Akademik İsa Həbibbəyli QDİƏT Assambleyasının baş katibi akademik Asəf Hacıyevlə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT) baş katibi akademik Asəf Hacıyevlə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi çərçivəsində görülmüş işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək həm ölkəmizdə, həm də Türk dünyasının elmlər akademiyaları və akademik elmi təşkilatlarında AMEA-nın yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunur.
Bu tədbirlər çərçivəsində cari ilin iyun ayında İstanbulda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyası tərəfindən təşkil edilən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Elmlər Akademiyaları prezidentlərinin İkinci toplantısında AMEA-nın 80 illik yubileyinin yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli tədbirin təşkilinə görə akademik Asəf Hacıyevə təşəkkürünü bildirib.
AMEA rəhbəri, həmçinin noyabr ayında planlaşdırılan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli tədbir, eləcə də Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıq məsələləri barədə danışıb.
Öz növbəsində çıxış edən Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının baş katibi akademik Asəf Hacıyev qeyd edib ki, Milli Elmlər Akademiyası mövcud olduğu 80 il ərzində ölkəmizin ictimai, iqtisadi, elmi, ədəbi, mədəni həyatında mühüm rol oynayıb və Azərbaycan alimləri elmi kəşfləri, apardıqları tədqiqatlarla dünya şöhrəti qazanıblar.
Dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının AMEA-nın 80 illik şərəfli tarixinə, Azərbaycan elminə, aliminə və ziyalısına verilən dəyərin ifadəsi olduğunu deyən akademik Asəf Hacıyev bu çərçivədə keçirilən tədbirləri yüksək dəyərləndirib.
Görüşdə, həmçinin bir sıra məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb, xatirə şəkilləri çəkdirilib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с генеральным секретарем Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) академиком Асафом Гаджиевым.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал гостю о работах, выполненных в рамках 80-летия Национальной академии наук Азербайджана, и планируемых мероприятиях. Академик сообщил, что в соответствии с Распоряжением главы государства от 18-го марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» и в республике, и в академиях наук и научных организациях тюркского мира проходят торжественные юбилейные мероприятия.
Сказав, что в рамках этих мероприятий в июне текущего года на Втором собрании президентов академий наук стран-членов Организации Черноморского экономического сотрудничества, которое состоялось в Стамбуле при организации Парламентской ассамблеи ОЧЭС, на высоком уровне был отпразднован 80-летний юбилей НАНА, академик Иса Габиббейли поблагодарил академика Асафа Гаджиева за организацию этого мероприятия.
Помимо этого, руководитель НАНА говорил о вопросах, связанных с подготовкой к торжественному мероприятию по случаю 80-летия Национальной академии наук Азербайджана, которое планируется провести в ноябре, а также к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.
В свою очередь, генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества академик Асаф Гаджиев подчеркнул, что на протяжении 80-ти лет Национальная академия наук играет важную роль в научной, общественной, экономической, культурной, литературной жизни страны, своими научными открытиями и исследованиями азербайджанские ученые снискали известность во всем мире.
Сказав, что Распоряжение главы государства от 18-го марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» является выражением высокой оценки, данной славной истории НАНА, отечественной науке, ученым и представителям интеллигенции, академик Асаф Гаджиев высоко оценил реализуемые в данной сфере мероприятия.