Akademik İsa Həbibbəyli Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli görkəmli Çin riyaziyyatçısı Liu Huinin 1800 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək tədbirdə iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao və nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq müstəvisinə yüksəldiyini, Azərbaycanın Çinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsini dəstəklədiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Çinin akademik və ali təhsil müəssisələri arasında da son illərdə münasibətlərin genişləndiyini, Milli Elmlər Akademiyasının Çin Sosial Elmlər Akademiyası, Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Honkonq Kore Akademiyası, Pekin Xarici Dillər Universiteti və Hebey Pedaqoji Universiteti ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Bundan əlavə, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Çin Tədqiqatları Mərkəzinin doktorantı tərəfindən Çin arxetipləri haqqında fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasının müdafiə edildiyini diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan şairlərinin Çinə həsr olunmuş şeirlərinin toplanaraq çapa hazırlanması barədə qonağa məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağında iştirak etmək üçün ötən ay Çindən geniş nümayəndə heyətinin ölkəmizdə səfərdə olduğunu, həmin alimlərlə səmərəli görüşlərin keçirildiyini bildirib.
Son illərdə Akademiyada aparılan tədqiqatlar barədə qonağa məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bu gün humanitar və ictimai elmlərdə süni intellektin tətbiqi və rəqəmsal inkişafın təmin edilməsinin başlıca hədəflərdən olduğunu deyib.
AMEA rəhbəri Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyası ilə də əməkdaşlığın faydalı olacağını söyləyib, gələcək tərəfdaşlıq üçün təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Çin Elm və Texnologiya Assosiasiyasının direktoru Ruan Cao səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verən Ruan Cao AMEA və Azərbaycan alimləri ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını deyib, təkliflərini dilə gətirib. Qonaq dünya şöhrətli riyaziyyatçı Liu Huinin yubileyinin Parisdə və bir sıra şəhərlərdə keçirildiyini, Azərbaycanın da yubiley tədbirinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.

Academician Isa Habibbayli Meets with Director of the China Association for Science and Technology
The president of ANAS, Academician Isa Habibbayli, met with Ruan Cao, Director of the China Association for Science and Technology, and the accompanying delegation visiting Azerbaijan to attend an event marking the 1,800th anniversary of prominent Chinese mathematician Liu Hui.
Speaking at the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbayli noted that relations between the two countries have in recent years risen to the level of strategic partnership, adding that Azerbaijan supports China’s “Belt and Road” initiative.
Academician Habibbayli stated that cooperation between academic and higher education institutions of Azerbaijan and China has significantly expanded in recent years, highlighting close partnerships between the National Academy of Sciences and the Chinese Academy of Social Sciences, Hebei Academy of Social Sciences, Hong Kong Korea Academy, Beijing Foreign Studies University, and Hebei Normal University. He also emphasized that a doctoral dissertation on Chinese archetypes had recently been defended by a PhD candidate at the Center for Chinese Studies of the Nizami Ganjavi Institute of Literature. In addition, he briefed the guests on the preparation of a compilation of Azerbaijani poets’ works dedicated to China, currently being prepared for publication at the Institute of Literature.
Academician Habibbayli further noted that a large delegation from China visited Azerbaijan last month to take part in the 80th anniversary assembly of ANAS, during which productive meetings were held with the participating scholars.
Informing the guests about recent research conducted at the Academy, Academician Habibbayli said that the application of artificial intelligence and the advancement of digital development in the humanities and social sciences are among the institution’s key priorities.
The ANAS president also stated that cooperation with the China Association for Science and Technology would be beneficial and presented his proposals for future partnership.
Speaking next, Ruan Cao, Director of the China Association for Science and Technology, expressed gratitude for the warm hospitality. Providing information about the organization he leads, Ruan Cao stated their interest in cooperation with ANAS and Azerbaijani scholars in various fields and outlined their proposals. He expressed appreciation to Azerbaijan for its support of the anniversary events dedicated to world-renowned mathematician Liu Hui, noting that commemorations had also been held in Paris and several other cities.