad Əliyev təqdim edib.
Akademik Fuad Əliyev qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin müəssisələrində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf proqramı, “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya nəminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması” ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında ölkə Prezidentinin Sərəncamı, Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Ümumi yığıncağının qərarları, Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin sərəncam və tapşırıqları əsasında tədqiqatlar aparılıb.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin elmi müəssisələrində Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş plana əsasən 13 problemi əhatə edən 20 mövzu, 22 iş, 13 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 2 mövzu, 20 iş və 13 mərhələ tamamlanıb, 3 mühüm nəticə alınıb. Bölmənin əhatə etdiyi Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrində isə 2024-cü ilin iş planına əsasən, 10 problemi əhatə edən 11 mövzu, 15 iş, 34 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 13 iş və 34 mərhələ tamamlanıb, 9 mühüm nəticə alınıb.
Akademik Fuad Əliyev Gəncə Bölməsində və əhatə etdiyi müəssisələrdə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığı Amerika tədqiqatlarında”, “Nizami Gəncəvi irsinin Azərbaycan Respublikasında və İran Azərbaycanında tədqiqi, tərcüməsi və nəşrində fərqli və oxşar araşdırıcılıq texnologiyaları”, “Nizami Gəncəvinin dini görüşləri”, “Qərb regionu folklorunun toplanılması və tədqiqi”, “Orta əsrlərdə Qarabağda yaşayıb-yaratmış mütəfəkkirlər”, “Gəncə tarixinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların tarixi”, “Gəncə xanlığının Gürcüstanla münasibətləri”, “Müxtəlif təyinatlı işlənmiş sürtkü yağlarının yenidən bərpasının tədqiqi”, “Qərb bölgəsinin boyaq bitkiləri arealının, biomüxtəlifliyin öyrənilməsi və emalı”, “Qərb regionunun və Qarabağın su, torpaq və hava ehtiyatlarının ekoloji tədqiqi”, “Qərb bölgəsində nadir və məhv olma təhlükəsinə məruz qalan növlərin tərkibi və yayılma qanunauyğunluqlarının müəyyənləşdirilməsi” və s. mövzularda tədqiqatlar aparılaraq mühüm nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmə rəhbəri qeyd edib ki, hesabat dövründə Bölmədə “Mehriban xanım Əliyeva Humanizm və xeyriyyəçiliyin hamisi” adlı monoqrafiya, “Akademik Həmid Araslı xatirələrdə”, Qərbi Azərbaycan ərazisində yüzilliklər boyu formalaşan və ermənilər tərəfindən özününküləşdirilən ənənəvi şirniyyatların bərpası və tarixi-etnoqrafik tədqiqatını əhatə edən “Qərbi Azərbaycanın şirin inciləri” adlı kitab ərsəyə gətirilib, eləcə də Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti ilə imzalanmış müqavilə nəticəsində bölmənin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin nəzdində Əlişir Nəvai Mərkəzi yaradılıb.
Akademik Fuad Əliyev həmçinin Gəncə Bölməsinin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Hesabatlar üzrə aparılan müzakirələrdə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müşaviri akademik Yaqub Mahmudov, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun direktoru Musa Mursaquliyev çıxış edərək bölmələr üzrə əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı fikirlərini bildirib, təkliflərini səsləndiriblər.
Daha sonra çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli İctimai Elmlər Bölməsinin və Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, onların qarşısında duran vəzifələri diqqətə çatdırıb, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlarda süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.
Çıxışlardan sonra İctimai Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Məsimova qərar layihəsini oxuyub.
Həmçinin Gəncə Bölməsinin illik hesabatı üzrə qərar səsləndirilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın cəmi 18 nəfər elmi işçidən ibarət olan Qafqazşünaslıq İnstitutunun saxlanılması məqsədə müvafiq hesab edilməyib və fəaliyyətinə xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib. İnstitutun Qafqaz tarixi ilə əlaqədar şöbələrinin əməkdaşları Tarix və Etnologiya İnstitutunda, siyasi elmlərə aid olan əməkdaşları isə Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda yaradılan bu sahələrə aid genişləndirilmiş yeni şöbələrdə elmi tədqiqat işlərini daha əhatəli şəkildə davam etdirəcəklər.

The Division of Social Sciences and the Ganja Division of ANAS presented their reports on their activities in 2024
A meeting dedicated to the discussion of the reports of the Division of Social Sciences and the Ganja Division for 2024 was held at the Presidium of ANAS.
The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, Deputy Chairman of the State Tourism Agency of Azerbaijan, Azada Huseynova, representatives of the Ministry of Culture of Azerbaijan, as well as heads of departments of the Presidium administration of ANAS, members of the divisions, directors and deputy directors of the scientific institutions of the divisions, scientific secretaries, authors of significant publications, young scientists, specialists, and other relevant individuals.
At first, the attendees reviewed an exhibition showcasing the achievements, scientific works, and books published by the divisions in 2024.
The meeting was opened with an introductory speech by Academician Isa Habibbeyli, who provided information on the agenda of the event.
At first, honorary diplomas of ANAS were presented to Academician Fuad Aliyev and Academician Yusif Mammadov on the occasion of their jubilees.
Academician Isa Habibbeyli said that the exhibition organized within the framework of the event demonstrates the high level of development of both divisions.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the results of scientific research conducted at the Academy in recent years have been reflected in fundamental monographic works and that there is a need to further expand research in this direction. Collective monographs dedicated to Nizami, Nasimi, and Fuzuli were published at ANAS. However, our prominent historical figures as Atabek Shamsaddin Eldeniz, Shah Ismail Khatai, and Nadir Shah are still studied based on translated materials. The President of ANAS mentioned that significant steps were taken in 2024 at the Academy in connection with a concept of re-study of literary and historical figures and initial results have been obtained in this direction. He underlined that studying the life and activities of our outstanding figures, who had great services in the history of Azerbaijan remains a crucial task for the social and humanitarian sciences. The works of the Azerbaijani scientists written with the thought of Azerbaijanism will play an essential role in educating new generations in a national patriotic spirit and this is a moral duty of the Academy, Azerbaijani science, and its scholars.
Academician Isa Habibbeyli underlined that representatives of the State Tourism Agency of Azerbaijan and the Ministry of Culture of Azerbaijan also participated in the event, and highlighted that the “Keshikchidağ” State Historical and Cultural Reserve was also represented at the event with a large exhibition.
The head of ANAS noted that the Academy has cooperation relations with the Ministry of Culture of Azerbaijan and the State Tourism Agency of Azerbaijan in the field of archaeological tourism and that the Agency supports archaeological excavations conducted in the country. He mentioned that expanding these cooperation ties will play a crucial role in promoting material and cultural examples of Azerbaijan worldwide.
The President of ANAS underlined out that there is a need to expand collaboration and research, particularly in the field of gastronomic culture. Today, Armenia is presenting several aspects of our nation’s gastronomic culture to UNESCO as part of their own. Preventing this is also a responsibility of Azerbaijani science. The head of ANAS noted that in such a strategic matter for our country, the staff of the Academy’s Institutes of History and Ethnology, Folklore, Archaeology and Anthropology, Architecture and Art are ready to collaborate with the Ministry of Culture of Azerbaijan and the State Tourism Agency of Azerbaijan and that necessary steps would be taken in the coming days for this.
Academician Isa Habibbeyli also underlined the importance of giving special attention to the fields of numismatics and epigraphy, which are crucial for the study of Azerbaijani history. He highlighted the need for providing necessary support in the training of young professionals and doctoral students in these fields and underlined that in this process, the interests of the independent Azerbaijani state must be taken into consideration.
At the end of his speech, the head of ANAS also touched upon the steps taken for the development of electronic science at the Academy. He mentioned that the process of preparing the electronic database for all journals of the Academy would be completed in 2025 and that raising scientific publications to the level of Scopus and Web of Science databases is one of the main goals.
In her speech, Azada Huseynova, the Deputy Chairman of the State Tourism Agency, mentioned that there has been fruitful cooperation between ANAS and the Agency for many years. She noted that scientific tourism is very popular worldwide today, and the State Tourism Agency is taking necessary steps to develop this sector in our country. Azada Huseynova expressed the Agency’s interest in collaborating with ANAS in this area, as well as in fields such as study and promotion of gastronomic culture, the heritage of Caucasian Albania, the Turkic world, and more.
Later, acting Vice President of ANAS, Chair of the Scientific Council of the Division of Social Sciences, Academician Govhar Bakhshaliyeva presented a report of the Division of Social Sciences on the scientific and scientific-organizational activities for the year 2024. She noted that the research conducted in the division’s institutions last year was mainly focused on the implementation of the presidential decrees regarding “I State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan”, declaring 2024 as the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan, “Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Mohammad Fuzuli”, “Celebration of the 140th Anniversary of Mahammad Amin Rasulzade”, “Celebration of the 100th Anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”, declaring Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” in 2024, and on selection of Shusha as the “Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation for 2024”.
The Academician mentioned that in 2024, 505 research works on 88 topics related to 33 problems and 98 stages were conducted in the scientific institutions of the Division of Social Sciences and out of these, 18 topics, 364 works, and 43 stages were completed. During the reporting year, more than 35 scientific works studied by the staff of the research institutions were dedicated to Karabakh, Shusha, Western Azerbaijan, and Caucasian Albania.
Providing information about the publication activities of the scientific institutions of the division, Academician Govhar Bakhshaliyeva mentioned that in 2024, 1,525 works were published. Of these, 36 are books (3 published abroad), 54 are monographs (7 published abroad), 1,101 are articles (266 published abroad), 334 are theses (106 published abroad), and 9 are textbooks and teaching materials. Additionally, 46 articles were published in journals with an impact factor, and the works of the scholars were cited 1,275 times.
In the organizations under the division, a total of 2,610 works were published. Of these, 62 are books (5 published abroad), 49 are monographs (8 published abroad), 192 are textbooks and teaching materials, 1,176 are articles (545 published abroad), and 464 are theses (213 published abroad). Additionally, 452 articles were published in journals indexed in the Web of Science and Scopus databases, and the works of the staff were cited 2,202 times.
Academician Govhar Bakhshaliyeva mentioned that in line with the implementation of the President’s Decree, within the framework of the “Green World Solidarity Year” the scientific research institutions of the division held international and scientific conferences, scientific seminars, roundtables, and book presentations and published 2 books.
The speaker also highlighted the works done in line with the president’s decrees on the “Celebration of the 530th Anniversary of the Great Azerbaijani Poet Mohammad Fuzuli”, “Celebration of the 140th Anniversary of Mahammad Amin Rasulzade”, “Celebration of the 100th Anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic”, declaring Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World” in 2024, and on selection of Shusha as the “Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation for 2024”, “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development”, “The Strategy of Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026”, as well as works done for studying the history and culture of Western Azerbaijan, Caucasian Albania, and Iraqi Turkmen.
Academician Govhar Bakhshaliyeva also presented the scientometric indicators of the employees, spoke about the staff potential and training, the integration of science and education, and promotion of science. She also gave information about the scientific journals of the division, international cooperation, grants and awards, the state of electronic science, the activities on Wikipedia, as well as the websites and social network accounts of the ANAS institutions.
The report of the Ganja Division of ANAS on the scientific and scientific-organizational activities for 2024 was presented by the Chairman of the Division, Academician Fuad Aliyev.
Academician Fuad Aliyev mentioned that during the reporting year, research was conducted at the institutions of the Division based on the Presidential Decrees, decisions of the Cabinet of Ministers, the Presidium and General Assembly of ANAS, as well as the orders and instructions of the Executive Power of Ganja city.
In the scientific institutions of the Ganja Division of ANAS, research was conducted based on the plan approved by the Presidium, covering 20 topics related to 13 issues, 22 works, and 13 stages. Two topics, 20 works, and 13 stages were completed, resulting in three significant findings.
In the scientific institutions of the Ministry of Science and Education within the Division, research was carried out according to the 2024 work plan, covering 11 topics related to 10 issues, 15 works, and 34 stages. A total of 13 works and 34 stages were completed, yielding nine significant findings.
Academician Fuad Aliyev underlined that significant results were achieved through research conducted in the Ganja Division and its institutions on various topics, including: “Creativity of Nizami Ganjavi in American Studies”, “Collection and Study of Western Region Folklore”, “Thinkers Who Lived and Created in Karabakh in the Middle Ages”, “The History of Archaeological Research in Studying the History of Ganja”, “Ecological Study of the Water, Soil, and Air Resources of the Western Region and Karabakh”, and others. He emphasized that the studies have yielded significant findings.
The head of the Division said that during the reporting period, the Division produced the monograph “Mehriban Aliyeva-Patron of Humanism and Charity”, books “Academician Hamid Arasli in Memories”, and “Sweet Pearls of Western Azerbaijan”, which covers historical and ethnographic research and issues related to the revival of traditional sweets that developed over centuries in the territory of Western Azerbaijan and were appropriated by Armenians. Additionally, as a result of an agreement signed with the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, the Alisher Navoi Center was established within the Nizami Ganjavi Center of the Division.
Academician Fuad Aliyev also spoke about the staff potential and training at the Ganja Division, strengthening of integration of science and education, international cooperation, awards, and the state of electronic science.
During the discussions on the reports, the Vice President of ANAS, Academician Rasim Aliguliyev, the Adviser to ANAS, Academician Yagub Mahmudov, the Corresponding Member of ANAS, Konul Bunyadzade, the Director of the Institute of Archaeology and Anthropology, PhD in History Farhad Guliyev, and the Director of the “Keshikchidağ” State Historical and Cultural Reserve, Musa Mursaguliyev shared their thoughts on the significant results achieved in the Divisions and presented their suggestions.
Later, Academician Isa Habibbeyli highly appreciated the activities of the Division of Social Sciences and the Ganja Division for 2024, underlined the tasks ahead, and provided relevant instructions regarding the application of artificial intelligence technologies in future research.
After the speeches, the scientific secretary of the Division of Social Sciences, PhD in Philology Zumrud Masimova, read out the draft decision.
The decision concerning the annual report of the Ganja Division was also read out.
At the meeting of the Presidium, it was decided that the maintenance of the Institute of Caucasus Studies of ANAS, consisting of only 18 scientific staff members, was not deemed appropriate, and a decision was made to terminate its activities. The employees of the institute’s departments related to Caucasian history will continue their work in the new departments of the Institute of History and Ethnology, while those engaged in political sciences will continue their work in the new departments established within the Institute of Philosophy and Sociology.