AR Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi “Novruz mühazirələri”nin növbəti görüşü martın 10-da AMEA-nın Əsas binasında olub.
Görüşdə Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanovun və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyevin mühazirələri dinlənilib.
“Novruz fəlsəfəsi” mövzusunda mühazirəsində M.İmanov Novruz bayramının tarixindən, fəlsəfəsindən danışıb, Novruz çərşənbələri haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, Novruz UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilib.
“Azərbaycanda informatikanın təşəkkülü və müasir vəziyyəti” mövzusunda mühazirə oxuyan T.Əliyev informasiya və hesablama texnikasının ilk element və qurğularının işlənib hazırlanması, Azərbaycanda informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafı, qazanılan nailiyyətlər barədə məlumat verib.
Alim yeni informasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə Azərbaycanda neft emalı, nəqliyyat, energetika, həmçinin tikinti sahələrini əhatə edən sistemlərin tədqiqi, yeni texnologiyalar əsasında hazırlanmış seysmoloji cihazların tətbiqi haqqında danışıb.
Sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, “Novruz mühazirələri” “Elmdən təhsilə” təşəbbüsünə uyğun olaraq təşkil edilir və “Təhsil” TV tərəfindən çəkilərək Təhsil Nazirliyinin internet resurslarında yayımlanır.

10 марта в Главном здании НАНА состоялась очередная встреча «Лекций Новруза», организованных Министерством образования АР.
На встрече были заслушаны доклады директора Института фольклора, члена-корреспондента НАНА Мухтара Иманова и директора Института систем управления, академика Тельмана Алиева.
В своем докладе на тему «Философия Новруза» М.Иманов подробно проинформировал об истории философии и днях чершенбе праздника Новруз. Было отмечено, что Новруз включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
В лекции на тему «Формирование и современное состояние информатики в Азербайджане» Т.Алиев рассказал о разработке первых элементов и устройств информационной и вычислительной техники, развитии сферы информационных технологий в Азербайджане и достигнутых успехах.
Ученый рассказал об исследованиях систем, охватывающих сферы переработки нефти в Азербайджане, транспорта, энергетики, а также строительства с использованием возможностей новых информационных технологий, применении сейсмологических приборов, подготовленных на основе новых технологий.
Затем состоялись обсуждения по теме.
Отметим, что «Лекции Новруза» организуются в соответствии с инициативой «От науки к образованию» и транслируются в интернет-ресурсах Министерства образования АР.