Məlumdur ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 26-da 2016-cı il üçün Azərbaycan Respublikasının elm və ədəbiyyat sahələrində Dövlət Mükafatlarının verilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır.
Sərəncama əsasən, AMEA Coğrafiya İnstitutunun alimləri - direktor, akademik Ramiz Məmmədov, elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Elbrus Əlizadə, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhərrəm Həsənov və coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov müəllifi olduqları "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyasına görə elm sahəsi üzrə Dövlət mükafatına layiq görülmüşlər.
Prezident İlham Əliyev mayın 27-də Respublika Günü münasibətilə keçirilən rəsmi qəbulda təltif olunanlara Dövlət mükafatlarını təqdim edib.
Çoxillik zəhmətin bəhrəsi olan və Azərbaycan coğrafiya elmində analoqu olmayan "Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası" üçcildlik monoqrafiyası Azərbaycan coğrafiya elminin ən dəyərli nailiyyətlərindən biridir.
Trilogiyanın çoxsaylı xəritə, qrafik və sxemlərlə müşayiət olunan, “Azərbaycan Respublikasının fiziki coğrafiyası” adlanan I cildində ölkəmizin coğrafi mövqeyi, oroqrafiyası, öyrənilmə tarixi, geoloji quruluşu, faydalı qazıntıları, paleocoğrafiyası, geomorfologiyası, iqlimi, daxili suları, torpaq və bitki örtüyü landşaftları, Xəzər dənizinin səciyyəvi xüsusiyyətləri son elmi-nəzəri və metodiki baxışlar əsasında təhlil və tədqiq edilir.
“Azərbaycan Respublikasının iqtisadi, sosial və siyasi coğrafiyası” adlanan II cild ölkənin iqtisadi, siyasi və sosial-demoqrafik problemlərinin tədqiqinə, onların yaranması səbəbləri və aradan qaldırılması istiqamətində təkliflər və tövsiyələrin işlənib hazırlanmasına həsr edilib.
Kitabın “Azərbaycan Respublikasının regional coğrafiyası” adlanan III cildində Azərbaycan Respublikası regionlarının fiziki və iqtisadi coğrafi xüsusiyyətləri və inkişaf perspektivləri araşdırılır. Eyni zamanda, regionların inkişafı haqqında Dövlət Proqramlarından irəli gələn iqtisadi-coğrafi məsələlərin həlli və həmin proqramların həyata keçirilməsi, respublikanın dayanıqlı iqtisadi inkişafının, əhalinin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində görülən və görülməsi vacib olan məsələlər tədqiq edilir. Həmçinin respublika rayonlarının iqtisadi potensialı təhlil edilir, onlarda gələcəkdə inkişaf etdirilməsi daha məqsədəuyğun olan təsərrüfat sahələri göstərilir və perspektiv inkişaf istiqamətləri proqnozlaşdırılır.
Təqdimetmə mərasimində çıxış edən akademik Ramiz Məmmədov coğrafiyaçı alimlərin əməyini Dövlət mükafatı ilə qiymətləndirdiyinə görə ölkə Prezidenti İlham Əliyevə laureatlar adından təşəkkürünü bildirib. O, həmçinin Prezidentin təqdim etdiyi Dövlət mükafatını bir avans kimi qəbul etdiyini vurğulayaraq onun Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafı üçün hər cür şərait yaratdığını xüsusi qeyd edib.

Ученым Института географии НАНА предоставлены государственные премии в области науки за 2016 год
Как известно, 26 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о предоставлении государственных премий Азербайджанской Республики в области науки и литературы за 2016 год.
Согласно распоряжению, ученые - директор Института географии НАНА академик Рамиз Мамедов, заместитель директора по научной работе, член-корреспондент НАНА, профессор Эльбрус Ализаде, доктор философии по географии Магеррам Гасанов и доктор географических наук Закир Эминов были удостоены государственной премии в области науки за трехтомную монографию «География Азербайджанской Республики».
27 мая на официальном приеме, организованном по случаю Дня Республики, Президент Ильхам Алиев вручил кавалерам государственные премии.
Трехтомная монография «География Азербайджанской Республики» являющаяся плодом многолетнего труда и не имеющая аналога в азербайджанской географической науке, является одной из самых ценных достижений азербайджанской географической науки.
В I томе под названием «Физическая география Азербайджанской Республики», содержащая многочисленные карты, графики и схемы, на основе последних научно-теоретических и методических взглядов рассмотрены географическое положение, орография, история изучения, геологическое строение, полезные ископаемые, палеогеография, геоморфология, климат, внутренние воды, почва, растительный покров, ландшафты страны, а также характерные особенности Каспийского моря.
II том «Экономическая, социальная и политическая география Азербайджанской Республики» посвящена подготовке предложений и рекомендаций касательно исследования экономических, политических и социально-демографических проблем страны, причин их возникновения и путей устранения.
В III томе книги под названием «Региональная география Азербайджанской Республики» изучаются физическая и экономическая география регионов Азербайджанской Республики и перспективы их развития. В то же время рассматриваются пути решения и осуществления экономических и географических вопросов, вытекающих из Государственной программы о развитии регионов, а также проблем, которых предстоит решить в связи с обеспечением продовольственной безопасности населения и устойчивого экономического развития республики. В книге также анализируются экономический потенциал районов республики, указаны отрасли промышленности, которые считаются целесообразными для их дальнейшего развития.
Далее, выразив благодарность от имени лауреатов Президенту страны Ильхаму Алиеву за награждение Государственной премией труд ученых-географов, академик Рамиз Мамедов подчеркнул, что он постоянно создает широкие условия для развития науки и образования в стране.