Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasını prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Aktotı Raimkulova ilə görüşüb. Görüşdə AMEA ilə Fondun elmi əməkdaşlıq məsələləri, ortaq layihələri müzakirə olunub.
Görüş zamanı 2026-cı ildə I Türkoloji Qurultayın keçirilməsinin 100 illik yubileyi münasibəti təşkil ediləcək sərgilər, elmi konfranslar və kitab təqdimatları haqqında müzakirə aparılıb, habelə Akademiya ilə Fondun ortaq nəşrləri məsələlərinin prespektivləri gündəmə gətirilib.
Müzakirədə həmçinin 2025-2026-cı illərdə yubileyləri keçiriləcək Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan ortaq elmi layihələrin icrası məsələləri üzərində fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda səmimi görüşə görə professor Aktotı Raimkulova akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür edib və ortaq elmi layihələrin icrasının Türk dünyasının mədəniyyətinin, ədəbiyyatının, dilinin inkişaf baxımından əhəmiyyətli olacağına inamını bildirib.

President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli met with the President of the Turkic Culture and Heritage Foundation, Professor Aktoty Raimkulova. During the meeting, issues of scientific cooperation and joint projects between ANAS and the Foundation were discussed.
During the meeting, discussions were held on the exhibitions, scientific conferences, and book presentations to be organized in 2026 on the occasion of the 100th anniversary of the First Turkological Congress. Prospects for joint publications between the Academy and the Foundation were also brought to the agenda.
The sides also exchanged ideas on carrying out joint scientific projects dedicated to the life and work of prominent figures of the Turkic world whose anniversaries will be celebrated in 2025-2026.
At the end of the meeting, Professor Aktoty Raimkulova expressed her gratitude to Academician Isa Habibbeyli for the warm and sincere meeting and expressed her belief that the implementation of joint scientific projects would further contribute to the development of the culture, literature, and language of the Turkic world.