AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən Elmi şuranın növbəti iclasında institutun sektor müdiri Kəmalə Haşımova Multimedia Qalereyasının 2016-cı il üçün fəaliyyət planını təqdim edib. Multimedia Qalereyasının fəaliyyəti, informasiya təminatı, menecmenti və strukturunun təşkil olunması, maddi-texniki bazasının formalaşdırılması, kadr təminatı, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirilməsi işləri haqqında məlumat verib.
Bildirib ki, Multimedia Qalereyasının verilənlər bazasının yaradılması və istismarı istiqamətində bazaya foto və video materialların daxil edilməsi və bazada axtarışı üçün formaların hazırlanması, fotomaterialların üzərində dizayn işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulur.
Sektor müdiri AMEA-nın rəsmi www.science.az portalı, Elm TV və institutun www.ict.az saytı tərəfindən hazırlanmış materiallların, o cümlədən AMEA-nın institut və təşkilatlarının arxiv, video, audio və foto materiallarının Multimedia Qalereyasının verilənlər bazasına daxil edilməsi istiqamətində görüləcək işlərdən danışıb.
Qeyd edib ki, Multimedia Qalereyasının yüksək texniki göstəriciyə malik olan kompüterlə təmin olunması, böyük həcmli yaddaş tutumuna malik avadanlıqlar və yüksək keyfiyyətli qurğularla təchizi də cari ildə planlaşdırılan işlər sırasındadır.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək AMEA-nın elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən audio video, və foto məzmunlu multimedia resurslarını özündə əks etdirən Multimedia Qalereyasının akademiyanın elektron arxivi olaraq böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyib. Qalereyanın fəaliyyətini tənzimləyən normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi, beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, innovativ texnologiyaların tətbiqi, burada yerləşdirilmiş məlumatların etibarlı saxlanması və kadr potensialının artırılmasının zəruriliyindən danışıb.

In the next meeting of the Scientific Council of the Institute of Information Technology sector chief, Kamala Hashimova has presented an action plan of Multimedia Gallery for 2016. She informed about Multimedia Gallery activities, information provision, organization of management and structure, formation of material-technical base, staffing and deployment affairs to the Data Center of AzScienceNet computer network.
Creation and operation of database of the Multimedia Gallery intends photo and video materials to be included in the database, preparation of forms for the search in database and carry out design work on photographic materials.
Sector chief spoke on the work to be done in inclusion of materials conducted by official www.science.az portal of ANAS, Elm TV and www.ict.az, including archives, video, audio and photographic materials of the institution and organizations of ANAS to be included in the database of Multimedia Gallery.
She noted that, the provision of Multimedia Gallery via computers, having technical performance, its supply via equipment of large memory capacity and high-quality facilities are among the planned activities for the current year.
Later on, Academician-secretary of ANAS, director of the institute, Academician Rasim Alguliyev made speech on great importance of the Multimedia Gallery, embracing multimedia resources of audio, video and photo content, which cover varied directions of scientific-organizing activity of ANAS. He also give information about the strengthen normative-legal base, regulating the activity of the gallery, meet with international standards, application of innovative technologies, reliable storage of the data posted here and increasing of human resources.