Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 26-da 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və ədəbiyyat sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Sərəncama əsasən, AMEA Coğrafiya İnstitutunun alimləri - direktor, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov və coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov müəllifi olduqları "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyasına görə elm sahəsi üzrə Dövlət mükafatına layiq görülmüşlər.
Prezident İlham Əliyev mayın 27-də Respublika Günü münasibətilə keçirilən rəsmi qəbulda təltif olunanlara Dövlət mükafatlarını təqdim edib.
Çoxillik zəhmətin bəhrəsi olan və Azərbaycan coğrafiya elmində analoqu olmayan "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyası Azərbaycan coğrafiya elminin ən dəyərli nailiyyətlərindən biridir.
Trilogiyanın çoxsaylı xəritə, qrafik və sxemlərlə müşayiət olunan, “Azərbaycan Respublikasının fiziki coğrafiyası” adlanan I cildində ölkəmizin coğrafi mövqeyi, oroqrafiyası, öyrənilmə tarixi, geoloji quruluşu, faydalı qazıntıları, paleocoğrafiyası, geomorfologiyası, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü landşaftları, Xəzər dənizinin səciyyəvi xüsusiyyətləri son elmi-nəzəri və metodiki baxışlar əsasında təhlil və tədqiq edilir.
“Azərbaycan Respublikasının iqtisadi, sosial və siyasi coğrafiyası” adlanan II cild ölkənin iqtisadi, siyasi və sosial-demoqrafik problemlərinin tədqiqinə, onların yaranması səbəbləri və aradan qaldırılması istiqamətində təkliflər və tövsiyələrin işlənib hazırlanmasına həsr edilib.
Kitabın “Azərbaycan Respublikasının regional coğrafiyası” adlanan III cildində Azərbaycan Respublikası regionlarının fiziki və iqtisadi coğrafi xüsusiyyətləri və inkişaf perspektivləri araşdırılır. Eyni zamanda, regionların inkişafı haqqında Dövlət Proqramlarından irəli gələn iqtisadi-coğrafi məsələlərin həlli və həmin proqramların həyata keçirilməsi, respublikanın dayanıqlı iqtisadi inkişafının, əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində görülən və görülməsi vacib olan məsələlər tədqiq edilir. Həmçinin respublika rayonlarının iqtisadi potensialı təhlil edilir, onlarda gələcəkdə inkişaf etdirilməsi daha məqsədəuyğun olan təsərrüfat sahələri göstərilir və perspektiv inkişaf istiqamətləri proqnozlaşdırılır.
Təqdimetmə mərasimində çıxış edən akademik Ramiz Məmmədov coğrafiyaçı alimlərin əməyini Dövlət mükafatı ilə qiymətləndirdiyinə görə ölkə Prezidenti İlham Əliyevə laureatlar adından təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin Prezidentin təqdim etdiyi Dövlət mükafatını bir avans kimi qəbul etdiyini vurğulayaraq onun Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafı üçün hər cür şərait yaratdığını xüsusi qeyd edib.

It is known that, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order on presenting State Prizes in Science and Literature for 2016, on May 26.
Under order, scientists of the Institute of Geography – director Academician Ramiz Mammadov, Deputy Director of Science corresponding member of ANAS Prof. Elbrus Alizadeh, PhD in Geography Maharram Hasanov and Dr. Geography Zakir Eminov were deserved to the State Prize in Science for their tree-volume monograph “Geography of the Republic of Azerbaijan”.
At the official reception organized on the occasion of Republic Day, President Ilham Aliyev presented state awards to cavaliers on May 27.
The three-volume monograph "Geography of the Republic of Azerbaijan" which is a result of many years' work and not having analog in the Azerbaijani geographical science is one of the most valuable achievements of the Azerbaijani geographical science.
Volume I entitled "Physical Geography of the Republic of Azerbaijan", which contains numerous maps, graphs and charts, based on the latest scientific and theoretical and methodological views considered geography, orography, history of research, geology, minerals, paleogeography, geomorphology, climate, inland waters, soil, vegetation, country landscapes, as well as the characteristics of the Caspian sea.
Volume II -"Economic, social and political geography of the Republic of Azerbaijan" dedicated to the preparation of proposals and recommendations regarding the study of economic, political and socio-demographic problems of the country, their causes and ways of eliminating.
Volume III -"Regional geography of the Republic of Azerbaijan" examines the physical and economic geography of the regions of the Azerbaijan Republic and their development prospects. At the same time are considered solutions and the implementation of economic and geographical issues arising out of the State program on development of regions, as well as problems to be solved in connection with the food security of the population and sustainable economic development. The book also analyzes the economic potential of the regions of the republic, are listed industries that are considered appropriate for further development.
Further, expressing gratitude on behalf of the winners the country President Ilham Aliyev for the awarding of the State Prize the work of scientists, geographers, Academician Ramiz Mammadov stressed that, he always creates ample conditions for the development of science and education in the country.