Akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Yunus Əmrə İnstitutunun başqanı ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyənin Yunus Əmrə İnstitutunun başqanı professor Abdurrahman Aliyin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli “Bir millət, iki dövlət” prinsipinə söykənən Azərbaycan–Türkiyə münasibətlərinin son illərdə strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini söyləyib. Qeyd edib ki, bu gün iki ölkə arasında bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm sahəsində yüksək əməkdaşlıq əlaqələri mövcuddur və münasibətlər bütövlükdə Türk dünyasının elmi birliyinə mühüm töhfə verir. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, iki ölkə arasında elm, ədəbiyyat, mədəniyyət və təhsil sahələrində ortaq layihələrin həyata keçirilməsi artıq davamlı xarakter alıb.
Akademik İsa Həbibbəyli görüş zamanı Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı da məlumat verib. Bildirib ki, Qurultayın 100 illik yubileyi türk aləminin intellektual irsinin yenidən dəyərləndirilməsi və gələcək inkişaf strategiyasının müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Görüşdə çıxış edən professor Abdurrahman Aliy Yunus Əmrə İnstitutunun fəaliyyəti, beynəlxalq mədəniyyət layihələri və Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verib. O, AMEA ilə əməkdaşlığın daha da genişlənməsinin önəmini vurğulayıb.
Sonda qarşılıqlı olaraq xatirə kitabları təqdim olunub.
Görüşdə, həmçinin Yunus Əmrə İnstitutunun başqan müavini Ömər Yıldız və Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun koordinatoru Gökhan Seyhan iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с делегацией, которую возглавлял глава Института Юнуса Эмре (Турция) профессор Абдуррахман Алий.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы азербайджано-турецкие связи, опираясь на принцип «Одна нация, два государства», достигли уровня стратегического партнерства, сегодня между двумя странами существуют тесные связи во всех сферах, в том числе и в области науки, эти взаимоотношения вносят важный вклад в укрепление научного единства всего тюркского мира. Руководитель НАНА подчеркнул, что реализация совместных проектов в области науки, литературы, культуры и образования, носит продолжительный характер.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о подготовке к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда. Академик отметил, что празднование 100-летия Съезда имеет большое значение с точки зрения переоценки интеллектуального наследия тюркского мира и определения стратегии дальнейшего развития.
В своем выступлении профессор Абдуррахман Алий рассказал о деятельности Института Юнуса Эмре, международных проектах в сфере культуры и мероприятиях, реализуемых в связи со 100-летием Первого тюркологического съезда. Он подчеркнул, что необходимо ещё больше расширить сотрудничество между двумя организациями.
Затем стороны преподнесли друг другу книги на память.
На встрече также принимали участие заместитель главы Института Юнуса Эмре Омар Йылдыз и координатор Института Юнуса Эмре в Баку Гёкхан Сейхан.