Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasını prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti professor Aktotı Raimkulova ilə görüşüb. Görüşdə AMEA ilə Fondun elmi əməkdaşlıq məsələləri, ortaq layihələri müzakirə olunub.
Görüş zamanı 2026-cı ildə I Türkoloji Qurultayın keçirilməsinin 100 illik yubileyi münasibəti təşkil ediləcək sərgilər, elmi konfranslar və kitab təqdimatları haqqında müzakirə aparılıb, habelə Akademiya ilə Fondun ortaq nəşrləri məsələlərinin prespektivləri gündəmə gətirilib.
Müzakirədə həmçinin 2025-2026-cı illərdə yubileyləri keçiriləcək Türk dünyasının görkəmli şəxsiyyətlərinin həyat və yaradıcılığına həsr olunan ortaq elmi layihələrin icrası məsələləri üzərində fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda səmimi görüşə görə professor Aktotı Raimkulova akademik İsa Həbibbəyliyə təşəkkür edib və ortaq elmi layihələrin icrasının Türk dünyasının mədəniyyətinin, ədəbiyyatının, dilinin inkişaf baxımından əhəmiyyətli olacağına inamını bildirib.

Академик Иса Габиббейли встретился с профессором Актоты Раимкуловой
Президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли встретился с президентом Международного фонда тюркской культуры и наследия профессором Актоты Раимкуловой. В ходе встречи были обсуждены перспективы двустороннего научного сотрудничества и совместные проекты.
Стороны обсудили вопросы, связанные с празднованием в 2026 году 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда: организацией выставок, научных конференций и презентаций книг, а также перспективы подготовки совместных изданий.
Помимо этого, состоялся обмен мнениями по вопросам реализации совместных научных проектов, связанных с жизнью и творчеством выдающихся деятелей тюркского мира, юбилеи которых будут отмечаться в 2025-2026 гг.
В заключение профессор Актоты Раимкулова поблагодарила академика Ису Габиббейли за сердечный прием и выразила уверенность в том, что реализация совместных научных проектов будет способствовать ещё большему развитию языка, литературы и культуры тюркского мира.