“Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi AMEA-da nümayiş olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi nümayiş olunub.
Bununla bağlı təşkil olunmuş tədbirdə AMEA Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva  film haqqında qısa məlumat verərək bildirib ki, ekran əsərində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün ayrı-ayrı mərhələləri, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yaranma tarixi, o cümlədən xalqımızın tarixi-mədəni irsi və ənənələri, digər kulturoloji aspektlər yer alıb. Azərbaycanın tarixən üzləşdiyi ədalətsizliklər, soyqırımları, Qarabağ müharibəsinin törətdiyi fəlakətlər filmin leytmotivini təşkil edir.
Filmin müəllifi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin siyasi araşdırmalar və analitik təhlil sektorunun müdiri Fuad Axundov filmdə Azərbaycanın müasir tarixinə dair faktlar, eləcə də işğal nəticəsində doğma yurdlarından köçkün düşən insanların acı həyatının əks olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-da nümayiş olunan bu ekran əsəri “AZER-GLOBE” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzinin Azərbaycanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində çəkilib. Filmdə Azərbaycan tarixinə dair Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin arxivlərində saxlanılan nadir sənədlər də təqdim olunur.
Sonra “Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi nümayiş olunub.
Böyük maraqla qarşılanan filmin təqdimatından sonar Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış edərək filmi ermənilərin saxta və qərəzli bəyanatlarına qarşı düşünülmüş növbəti addım kimi dəyərləndirib. Erməni mənbələrindəki uydurma faktlar əsasında erməni saxtakarlarını dünyaya yayan xarici müəlliflərin fəaliyyətinə qarşı bir cavab olaraq bu kimi sənədli filimlərin çoxseriyalı hazırlanmasını tövsiyə edib. Filmin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirən Y.Mahmudov rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin Azərbaycan tarixinin yenidən öyrənilməsi işində fəaliyyətindən və əldə olunan elmi nəticələrindən də danışıb.
Digər çıxış edənlər də ekran əsərinin əhəmiyyətindən danışıb, yaradıcı kollektivin real həqiqətlərə söykənən sülhə çağırış ideyasını yüksək qiymətləndiriblər.

“Prohibited history of Armenia and Azerbaijan” film was displayed in Azerbaijan National Academy of Sciences.
Director of Scientists’ House of ANAS PhD in History Nurida Guliyeva briefed about film and said that, film compiles private phases of Armenian aggression against Azerbaijan, emerging history of Nagorno Karabakh conflict, including historical heritage and traditions of our people and other culturologic aspects. Film leitmotif consists of unjustness Azerbaijan faced by, genocides, and disasters caused by Karabakh war.
According to the film author, chief of Political Studies and Analysis Sector of the Department of Social-political Affairs under Azerbaijan Presidential Administration Fuad Akhundov, film reflects facts on modern history of Azerbaijan and bitter life of the people who were displaced from their homes as a result of the occupation. This film has been shot within the framework of implementation of the projects by Center of Caucasian History under "AZER-GLOBE" Social-Political Studies Institute. Film presents rare documents that are kept in archives about the history of Azerbaijan, Russia, Turkey and other countries.
Later on, “Prohibited history of Armenia and Azerbaijan” film was displayed.
After presentation of the film, director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov evaluated this film as a next step against false and biased statements of Armenians. Being thankful to casting staff of film Y. Mahmudov spoke about activities and obtained outputs in study of Azerbaijan history at the scientific venture led by him.