Yanvarın 9-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Akademiyanın və Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan dilinin təmizliyi: milli əmanətin qorunması uğrunda səfərbərlik” mövzusunda ictimai müzakirə keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətindəki çıxışından irəli gələn vəzifələr geniş müzakirə olunub.
Mərasimdə QHT rəsmiləri, tanınmış alim və ziyalılar, elm və təhsil müəssisələrinin əməkdaşları, tələbələr, təşkilat və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri, KİV mənsubları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Elnur Bağırlı tədbirin keçirilməsinə verdiyi dəstəyə görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə minnətdarlığını bildirib.
Elnur Bağırlı qeyd edib ki, ictimai müzakirənin keçirilməsində əsas məqsəd vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə elmi ictimaiyyət arasında əməkdaşlığı gücləndirmək, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində mövcud çağırışları və həll mexanizmlərini müzakirə etməkdir. Sədr müavininin sözlərinə görə, bu ictimai platforma gələcək təşəbbüslər üçün konseptual yanaşmaların formalaşmasına və ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsinə zəmin yaradacaq.
O, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinə xüsusi diqqət göstərdiyini vurğulayaraq bildirib ki, dövlət başçısı AMEA-nın 80 illik yubileyindəki çıxışında və yerli televiziya kanallarına verdiyi müsahibəsində ana dilinin qorunmasını milli təhlükəsizlik, milli kimlik və dövlətçilik məsələsi kimi dəyərləndirib. Ölkə Prezidenti Azərbaycan dilini yalnız ünsiyyət vasitəsi kimi deyil, əsrlərin tarixi yaddaşını, milli-mənəvi dəyərləri və mədəni irsi özündə birləşdirən strateji milli sərvət kimi qiymətləndirib. Dövlət başçısının yanaşmasına əsasən, dilin zəifləməsi milli kimliyin aşınmasına və cəmiyyətin mənəvi dayaqlarının sarsılmasına gətirib çıxara bilər.
Elnur Bağırlı vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı tarix boyu müxtəlif siyasi və mədəni təzyiqlərə məruz qalsa da, milli varlığını və birliyini məhz ana dili sayəsində qoruyub saxlayıb. Bu gün dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan 50 milyondan çox azərbaycanlının eyni dil ətrafında birləşməsi Azərbaycan dilinin qlobal miqyasda da mühüm birləşdirici faktor olduğunu göstərir.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı müvafiq Fərmana əsasən, 2026-cı ildə Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə təşkil edəcəyi qrant müsabiqələrində Azərbaycan dilinin təmizliyinin qorunmasının əsas prioritet mövzulardan biri olacağını deyən Elnur Bağırlı bildirib ki, həmin sənəd Agentliyə QHT-lərin maliyyələşdirilməsi üzrə mövzu və istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsində, eləcə də qrant müsabiqələrinin birgə təşkili prosesində aktiv iştirak səlahiyyəti verir.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bugünkü ictimai müzakirənin QHT ilə birgə keçirilən ilk tədbir kimi xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Keçmiş SSRİ-yə daxil olan xalqların dilləri içərisində Azərbaycan dilinin ədəbi dil normaları baxımından öz varlığını daha çox qoruyub saxladığını söyləyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin o zaman apardığı Azərbaycançılıq siyasəti, Azərbaycan dilinə yanaşması, onun işləkliyi yönündə həyata keçirdiyi kompleks tədbirlər dilimizin inkişaf etdirilməsinə, qorunub saxlanılmasına öz böyük təsirini göstərmişdir. O, müstəqillik dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycan dilinin beynəlxalq miqyasda təbliği istiqamətində mühüm addımların atıldığını, Ümummilli Liderin milli dil siyasətinin uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dövlətçilik tarixində Azərbaycançılıq ideologiyası ardıcıl, davamlı və dayanıqlı mövqeyə malikdir. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi Azərbaycançılıq siyasətinin əsas sütunlarından biri məhz Azərbaycan dili siyasətidir. Dövlət başçısının müstəqil dövlətçilik və Ana Vətən konsepsiyasının mühüm tərkib hissələrindən biri də Azərbaycan dilinin qorunması, inkişaf etdirilməsi və cəmiyyətin bütün sahələrində mövqeyinin möhkəmləndirilməsi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdir.
Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin 2026-cı ilin yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına müsahibəsində Azərbaycanın beynəlxalq mövqeyi, qlobal proseslərdə yeri və həyata keçirilən islahatlar haqqında danışarkən Azərbaycan dili məsələsinə ayrıca toxunması dilimizin dövlət siyasətində tutduğu mühüm mövqeyi aydın şəkildə nümayiş etdirir. Ölkə başçısı əvvəlki çıxışlarında da Azərbaycan dilinin saflığının qorunmasına xüsusi həssaslıqla yanaşmış, bu sahədə görülməli olan işləri ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmışdır: “Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsində Azərbaycan dili ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər, qərar və tapşırıqlar ölkənin ümumi inkişaf strategiyasının tərkib hissəsi olmaqla yanaşı, dil siyasətinin əsas və prioritet istiqamətlərindən biridir”.
Akademik İsa Həbibbəyli həmin müsahibədə Prezident İlham Əliyevə ünvanlanan “Sizdən ötrü torpaq nədir?” sualına verilən cavabın da mühüm məna daşıdığını qeyd edib və dövlət başçısının bu mövqeyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, ölkə rəhbəri bu suala cavab verərkən dərin mənalı, obrazlı şəkildə zədəli torpaq anlayışını irəli sürüb. Azərbaycanı zədəli torpaq yarasından, bəlasından xilas edən qüdrətli Prezident cəmiyyəti dilimizin zədə almaması uğrunda mübarizəyə dəvət edib. Prezident İlham Əliyev çıxışında “hər an öz torpağımızı müdafiə etmək üçün güclü və hazır olmalıyıq, bundan sonra heç vaxt bir qarış torpağımız heç kimin tapdağı altına düşməyəcək” fikrini ifadə edərək, bunun üçün ölkədə gücün, siyasi iradənin, xalq birliyinin və güclü Azərbaycan dövlətinin mövcud olduğunu xüsusi vurğulayıb.
“Azərbaycan dili siyasəti ana torpaq, ana Vətən siyasətinin ana qollarından biridir. Bu səbəbdən də Prezident İlham Əliyevin ana dilinin qorunması uğrundakı mübarizəsi ana Vətən uğrunda mübarizənin əsas istiqamətlərindəndir”, - deyə bildirən akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının müsahibəsində Azərbaycan dilinin tarixi, müasir durumu və gələcək perspektivləri ilə bağlı mühüm məqamlara toxunduğunu, dilimizin saflığının qorunmasını milli təhlükəsizlik məsələsi kimi dəyərləndirdiyini vurğulayıb.
O, cənab Prezidentin AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirindəki parlaq nitqində, eləcə də yerli televiziya kanallarına verdiyi dərin məzmunlu müsahibəsində Azərbaycan dilinin özünəməxsusluğu, zənginliyi, qüdrəti, dünya dilləri içərisindəki yeri və mövqeyinə yenidən aydın, siyasi-elmi baxış gətirdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkə başçısının təqdimatı ilə Azərbaycan dili 50 milyonluq böyük bir xalqın dilidir və bu dili qorumaq 50 milyonluq xalqın dilini, taleyini, milli-mənəvi varlığını qorumaq deməkdir.
Prezidentin dil məsələsinə olan həssas yanaşmasının sadəcə mədəni maraqdan irəli gəlmədiyini, əksinə, milli təhlükəsizlik və dövlətçilik davamlılığı ilə birbaşa bağlı olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısı çıxışlarında dilimizə süni olaraq gətirilən alınma sözlərə ehtiyac olmadığını və dilimizi yad təsirlərdən qorumağı xüsusi vurğulayıb: “Dövlət rəhbərimiz, haqlı olaraq, ziyalılarımızı, şair və yazıçılarımızı bu məsələdə fəal olmağa çağırıb, bu işdə cəmiyyəti ümumxalq mübarizəsi kimi böyük fədakarlıq göstərməyə səsləyib. Hazırda qarşımızda duran başlıca vəzifələr dilimizin daxili imkanlar hesabına zənginləşməsinə elmin dəstəyini vermək və yad sözlərin dilimizə necə gəldi daxil olmasının qarşısını almaq yollarının müəyyənləşdirilməsindən ibarətdir”.
Akademik İsa Həbibbəyli Dilçilik İnstitutunun birbaşa dil məsələləri ilə məşğul olduğunu, eyni zamanda, Humanitar və İctimai Elmləri təmsil edən digər müəssisələrdə də bu istiqamətdə fəaliyyətin davam etdirildiyini söyləyib.
O, AMEA Rəyasət Heyətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətindəki çağırışlarına həsr olunmuş müşavirənin keçirildiyini bildirib. Eləcə də Rəyasət Heyətinin dünənki iclasında ölkə başçısının müsahibəsində elmin inkişafı ilə əlaqədar çağırışları və Milli Elmlər Akademiyasının vəzifələrinə dair geniş müzakirələrin aparıldığını, müvafiq qərarların qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri ana dilinin qorunub saxlanılması, mövqeyinin möhkəmləndirilməsi və daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsi yollarının elmi cəhətdən müəyyənləşdirilməsinin alimlərin müqəddəs vəzifəsi olduğunu söyləyib. O, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində AMEA-da həyata keçirilmiş işləri nəzərə çatdıraraq, Dilçilik İnstitutunda daxili imkanlar hesabına “Müasir Azərbaycan dili” şöbəsinin bazasında “Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti” şöbəsinin yaradılacağını söyləyib. Bundan əlavə, Orfoqrafiya və Orfoepiya lüğətlərinin hazırlandığını, ilk dəfə olaraq dil korpusu üzərində sistemli işin aparıldığını, terminoloji lüğətlərin rəqəmsallaşdırıldığını, müasir dövrdə geniş istifadə üçün onlayn lüğətlərin yaradıldığını, ədəbi dil normalarının nəzəriyyə və qrammatika ilə yanaşı, tətbiq imkanlarının hazırlandığını bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin ali təhsil müəssisələrinin Filologiya fakültələrində “Nitq mədəniyyəti” fənninin yenidən tədris edilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan dilinin təmizliyi: milli əmanətin qorunması uğrunda səfərbərlik” mövzusunda keçirilən ictimai müzakirə alim məsuliyyəti ilə vətəndaş cəmiyyəti missiyasının birgə həyata keçirilməsi, eyni zamanda bu istiqamətdə birgə fəaliyyət üçün prioritet hədəflərin müəyyənləşdirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Akademik qeyd olunan sahədə əməkdaşlığa dair təşəbbüsün əsasının bu gün məhz AMEA-da qoyulduğunu və bu fəaliyyətin gələcəkdə də ardıcıl şəkildə davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Daha sonra çıxış edən Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin Müşahidə Şurasının sədri professor Fuad Məmmədov bildirib ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpasından sonra qarşıda duran ən mühüm məsələlərdən biri ruhi, yəni əqli və mənəvi mədəniyyətimizin inkişafıdır. O, bu prosesdə ən vacib məsələlərdən birinin dil problemi olduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, dil hər bir millətin mədəniyyətinin əsas sütunu və milli mədəni kimliyinin başlıca daşıyıcısıdır. Dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan milyonlarla azərbaycanlını birləşdirən əsas amillərdən biri məhz ana dilidir.
Azərbaycan dilinin inkişaf etdirilməsinin beynəlxalq miqyasda xalqımıza qarşı hörmət və məhəbbətin artmasına töhfə verəcəyini deyən professor Fuad Məmmədov dilin cəlbedici və güclü təsirə malik amil olaraq dünya miqyasında mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
“Azərbaycan dili çox zəngin və ahəngdardır. Biz Cənab Prezidentin dilimizin qorunması və inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələri həyata keçirərək dilimizin inkişafına töhfə verməli, səylərimizi birləşdirərək milli mədəniyyətimizi daha da yüksəltməliyik”, - deyə Agentliyin Müşahidə Şurasının sədri əlavə edib.
Professor Fuad Məmmədov vurğulayıb ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli mədəniyyətimiz və dilimizin tərəqqisi ilə bağlı dəyərli fikirləri, tövsiyələri bu gün çox aktualdır. Ümummilli Lider demişdir ki, “yüksək ruhi, əqli və mənəvi mədəniyyətə malik olmayan bir xalqın gələcəyi yoxdur. Xalq yalnız ziyalıları, elmi potensialı və mədəniyyəti ilə tanınır”. Bu baxımdan dövlət qurumları, elmi müəssisələr, qeyri-hökumət təşkilatları və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri birgə fəaliyyət göstərməli, dövlət siyasətinin həyata keçirilməsinə dəstək verməli, ölkəmizin hərtərəfli və mütərəqqi inkişafını təmin etməlidir.
O, milli mədəniyyətimiz və kimliyimizin qorunub saxlanması üçün Azərbaycan dilinin hərtərəfli inkişafının son dərəcə vacib olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, Azərbaycan xalqının həyat keyfiyyətinin, rəqabət qabiliyyətinin yüksəldilməsi və dövlətimizin güclənməsinə xidmət edən əqli, yəni intellektual və mədəni inkişafın müasir dövrün tələbi olduğunu bildirib.
Agentliyin Müşahidə Şurasının sədri qeyd edib ki, insan kapitalı böyük qüvvədir və onun nüvəsini yüksək mədəniyyətə malik Azərbaycan vətəndaşları təşkil edir ki, bu da biliyi, bacarığı, mənəviyyatı və yaradıcı fəaliyyəti yüksək səviyyədə olan insanların yetişdirilməsini tələb edir. Professor Fuad Məmmədov Azərbaycan dilinin hərtərəfli inkişafını bu prosesin əsas şərti kimi qiymətləndirərək əlavə edib ki, dil strateji, tükənməyən və yenidən hasil olunan resurs kimi xalqın davamlı, təhlükəsiz və mütərəqqi inkişafını təmin edir.
O, çıxışının sonunda bildirib ki, ölkəmizin ən qüdrətli dövlətlər sırasına daxil olması üçün intellektual əməyin, mədəniyyətin inkişafının dünya standartları səviyyəsində qorunması, eləcə də idarəetmə mədəniyyətinin yüksək səviyyəyə çatdırılması vacibdir.
Daha sonra “Azərbaycan dilinin saflığı, işləkliyi və nüfuzu: vətəndaşlıq borcu, strateji məsuliyyət”, “Dil - milli əmanət kimi”, “Mediada dil, üslub qüsurları: QHT adlarına yenidən baxış”, “Efir məkanında dilin saflığı” və “Xaricdə yaşayan azərbaycanlılar üçün Azərbaycan dili dərsləri” mövzusunda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

9-го января в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организации Академии наук и Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики состоялась публичная дискуссия на тему «Чистота азербайджанского языка: мобилизация во имя сохранения национального достояния».
На мероприятии были подробно обсуждены задачи в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка, поставленные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в ходе интервью, которое глава государства дал 5 января местным телеканалам.
На мероприятии приняли участие официальные представители НПО, известные ученые и представители интеллигенции, сотрудники научных и образовательных учреждений, студенты, представители различных структур, гражданского общества и СМИ.
Вначале заместитель председателя правления Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Эльнур Багирли поблагодарил президента НАНА академика Ису Габиббейли за поддержку в проведении мероприятия.
Эльнур Багирли сообщил, что основной целью проведения публичной дискуссии является усиление сотрудничества между институтами гражданского общества и научной общественностью, обсуждение призывов в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка и механизмов решения данного вопроса. По словам заместителя председателя, данная общественная платформа приведет к формированию концептуальных подходов для будущих инициатив и реализации последовательных мероприятий.
Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев оказывает азербайджанскому языку особое внимание, он отметил, что в своей речи на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА и в ходе интервью местным телеканалам глава государства назвал сохранение и защиту родного языка вопросом национальной безопасности, сохранения национальной идентичности и государственности. Президент страны назвал азербайджанский язык не только средством общения, но и стратегическим национальным достоянием, которое объединяет в себе историческую память столетий, национально-духовные ценности и культурное наследие. По мнению главы государства, ослабление языка может привести к ослаблению фундамента национальной идентичности и моральных основ общества.
Эльнур Багирли подчеркнул, что хотя на протяжении истории азербайджанский народ подвергался различному политическому и культурному давлению, он сохранил свою национальную идентичность и единство именно благодаря родному языку. Объединение более 50-ти миллионов азербайджанцев, проживающих в различных странах мира, вокруг единого языка свидетельствует о том, что азербайджанский язык является важным объединяющим фактором в глобальном масштабе.
Сказав, что по соответствующему Указу, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым, сохранение чистоты азербайджанского языка составит одну из приоритетных тем конкурсов на получение грантов, которые в 2026 году будут проводиться Агентством государственной поддержки неправительственных организаций совместно с различными государственными структурами, Эльнур Багирли добавил, что указанный документ предоставляет Агентству полномочия в выборе тем и направлений по финансированию НПО, а также для активного участия в совместной организации конкурсов на получение грантов.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который отметил, что сегодняшняя публичная дискуссия имеет особое значение с точки зрения первого мероприятия, которое проводится совместно с НПО.
Сказав, что среди языков народов, населяющих бывший СССР, азербайджанский язык в большей степени сохранил себя с точки зрения норм литературного языка, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что политика азербайджанства, проводимая великим лидером Гейдаром Алиевым в то время, его отношение к азербайджанскому языку и реализованные комплексные мероприятия в данном направлении, оказали большое влияние на развитие и сохранение нашего родного языка. Академик добавил, что в период независимости по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева также были предприняты важные меры по пропаганде азербайджанского языка в международном масштабе, и тем самым была успешно продолжена языковая политика.
В истории государственности, продолжил руководитель НАНА, идеология азербайджанства носит последовательный, продолжительный и устойчивый характер. Одной из главных основ проводимой Президентом Ильхамом Алиевым политики азербайджанства является именно языковая политика. Одной из главных составляющих концепции независимой государственности и Матери-Родины, которой придерживается глава государства, является сохранение и развитие азербайджанского языка, укрепление его позиций во всех сферах общественной деятельности.
По словам академика, в ходе интервью местным телеканалам 5-го января 2026 года Президент Ильхам Алиев, говоря о международной позиции Азербайджана, месте страны в глобальных процессах и проводимых реформах, затронул отдельно и вопрос азербайджанского языка, что наглядно демонстрирует важную позицию, которую язык занимает в государственной политике. И в своих предыдущих выступлениях глава государства с особой чуткостью говорил о сохранении чистоты азербайджанского языка и мероприятиях, которые должны быть реализованы в данном направлении: «С этой точки зрения мысли, решения и поручения в связи с азербайджанским языком, которые прозвучали во время интервью Президента Ильхама Алиева местным телеканалам, являются составной частью общей стратегии развития республики и одной из основных и приоритетных сфер языковой политики».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что ответ Президента Ильхама Алиева на вопрос «Что для Вас земля?» обладает глубоким смыслом, отвечая на данный вопрос, глава государства в образной форме говорил о понятии «израненная земля». Могущественный Президент, спасший Азербайджан от травмы израненной земли, призвал наше общество на борьбу во имя того, чтобы наш язык избежал ран. Процитировав слова Президента Ильхама Алиева: «Мы должны быть сильными и готовыми, чтобы в любой момент защитить свою землю, и уверен, что отныне ни пяди нашей земли никогда больше не окажется под чьей-либо пятой», академик Иса Габиббейли особо подчеркнул, что для этого существует сильное Азербайджанское государство и единство народа, сила и политическая воля.
Сказав, что языковая политика – это одна из главных составляющих государственной политики, и по этой причине борьба Президента Ильхама Алиева по сохранению и защите родного языка является одной из основных сфер борьбы во имя Матери-Родины, академик Иса Габиббейли добавил, что в интервью главы государства говорилось об основных моментах, связанных с историей азербайджанского языка, его современном состоянии и будущих перспективах, сохранение чистоты языка было рассмотрено в качестве вопроса национальной безопасности.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в своей блестящей речи на собрании в честь 80-летнего юбилея Академии наук, а также глубоко содержательном интервью местным телеканалам господин Президент наглядно продемонстрировал политическое и научное отношение к своеобразию, богатству и могуществу азербайджанского языка, его месту среди языков народов мира, заявив, что азербайджанский язык – это язык великого 50-тимиллионного народа, сохранение этого языка означает сохранение языка, судьбы, национально-духовного бытия 50-тимиллионного народа.
Чуткое отношение Президента страны к языковому вопросу, продолжил академик Иса Габиббейли, исходит не только из культурных интересов, напротив, оно непосредственно связано с национальной безопасностью и устойчивостью государственности, в своих выступлениях глава государства особо подчеркнул, что необходимо защитить наш язык от внешних воздействий и искусственных заимствований инородных слов: «Глава государства призвал интеллигенцию, поэтов и писателей быть активными в данной сфере, призвал общество проявить единство в решении данного вопроса. В настоящее время перед нами стоят такие важные задачи, как обеспечение поддержки науки обогащению нашего языка за счет внутренних возможностей и разработка способов по предотвращению избыточного проникновения в наш язык иностранных слов».
Академик Иса Габиббейли отметил, что Институт языкознания имени Насими НАНА напрямую занимается вопросами языка, в то же время, и в других учреждениях, которые представляют гуманитарные и общественные науки, продолжается работа в данном направлении.
Руководитель НАНА сообщил, что в Президиуме НАНА состоялось совещание, посвященное призывам в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка, которые прозвучали в ходе интервью Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева местным телеканалам. Также на заседании Президиума НАНА были обсуждены вопросы, связанные с призывами главы государства в связи с развитием науки и задачами, которые стоят перед Национальной академией наук, были приняты соответствующие постановления. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сохранение и защита родного языка, укрепление его позиций, научное обоснование путей и методов его обогащения за счёт внутренних возможностей является священным долгом ученых. Говоря о мероприятиях, реализуемых в НАНА в сфере сохранения чистоты азербайджанского языка, академик Иса Габиббейли отметил, что в ближайшие дни в Институте языкознания имени Насими НАНА за счет внутренних ресурсов и штатных единиц на базе отдела «Современный азербайджанский язык» будет создан отдел «Современный азербайджанский язык и культура речи». Также продолжаются работы над подготовкой орфографического и орфоэпического словарей, созданием языкового корпуса, оцифровкой терминологических словарей, созданием онлайн-словарей и т.д. Помимо этого, подчеркнул академик, необходимо возобновить преподавание дисциплины «Культура речи» на филологических факультетах высших учебных заведений.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что публичная дискуссия на тему «Чистота азербайджанского языка: мобилизация во имя сохранения национального достояния», которая проводится в НАНА при участии представителей гражданского общества, обладает большой значимостью с точки зрения совместного претворения в жизнь миссии гражданского общества со всей ответственностью ученых, а также для определения приоритетных целей для совместной деятельности в данном направлении, и сегодня в НАНА положено начало сотрудничеству в указанной сфере.
В своем выступлении председатель Наблюдательного совета Агентства государственной поддержки неправительственных организаций профессор Фуад Мамедов подчеркнул, что одной из основных задач, которые стоят перед нами после полного восстановления территориальной целостности и суверенитета страны, является развитие нашей духовной, то есть интеллектуальной и нравственной культуры. Одним из важнейших вопросов в данном процессе, продолжил Фуад Мамедов, является языковой вопрос, язык – это фундамент культуры каждого народа, основной носитель национально-культурной идентичности. Председатель Наблюдательного совета Агентства государственной поддержки НПО отметил, что одним из основных факторов, объединяющих миллионы азербайджанцев по всему миру, является именно родной язык.
Профессор Фуад Мамедов подробно рассказал о взглядах и отношении общенационального лидера Гейдара Алиева к родному языку, а также о мероприятиях, которые в настоящее время реализуются в данной сфере Президентом Ильхамом Алиевым. Сказав, что всестороннее развитие азербайджанского языка имеет особое значение для сохранения национальной культуры и идентичности, ученый добавил, что общество должно направить все свои усилия на реализацию мероприятий по сохранению чистоты родного языка, его обогащению и развитию.
Далее были прослушаны доклады на такие темы, как «Чистота, функциональность и престиж азербайджанского языка: гражданский долг, стратегическая ответственность», «Язык как национальное достояние», «Языковые и стилистические ошибки в СМИ: пересмотр названий НПО», «Чистота языка в эфирном пространстве» и «Уроки азербайджанского языка для азербайджанцев, проживающих за рубежом». После прослушивания докладов состоялись дискуссии.