AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunda Milli Qurtuluş Gününə həsr edilmiş “dəyirmi masa” keçirilib.
İnstitutun direktoru, fəlsəfə üzrə elmlər doktoru, professor İlham Məmmədzadə Milli Qurtuluş Gününün dövlətçilik tariximizə dönüş nöqtəsi kimi daxil olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, 23 il əvvəl xalqın tələbi ilə yenidən Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdan ulu öndər Heydər Əliyev böyük xilaskarlıq missiyasını öz üzərinə götürməklə xalqımızın, dövlətçiliyimizin sonrakı taleyində həlledici mərhələnin təməlini qoydu. Bu tarixi gün müasir Azərbaycanın müstəqilliyinin təntənəsi, hüquqi dövlət quruculuğunun başlanğıcıdır. Bu gün həmin siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən inam və qətiyyətlə davam etdirilir.
İnstitut direktorunun müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Roida Rzayeva Milli Qurtuluş Gününün mahiyyətindən danışıb, bu günün əhəmiyyətini qeyd edib.
Fəlsəfə elmləri doktoru Azər Mustafayev, ümumi işlər üzrə direktor müavini Qabil Camalov, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, hüquq elmləri doktoru Əli Rzayev, hüquq elmləri doktoru Xaliq Əhmədzadə və digər çıxış edənlər qeyd ediblər ki, məhz bu tarixi qayıdış Azərbaycanı daxili çəkişmələrdən, parçalanmadan, vətəndaş müharibəsindən xilas edib.

В Институте философии НАНА состоялся круглый стол, посвященный Дню национального спасения.
Директор института, доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде отметил, что День национального спасения стал переломным моментом в истории нашей государственности. Было отмечено, что после возвращения к политической власти в Азербайджане по требованию народа великий лидер Гейдар Алиев, взяв на себя большую спасительную миссию нашего народа, заложил основу решающего этапа в дальнейшей судьбе нашей государственности. Этот исторический день стал торжеством современного независимого Азербайджана и началом строительства правового государства. В настоящее время эта политика достойно и решительно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым.
Заместитель директора института, доктор философии по философии, доцент Роида Рзаева рассказала о важном значении Дня национального спасения.
Далее, выступив, доктор философских наук Азер Мустафаев, заместитель директора по общим вопросам Габиль Джамалов, доктор философских наук Физули Гурбанов, доктор юридических наук Али Рзаев, доктор юридических наук Халиг Ахмедзаде и другие отметили, что именно историческое возвращение общенационального лидера к власти избавило Азербайджан от внутренних неурядиц, расчленения и гражданской войны.