AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda səfərdə olan vyetnamlı ədəbiyyatşünas alimlərlə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə Azərbaycanla Vyetnam arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirildiyini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli elm sahəsində də əlaqələrinin yaradılmasının əhəmiyyətinə toxunub. Akademiyanın tarixi, fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verən AMEA rəhbəri keçmiş sovet dövründə digər respublikalarda olduğu kimi Azərbaycanda da yalnız Avropa və Amerika ədəbiyyatının öyrənildiyini, Asiya ölkələri ilə bağlı tədqiqatlara önəm verilmədiyini deyib. Müstəqillik dövründə isə ilk dəfə olaraq 2016-cı ildə AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Asiya xalqları ədəbiyyatı” şöbəsinin yaradıldığını, şöbədə digər Asiya xalqları ilə yanaşı Vyetnam ədəbiyyatına da dair tədqiqatlara başlanıldığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, şöbənin əməkdaşı Sevda Məmmədova tərəfindən Vyetnam ədəbiyyatına dair fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiə edilib ki, bu da müstəqillik dövründə bu mövzuda yazılmış ilk tədqiqat əsəridir.
Vyetnamın Hanoy Universitetinin professoru Nguyen Van Çien çıxış edərək keçən ilin dekabr ayında AMEA-da keçirilmiş “Asiya xalqları ədəbiyyatı: ənənələr və müasir tendensiyalar” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın nəticələrinin əhəmiyyətli olduğunu diqqətə çatdırıb, tədbir barədə Vyetnamın rəsmi qəzetində geniş məqalə ilə çıxış etdiyini bildirib. Ölkələrimiz arasında elm səhəsində də əlaqələrin qurulmasının vacibliyindən danışan vyetnamlı professor meydana çıxacaq birgə elmi layihələrin uğurlu başlanğıc olduğunu deyib. Vyetnamın Hanoy Universitetində türkologiya üzrə elmi mərkəzin yaradılması ilə bağlı layihə üzrə işlənildiyini vurğulayan qonaq qurumun elmi-ədəbi əməkdaşlığa böyük töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Vyetnamlı araşdırmaçı, yazıçı, jurnalist və tərcüməçi Di Li isə çıxışında elmi-ədəbi əlaqələrin inkişaf etdirilməsində AMEA ilə əməkdaşlığın perspektivlərindən danışıb. Görüşün birgə elmi layihələrin meydana çıxmasına şərait yaradacağaını vurğulayıb.
Görüşdə Hanoy Universitetində Azərbaycanşünaslıq və Türkologiya Mərkəzinin yaradılması, AMEA ilə Hanoy Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması, qarşılıqlı kitab tərcüməsi və nəşri, digər elmi layihələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq razılıq əldə olunub.
Sonra qarşılıqlı kitab hədiyyələri təqdim edilib.
Sonda qonaqlar AMEA Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olublar.
Görüşdə Azərbaycanın Vyetnamdakı səfiri Şövqi Mehdizadə və Vyetnam ədəbiyyatı üzrə tədqiqatçılar da iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с вьетнамскими учеными-литературоведами, которые находятся с визитом в Азербайджане.
Во время встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что связи между Азербайджаном и Вьетнамом расширяются во всех сферах, и подчеркнул значение налаживания сотрудничества и в научной сфере. Говоря об истории и сферах деятельности Академии наук, руководитель НАНА отметил, что в период советской власти в Азербайджане, как и во всех других республиках, изучалась литература Европы и Америки, а исследованиям, связанным со странами Азии, не придавалось значения. В период независимости, продолжил академик, впервые в Институте литературы имени Низами Гянджеви в 2016 году был создан отдел «Литература народов Азии», наряду с литературой других народов Азии в отделе стали вестись исследования, связанные с вьетнамской литературой; сотрудник отдела Севда Мамедова защитила диссертацию на соискание ученой степени доктора философии, посвященную вьетнамской литературе, эта работа является первым исследовательским трудом по данной теме, написанным в период независимости.
В своем выступлении профессор Ханойского университета Нгуен Ван Чен сообщил, что в декабре прошлого года принимал участие на международной научной конференции «Литература народов Азии: традиции и современные тенденции», написал статью о мероприятии, которая была опубликована в официальной газете Вьетнама, и подчеркнул значение полученных в ходе конференции результатов. Говоря о значении налаживания научных связей между нашими странами, профессор добавил, что совместные научные проекты, которые будут реализованы, станут началом успешного сотрудничества. Подчеркнув, что в Ханойском университете идет работа над проектом, связанным с созданием научного центра по тюркологии, гость выразил уверенность в том, что центр внесет весомый вклад в научно-литературное сотрудничество.
Затем выступил вьетнамский исследователь, писатель, журналист и переводчик Ди Ли, который говорил о перспективах сотрудничества с НАНА в развитии научно-литературных связей и подчеркнул, что данная встреча приведет к разработке совместных научных проектов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, связанные с созданием в Ханойском университете Центра азербайджанства и тюркологии, подписанием меморандума о сотрудничестве между НАНА и Ханойским университетом, переводом и изданием книг с обеих сторон и другими научными проектами, было достигнуто соответствующее соглашение.
Далее стороны преподнесли друг другу книги в подарок.
В заключение гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА.
На встрече также принимали участие посол Азербайджана во Вьетнаме Шовги Мехдизаде и исследователи вьетнамской литературы.