“Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın nəşri haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
02.03.2016 20:37
Yer kürəsində vaxtaşırı olaraq təbii fəlakətlərin baş verməsi, həmçinin insan fəaliyyətinin artması təbii və texnogen xarakterli fövqəladə halların intensivləşməsi ilə nəticələnir.
Son iyirmi ildə Azərbaycanda aparılan geniş quruculuq işləri sayəsində irimiqyaslı dövlət və beynəlxalq əhəmiyyətli layihələr həyata keçirilir. Bununla bağlı əhalinin və infrastruktur obyektlərinin mühafizəsini və fövqəladə halların qabaqlanması üçün profilaktik tədbirlərin planlaşdırılmasını həyata keçirən, bu sahədə müvafiq qərarlar qəbul edən dövlət orqanlarından vahid elmi-praktik yanaşma tələb olunur. Eyni zamanda, ölkə ərazisində baş vermiş və yarana biləcək təbii dağıdıcı hadisələrin elmi cəhətdən sistemli şəkildə öyrənilməsi, onların törədə biləcəyi ziyan və risklərin kompleks qiymətləndirilməsi ön plana çəkilir.
Bu baxımdan “Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın nəşri böyük sosial-iqtisadi əhəmiyyətə malikdir. Atlasın nəşr edilməsində məqsəd təbii resurslardan səmərəli istifadə, əhalinin, yaşayış məntəqələrinin, sənaye və kənd təsərrüfatı müəssisələrinin, digər infrastruktur obyektlərinin, o cümlədən strateji neft-qaz kəmərlərinin, kommunikasiya xətlərinin fövqəladə hallardan qorunması, istehsal qüvvələrinin inkişafı məsələlərinin əsaslandırılmış şəkildə həll edilməsidir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraqqərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası” nəşr edilsin.
2. “Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar atlası”nın redaksiya heyətinin aşağıdakı tərkibi təsdiq edilsin:
Redaksiya heyətinin sədri
Abid Şərifov - Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini.
Redaksiya heyəti sədrinin müavinləri:
Kəmaləddin Heydərov - Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar naziri
Akif Əlizadə - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti.
Məsul katib
Ramiz Məmmədov - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru.
Redaksiya heyətinin üzvləri:
Şahin Mustafayev - Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri
Natiq Əliyev - Azərbaycan Respublikasının energetika naziri
Oqtay Şirəliyev - Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri
Ramin Quluzadə - Azərbaycan Respublikasının rabitə və yüksək texnologiyalar naziri
Ziya Məmmədov - Azərbaycan Respublikasının nəqliyyat naziri
Heydər Əsədov - Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri
Hüseynqulu Bağırov - Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri
Əbülfəs Qarayev - Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət və turizm naziri
Mikayıl Cabbarov - Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri
Kərəm Həsənov - Azərbaycan Respublikasının Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsinin sədri
Tahir Budaqov - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Statistika Komitəsinin sədri
Faiq Tağı-zadə - Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar nazirinin müavini
Rövnəq Abdullayev - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti
İlyas Əlizadə - Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Aparatının Ekologiya şöbəsinin müdiri
Qurban Yetirmişli - Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin direktoru
Ulduz Həşimova - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru
İlham Ələkbərov - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunun direktoru
Validə Əlizadə - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunun direktoru
Elmira Ramazanova - Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin Neftin, Qazın Geotexnoloji Problemləri və Kimya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru.

Order of the AR President on publishing "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan"
02.03.2016 20:37
Recurrent of natural disasters on the Earth, as well as the expansion of human activities lead to an intensification of the natural and man-made emergencies.
Thanks broad constructive works in Azerbaijan in last twenty years are being implemented large-scale projects of national and international importance. In this regard, public authorities, which engaged in the protection of the population and the infrastructure, planning of preventive measures to anticipate emergency situations, and taking the relevant decisions in this area, are required a single scientific-practical approach. Simultaneously is taken to the fore the systemic scientific study of destructive natural phenomena that have occurred and may arise in the country, the comprehensive assessment of the possible damage and risks caused by them.
From this point of view the publication "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan" has a great socio-economic importance. The purpose of publishing the Atlas is in the rational use of natural resources, protection of the population, settlements, industrial and agricultural enterprises, and other infrastructure facilities, including the strategic oil and gas pipelines, communication lines from emergencies, reasonable issues of development of productive forces.
Governed by clause 32 of article 109 of the Constitution of Azerbaijan Republic, I resolve:
1. To publish "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan".
2. To approve the following composition of the editorial board of the "Atlas of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan":
Chairman of editorial board
Abid Sharifov - Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan
Vice-Chairmen of the editorial board:
Kamaladdin Heydarov - Minister of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan
Executive Secretary
Ramiz Mammadov - Director of the Institute of Geography named after Academician H. Aliyev of Azerbaijan National Academy of Sciences
Members of the editorial board:
Shahin Mustafayev - Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan
Natig Aliyev - Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan
Ramin Guluzadeh - Minister of Communications and High Technologies of Azerbaijan Republic
Ziya Mammadov - Minister of Transport of the Republic of Azerbaijan
Heydar Asadov - Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan
Huseyn Bagirov - Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic
Mikail Jabbarov - Minister of Education of Azerbaijan Republic
Karam Hasanov - Chairman of the State Committee of the Republic of Azerbaijan on Property
Tahir Budagov - Chairman of Azerbaijan State Committee on Statistics
Faig Tagi-zadeh - Deputy Minister of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan
Rovnag Abdullayev - President of State Oil Company of Azerbaijan Republic
Ilyas Alizadeh - Head of the Department of Ecology of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic
Ibrahim Guliyev - Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences
Gurban Yetirmishli - director of the Republican Seismological Survey Center
Ulduz Hashimova - Director of the Institute of Physiology named after Academician A. Garayev of Azerbaijan National Academy of Sciences
Ilham Alakbarov - Director of the Institute of Zoology of the Azerbaijan National Academy of Sciences
Valida Alizadeh - Director of the Institute of Botany of the Azerbaijan National Academy of Sciences
Elmira Ramazanova - Director of the Research Institute for Geotechnical Problems of Oil, Gas and Chemistry of the Azerbaijan State University of Oil and Industry.