AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən Elmi şuranın növbəti iclasında institutun sektor müdiri Kəmalə Haşımova Multimedia Qalereyasının 2016-cı il üçün fəaliyyət planını təqdim edib. Multimedia Qalereyasının fəaliyyəti, informasiya təminatı, menecmenti və strukturunun təşkil olunması, maddi-texniki bazasının formalaşdırılması, kadr təminatı, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirilməsi işləri haqqında məlumat verib.
Bildirib ki, Multimedia Qalereyasının verilənlər bazasının yaradılması və istismarı istiqamətində bazaya foto və video materialların daxil edilməsi və bazada axtarışı üçün formaların hazırlanması, fotomaterialların üzərində dizayn işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur.
Sektor müdiri AMEA-nın rəsmi www.science.az portalı, Elm TV və institutun www.ict.az saytı tərəfindən hazırlanmış materiallların, o cümlədən AMEA-nın institut və təşkilatlarının arxiv, video, audio və foto materiallarının Multimedia Qalereyasının verilənlər bazasına daxil edilməsi istiqamətində görüləcək işlərdən danışıb.
Qeyd edib ki, Multimedia Qalereyasının yüksək texniki göstəriciyə malik olan kompüterlə təmin olunması, böyük həcmli yaddaş tutumuna malik avadanlıqlar və yüksək keyfiyyətli qurğularla təchizi də cari ildə planlaşdırılan işlər sırasındadır.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən audio video, və foto məzmunlu multimedia resurslarını özündə əks etdirən Multimedia Qalereyasının akademiyanın elektron arxivi olaraq böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyib. Qalereyanın fəaliyyətini tənzimləyən normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi, beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, innovativ texnologiyaların tətbiqi, burada yerləşdirilmiş məlumatların etibarlı saxlanması və kadr potensialının artırılmasının zəruriliyindən danışıb.

На очередном заседании Ученого совета, состоявшегося в Институте информационных технологий НАНА, начальник сектора института Кямаля Гашимова представила план деятельности Мультимедийной галереи на 2016 год. Она дала информацию о деятельности Мультимедийной галереи, информационном обеспечении, организации менеджмента и структуры, формировании материально-технической базы, кадровом обеспечении, размещении компьютерной сети Azsciencenet в Data-центре.
Было отмечено, что с целью создания базы данных и ее эксплуатации планируется реализация работ по включению в базу фото- и видеоматериалов и подготовке форм для выполнения поиска на базе, а также выполнению дизайнерской работы над фотоматериалами.
Начальник сектора рассказала о предстоящих работах по внесению в базу данных Мультимедийной галереи материалов, подготовленных официальным порталом НАНА www.science.az, «ЭЛМ ТВ», сайтом института www.ict.az, а также архива, видео-, аудио- и фотоматериалов институтов и организаций НАНА.
Было отмечено, что обеспечение Мультимедийной галереи компьютерами с высоким техническим показателем, оснащение оборудованием с большим объёмом памяти и высококачественными устройствами также относятся к числу запланированных работ в текущем году.
Далее, выступив, академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев отметил, будучи электронным архивом академии Мультимедийная галерея, являющаяся отражением мультимедийных ресурсов, охватывающих самые различные сферы научной и научно-организационной деятельности НАНА, имеет важное значение. Он также рассказал об усилении нормативно-правовой базы, ее соответствии с международными стандартами, применении инновационных технологий, надежном хранении размещенной здесь информации повышении кадрового потенциала.