Ulu öndər millətinə əvəzsiz xidmətləri ilə əbədiyaşardır
AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə yığıncaq keçirilib.
Tədbirdə Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli hər il mayın 10-da görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin doğum gününün qeyd edildiyini vurğulayıb. Alim bildirib ki, bu, millətin ümumxalq bayramıdır. Ulu öndər xalqına sadiqliyi, millətinə əvəzsiz xidmətləri ilə əbədiyaşardır. Müstəqil Azərbaycan Respublikasının dövlət quruculuğu onun adı ilə bağlıdır. Bu adı yaşatmaq üçün hər bir vətəndaş dövlətimizə sədaqətlə xidmət etməli, onu qorumağı bacarmalıdır.
İnstitut direktorunun elmi işlər üzrə müavini, filologiya elmləri doktoru Aybəniz Əliyeva-Kəngərli ümummilli liderin Azərbaycanın tərəqqisi naminə yorulmaz fəaliyyətindən, Ulu Öndərlə şəxsi görüşlərindən, maraqlı, yaddaqalan xatirələrindən danışıb.
İnstitut direktorunun elmi işlər üzrə müavini, filologiya elmləri doktoru Paşa Kərimov müdrik siyasətçi Heydər Əliyevin dövlətçilik prinsiplərini bu gün onun layiqli varisi, Prezident İlham Əliyevin uğurla həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.

Великий лидер увековечился в памяти нации своими неоценимыми заслугами
В Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА состоялось собрание по случаю 93-й годовщины со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
На мероприятии академик-секретарь Отделения гуманитарных наук, директор института, академик Теймур Керимли сказал, что ежегодно 10 мая отмечается день рождения выдающегося государственного деятеля, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Ученый отметил, что это является всенародным праздником нации. Великий лидер увековечился своей преданностью нации и неоценимыми заслугами. Государственное строительство независимой Азербайджанской Республики связано с его именем.
Заместитель директора института по научной работе, доктор филологических наук Айбениз Алиева-Кенгерли рассказала о неутомимой деятельности общенационального лидера во имя прогресса Азербайджана.
Заместитель директора института по научной работе, доктор филологических наук Паша Керимов, подчеркнул, что принципы государственности мудрого политика Гейдара Алиева сегодня успешно осуществляет его достойный преемник, Президент Ильхам Алиев.
Другие выступившие также говорили о больших заслугах Великого лидера перед нашим народом.
На собрании состоялась выставка книг, посвященная выдающемуся государственному деятелю Гейдару Алиеву.