Qarabağ Universitetində AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
İclasdan əvvəl isə Qarabağ Universitetində Elm və Təhsil Nazirliyi və AMEA-nın birgə təşkilatçılığı ilə AMEA-nın 80 illiyinə həsr edilmiş “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında Qarabağnamə ənənəsi və müasir dövr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib. Konfransda elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov giriş sözü ilə çıxış edərək AMEA kollektivini 80 illiyi münasibətilə təbrik edib, elmi konfransın işinə uğurlar arzulayıblar. AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətində Qarabağın tədqiqi problemləri və Böyük Qayıdış hərəkatı” mövzusunda əhatəli məruzə ilə çıxış edib. Sonra Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarının direktorlarının ayrı-ayrı elmi istiqamətlər üzrə məruzələri dinlənilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Qarabağ Universitetinin kitabxanasına 1200-dən çox kitab, eləcə də Akademiyanın təsisçilərinə və müasir inkişafına həsr olunmuş rəsm əsəri hədiyyə edilib.
Tədbirdən sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri və şöbə müdirləri ayrı-ayrı auditoriyalarda Qarabağ Universitetinin tələbələrinə 13 ixtisas üzrə dərs deyiblər. Dərslərdən sonra tələbələrin çoxsaylı sualları cavablandırılıb və onlarla xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Rəyasət Heyətinin iclasında AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və Akademiyanın elmi-tədqiqat müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iclası giriş sözü ilə açaraq tədbirin Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetində keçirilməsini əlamətdar tarixi hadisə adlandırıb, Akademiya ilə Qarabağ Universiteti arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının işığında Qarabağ Universitetində keçirilən konfransla birgə elmi əməkdaşlığa start verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Böyük Qayıdış hərəkatına, yeni şəraitdə elmin inkişafına Akademiya tərəfindən də mühüm töhfə veriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında” 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamının icrası barədə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək bildirib ki, proqram üzrə nəzərdə tutulan bütün məsələlər uğurla yerinə yetirilib. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə elmi-tədqiqat işlərinin əhatə dairəsi genişləndirilib, “Şuşa İli” çərçivəsində AMEA-da çoxsaylı monoqrafiya və kitablar, məqalələr nəşr edilib, elmi konfranslar keçirilib, sərgilər təşkil olunub.
Müvafiq dövr ərzində Qarabağda elmi tədqiqatların əsasən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən aparıldığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji qazıntılar zamanı mühüm tarixi əhəmiyyətə malik elmi nəticələr əldə olunduğunu bildirib.
Müzakirələrdən sonra məsələ barədə müvafiq qərar qəbul edilib.
Sonra Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda kompleks elmi tədqiqatların aparılmasının təmin edilməsi haqqında məsələyə baxılıb. AMEA rəhbəri çıxış edərək bildirib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən kompleks tədqiqatlar aparılmalı, paralel olaraq digər elmi istiqamətlər üzrə araşdırmalar təşkil edilməlidir. Tədqiqat üçün seçilmiş ərazilərdə arxeoloji qazıntı işləri ilə yanaşı, paralel olaraq toponimiya, etnoqrafiya, antropologiya, fəlsəfə, folkor, dilçilik, əlyazmalar, memarlıq, eləcə də seysmologiya kimi digər elm sahələri üzrə də araşdırmalar aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bütün elmi istiqamətlər üzrə kompleks tədqiqatların vacibliyini diqqətə çatdırıb, bu məqsədlə müvafiq tapşırıqlarını verib. Akademik İsa Həbibbəyli Böyük Qayıdışa dair növbəti II Dövlət Proqramının icrası dövründə fənlərarası əlaqələrin genişləndirilməsinə xüsusi diqqət yetiriləcəyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Məsələ ilə bağlı müzakirələrdə akademik Rasim Əliquliyev, müxbir üzv Qurban Yetirmişli, professor İlham Məmmədzadə, professor Nadir Məmmədli, dosent Fərhad Quliyev çıxış edərək təklif və mülahizələrini bildiriblər. Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyası sözlüyünün yekun variantının təsdiq edilməsi haqqında olub. Məsələ barədə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, Qərbi Azərbaycan İcması ilə birgə bir neçə dəfə sözlüyün müzakirəsi keçirilib və müəyyən dəqiqləşdirmələr aparılıb.
Geniş müzakirədən sonra Qərbi Azərbaycan Ensiklopediyasının təkmilləşdirilmiş yekun variantı təsdiq olunub. Materialların hazırlanması məqsədilə müəlliflər heyəti müəyyən edilib, icrası ilə bağlı tapşırıqlar verilib.
Sonra “AMEA-nın 80 illiyi” döş nişanının eskizləri müzakirəyə çıxarılıb və müvafiq eskiz seçilərək təsdiq edilib.
İclasda həmçinin müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq, daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda Rəqəmsal şərqşünaslıq, Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Tətbiqi etnoqrafiya və kulinariya mədəniyyəti tarixi, Folklor İnstitutunda Rəqəmsal folklor və netnoqrafik analiz, eləcə də Folklor İnstitutunun Mərasim folkloru şöbəsinin bazasında Mərasim folkloru və milli kulinariya ənənəsi şöbələrinin yaradılması haqqında qərarlar qəbul olunub. Eləcə də Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda funksiyalarının yaxın olduğu nəzərə alanaraq, Şimali Qafqaz araşdırmaları şöbəsinin ləğv edilməsi və onun funksiyalarının institutun Qafqaz tarixi şöbəsinə verilməsi qərara alınıb. Eyni zamanda, Şəki Regional Elmi Mərkəzində Tarix və epiqrafika, həmçinin Arxeologiya və etnoqrafiya şöbələrinin yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.
Müzakirələrdə akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik Arif Həşimov, akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov, Folklor İnstitutunun direktoru dosent Hikmət Quliyev, “Elm” nəşriyyatının direktoru dosent Səbuhi Qəhrəmanov çıxış edərək təklif və mülahizələrini diqqətə çatdırıblar.
İclasda həmçinin Qarabağ Universitetinin Elm şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Elçin İbrahimov çıxış edərək AMEA ilə təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi arasında qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivlərindən danışıb.

В Карабахском университете впервые состоялось заседание Президиума НАНА.
До этого в Карабахском университете при совместной организации Министерства науки и образования и Национальной академии наук Азербайджана состоялась научная конференция «Традиции Карабахнаме в Национальной академии наук Азербайджана и современный период». В своих вступительных речах министр науки и образования Эмин Амруллаев и ректор Карабахского университета Шахин Байрамов поздравили коллектив НАНА с 80-летием и пожелали успехов работе научной конференции. Президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил с обширным докладом на тему «Проблемы исследований, связанных с Карабахом, в деятельности Национальной академии наук Азербайджана и движение “Великое возвращение”». Затем были прослушаны доклады директоров научно-исследовательских институтов Академии наук, охватывающие различные отрасли.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли подарил библиотеке Карабахского университета более 1200 книг, а также произведение живописи, посвященное соучредителям и современному развитию Академии наук.
После конференции академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА и заведующие отделами аппарата Президиума прочитали студентам в аудиториях Карабахского университета лекции по 13-ти специальностям и ответили на их многочисленные вопросы. Также были сделаны фотографии на память.
На заседании Президиума приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума и руководители научно-исследовательских учреждений и организаций Академии наук.
Открывая заседание вступительным словом, академик Иса Габиббейли назвал проведение заседания в городе Ханкенди знаменательным историческим событием и подчеркнул значение сотрудничества между НАНА и Карабахским университетом в области науки и образования. Сказав, что старт научному сотрудничеству дан в ходе конференции, которая прошла в Карабахском университете в свете Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана», академик выразил уверенность в том, что НАНА также внесет важный вклад в движение «Великое возвращение» и развитие науки в новых условиях.
Говоря о выполнении Распоряжения Президента Азербайджанской Республики от 16 ноября 2022 года об утверждении «I Государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что все задачи, поставленные в программе, были успешно выполнены. Так, на освобожденных от оккупации территориях был расширен круг научно-исследовательских работ, в рамках «Года города Шуша» в НАНА были изданы многочисленные монографии и книги, прошли научные конференции, были организованы различные выставки.
Академик Иса Габиббейли отметил, что за истекший период научные исследования в Карабахе велись, в основном, Институтом археологии и антропологии НАНА, в ходе археологических раскопок были получены важные научные результаты, обладающие большой исторической значимостью.
После дискуссий было принято соответствующее постановление.
Затем был рассмотрен вопрос об обеспечении проведения комплексных научных исследований в Карабахе и Восточном Зангезуре. Руководитель НАНА сообщил, что на освобожденных от оккупации территориях Институтом археологии и антропологии должны вестись комплексные исследования, и параллельно должны быть организованы исследования, охватывающие другие научные направления. Академик Иса Габиббейли отметил, что, наряду с археологическими раскопками, на отобранных для исследований территориях должны вестись изыскания в области топонимики, этнографии, антропологии, философии, фольклора, лингвистики, архитектуры, сейсмологии и т.д. Академик подчеркнул необходимость проведения комплексных научных изысканий, дал соответствующие поручения и добавил, что в ходе реализации II Государственной программы Великого возвращения особое внимание будет уделено расширению междисциплинарных связей.
Своими мыслями и предложениями в ходе дискуссий поделились академик Расим Алигулиев, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, профессор Ильхам Мамедзаде, профессор Надир Мамедли, доцент Фархад Гулиев. Далее Президиум принял соответствующее постановление.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос об итоговом варианте словника «Энциклопедии Западного Азербайджана». Выступая по данному вопросу, академик Иса Габиббейли сообщил, что словник несколько раз обсуждался с представителями Общины Западного Азербайджана, были уточнены определенные вопросы.
После обширных дискуссий был утвержден усовершенствованный итоговый вариант словника и авторский коллектив «Энциклопедии Западного Азербайджана», были даны соответствующие поручения.
Далее были обсуждены эскизы нагрудного знака «80-летие НАНА». Был отобран и утвержден соответствующий эскиз.
Помимо этого, на заседании были приняты постановления о создании в соответствии с вызовами современности в Институте востоковедения имени академика Зии Буниятова за счет внутренних ресурсов и штатных единиц Отдела цифрового востоковедения, в Институте истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова – Отдела прикладной этнографии и истории гастрономической культуры, в Институте фольклора – Отдела цифрового фольклора и нетнографического анализа, а также на базе Отдела церемониального фольклора Института фольклора – Отдела церемониального фольклора и национальных кулинарных традиций. Учитывая схожесть функций, было принято постановление о ликвидации в Институте истории и этнологии имени Аббасгулу Ага Бакиханова Отдела исследований Северного Кавказа и передаче его функций Отделу истории Кавказа. В то же время, было принято постановление о создании в Шекинском региональном научном центре НАНА Отдела истории и эпиграфики и Отдела археологии и этнографии.
В дискуссиях приняли участие академик Дильгам Тагиев, академик Расим Алигулиев, академик Ирада Гусейнова, академик Говхар Бахшалиева, академик Ариф Гашимов, академик Теймур Керимли, член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, директор Института истории и этнологии профессор Керим Шукюров, директор Института фольклора доцент Хикмет Гулиев, директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, которые поделились своими предложениями и умозаключениями.
На заседании также выступил заведующий Отделом науки Карабахского университета доктор филологических наук Эльчин Ибрагимов. Ученый рассказал о перспективах научного сотрудничества между НАНА и высшим учебным заведением, которое он представляет.