Yerin altındakı mənfi təzyiq dalğaları Macarıstan alimləri ilə birgə öyrənilir
Azərbaycan və Macarıstan alimləri yerin altındakı ekstremal geofiziki proseslərin, o cümlədən zəlzələ, vulkan püskürmələri, qeyzer və digər təbiət hadisələrinin baş verməsində mənfi təzyiq dalğalarının rolunu öyrənməyə çalışırlar. Bu cür dalğalar milyon illər ərzində baş verən geoloji proseslərin fonunda ani oyanmaların səbəbkarı kimi müşahidə edilir.
AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutu (GGİ), Bakı Ali Neft Məktəbi və Macarıstan Elmlər Akademiyası Enerji Tədqiqatları Mərkəzinin (ETM) əməkdaşları tərəfindən aparılan işlər “Geoloji mühitdə mənfi təzyiq dalğalarının aşkarlanması, qeyd olunması və izlənilməsi üsullarının və texniki sisteminin işlənilməsi” adlı proqram çərçivəsində həyata keçirilir.
İkiillik proqram Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (EIF) maliyyə dəstəyi ilə icra olunur.
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, GGİ-nin Geodinamika və seysmologiya şöbəsinin müdiri, akademik Fəxrəddin Qədirov bildirir ki, mənfi təzyiq dalğaları az öyrənilmiş məsələlərdən biridir. Onların yaranmasına təkan verən amillər müxtəlif növ geodinamik proseslərin nəticəsində baş verən tektonik yerdəyişmələr, qırılmalar, flüid dinamikası və süxurların yerdəyişməsi ola bilər.
Mənfi təzyiq dalğası yarandığı nöqtədən kifayət qədər uzaqda yerləşən ocaqda yeraltı mühitin “həyəcanlanması”na səbəb ola bilir. Bu, qısamüddətli olsa da, dərinlikdəki maye sisteminin əhəmiyyətli dərəcədə qızması, buxarın əmələ gəlməsi və qaz çıxışına səbəb olur. Neft quyularının qazılması və istismarı zamanı bu cür təzyiq təzahürlərinin miqyasını müşahidə etmək mümkündür. Elmə məlumdur ki, açıq fontan şəklində neft-qaz çıxışı, quyuların çökməsi, qazma borularının burulması, qrifonəmələgəlmə kimi ağır fəsadlar, əsasən, mənfi təzyiq dalğasının gəlib keçməsinin nəticəsidir.
GGİ-də Macarıstan ETM-in aparıcı elmi işçisi, professor İmre Atila Karoli ilə görüş keçirilib. Görüşdə elmi tədqiqat proqramının imkanları və hədəfləri müzakirə olunub.
Xarici qonaq əvvəlcə həmkarlarına təmsil etdiyi elmi qurum haqqında geniş məlumat verib. Bu il martın 6-da ölkəmizdə Prezident İlham Əliyevlə Macarıstanın baş naziri Viktor Orbanın təkbətək görüşünü xatırladan qonaq bu görüşün iki ölkə alimləri arasında əməkdaşlığa müsbət təsir edəcəyinə əminliyini söyləyib. Sonra o, “Geoloji mühitdə mənfi təzyiq dalğaları altında maye sistemi” adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim bu istiqamətdə aparmış olduğu tədqiqatlardan və uğurlu nəticələrdən danışıb.
Görüşdə qeyd olunub ki, tədqiqatların nəticəsində geoloji mühitin idarə edilməsi üzrə yeni yanaşmaların hazırlanması nəzərdə tutulur. Hazırda alimlərin qarşısında duran məsələlər mənfi təzyiq effekti əsasında enerjiyə qənaət edən texnologiyalar işləyib hazırlamaq, dalğaların geofiziki proseslərdəki rolunu kompleks qiymətləndirmək və s.-dir. Araşdırmalar fiziki və riyazi modelləşdirmə, laboratoriya tədqiqatları, həmçinin ərazidə ölçü işləri ilə həyata keçiriləcək.

Ученые Азербайджана и Венгрии стремятся изучить роль волн отрицательного давления в возникновении подземных экстремальных геофизических процессов, в том числе землетрясений, извержении вулканов, гейзеров и других природных явлений. Такие волны характеризуются как причина мгновенных пробуждений на фоне геологических процессов, происходящих в течение миллионов лет.
Работы, проводимые сотрудниками Института геологии и геофизики НАНА (ИГГ), Бакинской высшей школы нефти и Центра энергетических исследований Венгерской академии наук (ЦЭИ), осуществляются в рамках программы «Методы выявления, фиксирования и наблюдения волн отрицательного давления в геологической среде и разработка технической системы».
Двухлетняя программа реализуется при финансовой поддержке Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, заведующий Отделом геодинамики и сейсмологии ИГГ, академик Фахраддин Кадиров отмечает, что волны отрицательного давления являются одним из самых малоизученных сфер. Факторами, способствующими их возникновению, могут стать тектонические смещения, обрывы, флюидная динамика и смещения пород, происходящие в результате различных геодинамических процессов.
На очаге, расположенном достаточно далеко от точки волн отрицательного давления, возможно «волнение» подземной среды. Несмотря на краткосрочность данного процесса, он приводит к значительному перегреву подземных жидкостей, образованию пара и выходу газа. Наблюдение за масштабом подобных проявлений возможно во время бурения и эксплуатации нефтяных скважин. Науке известно, что такие явления, как выход нефти и газа в виде фонтана, оседание скважин, грифонообразование являются результатом волн отрицательного давления.
В ИГГ состоялась встреча с ведущим научным сотрудником НИЦ Венгрии, профессором Эмре Атила Кароли. На встрече были обсуждены возможности и задачи программы научных исследований.
Вначале зарубежный гость подробно проинформировал коллег о представляемой им научной структуре. Напомнив о встрече Президента Азербайджана Ильхама Алиева с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном один на один, состоявшейся6 марта этого года, гость выразил уверенность в том, что эта встреча окажет положительное воздействие на сотрудничество между учеными двух стран. Затем он выступил с докладом «Жидкость под волнами негативного давления в геологической среде». Ученый рассказал об исследованиях, проведенных им в этом направлении, и их успешных результатах.
На встрече было отмечено, что в заключение исследований планируется подготовка новых подходов по управлению геологической средой. В настоящее время одним из стоящих перед учеными вопросов является разработка энергосберегающих технологий на основе эффекта негативного давления, комплексная оценка роли волн в геофизических процессах и др. Исследования будут осуществлены физическим и математическим моделированием, лабораторными исследованиями, а также измерительными работами на участках.