“Alimin həyatı, yaradıcılığı və taleyi” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib
İyunun 24-də AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında Azərbaycanın tanınmış arxeoloq, etnoqraf alimi Ələsgər Ələkbərovun 125 illiyi münasibətilə çap olunmuş “Alimin həyatı, yaradıcılığı və taleyi” kitabının təqdimatı baş tutub.
Təqdimatda AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İntitutu, digər institutların əməkdaşları, həmçinin Azərbaycan – Almaniya Beynəlxalq Arxeoloji ekspedisiyasının həmrəhbəri, alman arxeoloqu, doktor Barbara Helviq də iştirak edirdi.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açıb. Bu günün əhəmiyyətini vurğulayan alim Ə.Ələkbərovun XX əsrdə Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyasının əsaslarını qoymuş görkəmli insanlardan biri olduğunu vurğulayıb. İ.Həbibbəyli etnoqraf alimin Naxçıvanda həyata keçirdiyi arxeoloji tədqiqatlardan söz açaraq, muxtar respublikanın tarixi, mədəniyyəti və sənətkarlıq baxımından öyrənilməsində onun xüsusi rolu və əməyi olduğunu dilə gətirib. Vitse-prezident kitabın Azərbaycan arxeologiya elminə sanballı töhfə olduğunu və alimin zəngin irsinin öyrənilməsində mühüm rol oynayacağını deyib.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova Ə.Ələkbərovun həyat və yaradıcılığından bəhs edib. Onun sözlərinə görə, alimin 15 il ərzində 30-dan çox elmi əsəri çap edilib. M.Rəhimova böyük alimin Azərbaycan arxeologiyası və etnoqrafiyasında bir çox ilklərə imza atdığını bildirib: “O,  qısa müddət ərzində öz tədqiqatları ilə Azərbaycan arxeologiyasına və etnoqrafiyasına dəyərli töhfələr vermiş, gələcək tədqiqatçılar nəsli üçün əvəzsiz və zəngin məlumat bazasını miras qoymuşdur”.
Sonra akademik Teymur Bünyadov etnoqrafın Azərbaycan elminə əvəzsiz xidmətlərindən söz açaraq onun həyat və fəaliyyətindən bəhs edən kitabın xüsusi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Konfransda, həmçinin professor Hidayət Cəfərov “Ələkbərov və Xocalı tədqiqatları”, t.ü.f.d Bəhlul İbrahimli “Naxçıvan arxeoloji abidələrinin tədqiqində Ə.Ələkbərovun rolu”, İdris Əliyev “Ə.Ələkbərovun həyat və yaradıcılığı arxiv sənədlərində” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Məruzələrin müzakirəsində çıxış edən Arxeologiya və Etnoqrafiya  İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru Səfər Aşurov, institutun Həmkarlar təşkilatının sədri, tarix elmləri namizədi Abuzər Ələkbərov, Tarix İnstitutunun direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhrəmov və digərləri tədqim edilən əsəri və müəlliflərin əməyini yüksək dəyərləndiriblər.
Tədbirin sonunda Ə.Ələkbərovun nəvəsi Nigar Ələkbərova – Seyidzadə kitabın müəlliflərinə, AMEA-nın, Arxeologiya və Enoqrafiya İntitutunun rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

В Институте литературы НАНА состоялась презентация книги под названием «Жизнь, творчество и судьба ученого»
24 июня в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА состоялась презентация книги «Жизнь, творчество и судьба ученого», изданной по случаю 125-летия известного азербайджанского археолога, ученого-этнографа Алескера Алекперова.
В презентации принимали участие сотрудники, заведующие отделами Института археологии и этнографии НАНА и других институтов, а также соруководитель Международной археологической экспедиции Азербайджан-Германия, немецкий археолог, доктор Барбара Хельвиг.
Вступительным словом конференцию открыл вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли. Подчеркнув значение этого дня, ученый отметил, что А.Алекперов является одним из выдающихся личностей, заложивших основу азербайджанской археологии и этнографии XX века. Говоря о проведенных в Нахчыванской Автономной Республике археологических исследованиях ученого-этнографа, И.Габиббейли подчеркнул особую роль и труд ученого в изучении истории, культуры и искусства автономной республики. Вице-президент сказал, что книга внесет весомый вклад в археологическую науку Азербайджана и сыграет важную роль в изучении богатого наследия ученого.
Выступившая на мероприятии директор Института археологии и этнографии НАНА, доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова рассказала о жизни и творчестве А.Алекперова. По ее словам, в течение 15 лет было опубликовано более 30 научных трудов ученого. М.Рагимова отметила, что видный ученый внес много новшеств в археологию и этнографию Азербайджана.
Затем академик Теймур Буньядов, говоря о неоценимых заслугах ученого-этнографа в развитии отечественной науки, отметил особое значение книги, повествующей о его жизни и деятельности.
На конференции д.и.н., профессор Идаят Джафаров выступил с докладом «Алекперов и исследования Ходжалы», д.ф.и. Бахлул Ибрагимли - «Роль А.Алекперова в исследовании археологических памятников Нахчывана», Идрис Алиев «Жизнь и творчество А.Алекперова в архивных документах».
Выступившие в обсуждениях заслушанных докладов заведующий отделом Института археологии и этнографии, доктор исторических наук Сафар Ашуров, председатель Профсоюзной организации института, доктор философии по истории Абузар Алекперов, заместитель директора Института истории, доктор философии по истории Джаби Бахрамов и другие высоко оценили труд авторов в подготовке нового издания.
В заключение внучка А.Алекперова Нигяр ханум Алекберова-Сеидзаде выразила благодарность авторам книги и руководству Института археологии и этнографии НАНА.