Martın 12-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Türkiyə Cümhuriyyətinin və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət himni “İstiqlal marşı”nın qəbul olunmasının 104-cü ildönümü münasibətilə “İstiqlalımız əbədidir!” mövzusunda tədbir keçirilib.
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının və Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun təşkilatçılığı, Türkiyənin Azərbaycandakı Səfirliyinin dəstəyi ilə baş tutan tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti, millət vəkili Cavanşir Feyziyev, Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün, Şimali Kipr Türk Respublikasının Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Ufuk Turganer, millət vəkilləri, elmi ictimaiyyət və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət edib, Mərkəzin fəaliyyətilə tanış olublar.
Daha sonra MEK-in foyesində Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə tər gül dəstələri düzülüb, dahi rəhbərin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbir Türkiyə Cümhuriyyətinin və Şimali Kipr Türk Respublikasının “İstiqlal marşı” və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqları Akademiyada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Həmçinin Birol Akgünün Türkiyə Cümhuriyyətinin Azərbaycanda yeni fövqəladə və səlahiyyətli səfiri təyin olunması münasibətilə təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
“İstiqlal marşı”nın yaranma tarixinə toxunan akademik İsa Həbibbəyli bir dövlətin var olmasının ən böyük təməlləri sırasında onun bayrağının, milli marşı kimi atributlarının dayandığını və Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkün də bunu bilərək, hələ İstiqlal savaşı davam edərkən bu prosesə başladığını söyləyib. Qeyd edib ki, Atatürk milli marşın qəbulunun xalqın birliyini, həmrəyliyini, döyüş gücünü, əzmini daha da artıracağını düşünərək müsabiqə elan etmiş, bir çox şeir sırasından Mehmet Akif Ərsoyun türk ordusuna həsr etdiyi şeir qalib olaraq seçilmişdir. Bildirib ki, Mehmet Akif Ərsoyun “İstiqlal marşı” türk ordusunun Qurtuluş savaşında qələbəsinə olan inamını, türk əsgərinin şücaətini və fədakarlığını ifadə edir. 12 mart 1921-ci ildən etibarən “İstiqlal marşı”nın rəsmi olaraq qəbul edildiyini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli 1930-cu ildə isə himnə musiqinin bəstələndiyini diqqətə çatdırıb.
Bu gün Azərbaycan ilə Türkiyə arasında bütün sahələrdə yüksək əməkdaşlığın mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli bu əlaqələrin möhkəmləndirilməsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın sıx dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin dayandığını söyləyib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının da Türkiyənin bir çox akademik və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrinin mövcud olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin hər il Ədəbiyyat İnstitutu, Türkiyənin Mehmet Akif Ərsoy vəqfi və Burdur Mehmet Akif Ərsoy Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Mehmet Akif Ərsoya həsr olunmuş simpoziumun keçirildiyini bildirib. Mehmet Akif Ərsoyun yaradıcılığının Azərbaycanda geniş tədqiq edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ədəbin görkəmli yazıçımız Hüseyn Cavidlə yaxın münasibətləri olduğunu, hətta bir-birlərinə nəzirələr yazdıqlarını vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü tədbirin ölkələrimiz arasında elmi əlaqələrin inkişafına və Mehmet Akif Ərsoyun yaradıcılığına yenidən qayıdışa bir töhfə verəcəyini söyləyib.
Sonra çıxış edən Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Birol Akgün belə bir tədbirin keçirilməsində verdiyi dəstəyə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, Mehmet Akif Ərsoyun müəllifi olduğu “İstiqlal marşı” öz dövrünün ruhunu əks etdirir və türk xalqı tərəfindən qürurla oxunur.
“İstiqlal marşı” yalnızca bir şeir deyil, xalqımızın varolma mübarizəsinin, türk ordusunun qəhrəmanlığının, milli birliyimizin ifadəsidir. Onun qəbulu Qurtuluş savaşının ən çətin dönəmində xalqımızın mübarizə əzmini artırmışdır. Mehmet Akif Ərsoy “Allah bu millətə bir daha “İstiqlal marşı” yazdırmasın”, - deyərək xalqımızın hürriyətinə olan inamını ifadə etmişdir. Allah şəhidlərimizə rəhmət etsin. Həmçinin Azərbaycanın müstəqilliyi üçün canlarından keçən şəhidlərimizi hörmətlə anırıq”, - deyə Birol Akgün bildirib.
Səfir Ədəbiyyat İnstitutunda Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzinin fəaliyyətilə tanışlıqdan məmnun qaldığını və birgə əməkdaşlıq üçün hər cür dəstəyin veriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Şimali Kipr Türk Respublikasının Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Ufuk Turganer isə çıxışında tədbirin təşkilinə görə minnətdarlığını ifadə edib, “İstiqlal marşı”nın türk xalqının, ordusunun tarixi qəhrəmanlığını və hürriyətinə olan sevgisini ifadə etdiyini bildirib.
Daha sonra çıxış edən Mahmud Kaşğari adına Beynəlxalq Fondun prezidenti, millət vəkili Cavanşir Feyziyev böyük türk xalqının milli birlik himni olan “İstiqlal marşı”nın yazılmasının 104-cü ildönümündə Mustafa Kamal Atatürkü və Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasında canını fəda etmiş türk əsgərlərini, eləcə də marşın müəllifi Mehmet Akif Ərsoyu, bəstəkarı Osman Zəki Üngörü ehtiramla yad edib. Bildirib ki, türk xalqının böyük şairi Mehmet Akif Ərsoyun müəllifi olduğu və 12 mart 1921-ci ildə Türkiyə Böyük Millət Məclisi tərəfindən qəbul edilən “İstiqlal marşı” türk millətinin milli irsinin və mənəviyyatının müqəddəsliyini, sarsılmaz istiqlaliyyətinin əbədiyyətini təsbit edən bir bəyanatdır.
Vurğulayıb ki, 104 il əvvəl qəbul edilən, Türkiyə Cümhuriyyətinin müstəqillik və suverenliyinin ən vacib rəmzlərindən biri olan Dövlət Himni bu ölkənin ən ağır günlərində bəstələnib. İstiqlal marşının yazıldığı dönəmə qədər Mehmet Akif həm xalq içində milli mücadilə tərəfdarı, həm İslami birlik çağırışçısı, həm məşhur şair, həm də millət vəkili kimi tanınırdı. Qeyd edib ki, Mustafa Kamal Atatürk marşı bəyənib və “Bu marş bizim inqilabımızın ruhunu anladır”, - deyə bildirib.
Millət vəkili Cavanşir Feyziyev diqqətə çatdırıb ki, bu gün 104 yaşını qeyd etdiyimiz “İstiqlal marşı” təkcə Türkiyə Cümhuriyyətinin deyil, həm də 1983-cü ildə müstəqilliyini elan edən Şimali Kipr Türk Cumhuriyyətinin Ana Yasasında qəbul və təsdiq edilən Şimali Kiprin milli himni və hər bir Azərbaycan türkü üçün doğma səslənən milli birlik və bütövlük marşıdır. Bu da türk birliyinin, İstiqlal amalının bütün türklər üçün eyni olduğunu göstərən unikal bir faktdır.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, ETN Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov, AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, filologiya elmləri doktoru, professor Mahirə Hüseynova, Əməkdar jurnalist, filologiya elmləri doktoru Qulu Məhərrəmli, professor Elman Quliyev, “Şərq” qəzetinin baş redaktoru Akif Aşırlı, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin sədri Elçin Şıxlı və başqaları çıxış edərək “İstiqlal marşı”nın Türkiyə Cümhuriyyətinin Qurtuluş savaşındakı roluna toxunub, istiqlal şairi Mehmet Akif Ərsoyun yaradıcılığına toxunublar.
Sonda respublikanın Əməkdar artisti Ağalar Bayramov Mehmet Akif Ərsoyun “Çanakkala şəhidlərinə” və Zəlimxan Yaqubun “Əzəl axır dünya türkün olacaq” şeirlərini səsləndirib.

12-го марта в Центральной научной библиотеке НАНА состоялось мероприятие «Наша независимость незыблема!», посвящённое 104-й годовщине со дня принятия Государственного гимна Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра – «Марша независимости».
На мероприятии, которое прошло при совместной организации Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, Центральной научной библиотеки НАНА, Международного фонда имени Махмуда Кашгари и при поддержке посольства Турции в Азербайджане, приняли участие президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли, президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, чрезвычайный и полномочный посол Турецкой Республики в Азербайджане Бирол Акгюн, руководитель представительства Турецкой Республики Северного Кипра в Баку Уфук Тургенер, депутаты Милли Меджлиса, представители научной общественности и СМИ.
Вначале участники мероприятия посетили Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя, который функционирует в Институте литературы, и ознакомились с его деятельностью.
Затем были возложены свежие цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева в фойе ЦНБ, была почтена светлая память гениального лидера.
Мероприятие началось с прослушивания «Марша независимости» Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра и Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сердечно поприветствовал гостей в Академии наук, а также поздравил Бирола Акгюна с назначением на пост чрезвычайного и полномочного посла Турецкой Республики в Азербайджане и пожелал ему успехов.
Говоря об истории создания «Марша независимости», академик Иса Габиббейли сообщил, что существование каждого государства опирается на такие великие атрибуты, как флаг и национальный гимн, и, зная это, основатель Турецкой Республики Мустафа Кемаль Ататюрк ещё в тот период, когда шла борьба за независимость, начал этот процесс. Академик отметил, что Ататюрк, осознавая, что принятие национального марша сплотит народ и укрепит его солидарность и силу духа, объявил конкурс, победителем которого стало стихотворение Мехмета Акифа Эрсоя, посвящённое турецкой армии. «Марш независимости» Мехмета Акифа Эрсоя, продолжил руководитель НАНА, выражает веру турецкой армии в победу в борьбе за независимость, повествует о героизме и самоотверженности турецкого солдата. Подчеркнув, что официально «Марш независимости» был принят 12 марта 1921 года, академик Иса Габиббейли добавил, что музыка к гимну была написана в 1930 году.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня между Азербайджаном и Турцией на высоком уровне установлены связи во всех сферах, в укреплении этих связей важную роль играют дружеские и братские взаимоотношения между Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Сказав, что тесные связи налажены и между Национальной академией наук Азербайджана и многими академическими структурами и высшими учебными заведениями Турции, академик Иса Габиббейли отметил, что в Институте литературы функционирует Центр турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя; также ежегодно при совместной организации Института литературы, Фонда философии и искусств имени Мехмета Акифа Эрсоя и Университета Мехмета Акифа Эрсоя (город Бурдур) проходит симпозиум, посвящённый поэту и просветителю. Руководитель НАНА отметил, что творчество Мехмета Акифа Эрсоя широко изучается в Азербайджане, в своё время турецкий поэт был близко знаком с великим азербайджанским поэтом Гусейном Джавидом.
Сегодняшнее мероприятие, продолжил академик Иса Габиббейли, внесёт вклад в развитие научных связей между нашими странами и популяризацию творчества Мехмета Акифа Эрсоя.
Далее выступил посол Турции в нашей стране Бирол Акгюн, который поблагодарил руководство Академии наук за поддержку, оказанную в проведении этого мероприятия. Он подчеркнул, что «Марш независимости», автором которого является Мехмет Акиф Эрсой, отражает дух своего времени и с большой гордостью исполняется турецким народом.
Посол продолжил: «“Марш независимости” – это не просто стихотворение, это – отражение борьбы нашего народа за существование, повесть о героизме турецкой армии и нашем национальном единстве. Его принятие в самый сложный период борьбы за Свободу укрепило дух нашего народа. Мехмет Акиф Эрсой выразил в своих стихах веру в независимость нашего народа. Светлая память нашим шехидам. Мы также глубоко чтим память шехидов, пожертвовавших своими жизнями во имя независимости Азербайджана».
Бирол Акгюн выразил удовлетворение знакомством с деятельностью Центра турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя, который функционирует в Институте литературы, и отметил, что будет оказана вся необходимая поддержка для расширения двустороннего сотрудничества.
В своём выступлении руководитель представительства Турецкой Республики Северного Кипра в Баку Уфук Тургенер выразил благодарность за организацию мероприятия и подчеркнул, что в «Марше независимости» нашли своё отражение исторический героизм турецкого народа и армии, любовь турок к независимости.
Далее выступил президент Международного фонда имени Махмуда Кашгари, депутат Милли Меджлиса Джаваншир Фейзиев, который в 104-ю годовщину со дня утверждения «Марша независимости», являющегося гимном национального единства великого турецкого народа, с уважением почтил память Мустафы Кемаля Ататюрка и турецких солдат, пожертвовавших своими жизнями во имя становления Турецкой Республики, а также создателей гимна – автора слов Мехмета Акифа Эрсоя и композитора Османа Зеки Унгёра. Он сообщил, что «Марш независимости», написанный выдающимся турецким поэтом Мехметом Акифом Эрсоем и утверждённый Великим национальным собранием Турции 12 марта 1921 года, – это заявление о святости национального наследия и духовности турецкого народа и незыблемости его независимости.
Джаваншир Фейзиев подчеркнул, что Государственный гимн, принятый 104 года назад и являющийся одним из важнейших атрибутов независимости и суверенитета Турецкой Республики, создавался в тяжелейшие для страны дни. До его написания Мехмет Акиф Эрсой уже был известен в народе как сторонник национальной борьбы, призывающий к единству Ислама, а также как известный поэт и депутат. Джаваншир Фейзиев отметил, что марш понравился Мустафе Кемалю Ататюрку, который заявил: «Этот марш раскрывает дух нашей революции».
Депутат Милли Меджлиса сообщил, что сегодня «Марш независимости», 104-летие которого мы отмечаем, является Государственным гимном не только Турецкой Республики, но и объявившей о своей независимости в 1983 году Турецкой Республики Северного Кипра, а также родным для каждого азербайджанского тюрка маршем национального единства и целостности, и это является уникальным фактом, свидетельствующим о схожести понятия тюркское единство и Независимость для всех тюркских народов.
На мероприятии также выступили директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, генеральный директор Института математики и механики МНО член-корреспондент НАНА Мисир Марданов, директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли, проректор Азербайджанского государственного педагогического университета по международным связям доктор филологических наук, профессор Махира Гусейнова, Заслуженный журналист, доктор филологических наук Гулу Магеррамли, профессор Эльман Гулиев, главный редактор газеты «Шарг» Акиф Аширлы, главный редактор «Ədəbiyyat qəzeti» («Литературная газета») Азер Туран, председатель Союза журналистов Азербайджана Эльчин Шихлы и другие. В выступлениях говорилось о роли «Марша независимости» в борьбе во имя становления Турецкой Республики и творчестве глашатая независимости Мехмета Акифа Эрсоя.
В заключение Заслуженный артист республики Агалар Байрамов прочитал стихотворения Мехмета Акифа Эрсоя «Çanakkala şəhidlərinə» и Зелимхана Ягуба «Əzəl axır dünya türkün olacaq».