Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatları Əlaqələndirmə Şurası nəzdində Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın növbəti iclası keçirilib.
Geniş fikir mübadilələri ilə müşayiət olunan iclasda 5-i elmlər doktorluğu, 28-i fəlsəfə doktorluğu olmaqla, 33 nəfərin dissertasiya mövzusu müzakirə edilib. Onlardan 9-u müəyyən nöqsanlara görə təsdiq olunmayıb, 24 dissertasiya mövzusu isə müvafiq dəyişikliklər edilməklə təsdiq edilib.
“Azərbaycan dilinin tarixi antroponimikası”, “XVII-XVIII əsrlər Azərbaycan-Türkiyə ədəbi əlaqələri (əlyazma qaynaqları əsasında)”, “Azərbaycan elmi fantastikasının təşəkkülü, inkişaf istiqamətləri və dünya ədəbiyyatı ilə əlaqələri”, “Müasir german dillərində fonetik-leksik səviyyədə yeni meyllərin yaranması”, “ABŞ-da türk mühacirət ədəbiyyatı”, “Deverbativlərin semantik, sintaktik və prosodik xüsusiyyətləri (ingilis dili materialları əsasında)”, “Nizami Gəncəvi “Xəmsə”sində “zaman” konseptinin linqvistik ifadə vasitələri”, “Füyuzat” jurnalında Qərb ədəbiyyatı məsələləri”, “Müasir fransız dilində fitonim tərkibli frazeoloji birləşmələr”, “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan poeziyası ingilisdilli ədəbiyyatşünaslıqda” kimi mövzuların aktuallığı, iddiaçıların araşdıracaqları məslələrlə bağlı səriştəliliyi diqqəti cəlb edib.
Şuranın sədr müavini, f.ü.e.d Əsgər Rəsulov, professorlar Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Fəxrəddin Veysəlli, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, filologiya üzrə elmlər doktorları Azadə Musayeva, Bilal İsmayılov, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli və başqaları müzakirələrdə fəal iştirak edərək, ayrı-ayrı mövzu və problemlərlə əlaqədar fikir və mülahizələrini bölüşüb, bir sıra təkliflərini bildiriblər.

Discussed thesis topics in an assembly of Academic Council on Problems of Philology
Next assembly of Academic Council on Problems of Philology chaired by Academician Rafael Huseynov, functioning under Republican Council for Research Organization and Coordination, was held.
Assembly run by broad exchange of opinions discussed 33 theses topics, including 5 Doctors of Sciences, and 28 PhDs. 9 of them did not confimed because of certain shortcomings, while 24 issues were confirmed by the appropriate changes.
Relevance of the following topics such as, “A historical antroponimics of Azerbaijani language”, "XVII-XVIII centuries, Azerbaijani-Turkish literary ties (based on manuscript sources)", "Formation of Azerbaijan scientific fantastics, growth trends and relationships with world literature", "Emerging of new trends in modern german language at the phonetic-lexical level", “Turkish emigrant literature in the USA”, "Semantic, syntactic, and prosodic features of deverbatives (based on the English language)", “The linguistic expression means of “time” concept in Nizami Ganjavi’s "Khamsa", "Western literature issues in Fiyuzat journal”, “The fitonim-containing phraseologic compounds in modern French language","The early XX century Azerbaijan poetry in the English literature” as well as bidders’ competence on explored issues attracted attention.
Chief Chairman of the Council Dr. Philology Asgar Rasulov, Professors Aida Gasimova, Atamooghlan Hasanov, Fakhraddin Veyselli, Gorkhmaz Guliyev, Gulu Maharramli, Doctors of Philology Azada Musayeva, Bilal Ismayilov, Seyfaddin Rzasoy, Shafag Alibeyli and others actively participated at the discussions, shared opinions on various issues, proposed suggestions.