Tarix İnstitutu ilə Kunstkamera arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb
Martın 11-də AMEA A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) Böyük Pyotr adına Antropologiya və Etnoqrafiya Muzeyi (Kunstkamera) arasında əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalanıb.
Sənədi Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov və REA-nın Böyük Pyotr adına Antropologiya və Etnoqrafiya Muzeyinin direktoru, tarix elmləri doktoru Yuri Çistov imzalayıblar.
Mərasimdə çıxış edən Y.Mahmudov Tarix İnstitutunun beynəlxalq elmi əlaqələrindən söz açıb. Bildirilib ki, bu elmi müəssisə Rusiyanın arxivləri ilə əməkdaşlıq edir. Azərbaycan-Rusiya münasibətləri tarixi şöbəsinin fəaliyyəti çərçivəsində Rusiya Federasiyasının Moskva, Sankt-Peterburq, Kazan şəhərlərinin, Şimali Qafqaz və digər bölgələrinin elmi mərkəzləri ilə əməkdaşlıq haqqında müqavilələr imzalanıb.
Bildirilib ki, Tarix İnstitutu ilə Kunstkamera arasında imzalanan müqavilə bu elmi müəssisələrin əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır. Bu əməkdaşlıq iki ölkə arasında münasibətlərin mühüm tərkib hissəsidir və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərini möhkəmləndirir. Ötən ilin dekabrında Azərbaycanın tarixçi alimləri Sevinc Əliyeva, Firdovsiyyə Əhmədova, Fərəh Hüseyn Kunstkamerada araşdırma aparıb və muzeyin fondlarında Azərbaycan tarixinə, mədəniyyətinə aid materiallar aşkarlayıblar.
Əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün səmərəli olacağını vurğulayan Y.Çistov bildirib ki, Kunstkamera XVIII əsrin əvvəllərindən Rusiya Elmlər Akademiyasının simvolu hesab edilir. Ölkənin ilk muzeyi olan Kunstkamera Sankt-Peterburq şəhərində yerləşir və I Pyotr tərəfindən yaradılıb.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də Kunstkamera ilə elmi əməkdaşlığın əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb, iki qurum arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyinin vurğulayıblar.

Между Институтом истории и Кунсткамерой подписан договор о сотрудничестве
11 марта между Институтом истории имени А.Бакиханова НАНА и Музеем антропологии и этнографии имени Петра Великого (Кунсткамера) Российской академии наук (РАН) подписан договор о сотрудничестве.
Документ подписали директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов и директор Музея антропологии и этнографии имени Петра Великого РАН, доктор исторических наук Юрий Чистов.
Выступая на церемонии, Я.Махмудов рассказал о международных научных связях Института истории. Было отмечено, что это научное учреждение сотрудничает с архивами России. В рамках деятельности Отдела азербайджано-российских отношений были подписаны соглашения о сотрудничестве с научными центрами Москвы, Санкт-Петербурга, городов Казани и других регионов Северного Кавказа Российской Федерации.
Было отмечено, что соглашение, подписанное между Институтом истории и Кунсткамерой, преследует цель дальнейшего развития сотрудничества этих научных учреждений. Это сотрудничество является важной составной частью отношений между двумя странами и укрепляет дружественные отношения между нашими народами. В декабре прошлого года ученые Азербайджана Севиндж Алиева, Фирдовсийя Ахмедова, Фарах Гусейн провели исследование в Кунсткамере и в фондах музея обнаружили материалы, относящиеся к истории, культуре Азербайджана.
Подчеркнув, что сотрудничество будет плодотворным для обеих сторон, Ю.Чистов сообщил, что Кунсткамера с начала XVIII века считается символом Российской академии наук. Являющаяся первым музеем страны Кунсткамера расположена в Санкт-Петербурге и учреждена Петром I.
Другие выступавшие также говорили о значении научного сотрудничества между двумя структурами, подчеркнули важность дальнейшего расширения связей с Кунсткамерой.