Azərbaycanşünaslıqdan rəqəmsallaşmaya və beynəlxalq əlaqələrə
Ölkəmiz üçün 2025-ci il bir sıra mühüm ictimai-siyasi hadisələrlə tarixə həkk olunmuşdur. Keçən ilin 8 avqustunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Azərbaycanla Ermənistan arasında Sülh müqaviləsinin müddəalarının paraflanmasına nail olması böyük tarixi hadisədir. Azərbaycana Qarabağda tarixi Zəfər qazandırmış, Böyük Qayıdış hərəkatını uğurla həyata keçirən, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına nail olmuş Prezident İlham Əliyevin dünyada Sülhün beynəlxalq təminatçılarından biri kimi yüksək nüfuz qazanması, müstəqil Azərbaycan Respublikası və Azərbaycan xalqı üçün böyük şərəf və iftixardır.
Bu sözləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 2025-ci ilin elmi yekunlarına həsr edilmiş Ümumi yığıncağında “Azərbaycanşünaslıqdan rəqəmsallaşmaya və beynəlxalq əlaqələrə” mövzusunda məruzəsində bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, elmi mühitimiz üçün Prezident İlham Əliyevin 3 noyabr 2025-ci il tarixdə Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində dərin məzmunlu, proqram xarakterli parlaq nitqi ilə Azərbaycan elminin, AMEA-nın mükəmməl yol xəritəsi müəyyən edilmişdir. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, dövlət başçısının Azərbaycan dilinin təhlükəsizliyinin qorunması, daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsi haqqındakı çağırışlarına cavab olaraq ana dili – dövlət dili faktorunun əsas amil olduğu Akademiyanın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi-tədqiqat institutlarında bu məsələ ön mövqeyə çıxarılmış, bir çox əhəmiyyətli tədqiqatların icrası daha da aktivləşdirilmişdir.
“Elmimizin tarixində ilk dəfə olaraq Milli Dil Korpusunun yaradılması, Orfoqrafiya lüğətinin yeni nəşrinin planlaşdırılması, ilk dəfə olaraq Orfoepiya lüğətinin hazırlanması, şəxs adları soraq-məlumat kitabının tərtib edilməsi Prezidentimizin ana dili dərslərinin işığında meydana çıxmış mühüm elmi nəticələrdir. Eyni zamanda, noyabr ayından sonra Akademiyanın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda “Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti” və “Onomastika” şöbələrinin yaradılması Prezident İlham Əliyevin Dil siyasətinin məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilməsinə xidmət edən addımlardır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Natiq diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinin qeyd olunması haqqında” Sərəncamından irəli gələn məsələlərin həlli istiqamətində çap olunmuş monoqrafik tədqiqatlar, keçirilmiş konfranslar da mahiyyət etibarilə dövlət başçısının həyata keçirdiyi ana dili siyasətinin elmi təzahürləridir. Ölkəmizdə və ümumən Türk dünyasında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası 2024-cü ildə qəbul edilmiş ortaq türk əlifbası ilə poeziya antologiyası nəşr etmişdir. Qalib ölkənin Qalib liderinin ana dili – dövlət dili siyasətinə, ortaq latın əlifbasının qəbul edilməsinə verdiyi dəstəyə əməli töhfəmizdir.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışında bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində tarix elmi ilə əlaqədar səsləndirdiyi fikirlərdə ölkə elmi mühitində, o cümlədən də Akademiyanın elmi-tədqiqat institutlarında tarixə dair tədqiqatlarda azərbaycançılıq meyarlarının, qədim tariximizin və müstəqil Azərbaycan dövlətinin maraqlarının və reallıqlarının ön mövqeyə çıxarılmasını şərtləndirmişdir.
“Hesab edirəm ki, tarix sahəsində 2025-ci ilin ən mühüm elmi nəticəsi Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Azad Zeynalovun Xocavənd rayonundakı qədim Tağlar mağarasından Azərbaycan-Yaponiya birgə elmi ekspedisiyası ilə apardığı birgə arxeoloji qazıntı zamanı neondertal insanın 80 min il bundan əvvələ aid olan yeni poleontropoloji qalığının tapılmasıdır. Hazırda həmin arxeoloji fakt Yaponiyada karbohidrogen analiz mərhələsindədir. Tədqiqatçıların reallığına çox inandıqları bu fakt təsdiqlənərsə, 1968-ci ildə professor Məmmədəli Hüseynovun Azıx mağarasında aşkar etdiyi ən qədim insan çənəsindən sonra aşkar edilmiş dünya əhəmiyyətli ikinci kəşf hesab ediləcəkdir. Bundan başqa, uzun illərin fasiləsindən sonra A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda Atropatena dövlətinə həsr edilmiş yeni tədqiqatın meydana çıxması da əhəmiyyətli hadisədir. Tarix və Etnologiya İnstitutunda 3 cilddə nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikasının tarixinin, müstəqillik tariximizin hazırlanması sahəsindəki işlər də Prezidentimizin çağırışlarına tarix elminin cavabıdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Məruzədə, həmçinin vurğulanıb ki, Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin elmi tədqiqat institutlarında, sahə elmi təşkilatlarında və ali məktəblərdə, universitetlərdə Qarabağ, Şərqi Zəngəzur, Böyük Qayıdış hərəkatı, reinteqrasiya, Qafqaz Almaniyası ilə əlaqədar tədqiqatların əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, nəzəri səviyyəsinin və praktik əhəmiyyətinin artması da xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Bildirilib ki, Botanika İnstitutunda hazırlanmış “Qarabağ Florası ensiklopediyası”, Geologiya İnstitutunda nəşr edilən 2 cildlik “Qarabağ və Şərqi Zəngəzur Geologiya və Mineral resurslar Atlası” da 2025-ci ilin ən mühüm elmi nəticələrindəndir.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, 2 cilddə nəzərdə tutulan “Heydər Əliyev Ensiklopediyası” üzərində iş də tamamlanmaq üzrədir.
“Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyində texnoloji inkişaf, rəqəmsallaşma, süni intellekt və kibertəhlükəsizliyi XXI əsr elminin zəruri prioritetləri kimi diqqət mərkəzinə çəkmişdir. Ümumi yığıncağa hesabat vermək istəyirəm ki, IV Sənaye inqilabının çağırışları ilə səsləşən bu qlobal trendlər Azərbaycan elmini ciddi surətdə məşğul etməkdədir. Hesabatını təqdim etdiyimiz 2025-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında elektronlaşmadan rəqəmsallaşmaya və süni intellektə kimi prosesləri yaşanmışdır. Akademiyanın Rəyasət Heyətində 2023-2024-cü illərdə yaradılmış “Elektron xidmətlər” şöbələrinin 2025-ci ildə adlarının dəyişdirilərək “Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt” adlandırılması həm də onların praktik elektron xidmətləri deyil, tədqiqatyönümlü funksiyaları yerinə yetirmələrinin göstəricisidir. Həmçinin 2025-ci ildə Elektron kitabxana hərəkatının sürətləndirilməsi və ilk dəfə olaraq Elektron Arxiv proqramının həyata keçirilməsinə başlanılması da ölkə rəhbərimizin qarşımıza qoyduğu vəzifələrin həlli istiqamətində gerçəkləşdirilmiş layihələrdir”, - deyə AMEA rəhbəri bildirib.
Həmçinin qeyd olunub ki, AR Elm və Təhsil Nazirliyi Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının “Astronomiya” jurnalının yüksək reytinqli Scopus bazasına daxil edilməsi də 2025-ci ilin mühüm elmi hadisələrindən biri hesab edilməlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq və ölkədaxili elmi əməkdaşlıqlar əsasında tədqiqatların artmasını və əhatə dairəsinin genişlənməsini də mühüm yeniliklərdən biri hesab edib: “İlk dəfədir ki, AMEA-nın hazırladığı “Hesabat” məcmuəsində də beynəlxalq elmi əməkdaşlıq və ölkə üzrə əməkdaşlıq əsasında aparılmış elmi-tədqiqat işləri ayrıca bölmələrdə təqdim olunmuşdur. “Hesabat”dan görünür ki, Yer Elmləri Bölməsinin Neft və Qaz İnstitutunda, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində də xarici ölkələrin tədqiqatçıları ilə birgə ortaq tədqiqatlar aparılmışdır. İctimai Elmlər Bölməsinin əhatə etdiyi İqtisadiyyat İnstitutunda da ortaq tədqiqatlara doğru addımlar müşahidə edilməkdədir. Humanitar Elmlər Bölməsi üzrə də bu istiqamətdə 2 elmi tədqiqat işinin adını çəkmək olar”.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutu ilə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Şəki Regional Elmi Mərkəzi birlikdə “Şəki gülüşü və Qabrovo yumoru” tədqiqatının birinci mərhələsini başa çatdırıb. Eyni adlı kitab AMEA-nın 80 illik yubileyi tədbirlərində iştirak etmiş Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidentinə təqdim olunmuşdur.
Həmçinin Gürcüstanın Şota Rustaveli adına Gürcü Ədəbiyyatı İnstitutu ilə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun birgə üzərində işlədikləri “Nizami Gəncəvi və Şota Rustaveli” layihəsinin I mərhələsinə dair tədqiqat 2024-cü ildə Kembric Universitetində və Tbilisidə kitab halında nəşr olunmuşdur. Hazırda tədqiqatın ikinci mərhələsində AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutu və Gəncə Bölməsi də iştirak edir və Azərbaycan tərəfi 2025-ci ildə layihənin icrası istiqamətində üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirmişdir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ümumiyyətlə, həm dünyanın digər ölkələrinin elmi tədqiqat institutları və universitetləri, həm də ölkədaxili elmi əməkdaşlıq işinə ciddi fikir verilməlidir: “Son illərdə Nobel mükafatına layiq görülmüş işlərin demək olar ki, hamısının kollektiv tədqiqatlardan ibarət olduğunu nəzərə alsaq, elmdə beynəlxalq əməkdaşlığın nə qədər aktual və zəruri olduğunu görə bilərik”.
“Monoqrafiyaların və məqalələrin sayına görə respublika üzrə rekord göstəricilərə malik olan Akademiyada təəssüf ki, yüksək reytinqli impakt faktorlu məqalələr baxımından keçən illə müqayisədə irəliləsək də, göstəricilərimiz çox da ürəkaçan deyildir. Akademiyanın elmi bölmələrinin rəhbərləri, elmi-tədqiqat institutlarının direktorları bu sahədə ciddi dönüş yaratmaq üçün çox çalışmalıdırlar”, - deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda bildirib ki, Akademiya kollektivi bundan sonra da dövlət başçısının uzaqgörən, müdrik siyasətini qətiyyətlə dəstəkləyəcək, cənab Prezident tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələri layiqincə yerinə yetirəcək, ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verməyə davam edəcəklər.

2025-й год запомнился рядом важных общественно-политических событий. Великим историческим событием является парафирование текста Мирного договора между Азербайджаном и Арменией 8 августа прошлого года при участии Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа, это – большая победа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Глава нашего государства, который принес Азербайджану историческую Победу в Карабахе, успешно претворяет в жизнь мероприятия по Великому возвращению и добился всестороннего развития республики, завоевал высокий авторитет в мире в качестве одного из международных гарантов Мира, и это является большой честью и гордостью для независимой Азербайджанской Республики и азербайджанского народа.
Эти слова президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли произнес во время своего выступления на Общем собрании, посвященном научным итогам 2025 года.
Выступая с докладом на тему «От азербайджановедения – к цифровизации и международным связям», академик Иса Габиббейли сообщил, что своей блестящей глубоко содержательной и программной речью на собрании в честь 80-летнего юбилея Национальной академии наук, которое состоялось 3-го ноября 2025 года, Президент Ильхам Алиев определил дорожную карту развития отечественной науки и НАНА. Академик подчеркнул, что в ответ на призывы главы государства в связи с сохранением чистоты азербайджанского языка и его обогащением за счет внутренних ресурсов ещё больше расширены исследования в научно-исследовательских институтах отделений гуманитарных и общественных наук.
Руководитель НАНА продолжил: «Впервые в истории отечественной науки идет работа над созданием национального корпуса азербайджанского языка, планируется выпуск нового издания Орфографического словаря, продолжается работа над Орфоэпическим словарем и справочником собственных имен. В то же время, в Институте языкознания имени Насими были созданы отдел «Современный азербайджанский язык и культура речи» и Отдел ономастики. Все эти мероприятия служат целенаправленному претворению в жизнь языковой политики Президента Ильхама Алиева».
Оратор отметил, что ответом науки на проводимую главой государства языковую политику также являются монографические исследования и конференции, соответствующие Распоряжению Президента Ильхама Алиева «О проведении 100-летия Первого тюркологического съезда». Впервые в нашей стране и тюркском мире в целом Национальная академия наук Азербайджана издала антологию поэзии на общем тюркском алфавите, принятом в 2024 году, что является практическим вкладом в проводимую лидером-Победителем страны-Победителя языковую политику и принятие общего тюркского алфавита.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с дальнейшим развитием исторической науки в речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на юбилейном собрании Национальной академии наук прозвучали мысли по выведению на первый план во время исторических исследований критериев азербайджанства и соблюдению интересов независимого Азербайджанского государства.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Считаю, что наиболее важным научным результатом в области истории в 2025 году стала находка палеоантропологических останков неандертальца возрастом 80 000 лет во время археологических раскопок, которые велись в древней пещере Таглар Ходжавендского района под руководством ведущего научного сотрудника Института археологии и антропологии доктора философии по истории, доцента Азада Зейналова в рамках совместной азербайджано-японской научной экспедиции. В настоящее время данная находка проходит углеродный анализ в Японии. Если предположения ученых найдут свое подтверждение, то эта находка станет второй после обнаруженной в 1968 году профессором Мамедали Гусейновым в Азыхской пещере нижней челюсти древнейшего человека находкой мирового значения. Помимо этого, спустя долгие годы в Институте истории и этнологии имени А.А.Бакиханова проведено исследование, посвященное государству Атропатена. Трехтомник, который планирует выпустить Институт истории и этнологии, станет ответом исторической науки на призывы нашего Президента».
В докладе также подчеркивалось, что расширение проводимых в научно-исследовательских институтах отделений гуманитарных и общественных наук, отраслевых научных организациях и высших учебных заведениях исследований по Карабаху, Восточному Зангезуру, движению «Великое возвращение», реинтеграции, Кавказской Албании, повышение их теоретического уровня и практической значимости также представляет собой особую актуальность.
Отмечалось, что важными научными результатами 2025 года также являются подготовленная в Институте ботаники энциклопедия «Флора Карабаха» и изданный Институтом геологии двухтомник «Атлас геологических и минеральных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что близится к завершению работа над двухтомной «Энциклопедией Гейдара Алиева».
Руководитель НАНА продолжил: «На собрании в честь 80-летнего юбилея Национальной академии наук Президент Азербайджанской Республики назвал приоритетами науки XXI века технологическое развитие, цифровизацию, искусственный интеллект и кибербезопасность. Хочу сообщить Общему собранию, что эти глобальные тренды, созвучные с вызовами Четвертой промышленной революции, всерьез занимают отечественную науку. В отчетном 2025 году в Национальной академии наук Азербайджана шел процесс от электронизации к цифровизации и искусственному интеллекту. Переименование отделов электронных услуг, созданных в 2023-2024 гг. в научных учреждениях и организациях НАНА, в отделы «Цифровая наука и искусственный интеллект» свидетельствует о том, что они не только оказывают электронные услуги, но и занимаются исследовательской деятельностью. Также в 2025 году были ускорены мероприятия по созданию Электронной библиотеки, впервые начата реализация программы по созданию Электронного архива, эти проекты направлены на решение поставленных главой государства задач».
Сообщалось, что одним из важных событий 2025 года стало включение журнала «Астрономия» Шамахинской астрофизической обсерватории Министерства науки и образования АР в базу Scopus.
Академик Иса Габиббейли отметил, что возросло число исследований, которые ведутся в рамках международного научного сотрудничества и сотрудничества между организациями внутри страны: «Впервые в подготовленном НАНА сборнике «Отчет» в отдельных рубриках представлены результаты научно-исследовательских работ, которые велись в рамках международного научного сотрудничества и сотрудничества внутри страны. Из «Отчета» видно, что совместные с зарубежными учеными исследования также велись в Институте нефти и газа и Республиканском центре сейсмологической службы Отделения наук о Земле, Институте экономики, который входит в состав Отделения общественных наук, и т.д. По Отделению гуманитарных наук можно назвать 2 совместные научно-исследовательские работы в данном направлении».
Руководитель НАНА сообщил, что завершен первый этап исследования «Шекинский смех и Габровский юмор», которое проводится Институтом литературы Болгарской академии наук, Институтом литературы имени Низами Гянджеви и Шекинским региональным научным центром НАНА, на юбилейном мероприятии НАНА одноименная книга была преподнесена президенту Болгарской академии наук.
Также завершена первая часть проекта «Шота Руставели и Низами Гянджеви», который реализуется Институтом грузинской литературы имени Шота Руставели и Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА, результаты исследований нашли своё отражение в книге, которая была издана в 2024 году в Кембриджском университете и Тбилиси. В настоящее время реализуется второй этап исследования, в котором принимают участие Институт архитектуры и искусства и Гянджинское отделение НАНА, в 2025 году азербайджанская сторона выполнила возложенные на неё обязательства в связи с проектом.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что научному сотрудничеству как с зарубежными научно-исследовательскими институтами и университетами, так и внутри страны, следует уделять особое внимание: «Почти все работы, которые в последние годы удостаиваются Нобелевской премии, являются результатом коллективных исследований. Это в очередной раз свидетельствует об актуальности и значении международного сотрудничества в науке».
Руководитель НАНА отметил: «К сожалению, с точки зрения статей, опубликованных в журналах с высоким импакт-фактором, показатели Академии наук, которая обладает рекордными показателями по численности монографий и статей в республике, нас не радуют. По сравнению с предыдущими годами показатели улучшились, но этого недостаточно. Руководители научных отделений Академии наук, директора научно-исследовательских институтов должны работать над улучшением ситуации в данной сфере».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что коллектив НАНА и в дальнейшем будет поддерживать проводимую главой государства дальновидную и мудрую политику, выполнять поставленные господином Президентом задачи и вносить вклад в развитие страны.