“Alimin həyatı, yaradıcılığı və taleyi” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
İyunun 24-də AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycanın tanınmış arxeoloq, etnoqraf alimi Ələsgər Ələkbərovun 125 illiyi münasibətilə çap olunmuş “Alimin həyatı, yaradıcılığı və taleyi” kitabının təqdimatı baş tutub.
Təqdimatda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İntitutu, digər institutların əməkdaşları, həmçinin Azərbaycan – Almaniya Beynəlxalq Arxeoloji ekspedisiyasının həmrəhbəri, alman arxeoloqu, doktor Barbara Helviq də iştirak edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Bu günün əhəmiyyətini vurğulayan alim Ə.Ələkbərovun XX əsrdə Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyasının əsaslarını qoymuş görkəmli insanlardan biri olduğunu vurğulayıb. İ.Həbibbəyli etnoqraf alimin Naxçıvanda həyata keçirdiyi arxeoloji tədqiqatlardan söz açaraq, muxtar respublikanın tarixi, mədəniyyəti və sənətkarlıq baxımından öyrənilməsində onun xüsusi rolu və əməyi olduğunu dilə gətirib. Vitse-prezident kitabın Azərbaycan arxeologiya elminə sanballı töhfə olduğunu və alimin zəngin irsinin öyrənilməsində mühüm rol oynayacağını deyib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova Ə.Ələkbərovun həyat və yaradıcılığından bəhs edib. Onun sözlərinə görə, alimin 15 il ərzində 30-dan çox elmi əsəri çap edilib. M.Rəhimova böyük alimin Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyasında bir çox ilklərə imza atdığını bildirib: “O,  qısa müddət ərzində öz tədqiqatları ilə Azərbaycan arxeologiyasına və etnoqrafiyasına dəyərli töhfələr vermiş, gələcək tədqiqatçılar nəsli üçün əvəzsiz və zəngin məlumat bazasını miras qoymuşdur”.
Sonra akademik Teymur Bünyadov etnoqrafın Azərbaycan elminə əvəzsiz xidmətlərindən söz açaraq onun həyat və fəaliyyətindən bəhs edən kitabın xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin professor Hidayət Cəfərov “Ələkbərov və Xocalı tədqiqatları”, t.ü.f.d Bəhlul İbrahimli “Naxçıvan arxeoloji abidələrinin tədqiqində Ə.Ələkbərovun rolu”, İdris Əliyev “Ə.Ələkbərovun həyat və yaradıcılığı arxiv sənədlərində” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrin müzakirəsində çıxış edən Arxeologiya və Etnoqrafiya  İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru Səfər Aşurov, institutun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix elmləri namizədi Abuzər Ələkbərov, Tarix İnstitutunun direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhrəmov və digərləri tədqim edilən əsəri və müəlliflərin əməyini yüksək dəyərləndiriblər.
Tədbirin sonunda Ə.Ələkbərovun nəvəsi Nigar Ələkbərova – Seyidzadə kitabın müəlliflərinə, AMEA-nın, Arxeologiya və Enoqrafiya İntitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

The Institute of Literature of ANAS held presentation of the book entitled "Life, creativity and destiny of the scientist"
Electronic assembly hall of ANAS Institute of Literature after Nizami hosted presentation of the book "Life, creativity and destiny of a scientist", published on the occasion of the 125th anniversary of the famous Azerbaijani archaeologist, ethnographer Alaskar Alakbarov on June 24.
The presentation was attended by employees, Department heads of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS and other institutions, as well as co-director of the Azerbaijan-Germany International Archaeological Expedition, the German archaeologist, Dr. Barbara Hellwig.
The conference was opened by ANAS Vice-President, director of the Institute of Literature after Nizami, Academician Isa Habibbeyli. Stressing the importance of this day, the scientist pointed out that, A.Alakbarov is one of the prominent figures who laid the foundation of the Azerbaijani Archeology and Ethnography of the XX century.
Speaking about held in Nakhchivan Autonomous Republic of the archaeological research of the scientist-ethnographer, I.Habibbeyli stressed the role and work of the scientist in the study of history, culture and art of the autonomous republic.
The Vice-President said that, the book will make a significant contribution to the science of archeology and Azerbaijan will play an important role in studying the rich heritage of the scientist.
Speaking at the event, Director of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS, Doctor of History sciences, Professor Maisa Rahimova spoke about the life and work of A.Alakperov.
According to her, during the 15 years it has been published more than 30 scientific works of the scientist. M.Rahimova noted that, a prominent scientist has made a lot of innovations in the Archeology and Ethnography of Azerbaijan.
Then Academician Teymur Bunyadov, speaking about the invaluable contribution of the scientist-ethnographer in the development of of national science, noted the special significance of the book, tells the story of his life and work.
At the conference, Doctor of History, Professor Hidayat Jafarov spoke on "Alakparov and research of Khojali", PhD in History Bahlul Ibrahimli on "The Role of A.Alakparov in the study of archaeological monuments of Nakhchivan", Idris Aliyev on "Life and Work A.Alakparov in archival documents".
Acted in the debate of delivered a report from by head the of Department of the Institute of Archaeology and Ethnography, Doctor of historical sciences Safar Ashurov, Chairman of the Trade Union Organization of the Institute, PhD in History Abuzar Alakbarov, Deputy Director of the Institute of History, PhD in History Jabi Bahramov and others highly appreciated the work of the authors in the preparation of the new edition.
In conclusion, A.Alakperov’s granddaughter Nigar Khanum Alakbarova-Seyidzadeh expressed her gratitude to the authors of the book and to the leadership of the Institute of Archaeology and Ethnography.