Qarabağ Universitetində AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
İclasdan əvvəl isə Qarabağ Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın 80 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Konfransda elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov giriş sözü ilə çıxış edərək AMEA kollektivini 80 illiyi münasibətilə təbrik edib, elmi konfransın işinə uğurlar arzulayıblar. AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətində Qarabağın tədqiqi problemləri və Böyük Qayıdış hərəkatı” mövzusunda əhatəli məruzə ilə çıxış edib. Sonra Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarının direktorlarının ayrı-ayrı elmi istiqamətlər üzrə məruzələri dinlənilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Qarabağ Universitetinin kitabxanasına 1200-dən çox kitab, eləcə də Akademiyanın təsisçilərinə və müasir inkişafına həsr olunmuş rəsm əsəri hədiyyə edilib.
Tədbirdən sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri və şöbə müdirləri ayrı-ayrı auditoriyalarda Qarabağ Universitetinin tələbələrinə 13 ixtisas üzrə dərs deyiblər. Dərslərdən sonra tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırılıb və onlarla xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iclası giriş sözü ilə açaraq tədbirin Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetində keçirilməsini əlamətdar tarixi hadisə adlandırıb, Akademiya ilə Qarabağ Universiteti arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının işığında Qarabağ Universitetində keçirilən konfransla birgə elmi əməkdaşlığa start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Böyük Qayıdış hərəkatına, yeni şəraitdə elmin inkişafına Akademiya tərəfindən də mühüm töhfə veriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası barədə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, proqram üzrə nəzərdə tutulan bütün məsələlər uğurla yerinə yetirilib. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elmi-tədqiqat işlərinin əhatə dairəsi genişləndirilib, “Şuşa İli” çərçivəsində AMEA-da çoxsaylı monoqrafiya və kitablar, məqalələr nəşr edilib, elmi konfranslar keçirilib, sərgilər təşkil olunub.
Müvafiq dövr ərzində Qarabağda elmi tədqiqatların əsasən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən aparıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji qazıntılar zamanı mühüm tarixi əhəmiyyətə malik elmi nəticələr əldə olunduğunu bildirib.
Müzakirələrdən sonra məsələ barədə müvafiq qərar qəbul edilib.
Sonra Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda kompleks elmi tədqiqatların aparılmasının təmin edilməsi haqqında məsələyə baxılıb. AMEA rəhbəri çıxış edərək bildirib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən kompleks tədqiqatlar aparılmalı, paralel olaraq digər elmi istiqamətlər üzrə araşdırmalar təşkil edilməlidir. Tədqiqat üçün seçilmiş ərazilərdə arxeoloji qazıntı işləri ilə yanaşı, paralel olaraq toponimiya, etnoqrafiya, antropologiya, fəlsəfə, folkor, dilçilik, əlyazmalar, memarlıq, eləcə də seysmologiya kimi digər elm sahələri üzrə də araşdırmalar aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bütün elmi istiqamətlər üzrə kompleks tədqiqatların vacibliyini diqqətə çatdırıb, bu məqsədlə müvafiq tapşırıqlarını verib. Akademik İsa Həbibbəyli Böyük Qayıdışa dair növbəti II Dövlət Proqramının icrası dövründə fənlərarası əlaqələrin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetiriləcəyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məsələ ilə bağlı müzakirələrdə akademik Rasim Əliquliyev, müxbir üzv Qurban Yetirmişli, professor İlham Məmmədzadə, professor Nadir Məmmədli, dosent Fərhad Quliyev çıxış edərək təklif və mülahizələrini bildiriblər. Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyası sözlüyünün yekun variantının təsdiq edilməsi haqqında olub. Məsələ barədə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Qərbi Azərbaycan İcması ilə birgə bir neçə dəfə sözlüyün müzakirəsi keçirilib və müəyyən dəqiqləşdirmələr aparılıb.
Geniş müzakirədən sonra Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının təkmilləşdirilmiş yekun variantı təsdiq olunub. Materialların hazırlanması məqsədilə müəlliflər heyəti müəyyən edilib, icrası ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Sonra “AMEA-nın 80 illiyi” döş nişanının eskizləri müzakirəyə çıxarılıb və müvafiq eskiz seçilərək təsdiq edilib.
İclasda həmçinin müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq, daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Rəqəmsal şərqşünaslıq, Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Tətbiqi etnoqrafiya və kulinariya mədəniyyəti tarixi, Folklor İnstitutunda Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz, eləcə də Folklor İnstitutunun Mərasim folkloru şöbəsinin bazasında Mərasim folkloru və milli kulinariya ənənəsi şöbələrinin yaradılması haqqında qərarlar qəbul olunub. Eləcə də Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda funksiyalarının yaxın olduğu nəzərə alanaraq, Şimali Qafqaz araşdırmaları şöbəsinin ləğv edilməsi və onun funksiyalarının institutun Qafqaz tarixi şöbəsinə verilməsi qərara alınıb. Eyni zamanda, Şəki Regional Elmi Mərkəzində Tarix və epiqrafika, həmçinin Arxeologiya və etnoqrafiya şöbələrinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.
Müzakirələrdə akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik Arif Həşimov, akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov, Folklor İnstitutunun direktoru dosent Hikmət Quliyev, “Elm” nəşriyyatının direktoru dosent Səbuhi Qəhrəmanov çıxış edərək təklif və mülahizələrini diqqətə çatdırıblar.
İclasda həmçinin Qarabağ Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Elçin İbrahimov çıxış edərək AMEA ilə təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivlərindən danışıb.

A meeting of the Presidium of ANAS was held at Karabakh University for the first time.
Prior to the meeting, a scientific conference was held at Karabakh University jointly organized by the Ministry of Science and Education and ANAS, dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences. The conference was held under the theme “The Karabakhname Tradition in the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Modern Period.”
At the conference, Minister of Science and Education Emin Amrullayev and Rector of Karabakh University Shahin Bayramov delivered opening speeches, congratulated the staff of ANAS on the 80th anniversary of the academy, and wished success to the participants of the scientific conference.
President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli gave a comprehensive presentation on the topic “Issues of Studying Karabakh and the Great Return Movement in the Activities of the Azerbaijan National Academy of Sciences”. Following this, directors of scientific-research institutes of ANAS presented reports on various scientific fields.
More than 1,200 books were donated to the library of Karabakh University by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, along with a painting dedicated to the founders of the Academy and its modern development.
Following the event, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, and department heads delivered lessons in various classrooms to Karabakh University students across 13 specialties. After the lessons, numerous questions of students were answered, and commemorative photos were taken with them.
The meeting of the Presidium was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium administration, and heads of the Academy’s scientific research institutions and organizations.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli opened the meeting with an introductory speech, calling the event held at Karabakh University in Khankendi city a significant historical occasion. He highlighted the importance of establishing relations of cooperation between the Academy and Karabakh University in the fields of science and education. The conference held at Karabakh University in light of the Order by President Ilham Aliyev on the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences marked the beginning of scientific cooperation. He also expressed confidence that the Academy would make a significant contribution to the Great Return movement and the development of science under the new conditions.
Speaking about the implementation of the Presidential Decree dated November 16, 2022, on the approval of the “First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation,” Academician Isa Habibbeyli said that all tasks outlined in the program had been successfully fulfilled. He underlined that the scope of scientific research in the territories liberated from occupation was expanded, within the framework of the “Year of Shusha,” numerous monographs, books, and articles were published by ANAS, scientific conferences were held, and exhibitions were organized.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that over the past period, scientific research in Karabakh was mainly conducted by the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS and significant scientific results of historical importance had been obtained during the archaeological excavations.
Following the discussions, a corresponding decision was adopted.
Then, the issue of ensuring the implementation of comprehensive scientific research in Karabakh and Eastern Zangezur was discussed. The head of ANAS mentioned that comprehensive research should be conducted in the territories liberated from occupation by the Institute of Archaeology and Anthropology, and in parallel studies in other scientific fields should also be organized. He emphasized the importance of conducting research also in fields such as toponymy, ethnography, anthropology, philosophy, folklore, linguistics, manuscript studies, architecture, and seismology. He stressed the importance for complex research across all scientific directions and gave the necessary instructions to achieve this. Academician Isa Habibbeyli also added that during the implementation of the Second State Program on the Great Return, special attention would be given to expanding interdisciplinary connections.
Academician Rasim Aliguliyev, corresponding member Gurban Yetirmishli, Professor Ilham Mammadzade, Professor Nadir Mammadli, and Associate Professor Farhad Guliyev shared their proposals and views during their speeches. Following the discussions, a corresponding decision was adopted by the Presidium.
The next issue brought up for discussion concerned the approval of the final version of the Western Azerbaijan Encyclopedia wordlist. Speaking on the matter, Academician Isa Habibbeyli said that the discussions related to the wordlist were held several times with representatives of the Western Azerbaijan Community and certain clarifications were made.
After extensive discussions, the improved final version of the Western Azerbaijan Encyclopedia was approved. Team of authors was identified for the preparation of the materials, and relevant instructions were given.
Subsequently, the sketches for the “80th Anniversary of ANAS” badge were reviewed, and an appropriate design was selected and approved.
At the meeting, in line with the challenges of the modern era and through internal resources and existing staff positions, decisions were made regarding the establishment of new departments: a Department of Digital Oriental Studies at the Ziya Bunyadov Institute of Oriental Studies, a Department of Applied Ethnography and History of Culinary Culture at the Abbasgulu Agha Bakikhanov Institute of History and Ethnology, a Department of Digital Folklore and Netnographic Analysis at the Institute of Folklore, etc. A decision was also made to establish new departments of History and Epigraphy and Archaeology and Ethnography at the Sheki Regional Scientific Center.
Academician Dilgam Taghiyev, Academician Rasim Aliguliyev, Academician Irada Huseynova, Academician Govhar Bakhshaliyeva, Academician Arif Hashimov, Academician Teymur Karimli, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade, Director of the Institute of History and Ethnology Professor Karim Shukurov, Director of the Institute of Folklore Associate Professor Hikmat Guliyev, and Director of Elm Publishing House Associate Professor Sabuhi Gahramanov participated in the discussions and shared their proposals.
Doctor of Philology Elchin Ibrahimov, Head of the Science Department of Karabakh University spoke about the prospects for mutual scientific cooperation between the university he represents and ANAS.