AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislərinin III Futbol Çempionatının qrup oyunlarına start verilib
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı, bu qurumun İşlər İdarəsi və Azad Həmkarlar İttifaqının dəstəyilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş Gənc Alim və Mütəxəssislərin III Futbol Çempionatına start verilib.
Akademiya Şəhərciyində yerləşən stadionda baş tutan açılışda şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Famin Salmanov komandaların üzvlərini təbrik edib, artıq üçüncü ildir keçirilən çempionatın əhəmiyyətindən və Azərbaycanda idmanın inkişafına göstərilən dövlət qayğısından söz açıb. Çempionatın ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum gününə həsr olunmasının təsadüfi olmadığını söyləyən sədr ulu öndərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın bütün sahələrində, o cümlədən idmanda qazanılan nailiyyətlərdən bəhs edib. F.Salmanov müxtəlif beynəlxalq tədbirlərə və mötəbər idman yarışlarına ev sahibliyi edən Azərbaycanın yaxın günlərdə ölkəmizdə keçiriləcək “Formula-1” üzrə Avropa Qran-pri yarışlarına yüksək səviyyədə hazırlaşdığını xüsusi qeyd edib.
Sədr AFFA-nın peşəkar hakimləri tərəfindən idarə olunan açılış oyununda 16 komandanın iştirak etdiyini bildirib.
Daha sonra AMEA İşlər İdarəsinin müdir müavini Sərdar Əliyev, Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor İsa Alıyev və Akademiya Şəhərciyinin direktoru Bayram Babayev çıxış edərək komandalara uğurlar arzulayıblar.
AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrinin komandaları qrup oyunlarında mübarizəyə qoşulublar.
Qeyd edək ki, I Futbol Çempionatının qalibi Geologiya və Geofizika İnstitutu, II Futbol Çempionatının qalibi isə Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun komandaları olub.

Стартовали групповые матчи III футбольного чемпионата Молодых ученых и специалистов НАНА
При организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов НАНА, а также при поддержке Управления делами данной структуры и Объединенного профсоюзного комитета стартовал III футбольный чемпионат Совета молодых ученых и специалистов, посвященный 93-летней годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На церемонии открытия, состоявшейся в стадионе Академического городка, председатель совета, доктор философии по физике Фамин Салманов поздравил членов команд и рассказал о значении третьего чемпионата, а также внимании, уделенном государством развитию спорта в Азербайджане. Председатель комитета отметил, что чемпионат не случайно будет проведен в день рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. Далее он рассказал об успехах, достигнутых в разных сферах, в частности, в области спорта в период правления великого лидера Гейдара Алиева. Он особо отметил, что выступающий организатором различных международных мероприятий и престижных спортивных соревнований Азербайджан на высоком уровне готовится к соревнованиям Гран-при Европы «Формулы-1», которые пройдут в Азербайджане в ближайшие дни.
Было отмечено, что в управляемом профессиональными судьями АФФА матче открытия приняли участие 16 команд.
Далее, выступив, заместитель начальника Управления делами НАНА Сардар Алиев, председатель Объединенного профсоюзного комитета, профессор Иса Алыев и директор Академического городка Байрам Байрамов пожелали командам успехов.
Команды научно-исследовательских учреждений НАНА вступили в борьбу в групповых матчах.
Отметим, что победителем I футбольного чемпионата была команда Института геологии и геофизики, а II – команда Института археологии и этнографии.