Amerika və Çin molekulyar bioloqları kök hüceyrələrinin köməyilə gözün kataraktasının müalicəsinin yeni metodikasını hazırlayıblar. Bu texnologiya vasitısilə pasiyentin gözündə yeni büllur yaratmaq mümkün olub.
Bioloqlar kök hüceyrələrinin vasitəsilə kataraktadan əziyyət çəkən 12 pasiyentin zədələnmiş göz “linzasını” müvəffəqiyyətlə əvəz etməyə nail olublar.
ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinin alimi Kan Çjan bildirib ki, kök hüceyrələri ilə əlaqədar olan bütün tədqiqatların əsas məqsədi bu hüceyrələrin regenerasiya potensialından istifadə etməklə orqan və toxumaların, həmçinin anadangəlmə xəstəliklərin müalicəsinin üsullarını öyrənməkdir.
Qeyd edək ki, alimlər apardıqları müalicələr zamanı embrional kök hüceyrələrindən deyil, onların yalnız bəzi orqanlarda az miqdarda toplanmış hüceyrələrindən istifadə edirlər.
Alimlərin sözlərinə görə, məhz bu hüceyrələr ölmüş hüceyrələri tədricən əvəz edərək orqanizmin “xırda təmiri”ni həyata keçirir. Yaşlanarkən bu hüceyrələrin fəallığı zəifləyərək bölünmə qabiliyyətini itirir. Buna görə də katarakta və görmə qabiliyyəti ilə əlaqədar bir çox başqa problemlər əsasən yaşlanarkən inkişaf edir.
Yeni əməliyyatı öncə siçovul və dovşanlar üzərində böyük müvəffəqiyyətlə həyata keçirmiş alimlər zədələnmiş bülluru çıxarıb əvəzində kök hüceyrələrini inkişaf etdirərək büllurun 7 həftə müddətində bərpasına nail olublar. Bu uğurdan sonra alimlər bu kliniki eksperimentləri katarakta ilə anadan olmuş 12 körpənin üzərində həyata keçirtmək üçün icazə əldə ediblər. 3 aydan sonra körpələrin göz büllurları tamamilə bərpa olunub. Beləliklə, onlar normal görmə qabiliyyətinə qovuşublar.
Hazırda alimlər bu metodikanın yaşlı insanlar üzərində də tədbiqi üçün işlər görürlər. Bioloqların sözlərinə görə, əgər bu sahədə də uğurlu nəticə əldə olunarsa, bu gün görmə qabiliyyətinin itirilməsinin əsas səbəblərindən birinin qarşısı alınmış olacaq.

Cure for cataracts: scientists use stem cells to grow 'living lens' in eye
Cataracts can be cured by using a patient’s own stem cells to regrow a ‘living lens’ in their eye, restoring sight in just three months, scientists have shown.
In research described as ‘remarkable,’ surgeons reversed blindness in 12 infants born with congenital cataracts by removing the damaged lens and coaxing nearby cells to repair the damage.
It could pave the way for millions of older people in Britain having their sight restored using their own cells.
Currently, cataracts are treated by inserting an artificial plastic lens into the eye, but that can lead to infections, inflammation and a night time halo effect in vision. For babies the risks from surgery are even greater because the eye is still developing.
But using the new technology scientists at the University of California, San Diego, showed that cataracts without the need for a transplant. They now plan to start work on age-related cataracts which occur when clumps of protein build up over time, creating a clouding effect.
"An ultimate goal of stem cell research is to turn on the regenerative potential of one's own stem cells for tissue and organ repair and disease therapy," said Dr Kang Zhang, chief of Ophthalmic Genetics and founding director of the Institute for Genomic Medicine at UC San Diego School of Medicine.
"The success of this work represents a new approach in how new human tissue or organ can be regenerated and human disease can be treated, and may have a broad impact on regenerative therapies by harnessing the regenerative power of our own body.
"We believe that our new approach will result in a paradigm shift in cataract surgery and may offer patients a safer and better treatment option in the future."