AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr edilmiş “dəyirmi masa” keçirilib.
İnstitutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə Milli Qurtuluş Gününün dövlətçilik tariximizə dönüş nöqtəsi kimi daxil olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, 23 il əvvəl xalqın tələbi ilə yenidən Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdan ulu öndər Heydər Əliyev böyük xilaskarlıq missiyasını öz üzərinə götürməklə xalqımızın, dövlətçiliyimizin sonrakı taleyində həlledici mərhələnin təməlini qoydu. Bu tarixi gün müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin təntənəsi, hüquqi dövlət quruculuğunun başlanğıcıdır. Bu gün həmin siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən inam və qətiyyətlə davam etdirilir.
İnstitut direktorunun müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roida Rzayeva Milli Qurtuluş Gününün mahiyyətindən danışıb, bu günün əhəmiyyətini qeyd edib.
Fəlsəfə elmləri doktoru Azər Mustafayev, ümumi işlər üzrə direktor müavini Qabil Camalov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, hüquq elmləri doktoru Əli Rzayev, hüquq elmləri doktoru Xaliq Əhmədzadə və digər çıxış edənlər qeyd ediblər ki, məhz bu tarixi qayıdış Azərbaycanı daxili çəkişmələrdən, parçalanmadan, vətəndaş müharibəsindən xilas edib.

Institute of Philosophy of ANAS held “a round table” on National Salvation Day.
Ilham Mammadzadeh, Professor Dr. Philosophy and director of the institute, highlighted the National Salvation Day as a turning point in the statehood history of Azerbaijan. He noted that, by returning to the power at the request of the people 23 years ago Heydar Aliyev assumed the mission of salvation, and laid the foundation of decisive phase in further fate of our statehood. Today, his political course is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
Deputy Director of the Institute, PhD in Philosophy Assoc. Prof. Roida Rzayeva spoke of the essence of National Salvation Day and noted its importance.
PhD in Philosophy Azer Mustafayev Deputy Director for General Affairs Gabil Jamalov, Dr. Philosophy Fuzuli Gurbanov, Dr. Law Ali Rzayev, Dr. Law Khalig Ahmadzadeh and other reporters stated that, just this historical return saved Azerbaijan from internal conflicts, split and civil war.