“Naxçıvan” Universitetində keçirilən “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransının iştirakçıları muxtar respublikanın möhtəşəm tarixi abidələri ilə tanış olublar.
Öncə tədbir iştirakçıları Naxçıvanın Şahbuz rayonunu gəzərək burada yerləşən Batabat gölü ve bir sıra tarixi qalalara baş çəkiblər. Rayonun ərazisində aparılan yenidənqurma, quruculuq və abadlıq işləri, milli və müasir arxitekturalı binalar, ticarət mərkəzləri, qədim üslubda meydanlar qonaqların böyük marağına səbəb olub.
Sonra konfrans iştirakçıları “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksində olublar. Kompleks bələdçisinin verdiyi məlumata görə, Naxçıvan Muxtar Respublikasının (NMR) ərazisi dünyanın ən qədim insan məskənlərindən biridir. Tarixin bütün dövrlərində bu qədim diyarda zəngin mədəniyyət və memarlıq nümunələri yaradılıb. Bu abidələr arasında Naxçıvanqala xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Qala müdafiə məqsədi daşımaqla yanaşı, həm də burada formalaşmış ilkin şəhər mədəniyyətinin ayrılmaz elementinə çevrilib. 2010-cu ildə Naxçıvanqala bərpa edilərək əvvəlki görkəminə qaytarılıb. Naxçıvanın qədim tarixi-mədəni irsinin mühafizəsini təmin etmək məqsədilə NMR Ali Məclisi Sədri Vasif Talıbovun 2013-cü il 5 iyun tarixli Sərəncamı ilə “Naxçıvanqala” Tarix-Memarlıq Muzey Kompleksi yaradılıb. Muzeydə eramızdan əvvəl V-III minilliyə aid müxtəlif məişət əşyaları, Son Tunc və Erkən Dəmir dövrlərinə aid keramika məmulatları, mis alətlər, qəbirüstü abidələr, silahlar, zirehli geyimlər nümayiş etdirilir.
Beynəlxalq konfransın iştirakçıları “Əlincəqala” Muzeyi və tarixi abidəsi ilə də tanış olublar. Bildirilib ki, muzey binası 2 iş otağı və ekspozisiya zalından ibarətdir. Ekspozisiya zalında Əlincəqalada məskunlaşan insanların həyat tərzini əks etdirən maddi-mədəniyyət nümunələri, xüsusilə qədim məişət əşyaları, qalada aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan maddi nümunələr, Naxçıvanın və Əlincəqalanın tarixi ilə bağlı yazılmış kitablar, qəzet məqalələri, qalanın bərpadan əvvəl, bərpa zamanı və bərpadan sonrakı fotoşəkilləri nümayiş etdirilir.
Qeyd olunub ki, bərpa işləri zamanı qalanın tarixiliyi qorunub saxlanılıb. Qala divarları, bürc və giriş qapıları, qədim yaşayış evləri, təsərrüfat binaları, su hovuzları və təndirlər, səngər və mühafizə yerləri ilkin forması saxlanılaraq bərpa olunub. Bu gün Əlincəqalanın zirvəsində Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin, suverenliyinin, dövlətçiliyinin rəmzi olan üçrəngli bayrağımız dalğalanır.
Qonaqlar Gülüstan türbəsini də ziyarət ediblər. Bildirilib ki, bu yaxınlarda bərpa olunmuş Gülüstan türbəsi dünyanın ən əhəmiyyətli daşınmaz mədəniyyət abidələrindən biridir. Memarlıq-konstruktiv quruluşuna görə digər türbə tipli memarlıq abidələrindən fərqlənən Gülüstan türbəsi orta əsr Azərbaycan tikililəri içərisində özünəməxsus yer tutur.
Gülüstan türbəsi ətrafındakı abidələrdən əldə olunmuş arxeoloji materiallar, xüsusən də keramika nümunələri, tikili qalıqları istər yaşayış yerinin tarixinin müəyyənləşdirilməsi, istərsə də türbə ilə bağlı elmi araşdırmaların daha dərindən aparılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Abidənin yerləşdiyi ərazinin tarixi və mədəni əhəmiyyəti nəzərə alınaraq burada “Gülüstan” Tarix-Mədəniyyət Qoruğu da yaradılıb. Abidənin ətrafında abadlıq işləri aparılıb, işçilər üçün inzibati bina tikilib, yaşıllıqlar salınıb.

Participants of the International Conference familiarized with the historical monuments of Nakhchivan
Participants of the International Conference " Nakhchivan castles: history and today", held at the University of "Nakhchivan" familiarized with grand historical monuments of the autonomous republic.
First, the event participants toured the area and visited Shahbuz Lake Batabat of Nakhchivan and a number of historic castles located here. The great interest of the guests aroused the reconstruction, improvement and creation, conducted in the district, national and modern architectural buildings, shopping centers and squares in the old style.
Along with the purpose of defense, the fortress also turned into an essential element of early urban culture formed here. In 2010, after the restoration of Nahchyvangale was returned to former appearance.
Historical and architectural museum complex "Nahchyvangala" was established according to the Decree of the Chairman of the Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov of 5 June 2013 with a view to ensuring the protection of the ancient historical and cultural heritage of Nakhchivan.
In the museum demonstrates various household items belonging to the late Bronze Age and early Iron Age pottery, copper tools, tombstones, weapons belonging to V-III thousand BC.
Participants of the international conference were also familiarized with the museum and historical monument "Alinja Gala." It was noted that, the building of the museum consists of two operating rooms and a hall of exposure.
The exhibition hall of the samples of material culture demonstrates, in particular, old household items, reflecting the lifestyle of people living in Alinja-Gal discovered during archaeological excavations material samples, books about the history of Nakhchivan and Alinjagala, news stories, castle pictures before, during, and after reconstruction.
Next, the guests visited to the mausoleum of Gulustan. It was noted that, a recently renovated mausoleum of Gulustan is one of the most important cultural monuments in the world. Distinguished by its architectural-constructive structure from other mausoleums, mausoleum Gulustan occupies a peculiar place among the medieval buildings of Azerbaijan.
The archaeological materials, in particular ceramics and samples of the remains of buildings found in the monuments located around the mausoleum of Gulustan, play an important role both in terms of determining the history of the settlement and the wider research in connection with the mausoleum.
Taking into account the historical and cultural values of the territory of the location of the mausoleum of Cultural and Historical Reserve "Gulustan" has been created here. Around the building were carried out work on landscaping and gardening, as well as office buildings were built for the workers.