“Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi AMEA-da nümayiş olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi nümayiş olunub.
Bununla bağlı təşkil olunmuş tədbirdə AMEA Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva  film haqqında qısa məlumat verərək bildirib ki, ekran əsərində Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün ayrı-ayrı mərhələləri, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yaranma tarixi, o cümlədən xalqımızın tarixi-mədəni irsi və ənənələri, digər kulturoloji aspektlər yer alıb. Azərbaycanın tarixən üzləşdiyi ədalətsizliklər, soyqırımları, Qarabağ müharibəsinin törətdiyi fəlakətlər filmin leytmotivini təşkil edir.
Filmin müəllifi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin siyasi araşdırmalar və analitik təhlil sektorunun müdiri Fuad Axundov filmdə Azərbaycanın müasir tarixinə dair faktlar, eləcə də işğal nəticəsində doğma yurdlarından köçkün düşən insanların acı həyatının əks olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, AMEA-da nümayiş olunan bu ekran əsəri “AZER-GLOBE” İctimai-Siyasi Tədqiqatlar İnstitutu yanında Qafqaz Tarixi Mərkəzinin Azərbaycanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr çərçivəsində çəkilib. Filmdə Azərbaycan tarixinə dair Rusiya, Türkiyə və digər ölkələrin arxivlərində saxlanılan nadir sənədlər də təqdim olunur.
Sonra “Ermənistan və Azərbaycanın qadağan olunmuş tarixi” filmi nümayiş olunub.
Böyük maraqla qarşılanan filmin təqdimatından sonar Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış edərək filmi ermənilərin saxta və qərəzli bəyanatlarına qarşı düşünülmüş növbəti addım kimi dəyərləndirib. Erməni mənbələrindəki uydurma faktlar əsasında erməni saxtakarlarını dünyaya yayan xarici müəlliflərin fəaliyyətinə qarşı bir cavab olaraq bu kimi sənədli filimlərin çoxseriyalı hazırlanmasını tövsiyə edib. Filmin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirən Y.Mahmudov rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin Azərbaycan tarixinin yenidən öyrənilməsi işində fəaliyyətindən və əldə olunan elmi nəticələrindən də danışıb.
Digər çıxış edənlər də ekran əsərinin əhəmiyyətindən danışıb, yaradıcı kollektivin real həqiqətlərə söykənən sülhə çağırış ideyasını yüksək qiymətləndiriblər.

В НАНА презентован фильм «Запретная история Армении и Азербайджана»
В Национальной академии наук Азербайджана презентован фильм «Запретная история Армении и Азербайджана».
На организованном по этому случаю мероприятии, коротко проинформировав о фильме, директор Дома ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева отметила, что в экранном произведении было отведено место отдельным этапам агрессии Армении против Азербайджана, истории возникновения Нагорно-карабахского конфликта, в том числе культурно-историческому наследию и традициям нашего народа, и другим культурологическим аспектам. Лейтмотив фильма составили исторические несправедливости, с которыми сталкивался Азербайджан, геноциды, а также произошедшие во время Карабахской войны бедствия.
Автор фильма, заведующий Сектором политических исследований и аналитического анализа Отдела общественно-политических вопросов Администрации Президента Азербайджанской Республики Фуад Ахундов отметил, что в фильме отражены факты о современноой истории Азербайджана, а также горькая жизнь людей, вынужденно переселенных в результате оккупации родных очагов. Было отмечено, что презентованное в НАНА экранное произведение было снято в рамках проектов, реализованных Центром истории Кавказа при Институте общественно-политических исследований "AZER-GLOBE" с целью изучения истории Азербайджана. В фильме представлены редкие документы по истории Азербайджана, хранящиеся в архивах России, Турции и других стран.
Далее был продемонстрирован фильм «Запретная история Армении и Азербайджана».
Вытупив после презентации вызвавшего большой интерес фильма, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов оценил фильм в качестве очередного продуманного шага против вымышленных и предвзятых заявлений армян. Было выдвинуто предложение о создании многосерийных документальных фильмов, служащих ответом зарубежным авторам, которые, опираясь на вымышленные факты из армянских источников, распространяют по всему миру армянский фальш. Далее, выразив признательность лицам, которые внесли свой вклад в создание фильма, Я.Махмудов рассказал о деятельности руководимого им научного учреждения в области повторного изучения истории Азербайджана и достигнутых результатах.
Выступив, остальные участники мероприятия также рассказали о значении экранного произведения, и высоко оценили опиравшуюся на реальную действительность идею призыва к миру творческого коллектива.