Akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Yunus Əmrə İnstitutunun başqanı ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Yunus Əmrə İnstitutunun başqanı professor Abdurrahman Aliyin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli “Bir millət, iki dövlət” prinsipinə söykənən Azərbaycan–Türkiyə münasibətlərinin son illərdə strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün iki ölkə arasında bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm sahəsində yüksək əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur və münasibətlər bütövlükdə Türk dünyasının elmi birliyinə mühüm töhfə verir. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, iki ölkə arasında elm, ədəbiyyat, mədəniyyət və təhsil sahələrində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi artıq davamlı xarakter alıb.
Akademik İsa Həbibbəyli görüş zamanı Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı da məlumat verib. Bildirib ki, Qurultayın 100 illik yubileyi türk aləminin intellektual irsinin yenidən dəyərləndirilməsi və gələcək inkişaf strategiyasının müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə çıxış edən professor Abdurrahman Aliy Yunus Əmrə İnstitutunun fəaliyyəti, beynəlxalq mədəniyyət layihələri və Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. O, AMEA ilə əməkdaşlığın daha da genişlənməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı olaraq xatirə kitabları təqdim olunub.
Görüşdə, həmçinin Yunus Əmrə İnstitutunun başqan müavini Ömər Yıldız və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun koordinatoru Gökhan Seyhan iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbayli, President of ANAS, has met with a delegation led by Professor Abdurrahman Ali, President of Türkiye’s Yunus Emre Institute.
Speaking at the meeting, Academician Isa Habibbayli said that Azerbaijan–Türkiye relations, based on the principle of “One Nation, Two States”, have risen to the level of strategic alliance in recent years. He noted that today the two countries maintain strong cooperation in all areas, including science, and that these relations make a significant contribution to the scientific unity of the Turkic world. The ANAS President stressed that joint projects in science, literature, culture and education have already become a sustained practice between the two countries.
Academician Isa Habibbayli also briefed the guests on preparations for the 100th anniversary of the First Turkology Congress. He said that marking the 100th anniversary of the Congress is of great importance for reassessing the intellectual heritage of the Turkic world and defining future development strategies.
Addressing the meeting, Professor Abdurrahman Ali provided information on the activities of the Yunus Emre Institute, its international cultural projects, and the work related to the 100th anniversary of the Turkology Congress. He emphasized the importance of further expanding cooperation with ANAS.
At the end of the meeting, the parties exchanged commemorative books.
The meeting was also attended by Ömer Yıldız, Vice President of the Yunus Emre Institute, and Gökhan Seyhan, Coordinator of the Yunus Emre Institute in Baku.