Fevralın 9-da Bakıdakı 160 nömrəli klassik gimnaziyanın IX və X sinif şagirdlərinə “Coğrafiya - müşahidədən fundamental elmə və tətbiqə doğru” mövzusunda dərs tədris edilib.
Dərs AMEA Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov tərəfindən keçirilib.
“Coğrafiya – müşahidədən fundamental elmə və tətbiqə” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən akademik Ramiz Məmmədov şagirdlərə bəşəriyyətin yaranma tarixi barədə fərziyyələr, dünya xəritəsində zamanla yaranmış dəyişikliklər və son zamanlar geniş müzakirə obyektinə çevrilən iqlim dəyişikliyi ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, Azərbaycanın inkişaf coğrafiyası, təbii sərvətləri, fiziki-coğrafi və iqtisadi rayonlaşması barədə fikirlərini bölüşüb, şagirdlərin suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, dərslər Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun AMEA-nın 70 illik yubileyi mərasimində “Elmdən təhsilə” adlı məqsədli proqramla bağlı irəli sürdüyü təşəbbüsə uyğun təşkil edilir. Təhsil Nazirliyi ilə AMEA arasında əldə olunan razılaşmaya əsasən, bu dərsləri AMEA-nın alimləri tədris edir.

Академиком Рамизом Мамедовым был проведен урок географии для школьников
9 февраля директором Института географии НАНА, академиком Рамизом Мамедовым для школьников IX и X классов Классической гимназии №160 был проведен урок на тему: «География – от наблюдений к фундаментальной науке и применению».
Выступив с докладом «География – от наблюдений к фундаментальной науке и применению», академик Рамиз Мамедов, подробно проинформировал о гипотезах создания Вселенной, о постепенно происходящих на карте мира изменениях, а также климатических изменениях, которые стали широким объектом обсуждения в последнее время. В то же время, он, поделившись мыслями о географии развития страны, природных ресурсах, физико-географической и экономической районирования, ответил на интересующие школьников вопросы.
Отметим, что уроки организуются согласно выдвинутой министром образования Микаилом Джаббаровым инициативе в связи с целенаправленной программой «От науки к образованию» на 70-летнем юбилее НАНА. Согласно договоренности, достигнутой между НАНА и Министерством образования, уроки преподаются учеными НАНА.