Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc alim və mütəxəssislərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi
İyunun 1-də AMEA akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc alim və mütəxəssislərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbirdə institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsində çalışan gənc alim və mütəxəssisləri daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlar aparmağa təşviq etmək məqsədilə institutda çalışan gənc doktorant, dissertant və magistrlər arasında keçirilən “Gənclər üçün Akademik Əli Quliyev mükafat"ı və "Ən yaxşı elmi məruzə" müsabiqəsi qaliblərinin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırdı.
İnstitutun adını daşıyan Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimi, akademik Əli Quliyevin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə “Akademik Əli Quliyev adına mükafat”ın təsis edildiyini söyləyən direktor bildirdi ki, bu mükafata yüksək elmi nəticələr göstərən gənc alimlər layiq görülürlər. Onun sözlərinə görə, namizədlərin seçimi zamanı nüfuzlu (yüksək impakt-faktorlu) jurnallarda məqalələrinin dərci, beynəlxalq konfranslarda məruzə ilə çıxışlar, alınan patentlər, elmi əsərlərə olan istinadlar kimi göstəricilər nəzərə alınır.
"Ən yaxşı elmi məruzə" müsabiqəsi haqqında məlumat verən institut direktoru təqdim olunan məruzələrin müsabiqədə iştirak edənlərin elmi-tədqiqat mövzularına və ya fəaliyyət göstərdikləri laboratoriyanın illik fəaliyyət planına daxil olan aktual problemlərə həsr edildiyini vurğuladı.
Akademik V.Fərzəliyev institutda gənclərin xarici dil biliklərinin artırılması məqsədilə ingilis dili kurslarına start verildiyini bildirdi. O, həmçinin bu ildən magistraturaya qəbul planında Aşqarlar Kimyası İnstitutuna 2 yer ayrıldığını və bunun elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması istiqamətində vacib addım olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sonra Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Əfsun Sucayev institutda gənclərin elmə cəlb olunması istiqamətində müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd etdi. Artıq 3-cü ildir keçirilən bu tədbirin ənənə halını aldığını söyləyən Ə.Sucayev gənc alim və mütəxəssislər arasında müsabiqələrin keçirilməsini, istedadlı gənclərə mükafatların verilməsini ən mühüm tədbirlərdən biri kimi dəyərləndirdi. O, gənclərin fəaliyyətinə verilən böyük dəstəyə görə institut rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi.
Şura sədri vurğuladı ki, mükafatın qalibləri Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Mükafat üzrə Ekspert Komisiyası tərəfindən müəyyən edilib.
Müsabiqə Komisiyasının üzvü, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Şahmərdan Əliyev qaliblərin seçilməsi meyarları və qiymətləndirmə, eləcə də məruzə təqdimatlarında müşahidə etdiyi üstünlüklərdən danışdı.
Sonra qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi. "Ən yaxşı elmi məruzə" müsabiqəsi üzrə Səbiyə Osmanova I yer, Könül Qəhrəmanova II yer, Günay İsmayılova III yerə layiq görüldü. Həmçinin institutun gənc elmi işçisi Sevinc Qocayeva “Akademik Əli Quliyev adına mükafat”ı ilə təltif olundu.

On June 1, an awarding ceremony of young scientists and specialists of the Institute of Chemical Additives of ANAS named after Acad. A.Guliyev was held.
At the event director of the institute Academician Vagif Farzaliyev brought to mind the winners of the projects “Academician Ali Guliyev Prize for the Youth” and “The best academic lecture” due to boost young scientists and specialists, working at the institute led by him, for the higher level of scientific studies.
Director of the institute stated that, Prize, establishing on behalf of outstanding chemist-scientist Academician Ali Guliyev, in order to perpetuate his memory, is granted to the young scientists of high academic results. According to him, during the selection of nominees, indicators such as articles published on the prestigious (high impact factor) journals, presentations at international conferences, patents, citing to the scientific works are taken into account.
Informing about “The best academic lecture”, director stressed out that, submitted lectures have been dedicated to the topics of nominees’ scientific-research works or annual Action Plan of the laboratory, where they operate.
Academician V.Farzaliyev also noted the commencing English courses at the institute due to increase youth’s skills of foreign language. Simultaneously, allocation of 2 places for the Institute of Chemical Additives in master studies of ANAS since this year.
Then, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists PhD in Chemistry Afsun Sujayev drew attention to the taken measures, aimed to involve youth into the science. Notifying the hold of this event for 3 years, A.Sujayev appreciated the implementation of the competitions among young scientists and specialists, awarding the talented youth as vital events. He thanked to the institute management for great support of youth.
Council chairman stressed out that, awardees were defined by Expert Commission of the Institute of Chemical Additives.
Member of Competition Commission PhD in Chemistry Shahmardan Aliyev spoke about the criteria for the selection of winners and evaluation, including privileges observed during lecture submission.
Further, awarding ceremony was held. Sabiye Osmanova awarded the first place on nominee "The best academic lecture" contest, while second place was held by Konul Gahramanova and Gunay Ismailova - a third place. In addition, young researcher at the Institute Sevinj Gojayeva was awarded the "Prize on behalf of Academic Ali Guliyev”.