Yaponiyalı arxeoloqlar Azərbaycanda elmi ezamiyyətdə olublar
1-6 fevral 2016-cı il tarixlərdə Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamentinin professoru, Qədim Ön Asiya arxeologiyası üzrə dünya şöhrətli mütəxəssis, doktor Yoşihiro Nişiaki və Tokio Qədim Şərq Muzeyinin mütəxəssisi Kazuya Şimoqama Bakıda elmi ezamiyyətdə olublar. Yaponiyalı alimlər AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda, institutun Elmi Ekspozisiya Muzeyində və Arxeoloji  Fondunda azərbaycanlı həmkarları ilə görüşlər keçiriblər. Görüşlər çərçivəsində, ən qədim dövrlərə aid olan bir sıra mühüm arxeoloji tapıntılara baxış keçirilib, qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Xatırladaq ki, 2009-cu ildə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamenti ilə müştərək elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı əməkdaşlıq memorandumu imzalamışdır. Nəticədə, 7 il ərzində Tovuz bölgəsində e.ə. VI minilliyə aid olan Göytəpə neolit yaşayış məskəni əsaslı şəkildə öyrənilmişdir. Bundan əlavə, Göytəpə arxeoloji kompleksinin yaxınlığında aşkar edilmiş və e.ə. VII minilliyin sonlarına aid Hacıələmxanlı qədim yaşayış yeri tədqiq edilmişdir. Qeyd edək ki, hər iki abidənin tarixi ilə bağlı əldə olunmuş mühüm elmi məlumatlar dünyanın mötəbər elmi jurnallarında öz əksini tapmışdır.
Cari ilin may ayında Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamentində Göytəpə neolit yaşayış məskənində aparılan arxeoloji qazıntılara həsr olunmuş sərginin təşkili nəzərdə tutulub. Tədbir çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının Tovuz bölgəsində 7 il ərzində apardığı arxeoloji tədqiqatların son nəticələri ilə bağlı elmi seminar keçiriləcək. Tokio Universitetinin təşkilatçılığı və Yaponiya (Qərbi Asiya üzrə) Arxeologiya Cəmiyyətinin  dəstəyi ilə keçiriləcək seminarda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun şöbə müdiri Fərhad Quliyev "Göytəpə neolit kəndinin oturaq həyat tərzli erkən əkinçi tayfaları" mövzusunda məruzə ilə çıxışedəcək.
2016-cı ildən etibarən isə Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının müştərək tədqiqatlarının yeni istiqamətlər üzrə davam edəcəyi planlaşdırılır. Belə ki, cari ildə Qazax rayonu ərazisindəki Aveydağ və ətraf ərazilərdə yerləşən paleolit dövrünə aid abidələrdə ilk insanın məskunlaşma tarixini müəyyən etmək üçün əsaslı arxeoloji tədqiqatlara başlanılması nəzərdə tutulub. Azərbaycan tərəfindən Mənsur Mənsurov və Azad Zeynalov kimi mütəxəssislərin iştirakı ilə göstərilən ərazidə aparılacaq tədqiqatların əsas obyekti – Orta və Yuxarı Paleolit, Mezolit və Neolit dövrlərinin  bütün  mərhələlərini özündə cəmləşdirən və nadir abidələr sırasında olan Damcılı mağarasıdır.
Tədqiqatlar AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Tokio Universitetinin birgə əməkdaşlığı sayəsində həyata keçiriləcək.

On February 1-6, Dr. Yoshihiro Nishiaki, Professor of the University of Tokyo, The University Museum Department, a world-renowned expert on the archeology of ancient Asia, and Kazuya Shimogama, specialist of the Tokyo Museum of Ancient East, were on a mission to Baku. Japanese scientists met with their Azerbaijani partners at Scientific Expo Museum of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS and Archaeology Fund. Several archaeological findings dated back ancient periods were reviewed, cooperation relations were discussed in a meeting.
Remind that, Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS has signed memorandum via University of Tokyo, The University Museum Department on joint studies in 2009. Eventually, during seven years, Goytepe neolith settlement in Tovuz region, dated back BC VI century has been studied substantially. In addition, Hajialamkhanli ancient settlement in the vicinity of Goytepe archeological complex dated back end of BC VII century was revealed and explored. Note that, vital scientific data on the history of both monuments have been reflected in prestigious journals of the world.
Exhibition devoted to archaeological excavation carried out in Goytepe neolith settlement is intended to hold by University of Tokyo and University Museum Department in May of current year. Within the event workshop covering 7 years of studies by Azerbaijani and Japanese scientists in Tovuz region will take place as well. In the workshop co-organized by University of Tokyo and Japan Society on Archaeology (for Western Asia) chief department of the Institute of Archaeology and Ethnography Farhad Guliyev will deliver on “Early sedentary farming tribes of Goytepe neolith village".
Since 2016, joint research of Azerbaijani and Japanese archaeologists will continue in new direction. Thus, in the current year is expected to start archaeological researches in the Aveydag and Paleolithic era monuments in surrounding areas in the territory of Gazakh region due to determine the date of the first human settlements. Key object of the studies, which will be chaired by Mansur Mansurov and Azad Zeynalov by Azerbaijan side, is cave of Damjili and unique monuments, combining all stages of the Middle and Upper Paleolithic, Mesolithic and Neolithic periods.
Studies will be implemented through mutual cooperation of AR Ministry of Culture and Tourism, Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS and University of Tokyo.