“Naxçıvan” Universitetində keçirilən “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransının iştirakçıları muxtar respublikanın möhtəşəm tarixi abidələri ilə tanış olublar.
Öncə tədbir iştirakçıları Naxçıvanın Şahbuz rayonunu gəzərək burada yerləşən Batabat gölü ve bir sıra tarixi qalalara baş çəkiblər. Rayonun ərazisində aparılan yenidənqurma, quruculuq və abadlıq işləri, milli və müasir arxitekturalı binalar, ticarət mərkəzləri, qədim üslubda meydanlar qonaqların böyük marağına səbəb olub.
Sonra konfrans iştirakçıları “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksində olublar. Kompleks bələdçisinin verdiyi məlumata görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının (NMR) ərazisi dünyanın ən qədim insan məskənlərindən biridir. Tarixin bütün dövrlərində bu qədim diyarda zəngin mədəniyyət və memarlıq nümunələri yaradılıb. Bu abidələr arasında Naxçıvanqala xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Qala müdafiə məqsədi daşımaqla yanaşı, həm də burada formalaşmış ilkin şəhər mədəniyyətinin ayrılmaz elementinə çevrilib. 2010-cu ildə Naxçıvanqala bərpa edilərək əvvəlki görkəminə qaytarılıb. Naxçıvanın qədim tarixi-mədəni irsinin mühafizəsini təmin etmək məqsədilə NMR Ali Məclisi Sədri Vasif Talıbovun 2013-cü il 5 iyun tarixli Sərəncamı ilə “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi yaradılıb. Muzeydə eramızdan əvvəl V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrlərinə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyimlər nümayiş etdirilir.
Beynəlxalq konfransın iştirakçıları “Əlincəqala” Muzeyi və tarixi abidəsi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, muzey binası 2 iş otağı və ekspozisiya zalından ibarətdir. Ekspozisiya zalında Əlincəqalada məskunlaşan insanların həyat tərzini əks etdirən maddi-mədəniyyət nümunələri, xüsusilə qədim məişət əşyaları, qalada aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan maddi nümunələr, Naxçıvanın və Əlincəqalanın tarixi ilə bağlı yazılmış kitablar, qəzet məqalələri, qalanın bərpadan əvvəl, bərpa zamanı və bərpadan sonrakı fotoşəkilləri nümayiş etdirilir.
Qeyd olunub ki, bərpa işləri zamanı qalanın tarixiliyi qorunub saxlanılıb. Qala divarları, bürc və giriş qapıları, qədim yaşayış evləri, təsərrüfat binaları, su hovuzları və təndirlər, səngər və mühafizə yerləri ilkin forması saxlanılaraq bərpa olunub. Bu gün Əlincəqalanın zirvəsində Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin, suverenliyinin, dövlətçiliyinin rəmzi olan üçrəngli bayrağımız dalğalanır.
Qonaqlar Gülüstan türbəsini də ziyarət ediblər. Bildirilib ki, bu yaxınlarda bərpa olunmuş Gülüstan türbəsi dünyanın ən əhəmiyyətli daşınmaz mədəniyyət abidələrindən biridir. Memarlıq-konstruktiv quruluşuna görə digər türbə tipli memarlıq abidələrindən fərqlənən Gülüstan türbəsi orta əsr Azərbaycan tikililəri içərisində özünəməxsus yer tutur.
Gülüstan türbəsi ətrafındakı abidələrdən əldə olunmuş arxeoloji materiallar, xüsusən də keramika nümunələri, tikili qalıqları istər yaşayış yerinin tarixinin müəyyənləşdirilməsi, istərsə də türbə ilə bağlı elmi araşdırmaların daha dərindən aparılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Abidənin yerləşdiyi ərazinin tarixi və mədəni əhəmiyyəti nəzərə alınaraq burada “Gülüstan” Tarix-Mədəniyyət Qoruğu da yaradılıb. Abidənin ətrafında abadlıq işləri aparılıb, işçilər üçün inzibati bina tikilib, yaşıllıqlar salınıb.

Участники международной конференции ознакомились с историческими памятниками Нахчывана
Участники международной конференции «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня», состоявшейся в Университете «Нахчыван» ознакомились с грандиозными историческими памятниками автономной республики.
Сначала участники мероприятия совершили прогулку в Шахбузском районе и посетили расположенные здесь озеро Батабат Нахчывана и ряд исторических крепостей. Большой интерес у гостей вызвали проводимые на территории района работы по реконструкции, благоустройству и созиданию, национальные и современные архитектурные здания, торговые центры и площади в старинном стиле. Построенная с целью обороны крепость также превратилась в неотъемлемый элемент сформированной здесь ранней городской культуры. В 2010 году после восстановления Нахчывангале был возвращён прежний облик. Историко-архитектурный музейный комплекс «Нахчывангала» был создан согласно Распоряжению председателя Верховного Меджлиса НАР Васифа Талыбова от 5 июня 2013 года с целью обеспечения охраны древнего историко-культурного наследия Нахчывана. В музее демонстрируются относящиеся к V-III тыс. до нашей эры различные предметы быта, относящиеся к эпохам поздней бронзы и раннего железа керамические изделия, медные инструменты, надгробные памятники, одежда и оружие.
Участники международной конференции также ознакомились с музеем и историческим памятником «Алинджа-гала». Было отмечено, что здание музея состоит из 2 рабочих комнат и зала экспозиции. В зале экспозиции демонстрируются образцы материальной культуры, в частности, старинные предметы быта, отражающие образ жизни людей, проживавших в Алинджа-гале, обнаруженные в ходе археологических раскопок материальные образцы, книги об истории Нахчывана и Алинджагала, газетные материалы, фотографии крепости до, во время и после реконструкции.
Далее гости совершили визит в мавзолей Гюлюстан. Было отмечено, что недавно отреставрированный мавзолей является одним из самых значительных памятников культуры в мире. Отличаясь своей архитектурно-конструктивной структурой от других мавзолеев, мавзолей Гюлюстан занимает своеобразное место среди средневековых построек Азербайджана.
Археологические материалы, в частности, образцы керамики и остатки строений, обнаруженные в памятниках, расположенных вокруг мавзолея Гюлюстан, играют важную роль как с точки зрения определения истории поселения, так и более широкого проведения исследований в связи с мавзолеем. С учетом исторического и культурного значения территории расположения мавзолея здесь был создан Культурно-исторический заповедник «Гюлюстан». Вокруг здания были выполнены работы по благоустройству и озеленению, а также построены административные здания для работников.