AR Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi “Novruz mühazirələri”nin növbəti görüşü martın 10-da AMEA-nın Əsas binasında olub.
Görüşdə Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanovun və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin mühazirələri dinlənilib.
“Novruz fəlsəfəsi” mövzusunda mühazirəsində M.İmanov Novruz bayramının tarixindən, fəlsəfəsindən danışıb, Novruz çərşənbələri haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, Novruz UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib.
“Azərbaycanda informatikanın təşəkkülü və müasir vəziyyəti” mövzusunda mühazirə oxuyan T.Əliyev informasiya və hesablama texnikasının ilk element və qurğularının işlənib hazırlanması, Azərbaycanda informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafı, qazanılan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Alim yeni informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə Azərbaycanda neft emalı, nəqliyyat, energetika, həmçinin tikinti sahələrini əhatə edən sistemlərin tədqiqi, yeni texnologiyalar əsasında hazırlanmış seysmoloji cihazların tətbiqi haqqında danışıb.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, “Novruz mühazirələri” “Elmdən təhsilə” təşəbbüsünə uyğun olaraq təşkil edilir və “Təhsil” TV tərəfindən çəkilərək Təhsil Nazirliyinin internet resurslarında yayımlanır.

"Novruz lectures"- next meeting of ANAS
ANAS held next meeting "Novruz lectures" organized by AR Ministry of Education on March 10 at the main building.
During the meeting, Director of the Institute of Folklore, ANAS corresponding member Mukhtar Imanov and Director of Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev delivered lectures.
In lecture "Philosophy of Novruz" Mukhtar Imanov spoke about history, philosophy of Novruz and gave detailed information on “Novruz Charshanba”. He noted that, Novruz has been included in the list of the UNESCO's intangible cultural heritage.
In lecture "The formation of computer science and modern state" T.Aliyev informed on the first element of information and calculation techniques and development of devices, development of information technologies in Azerbaijan, spoke about the achievements.
Scientist told on the research of systems covering oil refining, transport, energy via information technologies as well as application of seismic devices based on new technologies.