Yaponiyalı arxeoloqlar Azərbaycanda elmi ezamiyyətdə olublar
1-6 fevral 2016-cı il tarixlərdə Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamentinin professoru, Qədim Ön Asiya arxeologiyası üzrə dünya şöhrətli mütəxəssis, doktor Yoşihiro Nişiaki və Tokio Qədim Şərq Muzeyinin mütəxəssisi Kazuya Şimoqama Bakıda elmi ezamiyyətdə olublar. Yaponiyalı alimlər AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda, institutun Elmi Ekspozisiya Muzeyində və Arxeoloji  Fondunda azərbaycanlı həmkarları ilə görüşlər keçiriblər. Görüşlər çərçivəsində, ən qədim dövrlərə aid olan bir sıra mühüm arxeoloji tapıntılara baxış keçirilib, qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Xatırladaq ki, 2009-cu ildə AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamenti ilə müştərək elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı əməkdaşlıq memorandumu imzalamışdır. Nəticədə, 7 il ərzində Tovuz bölgəsində e.ə. VI minilliyə aid olan Göytəpə neolit yaşayış məskəni əsaslı şəkildə öyrənilmişdir. Bundan əlavə, Göytəpə arxeoloji kompleksinin yaxınlığında aşkar edilmiş və e.ə. VII minilliyin sonlarına aid Hacıələmxanlı qədim yaşayış yeri tədqiq edilmişdir. Qeyd edək ki, hər iki abidənin tarixi ilə bağlı əldə olunmuş mühüm elmi məlumatlar dünyanın mötəbər elmi jurnallarında öz əksini tapmışdır.
Cari ilin may ayında Tokio Universiteti və Universitetin Muzey Departamentində Göytəpə neolit yaşayış məskənində aparılan arxeoloji qazıntılara həsr olunmuş sərginin təşkili nəzərdə tutulub. Tədbir çərçivəsində, həmçinin Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının Tovuz bölgəsində 7 il ərzində apardığı arxeoloji tədqiqatların son nəticələri ilə bağlı elmi seminar keçiriləcək. Tokio Universitetinin təşkilatçılığı və Yaponiya (Qərbi Asiya üzrə) Arxeologiya Cəmiyyətinin  dəstəyi ilə keçiriləcək seminarda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya institutunun şöbə müdiri Fərhad Quliyev "Göytəpə neolit kəndinin oturaq həyat tərzli erkən əkinçi tayfaları" mövzusunda məruzə ilə çıxışedəcək.
2016-cı ildən etibarən isə Azərbaycan və Yaponiya arxeoloqlarının müştərək tədqiqatlarının yeni istiqamətlər üzrə davam edəcəyi planlaşdırılır. Belə ki, cari ildə Qazax rayonu ərazisindəki Aveydağ və ətraf ərazilərdə yerləşən paleolit dövrünə aid abidələrdə ilk insanın məskunlaşma tarixini müəyyən etmək üçün əsaslı arxeoloji tədqiqatlara başlanılması nəzərdə tutulub. Azərbaycan tərəfindən Mənsur Mənsurov və Azad Zeynalov kimi mütəxəssislərin iştirakı ilə göstərilən ərazidə aparılacaq tədqiqatların əsas obyekti – Orta və Yuxarı Paleolit, Mezolit və Neolit dövrlərinin  bütün  mərhələlərini özündə cəmləşdirən və nadir abidələr sırasında olan Damcılı mağarasıdır.
Tədqiqatlar AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Tokio Universitetinin birgə əməkdaşlığı sayəsində həyata keçiriləcək.

Японские археологи были в научной командировке в Азербайджане
С 1 по 6 февраля 2016 года профессор Музейного департамента Токийского университета, всемирно известный специалист по археологии древней Передней Азии, доктор Ёшихиро Нишиаки и специалист Токийского музея Древнего Востока Казуя Шимогама были в научной командировке в Баку. Японские ученые провели встречи с азербайджанскими коллегами в Институте археологии и этнографии, Музее научной экспозиции и Археологическом фонде института. В ходе встреч был рассмотрен ряд важных археологических находок, относящихся к древнейшим периодам, обсуждены перспективы взаимного сотрудничества.
Напомним, что в 2009 году Институтом археологии и этнографии НАНА был подписан меморандум о сотрудничестве по совместным исследованиям с Музейным департаментом Токийского университета. В результате сотрудничества в течение 7 лет было тщательно изучено расположенное в Товузском районе неолитическое поселение Гёйтепе, относящееся к VI тысячелетию до нашей эры. Кроме того, было исследовано обнаруженное недалеко от археологического комплекса Гёйтепе древнее поселение Гаджиаламханлы, восходящее к VII тысячелетию до н.э. Отметим, что важные научные данные, связанные с историей этих двух памятников, нашли свое отражение в престижных научных журналах мира.
В мае этого года в Музейном департаменте Токийского университета планируется организация выставки, посвященной археологическим раскопкам, проведенным в древнем неолитическом поселении Гёйтепе. В рамках мероприятия будет также проведен научный семинар по последним результатам археологических исследований, проведенных в течение 7 лет в Товузском районе Азербайджана. На семинаре, который пройдет при организации Токийского университета и при поддержке Археологического общества (по Западной Азии) Японии, заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА Фархад Гулиев выступит с докладом «Оседлый образ жизни неолитического села Гёйтепе, племена ранних земледельцев».
С 2016 года планируется продолжить совместные исследования азербайджанских и японских археологов в новых направлениях. Таким образом, в текущем году в целях установления даты первых населенных пунктов планируется начать археологические исследования в расположенном на территории Газахского района поселении Авейдаг и других палеолитических памятниках прилегающих районов. Основным объектом исследований с участием азербайджанских специалистов Мансура Мансурова и Азада Зейналова является уникальный памятник - пещера Дамджылы, которая сочетает в себе все этапы среднего и верхнего палеолита, мезолита и неолита.
Исследования будут реализованы в рамках сотрудничества Министерства культуры и туризма, Института археологии и этнографии и Токийского университета.