Tarix İnstitutu ilə Kunstkamera arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb
Martın 11-də AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Böyük Pyotr adına Antropologiya və Etnoqrafiya Muzeyi (Kunstkamera) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Sənədi Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və REA-nın Böyük Pyotr adına Antropologiya və Etnoqrafiya Muzeyinin direktoru, tarix elmləri doktoru Yuri Çistov imzalayıblar.
Mərasimdə çıxış edən Y.Mahmudov Tarix İnstitutunun beynəlxalq elmi əlaqələrindən söz açıb. Bildirilib ki, bu elmi müəssisə Rusiyanın arxivləri ilə əməkdaşlıq edir. Azərbaycan-Rusiya münasibətləri tarixi şöbəsinin fəaliyyəti çərçivəsində Rusiya Federasiyasının Moskva, Sankt-Peterburq, Kazan şəhərlərinin, Şimali Qafqaz və digər bölgələrinin elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq haqqında müqavilələr imzalanıb.
Bildirilib ki, Tarix İnstitutu ilə Kunstkamera arasında imzalanan müqavilə bu elmi müəssisələrin əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır. Bu əməkdaşlıq iki ölkə arasında münasibətlərin mühüm tərkib hissəsidir və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərini möhkəmləndirir. Ötən ilin dekabrında Azərbaycanın tarixçi alimləri Sevinc Əliyeva, Firdovsiyyə Əhmədova, Fərəh Hüseyn Kunstkamerada araşdırma aparıb və muzeyin fondlarında Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə aid materiallar aşkarlayıblar.
Əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün səmərəli olacağını vurğulayan Y.Çistov bildirib ki, Kunstkamera XVIII əsrin əvvəllərindən Rusiya Elmlər Akademiyasının simvolu hesab edilir. Ölkənin ilk muzeyi olan Kunstkamera Sankt-Peterburq şəhərində yerləşir və I Pyotr tərəfindən yaradılıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də Kunstkamera ilə elmi əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb, iki qurum arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyinin vurğulayıblar.

Institute of History and Kunstkamera signed a cooperation agreement
March 11, Institute of History named after A. Bakikhanov of ANAS and Museum of Anthropology and Ethnography named after Peter the Great (Kunstkamera) of the Russian Academy of Sciences (RAS) signed a cooperation agreement.
The document was signed by the director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov and director of the Museum of Anthropology and Ethnography named after Peter the Great, Russian Academy of Sciences, Doctor of Historical Sciences Yuri Chistov
Speaking at the ceremony, Y.Mahmudov spoke about international scientific relations of the Institute of History. It was noted that this scientific institution cooperates with the Russian archives. As part of the activities of Department of the Azerbaijani-Russian relations have been signed cooperation agreements with research centers in Moscow, St. Petersburg, Kazan and other cities of the North Caucasus regions of the Russian Federation.
The agreement signed between the Institute of History and Kunstkamera aims at further development of cooperation between the academic institutions. This cooperation is an important part of relations between the two countries and strengthens the friendly relations between our peoples. In December last year, scientists of Azerbaijan Sevinj Aliyeva, Firdovsiyya Ahmadova, Farah Huseyn carried out a study in the Kunstkamera and found materials related to the history and culture of Azerbaijan in the collections of the museum.
Emphasizing that the cooperation will be fruitful for both sides, Y.Chistov said that since the beginning of the XVIII century Kunstkamera is considered a symbol of the Russian Academy of Sciences. Is the country's first museum Kunstkamera, located in St. Petersburg, founded by Peter I.
Other speakers also talked about the importance of scientific cooperation between the two structures, they stressed the importance of further developing links with the Kunstkamera.