Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayevlə görüşüb.
AMEA Rəyasət Heyətində keçirilən görüşdə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıq məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Ölkə başçısı İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Qurultayın yubileyinin qeyd olunması Azərbaycan elmi və mədəni ictimaiyyəti üçün xüsusi önəm daşıyır. O, 1926-cı ilin 26 fevral - 6 mart tarixlərində Birinci Türkoloji Qurultayın məhz AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Böyük akt zalında keçirildiyini xatırladaraq, bu tarixi irsin bu gün də türkoloji tədqiqatların ideya qaynağı kimi mühüm yer tutduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dekabrın 3-də Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət naziri Adil Kərimli və digər ziyalıların iştirakı ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə dair geniş müzakirələr aparılıb. O, Qurultayın yubileyi ilə bağlı zirvə tədbirinin gələn il iyunun sonu – iyulun əvvəlində keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu söyləyib, tədbirin Qazaxıstanda da təşkil olunmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
AMEA prezidenti Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi çərçivəsində Akademiyanın müxtəlif institutlarında 10-dan çox mövzu üzrə tədbirlərin təşkil olunacağını və bu görüşlərdə müxtəlif türkdilli ölkələrdən nümayəndələrin iştirak edəcəyini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, türkologiya yalnız türk dilləri ilə məhdudlaşmır; tarix, etnoqrafiya, ədəbiyyat, terminologiya və fəlsəfə kimi sahələr də onun əsas istiqamətlərini təşkil edir. Bu baxımdan, yubiley ilə bağlı tədbirlərin hərtərəfli, geniş miqyaslı və dolğun şəkildə gerçəkləşdirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti və AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun birgə layihəsi əsasında Beynəlxalq Türk Akademiyası tərəfindən “Vətən müharibəsi tarixi: şəxsiyyət faktoru” kitabının qazax dilinə tərcümə edilərək nəşr olunmasını yüksək qiymətləndirib. O, bu nəşrin təqdimatının keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Vurğulayıb ki, bu kitabda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkənin hərtərəfli inkişafını, xalqın birliyini, suverenliyi və ərazi bütövlüyünü təmin edən lider kimi tarixi rolu geniş şəkildə işıqlandırılıb, Ali Baş Komandanın qələbə strategiyasının əsas istiqamətləri, eləcə də İkinci Qarabağ müharibəsinin qələbə salnaməsi və diplomatik məqamları elmi əsaslarla təhlil olunub.
Daha sonra akademik Şahin Mustafayev çıxış edərək qeyd edib ki, Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi yalnız mədəniyyətimizin yadigarı deyil, eyni zamanda Türk dünyasında elmi, mədəni və siyasi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli hadisədir. Alim bildirib ki, Qurultayın yenidən təşkili və yubiley tədbirləri çərçivəsində həyata keçiriləcək fəaliyyətlər ortaq əlifba, dil, tarixi mədəni irs və humanitar əməkdaşlıq sahələrində türk dövlətləri arasında əlaqələri daha da gücləndirəcək.
Sonda iki qurum arasında bir sıra elmi istiqamətlər üzrə qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

В НАНА обсудили вопросы, связанные со 100-летием Первого тюркологического съезда
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с президентом Международной тюркской академии академиком Шахином Мустафаевым.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, были обсуждены вопросы, связанные с подготовкой к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда.
Подчеркнув значение Распоряжения главы государства Ильхама Алиева от 22 октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда», академик Иса Габиббейли сообщил, что празднование юбилея Съезда имеет особое значение для научной и культурной общественности Азербайджана. Академик напомнил, что Первый тюркологический съезд проходил с 26-го февраля по 6-ое марта 1926 года именно в Большом актовом зале Президиума НАНА, и добавил, что это историческое наследие и сегодня занимает важное место в качестве источника идей для тюркологических исследований.
Академик Иса Габиббейли отметил, что 3-го декабря в Азербайджанской национальной библиотеке имени Мирзы Фатали Ахундзаде при участии министра науки и образования Эмина Амруллаева, министра культуры Адиля Керимли и других представителей интеллигенции прошли обширные дискуссии в связи со 100-летним юбилеем Первого тюркологического съезда. Академик сообщил, что итоговое мероприятие по случаю юбилея Съезда планируется провести в конце июня – начале июля следующего года, и подчеркнул, что организация мероприятия в Казахстане имеет особое значение.
Руководитель НАНА отметил, что в рамках 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда в различных институтах Академии наук пройдут мероприятия, охватывающие более 10-ти тем, на этих мероприятиях примут участие представители различных тюркоязычных государств. Тюркология, продолжил академик Иса Габиббейли, не ограничивается тюркскими языками; она включает в себя историю, этнографию, литературу, терминологию, философию и прочие отрасли, и с этой точки зрения мероприятия, связанные с юбилеем, должны быть всесторонними, широкомасштабными и всеобъемлющими.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил перевод на казахский язык и издание Международной тюркской академией книги «История Отечественной войны: фактор личности», подготовленной в рамках совместного проекта Исполнительной власти города Баку и Института истории и этнологии НАНА. Он подчеркнул, что необходимо провести презентацию этого издания. Академик сообщил, что в книге подробно освещена историческая роль Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева как лидера, обеспечившего всестороннее развитие страны, единство народа, суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, проанализированы основные направления стратегии Верховного главнокомандующего, а также летопись Победы во Второй Карабахской войне и дипломатические моменты.
Затем выступил академик Шахин Мустафаев, который отметил, что 100-летний юбилей Первого тюркологического съезда – это не только культурная память, это – важное событие с точки зрения укрепления научных, культурных и политических связей между странами тюркского мира. Ученый сообщил, что организация Съезда и инициативы, которые будут реализованы в рамках юбилейных мероприятий, приведут к ещё большему укреплению сотрудничества между тюркскими государствами в сфере общего алфавита, языка, историко-культурного наследия и т.д.
В заключение было достигнуто соглашение о ещё большем расширении взаимосвязей, охватывающих ряд отраслей.