İtaliyanın Milli Elmi Şurası ilə AMEA arasında əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin İtaliyaya səfəri davam edir.
İyunun 23-də İtaliyanın Milli Elmi Şurasının (CNR) rəhbəri və İdarə Heyətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim QuliyevYer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin QədirovGeologiya və Geofizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Ukrayna Elmi Texnoloji Mərkəzinin Azərbaycanda təmsilçisi Qulam Babayev, Azərbaycan Respublikasının İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə, səfirliyin birinci katibi Erkin Heydərli, həmçinin Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin İtaliyada təmsilçisi Sandro Teti, CNR-in prezidenti, professor Massimo İnquskio, CNR-ın Yer Elmləri Departamentinin direktoru, professor Enriko Boldrini, Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, xanım Virjiniya Koda Nunziante və İtaliya-Azərbaycan Ticarət Palatasının prezidenti, xanım Manuela Traldi iştirak ediblər.
Əsas məqsəd CNR ilə AMEA arasında mövcüd olan elmi əməkdaşlıq Sazişinin yenilənməsi, 2011-ci ildən indiyədək iki qurumun birgə elmi layihələrinin nəticələrinin müzakirəsi idi. Müzakirələr zamanı, İtaliyanın elmi müəssisələri ilə AMEA-nın institut və təşkilatları arasında mövcud əlaqələr və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Akif Əlizadə müasir çağırışları özündə əks etdirən, AMEA-nın prioritet elmi istiqamətləri üzrə (kök hüceyrələr “stem cells”, InSAR peyk texnologiyasının Azərbaycanın Yer elminə geniş tətbiqi və s.) layihələrin genişləndirilməsinin zəruriliyini qeyd edib, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinə müvafiq tapşırıqlarını verib.
Elmi əməkdaşlığa dair Saziş AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və CNR-in prezidenti, professor Massimo İnguisko, Əməkdaşlıq proqramı isə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, xanım Virjiniya Koda Nunziante arasında imzalanıb.
Sonda hər iki qurumdan olan nümayəndələr bir-birinə hədiyyələr təqdim edərək, xatirə şəkilləri çəkdiriblər.

The visit of a delegation chaired by President of ANAS Academician Akif Alizadeh, continues.
On June 23, a meeting was held by head of National Academic Council (CNR in Italian) and delegates of Executive Board. In a meeting were attended Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev, Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences, Academician Fakhraddin Gadirov, leading fellow of the Institute of Geology and Geophysics, representative of the Scientific-Technological Center of Ukraine in Azerbaijan Gulam Babayev, Ambassador of Azerbaijan to Italy Mammad Ahmadzadeh, first secretary of the Embassy Erkin Heydarli, representative of Baku International Multiculturalism Center in Italy Sandro Teti, including President of CNR Prof. Massimo Inguisco, director of the Department of Earth Sciences in CNR Prof. Enriko Brunnoli, head of International Relations Department Ms. Virginia Coda Nunziante and President of Italy-Azerbaijan Trade Chamber Ms. Manuela Traldi.
The main purpose was the renewal of an agreement on scientific cooperation between ANAS and CNR, and discussion of the results of research projects, carried out between both parties since 2011. During discussions, were exchanged views on further development of cooperation among Italian scientific ventures and institutions of ANAS.
Academician Akif Alizadeh stressed out the necessity of enhancing the projects (“stem cells”, application of InSar satellite technology to the Earth science of Azerbaijan etc.) on academic priorities of ANAS, and charged certain tasks to ANAS Department of Earth Sciences.
Agreement of scientific collaboration was signed between President of ANAS Academician Akif Alizadeh and President of CNR Professor Massimo Inguscio, while agreement of cooperation program signed by Vice-President of ANAS Academician Ibrahim Guliyev and Virginia Coda Nunziante.