Mayın 10-da AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda dövlətçilik və siyasi fəaliyyətinin bütün dövrlərində xalqı üçün misilsiz xidmətlər göstərmiş, müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İnstitutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli ümummilli liderin Azərbaycan dövlətinin taleyində, siyasi və ictimai həyatında misilsiz xidmətlərindən, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə çoxcəhətli fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə ikinci dəfə qayıdışı ilə əsasını müstəqillik, azərbaycançılıq, dövlətçilik, demokratiya, milli tərəqqi, dünyəvilik təşkil edən yeni bir ideologiyanın bünövrəsi qoyulub.
“Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən M.Seyidbəyli bildirib ki, Heydər Əliyevin azərbaycançılıq məfkurəsinin fəlsəfi, siyasi mənası olduqca dərindir. Azərbaycançılıq milli həmrəyliyi, bütövlüyü təmin edən, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hissini gücləndirən məfkurədir. Ümummilli liderin müəllifi olduğu, sistemləşdirdiyi azərbaycançılıq ideologiyası təkcə bu ölkənin ərazisində yaşayan insanları yox, eyni zamanda, bütün dünyada məskunlaşan azərbaycanlıları əhatə edərək dünya azərbaycanlılarının milli istinad mənbəyinə çevrilib.
Qeyd edilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəri müasir müstəqil Azərbaycan dövlətidir. Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin ideya əsaslarını da azərbaycançılıq ideologiyası təşkil edir.
Tədbirdə ilahiyyət üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadənin “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq idealogiyasının təzahüründə Azərbaycan əlyazmalarının qorunması”, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyevin “Ulu öndər Heydər Əliyevin xarici siyasəti”, Raisə Cəfərovanın “Azərbaycan tarixinin bəzi məqamları və Heydər Əliyev”, Aida Zeynalovanın ”Heydər Əliyev multikuturalizmin hüquqi və siyasi banisi”, Ülviyyə Əliyevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili” və Gülər Əliyevanın “Heydər Əliyev tarixi şəxsiyyət kimi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü AMEA M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri- üzvi Kimya İnstitutunda da qeyd edilib.
Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə nəzər salıb, onun mükəmməl konsepsiyaları və müdrik ideyalarının xalqa xidmətin misilsiz nümunəsi olduğu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin qeyd olunub ki, Azərbaycan bu gün müstəqillik yolu ilə inamla addımlayır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli siyasi davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda bütün sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə olunub.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı, Həmkarlar Təşkilatının sədri, professor Arif Əfəndi, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Məmmədov və başqaları ümummilli liderin Azərbaycanın tərəqqisi naminə yorulmaz fəaliyyətindən danışıblar.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar mayın 10-da AMEA-nın Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda da anma tədbiri keçirilib.
İnstitutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə ümummilli lider, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyəti, onun Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində və ölkəmizdə sabitliyin bərqərar olunmasında əvəzsiz xidmətlərindən, demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirilən islahatların əsasını qoymasından və xilaskar rolundan bəhs edib.
Tədbirdə institutun şöbə müdirləri – fəlsəfə elmləri doktorları Rəfiqə Əzimova, Adil Əsədov, Füzuli Qurbanov, s.e.ü.f.d. Tahir Məmmədov və başqaları ümummilli liderin siyasi fəaliyyətinin əsas aspektlərindən söhbət açıblar.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda da anılıb.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Maisə Rəhimova dahi liderin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı müstəsna xidmətlərindən, zəngin siyasi irsindən, idarəçilik təcrübəsindən danışıb.
İnstitutun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix elmləri namizədi Abuzər Ələkbərov, şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov, tarix elmləri doktoru, professor Nərgiz Quliyeva və tarix elmləri doktoru Məhəbbət Paşayeva dahi şəxsiyyətin zəngin həyat və fəaliyyətinin dönə-dönə öyrəniləcəyini, onun hər anının, hər səhifəsinin müasirlərimizə, gələcək nəsillərə örnək, əsasını qoyduğu azərbaycançılıq ideologiyasının əbədiyaşar olacağını qeyd ediblər.

ANAS Institute of the History of Science held a "round table" on the occasion of the 93rd anniversary of architect and founder of independent Azerbaijan, world-famed politician Heydar Aliyev on May 10.
At first the participants of events by a minute of silence honored the memory of great leader.
Director of the Institute, Doctor of Historical Sciences Maryam Seyidbeyli told about invaluable merits of national leader in the life, political and social life of the Azerbaijan state, on his multifaceted activities in both periods of his leadership in Azerbaijan. She has noted that, return of the great leader Heydar Aliyev to the management of Azerbaijan to the second time has laid the foundation of new ideology which basis have made independence, Azerbaijanism, statehood, democracy, national progress, good breeding.
Speaking on the theme "Heydar Aliyev and the ideology of Azerbaijanism" M.Seidbeyli said that, the philosophical and political meaning of Azerbaijanism ideas of Heydar Aliyev very deep. Azerbaijanism is an ideology that, ensures of a national solidarity, integrity and reinforcing a sense of national identity and patriotism.
It was noted that, the masterpiece of the great leader Heydar Aliyev is a modern independent state of Azerbaijan. The ideological basis of the modern independent state of Azerbaijan is also of Azerbaijanism ideology.
At the event PhD in Theology Sabina Nematzadeh delivered a lecture on “Protection of Azerbaijani manuscripts at the manifestation of Heydar Aliyev’s ideology of Azerbaijanism”, PhD in Politics Zaur Aliyev “Foreign policy of national leader Heydar Aliyev”, Raisa Jafarova “Some opportunities of Azerbaijan history and Heydar Aliyev”, Aida Zeynalova “Heydar Aliyev, a legal and political founder of multiculturalism”, Ulviyye Aliyeva “Heydar Aliyev and Azerbaijan education” and Guler Aliyeva “Heydar Aliyev as a historical figure”.
National leader’s 93rd anniversary has been commemorated at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS named after M.Naghiyev as well.
Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences, Director of the Institute Academician Dilgham Taghiyev glanced at the national leader’s life and activity, and highlighted his perfect concepts and wise ideas as exceptional pattern of public service.
At the event also was noted that, worthy successor of national leader Heydar Aliyev – President Ilham Aliyev achieved in all spheres in Azerbaijan.
Later on, Deputy Director of Science of the institute corresponding member of ANAS Mahammad Babanli, chairman of Trade Union Professor Arif Afandi, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists PhD in Chemistry Faig Mammadov and others spoke about tireless performance of great leader for prosperity of Azerbaijan.
ANAS Institute of Philosophy and Law hosted the event dedicated to the 93rd anniversary of Heydar Aliyev.
Director of the institute, Professor Ilham Mammadzadeh dealt with way of life and deeds of national leader in strengthening independence of Azerbaijan and ensuring stability in the country, his reforms in the direction of building democratic, legal and secular state including his savior role.
Chief departments – PhDs in Philosophy Refige Azimova, Adil Asadov,Fuzuli Gurbanov, PhD in Politics Tahir Mammadov and others made speech on key aspects of national leader’s political course.