AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları ilə növbəti müşavirə keçirib.
Tədbirdə dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanından irəli gələrək AMEA-nın qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli sözügedən Fərmanın Tədbirlər Planının Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası qarşısında da vəzifələr qoyduğunu, sənədin “Dövlət qurumlarının informasiya təhlükəsizliyinə aid əsas parametrlər siyahısının və məqbul hədlərin müəyyən edilməsi, informasiya təhlükəsizliyi mühitinin diaqnostikası” ilə bağlı 1.1.2. bəndinin icraçıları sırasında AMEA-nın da yer aldığını söyləyib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının tapşırığının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin fevralın 10-da keçirilən iclasında qərar qəbul olunub, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına təkliflərini hazırlaması tapşırılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu məsələnin AMEA-da elektron xidmətlərin təşkilinə və keyfiyyətinin yüksəldilməsinə məsul olan “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşları ilə müzakirə edilməsinin zəruri olduğunu bildirib və müşavirənin bu məqsədlə keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, “Elektron Akademiya” şöbəsi tərəfindən qısa müddət ərzində AMEA-da elektron xidmətlərin müasir standartlar səviyyəsinə çatdırılması istiqamətində mühüm addımlar atılaraq bir çox uğurlar əldə olunub və sözügedən Fərmanın Akademiya qarşısında qoyduğu tapşırığın icrasında şöbənin üzərinə böyük məsuliyyət düşür.
Akademik İsa Həbibbəyli “Elektron Akademiya” şöbəsinin əməkdaşlarına dövlət başçısının “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 yanvar 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə yaxından tanış olaraq öz təkliflərini hazırlaması ilə bağlı tapşırıqlarını verib.
Həmçinin cari ildə AMEA-da işıq üzü görən nəşrlərin “AMEA Dərgi Parkı”na daxil edilməsi və DOI identifikatorunun verilməsi ilə bağlı tapşırıqlarını çatdırıb.
Daha sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin müdiri, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov təqdimatla çıxış edib, rəhbərlik etdiyi şöbənin qarşıya qoyulmuş tapşırıqların öhdəsindən inamla gələcəyini bildirib.

Состоялось совещание, посвящённое задачам, которые стоят перед НАНА в рамках «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике»
12.02.2025 17:00
Президент НАНА академик Иса Габиббейли провёл очередное совещание с сотрудниками отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума.
На мероприятии обсуждались задачи, стоящие перед НАНА в рамках Указа главы государства от 16 января 2025 года об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что План мероприятий вышеназванного Указа ставит важные задачи и перед Национальной академией наук Азербайджана, среди исполнителей пункта 1.1.2. этого документа, связанного с «составлением списка основных параметров информационной безопасности государственных структур, определением допустимых пределов и диагностикой информационной безопасности», есть и НАНА. Академик отметил, что для обеспечения выполнения поручений главы государства на заседании Президиума НАНА, которое состоялось 10 февраля, было принято соответствующее постановление, научным учреждениям и организациям Академии наук было поручено подготовить свои предложения.
Сказав, что совещание проводится ввиду необходимости обсуждения данного вопроса с сотрудниками отдела «Электронная Академия», который отвечает за организацию и повышение качества электронных услуг в НАНА, академик Иса Габиббейли добавил, что в краткие сроки отдел реализовал важные мероприятия, направленные на доведение уровня электронных услуг в НАНА до современных стандартов, были достигнуты значительные успехи.
Академик подчеркнул, что за выполнение задач, стоящих перед НАНА в рамках вышеназванного Указа, большую ответственность несёт и отдел «Электронная Академия». Руководитель НАНА поручил сотрудникам отдела внимательно ознакомиться с Указом главы государства от 16 января 2025 года об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике» и подготовить свои предложения.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли дал поручения в связи с включением изданий НАНА, которые будут выпущены в текущем году, в базу «AMEA Dərgi Parkı» и присвоением им идентификатора DOI.
Затем выступил заведующий отделом «Электронная Академия» аппарата Президиума НАНА доктор философии по математике Фариз Имранов, который сообщил, что руководимый им отдел приложит все усилия для выполнения поставленных задач.