Akademik İsa Həbibbəyli Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli görkəmli Çin riyaziyyatçısı Liu Huinin 1800 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək tədbirdə iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao və nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq müstəvisinə yüksəldiyini, Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəklədiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Çinin akademik və ali təhsil müəssisələri arasında da son illərdə münasibətlərin genişləndiyini, Milli Elmlər Akademiyasının Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Honkonq Kore Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Bundan əlavə, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Çin Tədqiqatları Mərkəzinin doktorantı tərəfindən Çin arxetipləri haqqında fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının müdafiə edildiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan şairlərinin Çinə həsr olunmuş şeirlərinin toplanaraq çapa hazırlanması barədə qonağa məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında iştirak etmək üçün ötən ay Çindən geniş nümayəndə heyətinin ölkəmizdə səfərdə olduğunu, həmin alimlərlə səmərəli görüşlərin keçirildiyini bildirib.
Son illərdə Akademiyada aparılan tədqiqatlar barədə qonağa məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bu gün humanitar və ictimai elmlərdə süni intellektin tətbiqi və rəqəmsal inkişafın təmin edilməsinin başlıca hədəflərdən olduğunu deyib.
AMEA rəhbəri Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyası ilə də əməkdaşlığın faydalı olacağını söyləyib, gələcək tərəfdaşlıq üçün təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verən Ruan Cao AMEA və Azərbaycan alimləri ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını deyib, təkliflərini dilə gətirib. Qonaq dünya şöhrətli riyaziyyatçı Liu Huinin yubileyinin Parisdə və bir sıra şəhərlərdə keçirildiyini, Azərbaycanın da yubiley tədbirinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.

Академик Иса Габиббейли встретился с директором Китайской ассоциации по науке и технологиям
Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с директором Китайской ассоциации по науке и технологиям (the China Association for Science and Technology – CAST) Руаном Цао и членами китайской делегации, которые находятся с визитом в нашей стране для участия на мероприятии, посвященном 1800-летнему юбилею выдающегося китайского математика Лю Хуэя.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы связи между нашими странами достигли уровня стратегического партнерства, Азербайджан оказывает поддержку китайской инициативе «Один пояс, один путь».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы также расширяются связи между академическими структурами и высшими учебными заведениями Азербайджана и Китая, НАНА тесно сотрудничает с Китайской академией социальных наук, Хэбэйской академией общественных наук, гонконгской Академией Core, Пекинским университетом иностранных языков и Хэбэйским педагогическим университетом. Помимо этого, продолжил академик, докторант Центра китайских исследований Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии, посвященную китайским архетипам; помимо этого, в Институте литературы готовится к печати сборник стихов азербайджанских поэтов, посвященных Китаю.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в начале прошлого месяца для участия на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА с визитом в нашей стране находилась большая делегация из Китая, в рамках визита прошли плодотворные двусторонние встречи.
Руководитель НАНА рассказал гостям о проводимых в НАНА в последнее время исследованиях, отметив при этом, что главными задачами в современный период является применение искусственного интеллекта в гуманитарных и общественных науках и обеспечение цифрового развития.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что сотрудничество с Китайской ассоциацией по науке и технологиям будет плодотворным, и выдвинул предложения по дальнейшему сотрудничеству.
Затем выступил директор Китайской ассоциации по науке и технологиям Руан Цао, который поблагодарил руководство НАНА за гостеприимство. Рассказав о руководимой им организации, Руан Цао сообщил, что китайская сторона заинтересована в установлении сотрудничества между учеными обеих стран в различных сферах, и поделился своими предложениями. Гость отметил, что юбилей всемирно известного математика Лю Хуэя был отпразднован в Париже и других городах, и поблагодарил Азербайджан за организацию очередного юбилейного мероприятия.