AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib. Hesabatı bölmənin sədri akademik Fuad Əliyev təqdim edib.
Akademik Fuad Əliyev qeyd edib ki, hesabat ilində bölmənin müəssisələrində “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin 2021-2025-ci illər üzrə bərpası və dayanıqlı inkişafı Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün İnkişaf proqramı, “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya nəminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında”, “Sağlamlıq turizminin inkişafında Naftalan neftinin rolunun artırılması” ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında ölkə Prezidentinin Sərəncamı, Nazirlər Kabinetinin, AMEA-nın Rəyasət Heyəti və Ümumi yığıncağının qərarları, Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinin sərəncam və tapşırıqları əsasında tədqiqatlar aparılıb.
AMEA-nın Gəncə Bölməsinin elmi müəssisələrində Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş plana əsasən 13 problemi əhatə edən 20 mövzu, 22 iş, 13 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 2 mövzu, 20 iş və 13 mərhələ tamamlanıb, 3 mühüm nəticə alınıb. Bölmənin əhatə etdiyi Elm və Təhsil Nazirliyinin elmi müəssisələrində isə 2024-cü ilin iş planına əsasən, 10 problemi əhatə edən 11 mövzu, 15 iş, 34 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 13 iş və 34 mərhələ tamamlanıb, 9 mühüm nəticə alınıb.
Akademik Fuad Əliyev Gəncə Bölməsində və əhatə etdiyi müəssisələrdə “Nizami Gəncəvi yaradıcılığı Amerika tədqiqatlarında”, “Nizami Gəncəvi irsinin Azərbaycan Respublikasında və İran Azərbaycanında tədqiqi, tərcüməsi və nəşrində fərqli və oxşar araşdırıcılıq texnologiyaları”, “Nizami Gəncəvinin dini görüşləri”, “Qərb regionu folklorunun toplanılması və tədqiqi”, “Orta əsrlərdə Qarabağda yaşayıb-yaratmış mütəfəkkirlər”, “Gəncə tarixinin öyrənilməsində arxeoloji tədqiqatların tarixi”, “Gəncə xanlığının Gürcüstanla münasibətləri”, “Müxtəlif təyinatlı işlənmiş sürtkü yağlarının yenidən bərpasının tədqiqi”, “Qərb bölgəsinin boyaq bitkiləri arealının, biomüxtəlifliyin öyrənilməsi və emalı”, “Qərb regionunun və Qarabağın su, torpaq və hava ehtiyatlarının ekoloji tədqiqi”, “Qərb bölgəsində nadir və məhv olma təhlükəsinə məruz qalan növlərin tərkibi və yayılma qanunauyğunluqlarının müəyyənləşdirilməsi” və s. mövzularda tədqiqatlar aparılaraq mühüm nəticələrin əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Bölmə rəhbəri qeyd edib ki, hesabat dövründə Bölmədə “Mehriban xanım Əliyeva Humanizm və xeyriyyəçiliyin hamisi” adlı monoqrafiya, “Akademik Həmid Araslı xatirələrdə”, Qərbi Azərbaycan ərazisində yüzilliklər boyu formalaşan və ermənilər tərəfindən özününküləşdirilən ənənəvi şirniyyatların bərpası və tarixi-etnoqrafik tədqiqatını əhatə edən “Qərbi Azərbaycanın şirin inciləri” adlı kitab ərsəyə gətirilib, eləcə də Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti ilə imzalanmış müqavilə nəticəsində bölmənin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin nəzdində Əlişir Nəvai Mərkəzi yaradılıb.
Akademik Fuad Əliyev həmçinin Gəncə Bölməsinin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, təltiflər, elektron elmin vəziyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Gəncə Bölməsinin 2024-cü il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı məqbul hesab edilib və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verilib.

Гянджинское отделение НАНА отчиталось за свою деятельность в 2024 году
На очередном заседании Президиума НАНА был заслушан отчёт о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения в 2024 году. Отчёт представил председатель отделения академик Фуад Алиев.
Академик Фуад Алиев сообщил, что в отчётном году в учреждениях отделения велись исследования в соответствии с «Государственной программой восстановления и устойчивого развития освобождённых от оккупации территорий Азербайджанской Республики на 2021-2025 годы», «Национальными приоритетами социально-экономического развития: Азербайджан 2030», «Стратегией социально-экономического развития Азербайджанской Республики в 2022-2026 гг.», «Программой развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы», распоряжениями главы государства, связанными с объявлением 2024 года в Азербайджанской Республике «Годом солидарности во имя зелёного мира» и дополнительными мерами, направленными на повышение роли нафталанской нефти в развитии оздоровительного туризма, постановлениями Кабинета министров АР,  Президиума и Общего собрания НАНА, распоряжениями и поручениями Исполнительной власти города Гянджа и т.д.
Согласно утвержденному Президиумом Академии наук плану, в научных учреждениях Гянджинского отделения НАНА велись исследования, охватывающие 13 проблем, 20 тем, 22 работы и 13 этапов, были завершены 2 темы, 20 работ и 13 этапов, получены 3 важных результата. А в научных учреждениях Министерства науки и образования, которые входят в состав отделения, согласно плану деятельности на 2024 год, велись исследования, охватывающие 10 проблем, 11 тем, 15 работ и 34 этапа, завершены 13 работ и 34 этапа, получены 9 важных результатов.
В Гянджинском отделении и входящих в его состав учреждениях, продолжил академик Фуад Алиев, велись исследования и были получены важные результаты по таким темам, как «Творчество Низами Гянджеви в исследованиях американских учёных», «Схожие и различные черты в технологиях исследования, перевода и издания наследия Низами Гянджеви в Азербайджанской Республике и Иранском Азербайджане», «Религиозные воззрения Низами Гянджеви», «Сбор и исследование фольклора Западного региона», «Мыслители, которые жили и творили в Карабахе в средние века», «Место археологических исследований в изучении истории Гянджи», «Взаимоотношения Гянджинского ханства с Грузией», «Экологическое исследование водных, земельных и воздушных ресурсов Западного региона и Карабаха» и т.д.
Руководитель отделения отметил, что в отчётный период в отделении были подготовлены к печати монография «Мехрибан ханум Алиева – покровитель гуманизма и благотворительности», труд «Академик Гамид Араслы в воспоминаниях», а также книга «Сладкие жемчужины Западного Азербайджана», охватывающая историко-этнографические исследования и вопросы, связанные с восстановлением традиционных сладостей, которые формировались на территории Западного Азербайджана на протяжении веков и были присвоены армянами, а в Центре Низами Гянджеви в рамках договора, подписанного с Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, был создан Центр Алишера Навои.
Академик Фуад Алиев также рассказал о кадровом потенциале Гянджинского отделения и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, международном сотрудничестве, наградах, состоянии электронной науки и т.д.
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА, согласно которому отчёт о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения в 2024 году был признан удовлетворительным, отделению были даны соответствующие поручения.