Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb
Akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Respublika Elmi Tədqiqatları Əlaqələndirmə Şurası nəzdində Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın növbəti iclası keçirilib.
Geniş fikir mübadilələri ilə müşayiət olunan iclasda 5-i elmlər doktorluğu, 28-i fəlsəfə doktorluğu olmaqla, 33 nəfərin dissertasiya mövzusu müzakirə edilib. Onlardan 9-u müəyyən nöqsanlara görə təsdiq olunmayıb, 24 dissertasiya mövzusu isə müvafiq dəyişikliklər edilməklə təsdiq edilib.
“Azərbaycan dilinin tarixi antroponimikası”, “XVII-XVIII əsrlər Azərbaycan-Türkiyə ədəbi əlaqələri (əlyazma qaynaqları əsasında)”, “Azərbaycan elmi fantastikasının təşəkkülü, inkişaf istiqamətləri və dünya ədəbiyyatı ilə əlaqələri”, “Müasir german dillərində fonetik-leksik səviyyədə yeni meyllərin yaranması”, “ABŞ-da türk mühacirət ədəbiyyatı”, “Deverbativlərin semantik, sintaktik və prosodik xüsusiyyətləri (ingilis dili materialları əsasında)”, “Nizami Gəncəvi “Xəmsə”sində “zaman” konseptinin linqvistik ifadə vasitələri”, “Füyuzat” jurnalında Qərb ədəbiyyatı məsələləri”, “Müasir fransız dilində fitonim tərkibli frazeoloji birləşmələr”, “XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan poeziyası ingilisdilli ədəbiyyatşünaslıqda” kimi mövzuların aktuallığı, iddiaçıların araşdıracaqları məslələrlə bağlı səriştəliliyi diqqəti cəlb edib.
Şuranın sədr müavini, f.ü.e.d Əsgər Rəsulov, professorlar Aida Qasımova, Atamoğlan Həsənov, Fəxrəddin Veysəlli, Qorxmaz Quliyev, Qulu Məhərrəmli, filologiya üzrə elmlər doktorları Azadə Musayeva, Bilal İsmayılov, Seyfəddin Rzasoy, Şəfəq Əlibəyli və başqaları müzakirələrdə fəal iştirak edərək, ayrı-ayrı mövzu və problemlərlə əlaqədar fikir və mülahizələrini bölüşüb, bir sıra təkliflərini bildiriblər.

Проведены обсуждения диссертационных тем на заседании Научного совета по проблемам филологии
Под председательством академика Рафаэля Гусейнова состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам филологии Республиканского совета по координации научных исследований.
На заседании состоялся широкий обмен мнениями, были обсуждены темы 5 докторов наук, 28 докторов философии. Из них 9 диссертационных тем по определенным недочетам не были утверждены, а 24 темы были утверждены с внесением соответствующих изменений.
Актуальность тем «Историческая антропонимика азербайджанского языка», «Азербайджано-турецкие литературные связи XVII-XVIII веков (на основе рукописных источников)», «Становление и направления развития научной фантастики Азербайджана и ее связи с мировой литературой», «Создание на фонетико-лексическом уровне новых тенденций в современных германских языках», «Турецкая эмигрантская литература в США», «Синтаксические, семантические и просодические особенности девербативов (на основе материалов на английском языке)», «Средства языкового выражения «временной» концепции в «Хамса» Низами», «Вопросы Западной литературы в журнале «Фиюзат» и т.д. привлекла большое внимание присутствующих.
Заместитель председателя совета, доктор философии по филологии Аскер Расулов, профессора Аида Гасымова, Атамоглан Гасанов, Фахраддин Вейсалли, Горхмаз Гулиев, Гулу Магеррамли, доктора филологических наук Азад Мусаев, Билал Исмайлов, Сейфаддин Рзасой, Шафаг Алибейли и другие, принимая активное участие в обсуждениях, поделились своими мнениями относительно отдельных тем, высказали ряд предложений в связи с проблемами.