AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Rusiya, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya İnstitutunun nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycanla Çin arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələri əhatə edən əlaqələrin gücləndiyini və yeni müstəviyə yüksəldiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün ölkələrimizin münasibətləri etibarlı tərəfdaşlığa, yüksək etimada söykənir və ölkələrimiz arasında viza rejiminin ləğvi bunun bariz nümunəsidir. Bu günlərdə Prezident İlham Əliyevin Çinə səfərinin strateji əməkdaşlıq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən AMEA rəhbəri dövlətimizin başçısının Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpinlə keçirdiyi yüksək səviyyəli görüş, “ŞƏT plyus” formatında görüşdə iştirakı və geniş nitqinin Azərbaycan-Çin münasibətlərinin hərtərəfli inkişafına yeni nəfəs verəcəyini vurğulayıb.
Dövlət başçılarımızın açdığı geniş yolda Azərbaycanla Çin arasında elmi əlaqələrin də inkişaf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti, Hebey Pedaqoji Universiteti və digər akademik qurumları ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, “Xəzərdən Çin səddinədək” mövzusunda birgə elmi layihənin icra edildiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Çin Tədqiqatları Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, Akademiyanın Şərqşünaslıq, Fəlsəfə və Sosiologiya və digər institutlarında Çinə dair geniş tədqiqatların aparıldığını söyləyib.
Çin Sosial Elmlər Akademiyasının Rusiya, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya İnstitutunun direktor müavini professor Çzin Çje çıxışında səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, ölkələrimiz arasında yüksək əlaqələrin genişlənməsinin elm xadimləri üçün də geniş imkanlar açdığını vurğulayıb. AMEA-da Çinə dair aparılan tədqiqatlardan məmnunluğunu dilə gətirən professor Çzin Çje birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə təkliflərini səsləndirib.
Görüşdə, həmçinin institutun Mərkəzi Asiya və Qafqaz tədqiqatları şöbəsinin müdiri Ph.D. Zhang Ning, elmi əməkdaşlar Ph.D. Jiang Jing, Lyu Çang və Sun Danmen çıxış edərək apardıqları tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat veriblər.
Sonra qarşılıqlı xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Академик Иса Габиббейли встретился с делегацией Китайской академии социальных наук
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с делегацией Института российских, восточноевропейских и центральноазиатских исследований Китайской академии социальных наук.
В своем выступлении в ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы связи между Азербайджаном и Китаем в политической, экономической, энергетической, транспортной и гуманитарной сферах укрепились и вышли на новый уровень. Академик отметил, что сегодня двусторонние отношения опираются на надежное партнерство и высокое доверие, наглядным примером этого является отмена визового режима между нашими странами. Сказав, что состоявшийся недавно визит Президента Ильхама Алиева в Китай обладает огромной значимостью с точки зрения стратегического сотрудничества, руководитель НАНА подчеркнул, что состоявшаяся на высоком уровне встреча главы нашего государства с председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином, его участие и обширная речь на встрече в формате «ШОС плюс» вдохнут новое дыхание во всестороннее развитие азербайджано-китайских отношений.
Благодаря созданным главами наших государств возможностям, продолжил академик Иса Габиббейли, между Азербайджаном и Китаем развиваются и научные связи, НАНА тесно сотрудничает с Китайской академией социальных наук, Хэбэйской академией общественных наук, Пекинским университетом иностранных языков и другими академическими структурами дружественной страны, реализуется совместный научный проект «От Каспийского моря до Великой Китайской стены». Академик также сообщил, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА функционирует Центр китайских исследований, в институтах востоковедения, философии и социологии и других учреждениях НАНА ведутся обширные исследования, связанные с Китаем.
Затем заместитель директора Института российских, восточноевропейских и центральноазиатских исследований Китайской академии социальных наук профессор Цзинь Чжэ поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство и подчеркнул, что расширение связей между нашими государствами на высоком уровне открывает широкие возможности и для ученых обеих стран. Выразив удовлетворение исследованиями, которые ведутся в НАНА в связи с Китаем, профессор Цзинь Чжэ выдвинул ряд предложений, нацеленных на расширение двустороннего сотрудничества.
Помимо этого, о проводимых ими исследованиях подробно рассказали научные сотрудники института.
Далее стороны обменялись памятными подарками.
На встрече также принимали участие заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.