Mayın 10-da AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda dövlətçilik və siyasi fəaliyyətinin bütün dövrlərində xalqı üçün misilsiz xidmətlər göstərmiş, müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, dünya şöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə “dəyirmi masa” keçirilib.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə ulu öndərin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
İnstitutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli ümummilli liderin Azərbaycan dövlətinin taleyində, siyasi və ictimai həyatında misilsiz xidmətlərindən, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə çoxcəhətli fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə ikinci dəfə qayıdışı ilə əsasını müstəqillik, azərbaycançılıq, dövlətçilik, demokratiya, milli tərəqqi, dünyəvilik təşkil edən yeni bir ideologiyanın bünövrəsi qoyulub.
“Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən M.Seyidbəyli bildirib ki, Heydər Əliyevin azərbaycançılıq məfkurəsinin fəlsəfi, siyasi mənası olduqca dərindir. Azərbaycançılıq milli həmrəyliyi, bütövlüyü təmin edən, milli təəssübkeşlik və vətənpərvərlik hissini gücləndirən məfkurədir. Ümummilli liderin müəllifi olduğu, sistemləşdirdiyi azərbaycançılıq ideologiyası təkcə bu ölkənin ərazisində yaşayan insanları yox, eyni zamanda, bütün dünyada məskunlaşan azərbaycanlıları əhatə edərək dünya azərbaycanlılarının milli istinad mənbəyinə çevrilib.
Qeyd edilib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəri müasir müstəqil Azərbaycan dövlətidir. Müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin ideya əsaslarını da azərbaycançılıq ideologiyası təşkil edir.
Tədbirdə ilahiyyət üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Nemətzadənin “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq idealogiyasının təzahüründə Azərbaycan əlyazmalarının qorunması”, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Əliyevin “Ulu öndər Heydər Əliyevin xarici siyasəti”, Raisə Cəfərovanın “Azərbaycan tarixinin bəzi məqamları və Heydər Əliyev”, Aida Zeynalovanın ”Heydər Əliyev multikuturalizmin hüquqi və siyasi banisi”, Ülviyyə Əliyevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili” və Gülər Əliyevanın “Heydər Əliyev tarixi şəxsiyyət kimi” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü AMEA M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri- üzvi Kimya İnstitutunda da qeyd edilib.
Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə nəzər salıb, onun mükəmməl konsepsiyaları və müdrik ideyalarının xalqa xidmətin misilsiz nümunəsi olduğu vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin qeyd olunub ki, Azərbaycan bu gün müstəqillik yolu ilə inamla addımlayır. Ümummilli lider Heydər Əliyevin layiqli siyasi davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda bütün sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə olunub.
Daha sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı, Həmkarlar Təşkilatının sədri, professor Arif Əfəndi, Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Faiq Məmmədov və başqaları ümummilli liderin Azərbaycanın tərəqqisi naminə yorulmaz fəaliyyətindən danışıblar.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar mayın 10-da AMEA-nın Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda da anma tədbiri keçirilib.
İnstitutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə ümummilli lider, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyəti, onun Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində və ölkəmizdə sabitliyin bərqərar olunmasında əvəzsiz xidmətlərindən, demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirilən islahatların əsasını qoymasından və xilaskar rolundan bəhs edib.
Tədbirdə institutun şöbə müdirləri – fəlsəfə elmləri doktorları Rəfiqə Əzimova, Adil Əsədov, Füzuli Qurbanov, s.e.ü.f.d. Tahir Məmmədov və başqaları ümummilli liderin siyasi fəaliyyətinin əsas aspektlərindən söhbət açıblar.
Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda da anılıb.
Tədbirdə institutun direktoru, professor Maisə Rəhimova dahi liderin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı müstəsna xidmətlərindən, zəngin siyasi irsindən, idarəçilik təcrübəsindən danışıb.
İnstitutun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix elmləri namizədi Abuzər Ələkbərov, şöbə müdiri, tarix elmləri doktoru Əsədulla Cəfərov, tarix elmləri doktoru, professor Nərgiz Quliyeva və tarix elmləri doktoru Məhəbbət Paşayeva dahi şəxsiyyətin zəngin həyat və fəaliyyətinin dönə-dönə öyrəniləcəyini, onun hər anının, hər səhifəsinin müasirlərimizə, gələcək nəsillərə örnək, əsasını qoyduğu azərbaycançılıq ideologiyasının əbədiyaşar olacağını qeyd ediblər.

10 мая в Институте истории науки состоялся «круглый стол» по случаю 93-й годовщины со дня рождения архитектора и созидателя независимого Азербайджана, всемирно прославленного политика Гейдара Алиева.
Вначале участники мероприятия минутой молчания почтили память великого лидера.
Директор института, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли рассказала о неоценимых заслугах общенационального лидера в судьбе, политической и общественной жизни Азербайджанского государства, о его многогранной деятельности в оба периода его руководства Азербайджаном. Она отметила, что с возвращением во второй раз великого лидера Гейдара Алиева к руководству Азербайджаном была заложена основа новой идеологии, основу которой составили независимость, азербайджанство, государственность, демократия, национальный прогресс, светскость.
Выступившая с докладом на тему «Гейдар Алиев и идеология азербайджанства» М.Сеидбейли сказала, что философский и политический смысл идеи азербайджанства Гейдара Алиева очень глубокий. Азербайджанство являете идеологией, обеспечивающей национальную солидарность, целостность, а также усиливающей чувства национального самосознания и патриотизма.
Было отмечено, что шедевром великого лидера Гейдара Алиева является современное независимое Азербайджанское государство. Идейную основу современного независимого Азербайджанского государства также составляет идеология азербайджанства.
На мероприятии доктор философии по теологии Сабина Нематзаде представила свой доклад «Хранение азербайджанских рукописей в проявлении идеологии азербайджанства Гейдара Алиева», доктор философии по политическим наукам Заур Алиев – «Внешняя политика великого лидера Гейдара Алиева», Раиса Джафарова - «Некоторые моменты истории Азербайджана и Гейдар Алиев», Аида Зейналова – «Гейдар Алиев - правовой и политический основатель мультикультурализма», Ульвия Алиева – «Гейдар Алиев и отечественное образование» и Гюляр Алиева – «Гейдар Алиев как историческая личность».
93-летняя годовщина со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева была также отмечена в Институте катализа и органической химии имени М. Нагиева НАНА.
На мероприятии академик-секретарь Отделения химических наук, директор института, академик Дильгам Тагиев, рассказав о жизни и деятельности общенационального лидера, подчеркнул, что его безупречные концепции и мудрые идеи являются неоценимыми примерами служения народу.
На мероприятии также было отмечено, что сегодня Азербайджан уверенно продвигается по пути независимости. Под руководством достойного политического преемника общенационального лидера Гейдара Алиева Президента Ильхама Алиева в Азербайджане достигнуты большие успехи во всех областях.
Далее заместитель директора института по научной работе, член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы, председатель Профсоюзной организации, профессор Ариф Эфенди, председатель Совета молодых ученых и специалистов, доктор философии по химии Фаиг Мамедов и другие рассказали о неутомимой деятельности общенационального лидера во имя прогресса Азербайджана.
10 мая в Институте философии и права НАНА состоялось мероприятие почтения памяти в связи с 93-летней годовщиной со дня рождения общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева.
Директор института, профессор Ильхам Мамедзаде проинформировал о жизни и деятельности общенационального лидера, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева, его неоценимых заслугах в укреплении независимости Азербайджана и установлении стабильности в нашей стране, реформах, осуществленных в области демократического, правового, светского государственного строительства и его роли спасителя.
На мероприятии заведующие отделами института - доктора философских наук Рафига Азимова, Адиль Асадов, Физули Гурбанов, доктор философии по политическим наукам Таир Мамедов и другие рассказали об основных аспектах политической деятельности общенационального лидера.
Память великого лидера Гейдара Алиева была почтена и в Институте археологии и этнографии НАНА.
На мероприятии директор института, профессор Маиса Рагимова рассказала об исключительных заслугах великого лидера перед Азербайджанским государством и народом, его богатом политическом наследии и опыте управления.
Председатель Профсоюзной организации института, кандидат исторических наук Абузар Алекперов, заведующий отделом, доктор исторических наук Асадулла Джафаров, доктор исторических наук, профессор Наргиз Кулиева, доктор исторических наук Махаббат Пашаева отметили, что содержательная жизнь и деятельность гениальной личности будет постоянно изучаться. Они подчеркнули, что каждая страница жизни и деятельности великого лидера, которая является примером для грядущих поколений и современности и идеология азербайджанства будут жить вечно.